
Moramo priznati: Dinamo je postao regionalni lider na (sportskom) ‘digitalu’ – evo i zašto!
Istina, GNK Dinamo je u mojoj analizi od prije dva mjeseca objavljenoj upravo na Netokraciji zauzeo drugu poziciju, odmah iza HNK Rijeka. Ipak, u posljednja dva mjeseca, situacija se uvelike promijenila i Dinamo je postao regionalni lider u (sportskom) 'digitalu'. Evo kako je do toga došlo.
Nakon što sam primijetio ogroman pomak na području digitala, nakon spomenute analize, razgovarao sam s Matejom Zadrom koji je zadužen za digitalnu komunikaciju u GNK Dinamu.
Osim što je kreirana nova, poprilično impresivna web stranica, koja bi doista mogla biti najbolja u regiji među nogometnim klubovima, klub se također posvetio i brendiranju svojih igrača na Facebooku, ali i tako što su kreirane osobne web stranice igrača.
Trenutačno od oko 27 prvotimaca njih 16 koristi društvene mreže privatno i to prvenstveno Instagram, dvojici igrača agencije s kojima imaju ugovore vode digitalnu stranu osobnog brendinga, a GNK Dinamo će u idućih tridesetak dana pokrenuti webove za gotovo sve koji nemaju web stranicu – ukupno je planirana 21 web stranica igrača u Dinamovoj mreži. Što se tiče društvenih mreža, to prvenstveno ovisi o željama i popularnosti određenog igrača te mogućnosti da kreiramo ekskluzivan i zabavan sadržaj na dnevnoj razini. Trenutno smo verifikaciju profila i izgradnju početne baze fanova na Facebooku odradili za pet igrača (Pjaca, Hodžić, Rog, Sigali, Ćorić) i u zbroju imaju preko 55.000 fanova te velik broj interakcija (broj dnevno primljenih i odgovorenih poruka u inboxu iznosi gotovo 100 po danu). Interes svakako postoji i u idućih mjesec dana planiramo pokrenuti još 5 službenih stranica igrača kako bismo ih približili navijačima na Facebooku. Što se tiče Instagrama, on je kao vjerojatno najzanimljivija platforma za budućnost ostavljen na upravljanje samim igračima – odluka hoće li ga učiniti javnim ili ne je samo njihova. Osim igrača, želimo navijačima približiti i trenera i upravu kluba te ćemo u budućnosti poraditi na tome.

Centralizacija klupskih brendova na internetu
Dinamo neće stati samo na igračima, uskoro će i stručni stožer dobiti web stranice, ali i profile na društvenim mrežama.
Što se budućnosti tiče, naš plan je da kao prvi u Hrvatskoj preuzmemo stranu praksu i centraliziramo sve “klupske brendove” na internetu – od službenih komunikacijskih kanala kluba do onih igrača i stručnog stožera. Razlozi tome su višestruki – od činjenice da između kluba i medija često dolazi do šuma u komunikacijskom kanalu, pa do toga da je lakše monetizirati određene klupske proizvode ako imamo direktan kontakt s bazom naših kupaca.
Edukacija sportaša i djelatnika iznimno bitna
U razgovorima sa sportašima shvatio sam kako su trenutno slabo upućeni u benefite koje donosi komunikacija na društvenim mrežama, kako njima, tako i klubu. Upravo zbog toga važna je kvalitetna edukacija, iznimno mi je drago što se upravo tako nešto događa i u Dinamu:
Što se edukacija tiče, igrači imaju smjernice i pravila dobrog ponašanja na društvenim mrežama koje trebaju slijediti te neprestano radimo na njihovoj edukaciji po pitanju sadržaja koji je najzanimljiviji fanovima i što bi trebalo s njima dijeliti, a što ne. Što se djelatnika tiče, s obzirom na to da smo dosta mali tim za ogromnu količinu posla, konstantna edukacija i praćenje trendova u digitalnom svijetu je must have te uvijek nastojimo implementirati pozitivne primjere velikih klubova u najkraćem mogućem roku.
Web stranica kao nadogradnja ‘digitalnih’ aktivnosti
Već sam u samom uvodu članka naglasio kako sam jako ugodno iznenađen izgledom weba – nije to slučajno. Kvalitetna stranica može nastati samo nakon detaljne pripreme, istraživanja i praćenja trendova, a evo što je Matej istaknuo:
Novi web je bio logična nadogradnja svega što na digitalnom dijelu funkcioniranja radimo u proteklih godinu dana. Od objedinjavanja svih Facebook stranica u jednu službenu, grafičkog unaprjeđenja sadržaja, izgradnje baze podataka o korisnicima koje zanima Dinamo kroz aplikacije, povećanja dosega broja komunikacijskih kanala na internetu, oglašivačke strategije, itd. Prvenstveni razlog zašto smo krenuli u redizajn bio je taj što gotovo 45% naših posjetitelja dolazi s društvenih mreža koje smo prethodno “ojačali” i to s mobilea, a stara stranica jednostavno nije bila orijentirana prema tom trendu. Zbog toga sadašnji web ima dosta app-like dizajn. U procesu izrade stranice i razgovoru sa stakeholderima te kroz iskustvo koje smo dobili kroz druge projekte (prvenstveno top11.gnkdinamo.hr), shvatili smo da osim vijesti moramo ponuditi korisnicima i dodatnu vrijednost koja će ih zadržati na webu dulje.
Treba istaknuti i kako je velika analiza web stranica svih klubova koji se ove godine natječu u Ligi prvaka Dinamov web svrstala na osmu poziciju, što je također dokaz njihove dominacije u regiji po pitanju digitala.
S obzirom na to da mi kao klub još uvijek pokušavamo saznati tko su naši najzagriženiji fanovi, odlučili smo jedini u ovoj regiji (trenutno) omogućiti jednostavno kreiranje korisničkih profila koji vam otključavaju vrata interaktivnih sadržaja. Možete komentirati vijesti, ocjenjivati komentare drugih sudionika, pogađati rezultate nadolazećih utakmica, ocijeniti igrače iza utakmice, komentirati utakmicu uživo s drugim navijačima, ocijeniti boravak na stadionu i mnoštvo drugih sadržaja koji vam donose bodove koje iza toga mogu mijenjati za nagrade (ulaznice, popusti, itd). Veliki izazov u tom cijelom procesu poticanja interakcija najveći problem nam je bio naći sustav koji je kombinacija filtriranja kvalitetnog sadržaja, gamifikacije i loyalty programa stranice, a jesmo li uspjeli – pokazat će vrijeme. Za sada možemo reći da u prva četiri dana stranica ima 2000 registriranih korisnika i 60% veći broj sesija u odnosu na prethodne dane.
Web stranici treba dati sadržaja kako bi se ljudi vraćali, gotovo jednako važna je i interakcija koju su postigli uključivanjem svojih navijača, ali i praćenjem utakmica putem Match Centra:
Prilikom razvoja koncepta za web uvidjeli smo da se broj posjetitelja na webu ne povećava značajno prilikom trajanja utakmice te smo, ponukani iskustvima prijenosa koje smo radili putem YouTubea (koji su imali tisuće komentara), odlučili našu web stranicu za vrijeme trajanja utakmice pretvoriti u idealan second screen na kojem će korisnici s drugim fanovima moći razmjenjivati razmišljanja, dojmove i multimediju o događajima koji su se netom dogodili, uz sve statistike i korisne informacije vezane uz sam rezultat i utakmicu. Upravo iz ovih razloga smo razvili novi Match Centre od kojeg očekujemo da korisnicima postane mjesto na kojem će boraviti i komunicirati dok gledaju utakmicu.
Dinamo TV: Ekskluzivan video sadržaj
Matej je najavio i nove projekte, posebno zanimljivo izgleda Dinamo TV:
Svakog dana dorađujemo i “peglamo” stvari na temelju povratnih informacija korisnika jer su nam oni na prvom mjestu. Za kraj bih ja još izdvojio dio Dinamo TV u kojem ćemo korisnicima u narednom razdoblju pokušati donijeti što je moguće više ekskluzivnog video sadržaja i prijenosa Dinamovih momčadi na koja imamo prava. Nadamo se da ćemo i Juniorsku ligu prvaka uspjeti dovesti u direktnom prijenosu na našu stranicu.
Meerkat, a ne Periscope!
Dinamo je i prvi klub u Hrvatskoj koji se koristio Meerkatom, a podsjetio bih vas da je samo dan prije Medveščak bio prvi sportski klub koji je koristio Periscope, o čemu je također već pisala Netokracija. Zbog čega Meerkat, a ne Periscope?
Osnovni razlog za to je što Meerkat ima bolje rješenje za unaprijed planirane događaje, a obzirom na to da nam je tim koji uživo pokriva utakmice lige prvaka brojčano skroman te da ista osoba mora streamati i podijeliti stream na ostalim društvenim mrežama u točno određeno vrijeme, to nam je iznimno bitna funkcija. Planiramo i u budućnosti koristiti Meerkat kako bismo korisnicima koji nisu na stadionu prenijeli dio atmosfere s njega i pružili im uvid u ekskluzivne sadržaje uživo, poput dolaska na stadion naših igrača, live izjave nakon utakmice i slično. Ono što nam u određenim situacijama predstavlja problem su pravila UEFA-e koja su još prema takvom obliku kreiranja sadržaja na utakmicama dosta nefleksibilna, no nadamo se da će se to u budućnosti promijeniti.
Sve pohvale ekipi iz GNK Dinama koja je odradila ovaj stvarno veliki posao – oni koji su radili na sličnim kampanjama znaju o kolikom se velikom i kompleksnom poslu radi. Nadam se da će to biti poticaj i ostalim sportskim klubovima/savezima da se pomaknu prema naprijed i počnu biti aktivniji na digitalnom terenu, da ulože u edukacije sportaša, da brendiraju svoje sportaše, da uključe navijače u interakciju. Koristi su višestruke.
Kako vama sve to izgleda? Volio bih čuti i vaše mišljenje.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Alex
29. 09. 2015. u 10:27 pm
Problemčić sa pojedinačniim FB stranicama za fudbalere može da bude što se sastav tima gotovo iz sezone u sezonu menja.
Domagoj
01. 10. 2015. u 11:38 am
Brendiranje sportaša – odličan potez. Zašto su Real i Barcelona tu gdje jesu? Zato jer imaju vrhunske igrače koji su brendovi sami za sebe i kao takvi odličan mamac za fanove. To je upravo ono što Medveščaku fali. Medveščak je brend za sebe, ali zbog stalnih rotacija u momčadi svake sezone, navijači se ne mogu poistovjetiti s igračima. To se moglo još u prvoj i drugoj sezoni, ali kasnije, ulaskom u KHL, se izgubilo.
Ipak, mislim da Dinamo na društvenim mrežama ima još jako puno prostora za poboljšanje, posebno ove sezone kada igraju LP. Nije stvorena atmosfera, prije utakmice se priča o datumu rođenja Wengera ili Guardiole…Jasno mi je što su pokušali time, ali ljudi će pratiti utakmicu ne zbog Wengera, nego zato jer DINAMO igra s Arsenalom. Da Hajduk igra s Arsenalom, Dinamovi navijači sigurno ne bi išli na utakmicu. Zato je naglasak trebao biti na Dinamu. Trebala se stvoriti priča…mali klub u borbi s velikanima.
Sve u svemu, vidi se napredak, ali može još puno bolje.
Toni Nikolic
07. 11. 2015. u 10:45 pm
Jako sam sretan kad vidim da su naši sportski klubovi počeli koristiti najbolje prakse stranih. No, za vrijeme čitanja ovog članka, konstantno mi se po glavi vrtilo jedno pitanje, a to je: Koliki se zapravo revenue ostvaruje ovakvim projektima?
Jasno je da se kod marketinga ne bi trebalo gledati isključivo na prihode, ali je isto tako jasno da održavanje velikog broja web stranica i kvalitetna online komunikacija donosi i visoke troškove, te traži veći broj zaposlenih. Sviđa mi se kako je Dinamo posložio svoj online marketing, no zanima me kako se to točno odražava na njihove prihode?
Sudeći po broju prodanih pretplata, cijeni ulaznica, broju prodanih karata po utakmici i financijskim izvješćima stvari baš i ne stoje najbolje. Naprotiv, pokazuje da strategija nije pogodila ciljanu publiku.
Drago mi je da se podigla svijest o važnosti marketinga, no isto mi se ne sviđa ideja da komunikacija postane sama sebi svrha, dok se prodaja zanemaruje. Možda griješim pa bih volio da me ispravite ako je tako.