Ukrajinski studiji ne znaju što ih čeka narednih mjeseci, esport timovi prekidaju suradnje, a neke distribucijske platforme već su se povukle iz Rusije... Kako je rat odjeknuo u gaming industriji?
Kako se sukob između Ukrajine i Rusije nastavlja, tako jaz između Rusije i svijeta u gaming industriji raste iz dana u dan. Jedan od primjera toga je i, možemo reći, ekstremna želja ukrajinskog ministra digitalizacije Mykhaila Fedorova – od cijele gaming i esport industrije zatražio je potpuni izlazak iz ruskog tržišta.
U trenutku izlaska ovoga teksta, Ukrajina se nalazi u 15. danu invazije, a ta dva tjedna rata već su izazvale različite reakcije iz gaming industrije. Ovaj tekst poslužit će kao pregled situacije u kojem navodimo najvažnije događaje.
24. siječanj – dan invazije
Na sami dan invazije, odmah se oglasio kijevski gaming studio GSC Game World, inače poznat po kultnom serijalu S.T.A.L.K.E.R. Svojom objavom na Twitteru pozvali su sve kolege, igrače i blogere da podijele njihovu objavu na kojoj se nalaze podaci za donacije ukrajinskoj vojsci.
Posebno su naglasili ne znaju što ih čeka ubuduće. Također, invazija ih je prekinula u radu na dugoiščekivanom nastavku S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chernobyl zbog čega su cijeli projekt morali pauzirati jer trenutno nastoje pomoći svojim zaposlenicima i njihovim obiteljima da prežive.
— S.T.A.L.K.E.R. OFFICIAL (@stalker_thegame) February 24, 2022
Donacije sa svih strana, a najviše od poljskih studija
Poljski razvojni studio 11 bit Studios, koji se proslavio strategijom Frostpunk, odlučio je tjedne prihode od antiratne igre This War of Mine donirati ukrajinskom Crvenom križu.
Ono što tu igru čini drugačijom je činjenica što ona dočarava iskustvo civila tijekom rata što odskače od klasične ratne igre koja daje iskustvo ratovanja na prvoj crti. Unutar manje od 24 sata prikupljeno je preko 160.000 dolara.
CD Projekt Red koji stoji iza naslova poput Cyberpunka 2077 i The Witchera odlučio je pomoći svojim susjedima tako što su donirali 1 milijun poljskih zlota (oko 1.5 milijuna kuna) poljskoj humanitarnoj organizaciji Polska Akcja Humanitarna koja izravno radi s pogođenim i raseljenim ukrajinskim građanima.
Remedy Entertainment, studio koji stoji iza videoigre Control, donirao je 50.000 eura Crvenom križu. Zanimljivo kako su istaknuli da pomažu svojim ruskim kolegama koji su zgroženi ovim ratom i kako “ne krive one koji nisu odgovori”.
As Remedy Entertainment, we all stand united in our support of Ukraine. #StandWithUkraine️ pic.twitter.com/XXy96rm8pJ
— Remedy Entertainment (@remedygames) March 4, 2022
Ukrajinski studio Plarium u svojem blogu objavio je kako su donirali 500.000 dolara Ukrajinskom crvenom križu. Trenutno imaju preko 700 zaposlenika koji se skrivaju po skloništima diljem zemlje.
John Romero, kokreator kultnog naslova Doom II, objavio je kako će svi prihode opd prodaje nobog levela za Doom II biti donirani Ukrajinskom crvenom križu i Središnjem fondu Ujedinjenih naroda za hitne slučajeve.
Techland, studio koji stoji iza nedavno objavljene igre Dying Light 2, napravila je donaciju od 225.000 dolara Poljskoj humanitarnoj akciji.
The ongoing war in Ukraine has left us devastated and heartbroken beyond words. In the past few days, we’ve been focusing on ensuring our employees and their families are safe and receive support. We’ve also joined the efforts of the Polish gaming community… (1/2)
— Techland (@TechlandGames) February 26, 2022
Također, The Pokemon Company International odlučila je donirati 200.000 dolara GolbalGivingu koji pružaju humanitarnu pomoć obiteljima i djeci.
Blokada na esport fronti!
Esport tim Navi, poznat još pod imenom Natus Vincere, prekinuo je sve odnose s ruskim esport konglomeratom ESForceom, holding tvrtkom koja posjeduje ruski esport tim Virtus.pro, esport medijsku organizaciju Cybersport.ru i moskovski esport kompleks Yota Arena.
Navi se sastoji od nekoliko timova koji se natječu u esport igrama pod istim brendom kao što su Dota, League of Legends, PUBG, World of Tanks i Rainbow Six Siege. Navi je najpoznatiji po uspjesima u Counter-Strikeu, a prošlog studenog postao je svjetski prvak u CS:GO-u.
— NAVI (@natusvincere) March 1, 2022
Glavni esport operater ESL najavio je kako “organizacije s očitim vezama s ruskom vladom, uključujući pojedince ili organizacije pod navodnim ili potvrđenim sankcijama EU-a u vezi s ukrajinskim sukobom”, neće se smjeti natjecati u njezinim Pro League natjecanjima.
Također, ruski timovi Virtus.pro i Gambit su suspendirani sa svih ESL turnira.
Otkazani su i svi ESL događaji u Rusiji, Armeniji, Azerbejdžanu, Bjelorusiji, Kazahstanu, Kirgistanu, Moldaviji, Tadžikistanu i Uzbekistanu.
Mnogi se povlače iz ruskog tržišta
CD Projekt izrazio je još jednom svoju podršku Ukrajini tako što su odlučili prekinuti svu prodaju The Witcher igara i Cyberpunka 2077 na ruskom i bjeloruskom tržištu. Uz to, Rusima i Bjelorusima zaustavljaju i prodaju svih igara na svojoj platformi GOG.com.
Zatim, Epic Games zaustavio je prodaju u Rusiji, ali njihovi komunikacjski alati ostaju otovreni jer, kako obrazlažu, žele omogućiti dijalog. Tvrtka Electronic Arts pridružuje se istoj metodi i zaustavljaju prodaju svih svojih sadržaja i naslova u Rusiji što uključuje i virtual currency bundlove.
Epic is stopping commerce with Russia in our games in response to its invasion of Ukraine. We’re not blocking access for the same reason other communication tools remain online: the free world should keep all lines of dialogue open.
— Epic Games Newsroom (@EpicNewsroom) March 5, 2022
Nintendova eShop plaćanja suspendirana su u Rusiji i navode kako je trgovina privremeno smještena u maintenance mode jer usluge plaćanja trenutno nisu funkcionalne. Trenutačno nije jasno stoji li sam Nintendo iza obustave plaćanja ili je do stvarne obustave došlo zbog toga što je third-party payment pružatelj u toj regiji prestao obrađivati kupnje.
Također, prodaju gaming sadržaja u Rusiji su zaustavili Microsoft, Activision Blizzard i Bloober Team. Distribucijska kuća Take-Two zaustavila je preuzimanje i instalaciju GTA 5 i drugih Rockstar igara.
Sony je najavio kako prekida distribuciju hardvera, softvera, prodaju Gran Turismoa 7 u Rusiji. Također, PlayStation Store neće biti dostupan.
— PlayStation (@PlayStation) March 9, 2022
Druge zanimljivosti:
- Kreativni direktor video igre World of Tanks Sergey Burkatovskiy dobio je otkaz iz studija Wargaming nakon što je javno izrazio podršku ruskoj invaziji na Ukrajinu.
- Wargaming je donirao 30 milijuna ukrajinskih grivnja (milijun dolara) ukrajinskom crvenom križu
- Electronic Arts odlučila je izbaciti ruske klubove i reprezentaciju iz mobilne i online verzije FIFA-e.
- Game engine Unity donirao je 623.000 dolara raznim ukrajinskim humanitarnim akcijama.
- Ruskom esport timu Virtus.pro bilo je zabranjeno isključivanje iz Gamers Galaxy: Dota 2 International Series Dubai 2022 ako ne izraze mišljenje o ratu u Ukrajini. Ovdje možete pronaći njihovu reakciju.
- Izdavačka kuća i razvojni studio Ubisoft brine o svojim mnogobrojim zaposlenicima u Ukrajini koji se nalaze u velikim gradovima Kjevu i Odessi. Objavili su kako će osigurati dodatna sredstva, plaće unaprijed i zamjenski smještaj za svoje osoblje iz Ukrajine.
U Ukrajini se trenutno nalazi nekoliko studija koji redovito izvještavaju o situaciji u kojoj se nalaze, a to su GSC Game World, Vostok Games, Frogwares i 4A Games.
Kako pomoći kao gejmer?
The Bundle For Ukraine je bundle koji košta samo 10 dolara, a u njemu se nalazi 1000 različitih igara. Preko 700 kreatora okupilo se kako bi donirali svoje radove i sav prihod od ovog bundlea ići će sljedećim dobrotvornim organizacijama:
- International Medical Corps – Imaju vrlo niske režijske troškove prikupljanja sredstava (1% prihoda), pri čemu 89% donacija ide za medicinsku pomoć, a 10% za administraciju.
- Voices of Children – ukrajinska organizacija koja pomaže djeci da se nose s užasima rata, PTSP-om, ponovnim privikavanjem na školu i ponovnim vraćanjem u normalno djetinjstvo.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.