Future Tense u režiji Komunikacijskog laboratorija u 2 dana približit će nam sljedećih 20 godina

Future Tense u režiji Komunikacijskog laboratorija u 2 dana približit će nam sljedećih 20 godina

Nema boljeg odmaka od prošlosti nego u okretu prema budućnosti. S tom idejom je i Komunikacijski laboratorij započeo organizaciju Future Tense konferencije prije 4 godine.

Taman kada su se zalaufali s drugim izdanjem, uslijedila je pandemija, a njihovi futurolozi, kao i svi mi drugi, ostali smo zatočeni u surovoj sadašnjosti – izolaciji. Srećom, novo izdanje vraća se u punom sjaju u zagrebačku Laubu 8. i 9. lipnja.

Ove godine, uz niz drugih panela i predavanja, šest globalno relevantnih futurologa iznijet će svoja predviđanja o budućnosti rada i obrazovanja, razvoja tehnologije, budućnosti turizma, budućnosti upravljanja, vodstva te održivosti.

Već smo imali priliku razgovarati s Danielom Susskindom, ekonomistom i suradnikom na Oxfordu, koji je za Netokraciju odgovorio više o svom istraživanju i knjizi na temu: Što ćemo raditi kada ne budemo morali – raditi?

Uoči same konferencije, razgovarali smo o sadržaju i pripremi ovakvog događaja s glavnom i odgovornom Komunikacijskog laboratorija – Manuelom Šolom.

(Hrvatska) prošlost, sadašnjost i budućnost

Iako se danas borimo s drugim temama koje polariziraju hrvatsko društvo, situacija nije ništa bolja od prije par godina kada je Komunikacijski odlučio pokrenuti Future Tense. Aktualne rasprave o mjerama, krizi i ljudskim pravima već neko vrijeme ne vode nikuda, a kao društvo općenito stagniramo.

U sličnom sentimentu 2018. godine Manuela i kolege dumali su nad idejom konferencije o budućnosti i pogledu naprijed…

Primijetili smo kako se narativ okreće oko prošlosti, što za posljedicu ima zanemarivanje svih onih pozitivnih stvari i sposobnih ljudi i kompanija koje gledaju naprijed, a u konačnici nas sprečava da se dalje razvijamo i rastemo. Htjeli smo skrenuti pažnju na pozitivne prakse i promijeniti narativ – umjesto prošlosti, gledamo u budućnost, istražujemo nove modele poslovanja i stvaramo platformu za razmjenu znanja i iskustava.

Danas se mogu i pohvaliti kako su utjecali na širenje svijesti o tim temama, a najbolji dokaz, dodaje Manuela je i potraga za pojmom „futurologija“ na hrvatskom Googleu koja je značajno porasla nakon prve Future Tense konferencije.

6 futurologa za 6 bitnih tema

Komunikacijski laboratorij ove godine dao si je pune ruke posla dovodeći vrhunske strane predavače u Zagreb. Njima su se najviše posvetili ove godine, dodaje Manuela:

Iznimno smo ponosni na svih šest govornika koje dovodimo u Zagreb ove godine jer se radi o zaista svjetski cijenjenim futurolozima.

Daria Krivonos izvršna je direktorica Instituta za studije budućnosti iz Kopenhagena i više nego kvalificirana povesti raspravu o održivosti, Mike Bechtel osnovao je futurološki ured unutar Deloittea te već godinama s timom predviđa trendove u tehnologiji, a Anne Lise Kjaer vodi agenciju za predviđanje trendova već više od 30 godina te će u Zagrebu govoriti o budućnosti upravljanja. Daniel Susskind vrhunski je ekonomist koji će nam predstaviti budućnost obrazovanja i rada, Mike Walsh karizmatični je govornik s bogatim iskustvom savjetovanja brojnih Fortune 500 kompanija, dok je Ian Yeoman jedini svjetski futurolog specijaliziran za turizam i putovanja.

Ipak, Manuela ne zaboravlja spomenuti i mnoge domaće partnere, odreda lidere na tržištu u svojim industrijama – koji će kroz različite rasprave prenijeti i svoja iskustva.

Zašto se o budućnosti priča uživo?

Ni domaće ni strane goste nije bilo lako dovesti u neizvjesnosti ove zime kada su brojke zaraženih opet probijale granice. No, to nije ništa uspoređujući situaciju na samom početku pandemije, kada je event industrija bila jedna od najgore pogođenih.

Future Tense je tako u 2020. godini morao biti i odgođen. Manueli i kolegama nije imalo smisla ovakav tip konferencije pokrpati hibridnim ili online izdanjem…

Future Tense je B2B konferencija i jedna od njezinih najvećih vrijednosti je mogućnost networkinga i druženja. Znamo da su se mnoge konferencije i slični eventi tijekom pandemije „prebacili“ online, ali za nas to nije bila opcija. Kad na jednom mjestu imate predstavnike vodećih hrvatskih i regionalnih kompanija, predstavnike javne uprave i akademske zajednice, koji su fokusirani na unaprjeđenje sustava i tržišta na kojem djelujemo uz inovativne ideje, radi se o neprocjenjivoj prilici da razmijenite ideje s istomišljenicima, ali i da saznate nešto novo što može transformirati vaše poslovanje. Sretni smo što ćemo ove godine sudionicima pružiti upravo to.

Imajući na umu da je konferencija namijenjena donositeljima odluka na svim razinama, kako u tvrtkama tako i u javnom sektoru, zanimalo me saznati i s kakvim saznanjima se netko iz ciljane publike može nadati otići nakon dva dana Future Tensea?

Future Tense je riznica inovativnih ideja i načina poslovanja, to kažemo bez lažne skromnosti, i za to su jednako zaslužni naši govornici, kao i svi sudionici. Svijet i poslovanje se neminovno mijenjaju pod utjecajem vanjskih okolnosti. Svjedočimo brojnim krizama u posljednjih nekoliko godina koje su sve utjecale na naše poslovanje, kao i na društvo. Promjene će se uvijek događati i to je dobro, a krize ne možemo izbjeći, samo se na njih adekvatno i na vrijeme pripremiti.

Idući korak je gledati na krize i promjene u društvu kao na priliku za korak naprijed i pozitivnu promjenu koja može unaprijediti naše poslovanje, a posljedično i društvo u kojem živimo. Upravo to nudi Future Tense, upravo zato ga radimo. Vjerujemo kako svi možemo doprinijeti poboljšanju našeg gospodarstva i društva.

Preporuke za kraj?

Postoji li neka tema s ovogodišnjeg programa u koju si naročito osobno investirana?

Jako me zanima predavanje Mikea Walsha, čiji rad pratim već neko vrijeme i vjerujem da će svaki lider, kao i oni koji aspiriraju prema vodećim pozicijama, pronaći vrijedne savjete i ideje. Njegovo se predavanje zove „The Future of Independent Thinking and Leadership“ i s njime otvaramo konferenciju 8. lipnja.

S obzirom na važnost turizma u hrvatskom gospodarstvu i BDP-u, vjerujem kako će predavanje dr.sc. Iana Yeomana na temu budućnosti turizma, kao i panel diskusija nakon njega, biti iznimno zanimljiva i puna korisnih informacija.

Turizmom zatvaramo konferenciju 9. lipnja, a između ta dva predavanja imamo sjajnih predavanja, prezentacija, rasprava… Izdvojila bih i kratko predavanje prof. Bojana Jerbića, osnivača i ravnatelja CRTA-e, koji će imati i posebnog gosta na svojoj prezentaciji. Veselimo se i nadamo se da ćete nam se pridružiti na Future Tenseu u Laubi.

Više o Future Tense programu, kao i ostalim informacijama, možete pronaći na njihovim službenim stranicama. Broj mjesta je ograničen pa požurite po svoje ulaznice.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Analiza

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Analiza

TABU: Juniorke u IT-ju imaju 4 %, a seniorke čak 18 % manju plaću od svojih muških kolega

Kako su plaćene žene u IT industriji, za iste godine iskustva, u odnosu na svoje muške kolege? Otvorilo se to pitanje prije pola godine s najnovijim izvještajem platforme TABU, danas mu se vraćamo da vidimo ima li promjena.

Što ste propustili

Umjetna inteligencija

Hrvatski inspektori dio su EU projekta kontrole razvoja AI-ja vrijednog 3,5 milijardi eura

Impresionirani učinkovitošću hrvatskih inspektora, koji su već u prvih 310 posjeta identificirali 168 slučajeva doprinosa razvoju AI-ja, EU je potvrdila uključenost hrvatskog kadra u programu nadzora.

Kolumna

Evo zašto je poznavanje hrane i vina ključno za uspjeh hrvatskog IT-ja

Osnivači startupa teško da će zadobiti povjerenje investitora ako ne poznaju vina ili naručuju dobro pečene bifteke.

Novost

Otpušteni programeri iz “big techa” završit će u Hrvatskoj: Apis IT planira ih zaposliti 1800

Hrvatska želi “uvesti” i zaposliti otpuštene programere i ostale tehnološke stručnjake iz Googlea, Facebooka, Microsofta i Twittera kao digitalne nomade za potrebe novog projekta daljnje digitalizacije javne uprave na kojemu radi Apis IT.

Digitalni marketing

Svaki bi brend trebao napustiti generičnu “stock” glazbu i razviti svoj – audio identitet!

Iako postoje mnoge "royalty free" glazbene platforme koje nude kvalitetnu glazbu, većina video oglasa napravljena je s glazbom koja zvuči generičko i jeftino. Razlog tome djelomično je loš ukus, manjak hrabrosti ili kreativne vizije menadžmenta, a djelomično manjak vremena posvećen kuriranju kvalitetne glazbe koja zvuči drugačije, ali je konzistentna s brendom.

Gaming

Uskoro kreće 4. sezona Student Esports Tournamenta! Hoće li TVZ ostati nepokoreni prvak?

Idući tjedan počinje nova sezona SET-a, domaćeg esport turnira koji je uspio okupiti 16 tehničkih fakulteta iz svih dijelova Hrvatske, a uz to je postao i nacionalni kvalifikacijski turnir za Amazonov i Intelov University Esports Masters (AUEM)!

Izvještaj

Domaću kreativnu industriju čekaju teški pregovori s Googleom

Iako donosi više od 830 milijuna eura u hrvatski BDP, kreativna industrija još nema u potpunosti odgovarajuću zaštitu i druge uvjete za neometan rad na digitalnom tržištu.