Gmail, sretan ti rođendan - devet zanimljivih povijesnih trenutaka za devet godina

Gmail, sretan ti rođendan – devet zanimljivih povijesnih trenutaka za devet godina

Gmail slavi deveti rođendan!
Gmail slavi deveti rođendan!

Sjećate li se trenutka kada je Gmail pušten u pogon? Bilo je to prije ravno devet godina. Početak je bio pompozan, svi su dugo vremena tražili te čarobne pozivnice, nabavljale su se čudnim putevima, pomno su se birala korisnička imena (mnogi i dan danas koriste svoje prve neozbiljne odabire)… Mnogo se toga dogodilo od tada, stoga evo devet zanimljivih trenutaka iz devet godina  Gmailove povijesti.

1. Sve je počelo prvoaprilskom šalom

Gmail je pušten u javnu uporabu 2004. godine, nakon što su o servisu počele kolati jake glasine. Međutim, priopćenje za medije uzelo se sa skepsom jer je pušteno upravo na dan kad se zbijaju šale, 1. travnja, a i zbog činjenice da je Google poznat po maštovitim prvoaprilskim šalama. No, prava je šala te godine bila ona o Google Copernicus Centreu (zapošljavanje na Mjesecu!), dok je Gmail bio istinit proizvod.

2. Pozivnice od 150 dolara!

Ako se sjećate, usluzi se na početku moglo pristupiti samo putem pozivnice. Pozivnice su bile iznimno tražene, pa su tada na eBayu dosezale cijenu i do 150 dolara, dok su se određeni otvoreni računi prodavali i po cijeni od nekoliko tisuća dolara! No, što je više pozivnica bilo, to je njihova cijena padala, a Google je u lipnju te godine zabranio trgovanje Gmail profilima.

3. Konkurencija poludi!

Nakon lansiranja Gmaila, konkurentski su servisi odmah povećali svoje kapacitete. Primjerice, Hotmail je povećao prostor s 2 MB na 25 MB, Yahoo!Mail je napravio povećanje s 4 MB na 100 MB, a kasnije i na 1 GB.2007. Yahoo je ponudio čak i neograničen prostor 2007. godine za svoje korisnike.

4. Google Mail ili Gmail?

Od 2005. do 2009. u Velikoj Britaniji Gmail se zvao Google Mail, a nalazio se pod domenom googlemail.com. Domena je ugašena 2010. godine. Slično je bilo i u Njemačkoj gdje je postojao spor između Googlea i vlasnika njemačke tvrtke G-mail, no od 2012. Google je vlasnik brenda Gmail i u Njemačkoj.

5. Google Docs

U siječnju 2007. godine Google Docs je integriran s Gmailom, što je značilo da su se tekstualni dokumenti mogli otvoriti direktno iz Gmaila. Google Docs je od 2012. dio Google Drive usluge.

6. Pet godina bete

Gmail je zapravo tek 2009. izašao iz beta faze, pet godina nakon predstavljanja usluge.

7. Google Video and Voice Chat

U kolovozu 2010. pušten je plugin koji je integrirao telefonsku uslugu u Googleov chat, koja se danas zove Google Video and Voice Chat. 26. kolovoza te godine zabilježeno je preko milijun poziva putem ove usluge.

8. Google Buzz i Google+

Tko je od vas imao Google Buzz profil? Ova je usluga predstavljena 2010. godine i bila je integrirana s Gmailom. Dopuštala je korisnicima da dijele sadržaj, ali, kako nije zaživjela, ukinuta je 2011. godine kako bi ju zamijenio Google+. Googleova društvena mreža predstavljena je u lipnju te godine, a 2012. Gmailov video chat zamijenjen je Google+ Hangoutsima.

9. Gmail Motion

Jeste li čuli za ovu uslugu? Jedna je to od Googleovih prvoaprilskih šala, a predstavljena je 2011. godine. Korisnicima se predstavila kao usluga koja je dopuštala da se navigira e-mailovima pokretima koje snima web kamera. Primjerice, ako ste željeli poslati mail, trebali ste mimikom prikazati kako ližete marku i šaljete poštu. Kad bi se korisnici predblježili za uslugu, prikazala bi im se prvoaprilska poruka.

I za kraj, evo ovogodišnje prvotravanjske šale posvećene Gmailu – Gmail Blue:

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Dragi Gmail, sretan ti deveti rođendan!

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Ekskluzivno

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Intervju

Evo kako je hrvatska glazbena industrija pregovarala s Big Techom!

Dolazak Spotifya i drugih poznatih glazbenih servisa u Hrvatskoj povijesni su dani, ali njima su prethodile godine i godine pravnih pregovora sa samim servisima, kao i domaćih udruga koja štitne prava svih sudionika. Upravo u tim pregovorima možemo pronaći lekcije za medijsku industriju koja trenutno vodi pregovore s Big Techom.

Izvještaj

Infobip Shift 2023: Kako pridonositi projektima otvorenog koda?

Zadnje retke s Infobip Shift 2023 konferencije posvećujemo ljudima i inicijativama vezanima uz open source (otvoreni kod).

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Zabava i zanimljivosti

Infobip Shift 2023: Od pive do savjeta za sreću, što su developeri dobili “ispod Peke”?

Infobip Shift iz godine u godinu potvrđuje kako zalužuje biti na popisu najboljih developerskih konferencija u Europi jer uspjevaju postići nešto teško - kvalitetan sadržaj svjetske razine predstaviti sa stilom u iskrenoj i pozitivnoj atmosferi.

Programiranje

Tacta: Kako smo podržali digitalizaciju i ekspanziju kompanije koja danas ima 150 klinika

Izrada softvera po mjeri uvijek je kompleksan zadatak jer je potrebno dobro proučiti poslovne procese klijenta, odgovoriti na sadašnje potrebe, ali i uzeti u obzir njegove ambicije. Evo kako je Tacta to uspješno napravila za Lazeo, francusku kompaniju specijaliziranu za neinvazivnu estetsku medicinu.

Izvještaj

Infobip Shift 2023: Ne morate trenirati modele da biste bili AI inženjeri

Zaključen je prvi dan hrvatskog Infobip Shifta, jedne od najvećih tehnoloških konferencija u Europi, a mi svoje prve retke posvećujemo gorućoj temi koja je posebno obilježila ovogodišnji program.