Gmail, sretan ti rođendan - devet zanimljivih povijesnih trenutaka za devet godina

Gmail, sretan ti rođendan – devet zanimljivih povijesnih trenutaka za devet godina

Gmail slavi deveti rođendan!
Gmail slavi deveti rođendan!

Sjećate li se trenutka kada je Gmail pušten u pogon? Bilo je to prije ravno devet godina. Početak je bio pompozan, svi su dugo vremena tražili te čarobne pozivnice, nabavljale su se čudnim putevima, pomno su se birala korisnička imena (mnogi i dan danas koriste svoje prve neozbiljne odabire)… Mnogo se toga dogodilo od tada, stoga evo devet zanimljivih trenutaka iz devet godina  Gmailove povijesti.

1. Sve je počelo prvoaprilskom šalom

Gmail je pušten u javnu uporabu 2004. godine, nakon što su o servisu počele kolati jake glasine. Međutim, priopćenje za medije uzelo se sa skepsom jer je pušteno upravo na dan kad se zbijaju šale, 1. travnja, a i zbog činjenice da je Google poznat po maštovitim prvoaprilskim šalama. No, prava je šala te godine bila ona o Google Copernicus Centreu (zapošljavanje na Mjesecu!), dok je Gmail bio istinit proizvod.

2. Pozivnice od 150 dolara!

Ako se sjećate, usluzi se na početku moglo pristupiti samo putem pozivnice. Pozivnice su bile iznimno tražene, pa su tada na eBayu dosezale cijenu i do 150 dolara, dok su se određeni otvoreni računi prodavali i po cijeni od nekoliko tisuća dolara! No, što je više pozivnica bilo, to je njihova cijena padala, a Google je u lipnju te godine zabranio trgovanje Gmail profilima.

3. Konkurencija poludi!

Nakon lansiranja Gmaila, konkurentski su servisi odmah povećali svoje kapacitete. Primjerice, Hotmail je povećao prostor s 2 MB na 25 MB, Yahoo!Mail je napravio povećanje s 4 MB na 100 MB, a kasnije i na 1 GB.2007. Yahoo je ponudio čak i neograničen prostor 2007. godine za svoje korisnike.

4. Google Mail ili Gmail?

Od 2005. do 2009. u Velikoj Britaniji Gmail se zvao Google Mail, a nalazio se pod domenom googlemail.com. Domena je ugašena 2010. godine. Slično je bilo i u Njemačkoj gdje je postojao spor između Googlea i vlasnika njemačke tvrtke G-mail, no od 2012. Google je vlasnik brenda Gmail i u Njemačkoj.

5. Google Docs

U siječnju 2007. godine Google Docs je integriran s Gmailom, što je značilo da su se tekstualni dokumenti mogli otvoriti direktno iz Gmaila. Google Docs je od 2012. dio Google Drive usluge.

6. Pet godina bete

Gmail je zapravo tek 2009. izašao iz beta faze, pet godina nakon predstavljanja usluge.

7. Google Video and Voice Chat

U kolovozu 2010. pušten je plugin koji je integrirao telefonsku uslugu u Googleov chat, koja se danas zove Google Video and Voice Chat. 26. kolovoza te godine zabilježeno je preko milijun poziva putem ove usluge.

8. Google Buzz i Google+

Tko je od vas imao Google Buzz profil? Ova je usluga predstavljena 2010. godine i bila je integrirana s Gmailom. Dopuštala je korisnicima da dijele sadržaj, ali, kako nije zaživjela, ukinuta je 2011. godine kako bi ju zamijenio Google+. Googleova društvena mreža predstavljena je u lipnju te godine, a 2012. Gmailov video chat zamijenjen je Google+ Hangoutsima.

9. Gmail Motion

Jeste li čuli za ovu uslugu? Jedna je to od Googleovih prvoaprilskih šala, a predstavljena je 2011. godine. Korisnicima se predstavila kao usluga koja je dopuštala da se navigira e-mailovima pokretima koje snima web kamera. Primjerice, ako ste željeli poslati mail, trebali ste mimikom prikazati kako ližete marku i šaljete poštu. Kad bi se korisnici predblježili za uslugu, prikazala bi im se prvoaprilska poruka.

I za kraj, evo ovogodišnje prvotravanjske šale posvećene Gmailu – Gmail Blue:

Dragi Gmail, sretan ti deveti rođendan!

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Razvoj weba

UX je posao Project Managera? Dizajnera? Pisca? Developera?

Iako svi trube o važnosti UX-a, nitko ne zna tko bi se time trebao baviti, ne postoje UX istraživači unutar timova niti najvećih domaćih tehnoloških kompanija, a korisničkim iskustvom se bavi tko stigne ili kome to uvale. 

Kolumna

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Tvrtke i poslovanje

Kontroling iliti kako urediti proces naplate prije nego pritok novca presuši

Ako niste ekonomske struke i ako se u svojoj karijeri niste susretali s podacima, izvještajima, projekcijama gotovo je sigurno kako ćete odmah kontroling povezati s kontrolom. I upravo ste upali u prvu veliku zabludu, jer kontroling je prvenstveno usmjeren na otkrivanje „bugova“ u komunikaciji i procesima.

Što ste propustili

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Tvrtke i poslovanje

“Photomathov exit znači više investicija u hrvatske startupe”

Prvi veliki exit hrvatske tehnološke tvrtke koja je financirana VC kapitalom znak je ulagačima da se investiranjem u hrvatske startupe - može zaraditi. I znači da će, u uvjetima globalne nuklearne zime, za domaće startupe vladati globalno zatopljenje, tvrdi Bernard Ivezić, urednik magazina Startup Report.

Karijere

Naši učenici ne znaju što znači baviti se poduzetništvom – kako to promijeniti?

Djeca školske dobi silno su inovativna i kreativna, no ponekad im službeni nastavni program ne daje dovoljnu podršku u ostvarivanju njihovog potencijala. Evo kako stvar spašavaju entuzijastični pojedinci (nastavnici), relevantne institucije te društveno odgovorne tvrtke.

Kolumna

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Panel

Tri godine poslije pandemije: Jesmo li doista promijenili modele rada ili smo se vratili u urede?

Globalni tehnološki divovi skoro pa na silu vraćaju zaposlenike u urede, jesu li domaće IT tvrtke prigrlile fleksibilnost analiziramo uz primjere iz Photomatha, Combisa, Endave i Ars Future...

Tvrtke i poslovanje

Kako je tvrtka osnovana u socijalizmu došla na prag komercijalizacije svog prvog AI rješenja u medicini

TIS grupa do sada se gradila daleko od pozornosti šire javnosti. U međuvremenu, radili su na uvođenju SEPA-e, eura, Instant Paymentsa, surađuju s fintechima, prisutni su u velikim bankama, i s vlastitim rješenjima… Ali nijedan njihov projekt nije toliko odjeknuo kao prvi koji su napravili uz pomoć umjetne inteligencije.