
Rukoplastika, gaming kontroler za osobe s fizičkim invaliditetom, pobjednik je Good Game Liftoffa!
Startup Rukoplastika, koji nastoji razviti personalizirane igraće kontrolere i sustave za osobe s fizičkim nedostacima i invalidnostima pobjednik je Good Game Liftoffa 2019.
Good Game Liftoff, startup natjecanje poznatog domaćeg B2B gaming brenda Good Game danas je dobilo drugog pobjednika. Nakon što su prošle godine 100 tisuća kuna odnijeli gimnazijalci i studenti koji stoje iza Mundusa, ovogodišnji pobjednici su tim Rukoplastika, koji svojim inovativnim kontrolerom za osobe s fizičkim nedostacima nastoje približiti gaming široj public i odlaze kući sa 14 tisuća eura nagrade i šest mjeseci korištenja uredskog prostora u Algebri.
Good Game inicijativa polako raste, a od prošlog izdanja Liftoffa u HUB385 promijenilo se mnogo toga. Danas Good Game ima svoju trgovinu majicama i drugim predmetima regionalnih YouTubera, redovit podcast i YouTube emisiju, a začetnik GG-a Nikola Stolnik ne krije planove da se turnir uskoro preseli i u SAD, Njemačku, ali i Kinu. Ipak, danas ne govorimo o tim stvarima, već o Liftoffu, startup natjecanju koje je 14 tisuća eura osiguralo startupu Rukoplastika, a ove se godine održalo u prostorima Algebra Laba.
Podsjetimo, nagradni fond Liftoffa omogućen je kotizacijama sa Good Game turnira na kojima se regionalne tvrtke natječu jedne protiv drugih u igri Counter Strike. Nikola Stolnik najavio je kako Liftoff postoji kako bi se prikupili novci za tvrtke koje će se onda, nakon nekoliko godina, i same natjecati na Good Game turnirima te time zatvoriti krug natjecanja i financiranja.
Liftoff je govorom otvorio Filip Hercig iz startupa Mundus koji su kao prošlogodišnji pobjednici imali priliku prezentirati gdje su to potrošili sredstva koja su osvojili na Liftoffu. Kao što dobro znamo, Mundus danas raste u jedan od perspektivnijih startupa regije, a čini se kako su Filip i tim vrlo dobro iskoristili prošlogodišnju financijsku injekciju Good Gamea.

Od IoT rješenja do agrotehnologije
Damir Đurović iz magazina Reboot, Angelka Peeva Laurenčić iz tvrtke ImagePR, Josipa Majić iz Tacita, Darko Dujić iz Ceneje.si i Kristina Janković iz Serbian Games Associationa činili su žiri koji je odlučivao o sudbinama timova kojih je na ovom izdanju Liftoffa bilo 11, a dolazili su iz čitave regije. Voditeljsku palicu ovoga je puta preuzeo poznati govornik i voditelj Peter Hopwood.
Startupi koji su se danas natjecali na Liftoffu bili su, kao i prošle godine, raznovrsni. Radilo se o tvrtkama koje nastoje promijeniti tržište internetskog marketinga, unaprijediti sustave plaćanja u kafićima i trgovinama te čak i stvoriti point and click avanturu smještenu u Hrvatskoj te koristiti IoT rješenja kako bi se pomoglo poljoprivrednicima u ostvarivanju boljih prinosa. Startup ideje bile su kreativne i zanimljive, ali naposljetku samo je jedna bila dovoljno dobra za osvajanje novčane nagrade. Trećeplasirani startup tako je bio eAgrar, a drugo mjesto pripalo je timu Lift i njihovom mobilnom kvizu u kojem se mogu osvojiti pravi novci.

Olakšavanje života gamerima
Kada je riječ o pobjedničkom startupu, radi se o projektu koji je nastao iz osobne potrebe osnivača kojem je na žalost teška bolest oduzela desnu šaku, ali to nije bilo dovoljno da ga odvrati od igranja igara. RukoPlastika je tako izrasla startup koji razvija hardverska pomagala koja omogućavaju osobama s fizičkim nedostacima igranje modernih igara. Radi se o sustavu koji se sastoji od posebno prilagođenih prekidača i uređaja koji zamjenjuju tipke računala, pa se tako kretanje naprijed u igri može kontrolirati pomoću pritiska nogom, a ne na tipkovnici. Iako jednostavna, ideja može olakšati život gamerima koji zbog nesretnih okolnosti više ne mogu igrati na “klasičan” način.
Rukoplastika tako nastoji stvarati kvalitetnu gaming opremu koja je prilagođena svakom igraču i njegovim eventualnim nedostacima, a igrači mogu tvrtki poslati rendgenske i druge snimke te se u roku od 24 sata prema njihovim specifikacijama stvara poseban kontroler prilagođen samo njima. O ovom startupu ćemo na Netokraciji bez sumnje govoriti još, a 14 tisuća eura osigurat će odličan početak za ovu zanimljivu poslovnu ideju.

Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.