Foursquare – vodič za sve popularniju lokacijsku igru
Foursquare je popularna lokacijska igra i servis za mobilne uređaje. Otkako su mobilni uređaji i to mahom pametni telefoni počeli dolaziti s GPS-om, tražili su se načini kako iskoristiti tu mogućnost preciznog lociranja za manje očite stvari od karte i navigacije. Tako su osmišljene aplikacije koje iskorištavaju vašu lokaciju u svrhu igre, od kojih je jedna i Foursquare.
Foursquare je popularna lokacijska igra i servis za mobilne uređaje. Otkako su mobilni uređaji i to mahom pametni telefoni počeli dolaziti s GPS-om, tražili su se načini kako iskoristiti tu mogućnost preciznog lociranja za manje očite stvari od karte i navigacije. Tako su osmišljene aplikacije koje iskorištavaju vašu lokaciju u svrhu igre, od kojih je jedna i Foursquare. Konkurentsku aplikaciju Gowallu već smo pokrili!
Poanta igre je „prijaviti“ mjesta na kojima se nalazite: poštanski ured, faks, restoran, kafić, itd. Ako ste prvi registrirali određenu lokaciju u Foursquare (stvorili spot), dobivate bodove, odnosno značke. Svi ti uspjesi se bilježe na serveru i dostupni su vašim prijateljima, a ukoliko imate profil na Twitteru i Facebooku svoje uspjehe odnosno spotove automatski možete i tamo proslijeđivati.
U početku bijaše (0,0,0)

Prvo što je potrebno napraviti kako bi se ušlo u svijet lokacijskih igara jest preuzeti jednu takvu. Foursquare aplikacija dostupna je za iPhone, Android, BlackBerry i Palm. Nakon podešavanja i izrade profila (što možete i unutar aplikacije) potrebno je pronaći svoje prijatelje koji također koriste Foursquare.
U aplikaciji ćete tada moći vidjeti gdje su i kada bili, odnosno u žargonu, gdje su checkirali! Tada ćete se imati s kime natjecati u osvajanju bodova i titula.
Početni ekran koji vas dočekuje prilikom pokretanja Foursquarea vam pokazuje aktivnosti vaših prijatelja, listu spotova oko vas, savjete koji su vezani uz određene lokacije (koje pišu korisnici) te zgodan pregled vaših dosad osvojenih znački.

Vrijeme je da vaše označavanje grada počne! Mobitel u ruke i trk do neke lokacije. Kad dođete, na početnom ekranu odaberite opciju Check In. Aplikacija vam na temelju lokacije odmah daje popis postojećih spotova. Ukoliko vaša lokacija već ne postoji kao spot, dodajte je putem opcije Add (znak plus) ili pak klikom na Not in list koji se nalazi na dnu. Ukoliko ni uz pomoć tražilice ne nađete lokaciju na kojoj se nalazite, nitko ju još nije stvorio. Odlično, stvorit ćete je vi i dobiti dodatne bodove.
Tako se i Kolumbo osjećao
Odabirom opcije za stvaranje novog spota odnosno mjesta, otvara vam se polje za unos imena tog mjesta, kao i lokacija na karti. Ukoliko ste u nekom prostoru, GPS lokacija na karti možda i neće biti najtočnija, no tada samo unesite adresu mjesta na kojemu se nalazite ako je znate. Od najnovije verzije Foursquareove aplikacije, mjesto možete i kategorizirati.

Čestitamo, upravo ste otkrili svoju prvu lokaciju! Nemojte zaboraviti na nju se prijaviti. Nakon toga možete otići negdje drugdje i ponoviti postupak. Ukoliko naiđete na mjesto koje je netko već stvorio, nema potrebe da i vi otkrivate isto. Prijavite se! Naravno, na jedno mjesto se možete prijaviti bezbroj puta. Primjerice, svakog jutra dok ste na faksu, kolodvoru,…
Prijatelji?
Naravno, igra ne bi bila igra da nema društva i prijatelja. S početne stranice aplikacije prijateljima možete poslati shout, a odabirom opcije More imate uvid u statistiku tjedna.

Svojim prijateljima možete uz svaku lokaciju ostaviti tip odnosno savjet. Ukoliko se prijavite u slastičarnicu, napišite koje kolače preporučate!
Ukoliko koristite Twitter ili Facebook, svoju lokaciju možete na tim društvenim mrežama podijeliti automatski.
A sada – trk po gradu uz Foursquare!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Tomislav Lijovic
15. 03. 2010. u 9:49 am
Dobar clanak,
ali sta je sa onima koji su se “navikli” na Gowallu, i tamo “chekirali” nekolicinu lokacija, jer sada je zamorno sve iz pocetka!
Trebamo clanak 4sq VS. Gowalla
Darko Kontin
15. 03. 2010. u 2:01 pm
Mislim da je sa novom verzijom Gowalla ipak postala bolja od Foursquarea,
A i iskreno ne kužim smisao skupljanja bodova ako se oni svaki tjedan resetiraju na nulu… pa ako ima tko neko objašnjenje ;)?
Nikola Krajačić
15. 03. 2010. u 5:07 pm
@Darko – u tome je i izazov 🙂
Stalno te tjera da budeš aktivan i putuješ gradom i skupljaš bodove 🙂
Neznam, osobno mi je Gowalla prešarena nekako, više mi paše sučelje 4sq-a, a i prednost 4sq-a vidim u tome što dođem na lokaciju, checkiram se i izađem iz appa van – bodovi mi se pripisuju i nema ostavljanja i kupljenja itema…
Dat ću još koju priliku i Gowalli, ali mislim da je ću 4sq oprati 🙂
Darko Kontin
15. 03. 2010. u 8:18 pm
E ja pak imam drugačiji utisak 🙂 Meni je Gowalla daleko ljepša i jednostavnija za korištenje dok mi 4sq izgleda malo bezlično. Ali to je sve stvar ukusa a znamo kako ide ona o ukusu 😉
A ovo sa dropanjem itema je samo jedna dodatna stvar koja proširuje opis applikacije a to je “društvene igre”. Naravno ti ako ne želiš ne moraš ništa dropat a to što dobiješ ne moraš ni nadzirat. Kako dost redovito koristim Gowallu ne vidim da se u 4sq možeš što brže chekirat i sl. a tko želi može iskoristiti i ovaj dio za dodatnu zabavu.
Sa novim funkcijama u gowalli mislim da je ovaj “društveni” dio daleko bolje zastupljen i bolje te povezuje sa prijateljima i sl. te ja stvarno osim dizajna (koji je stvar ukusa) ne vidim niti jedan razlog za preć sa gowalla na 4sq dok za obrnuto vidim par 😉
Ajd napiši i jedan 4sq vs. gowalla pa da tamo detaljnije komentiramo to sve 🙂
Nikola Krajačić
15. 03. 2010. u 8:39 pm
Hm, you’re tempting me 😀
Ne obećajem ništa, nadam se da će me Gowalla tokom ovog tjedna dovoljno zainteresirati da onda i o njoj popričamo 😉
Hrvoje Mihajlic
16. 03. 2010. u 3:20 am
dobar članak!
ja bi još samo dodao da je odnedavno dostupan i za NEPRAVEDNO ZAPOSTAVLJENU PLATFORMU s60 i to preko gravitya 🙂
nema baš mnoštvo opcija, al glavno mi je da se mogu check-inat. ostalo ionako radim na iPodu 🙂