Freelanceri :  Profesionalni, educiraju se i vole ono što rade

Freelanceri :  Profesionalni, stalno se educiraju i, najbitnije, jako vole ono što rade

Na Danima komunikacija u sklopu panelu Freelanceri&Agencije  -  Love&Hate s Matijom Raosom i Karlom Andrić iz Hrvatskog društva nezavisnih profesionalaca kao domaćinima te Manuelom Šolom iz Komunikacijskog laboratorija, Domagojem Davidovićem iz Švicarske te Danielom Ackermannom iz Degordiana na strani agencija i ilustratorom Vedranom Klemensom, motion dizajnerom Timyjem Šarecom te producenticom Larom Stolnik na strani freelancera, vodila se rasprava o odnosu ovih dviju strana.

Slike: Dani komunikacija/Borna FIlić, Pixsell
Slike: Dani komunikacija/Borna FIlić, Pixsell

Nastavno na članak objavljen na Netokraciji koji je digao dosta bure, Ackermann je izjavio da zapravo jako voli freelancere te da ih znaju uzimati za suradnju ako je nešto jako specijalizirano i nemaju takvu osobu u agenciji ili su interno prebukirani projektima. Naglasio je da su imali odličnih i jako loših primjera suradnje s čim su se i ostali složili.

Manuela Šola rekla je kako u 90% slučajeva ne outsourceaju core business te većinom koriste freelancere kako bi dobili neke dodatne ideje. Nikada neće uzeti freelancera da vodi projekt jer je proces previše kratak i nemaju vremena za edukaciju vanjskih suradnika. Dodala je i da agencije moraju uvesti kulturu u kojoj se agencija freelanceru nakon projekta zahvali te da feedback jer isto i sami vole dobiti od klijenta.

Na isti način na koji njegujete in-house tim možete njegovati odnose sa suradnicima

Davidović je imao drugačiji stav pošto je Švicarska nastala kao reakcija na veće agencije. Freelancere uključuju u core business koji je kreativa i strategija tako da dobiju najbolje talente ovisno o projektu. Također je istaknuo da na isti način na koji njegujete in-house tim možete njegovati odnose sa suradnicima s kojima radite kontinuirano i kojima se stalno vraćate. Odnos i poznavanja načina rada je isti, a na kraju dana je sve samo stvar birokracije.

Sa strane freelancera i razloga zašto ne rade u agenciji odgovor je dao Klemens:

U agenciji sam rijetko dobivao stvari koje sam stvarno htio raditi, a sada sam biram koji tip posla želim raditi, sam određujem radno vrijeme i svoj sam šef.

Nastavio je kako najviše cijeni agencije koje poštuju proces i sve ljude unutar tog procesa te ne pokušavaju prebaciti sav posao na jednu osobu, primjerice prebacivanje posla art direktora i kreativnog direktora na ilustratora u njegovom slučaju što stvara dodatni neplaćeni posao i stres.

Lara Stolnik je potvrdila da je najbolji dio što radiš na onom što si sam htio raditi te biraš što želiš raditi. Svi problemi koje je imala dok je bila zaposlena su nestali te se osjećaj rada promijenio na bolje. Kod agencija u suradnji cijeni komunikaciju te kada prenesu sve što klijent želi.

PPP 1

Šarec je istaknuo negativan primjer nepoštivanja suradnika kada je neposredno pred blagdan navečer dobio povratne informacije na zadatak za koji se očekuje da bude gotov odmah nakon blagdana te tako nije mogao provesti vrijeme sa svojom obitelji.

Freelanceri, predrasude i problemi

Jedna od glavnih predrasuda s kojima se freelanceri suočavaju je da nisu profesionalni te da nemaju posla. Zapravo je stvarnost drugačija te imaju više naručitelja odjednom, a profesionalnost je individualna stvar te istovremeno ima i agencija koje su neprofesionalne. Kao freelancer se više tjeraš učiti nove stvari te stalno napreduješ jer time sam opstaješ na tržištu.

Loša praksa na tržištu je što se od freelancera očekuje da budu dostupni konstantno, pa tako i navečer i vikendima. Agencije moraju sustavno ulagati u odnos s freelancerom, a ne tražiti tko im je najbolji u trenutku kada imaju hitan zadatak. Svi prisutni su se složili da ne očekuju da freelanceri budu dostupni 0–24, ali da je pozitivno kada neki freelancer želi raditi noću jer ima takav ritam te time ubrzava razvoj projekta.

Freelanceri također imaju problema s naplatom pa tako neke agencije traže odgodu od 30, 60 ili 90 dana. Obje strane su se složile da prilikom svakog dogovaranja posla uvjeti moraju biti transparentni te da su freelanceri mikropoduzetnici koji sami biraju tu odgovornost. S druge strane imamo zaposlenike koji zagarantirano dobiju plaću imali u agenciji posla ili ne.

Kako do izvanrednih rješenja?

PPP 2

Komunikacija, više puta spominjana s obje strane, najbitnija je u svakom, pa tako i u ovom odnosu te rješava puno problema. Transparentnost je nešto što mora ići ruku pod ruku s profesionalnošću i to je neupitno.

Velika prednost freelancera je što sami biraju svaki posao te time rade upravo ono što žele raditi. Predanost i ljubav prema poslu iznimno su bitni faktori koji dovode do izvanrednih rješenja na zadovoljstvo obje strane.

Dobra suradnja, poznanstva i susreti dovode do novih poslova te je sve dugoročno, a može čak dovesti i do ponude za stalni posao nezavisnom profesionalcu. Hoće li ponuda biti prihvaćena kada sagledamo sve prednosti i izazove ovog načina rada, ostaje za vidjeti.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Ekskluzivno

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Tvrtke i poslovanje

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Intervju

Evo kako je hrvatska glazbena industrija pregovarala s Big Techom!

Dolazak Spotifya i drugih poznatih glazbenih servisa u Hrvatskoj povijesni su dani, ali njima su prethodile godine i godine pravnih pregovora sa samim servisima, kao i domaćih udruga koja štitne prava svih sudionika. Upravo u tim pregovorima možemo pronaći lekcije za medijsku industriju koja trenutno vodi pregovore s Big Techom.

Izvještaj

Infobip Shift 2023: Kako pridonositi projektima otvorenog koda?

Zadnje retke s Infobip Shift 2023 konferencije posvećujemo ljudima i inicijativama vezanima uz open source (otvoreni kod).

Ekskluzivno

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Zabava i zanimljivosti

Infobip Shift 2023: Od pive do savjeta za sreću, što su developeri dobili “ispod Peke”?

Infobip Shift iz godine u godinu potvrđuje kako zalužuje biti na popisu najboljih developerskih konferencija u Europi jer uspjevaju postići nešto teško - kvalitetan sadržaj svjetske razine predstaviti sa stilom u iskrenoj i pozitivnoj atmosferi.

Programiranje

Tacta: Kako smo podržali digitalizaciju i ekspanziju kompanije koja danas ima 150 klinika

Izrada softvera po mjeri uvijek je kompleksan zadatak jer je potrebno dobro proučiti poslovne procese klijenta, odgovoriti na sadašnje potrebe, ali i uzeti u obzir njegove ambicije. Evo kako je Tacta to uspješno napravila za Lazeo, francusku kompaniju specijaliziranu za neinvazivnu estetsku medicinu.

Umjetna inteligencija

Infobip Shift 2023: Ne morate trenirati modele da biste bili AI inženjeri

Zaključen je prvi dan hrvatskog Infobip Shifta, jedne od najvećih tehnoloških konferencija u Europi, a mi svoje prve retke posvećujemo gorućoj temi koja je posebno obilježila ovogodišnji program.