Cilj aplikacije Forest je udaljiti korisnike od mobitela, društvenih mreža i web stranica koje im smanjuju produktivnost te motivirati ih da se usredotoče na radne zadatke. Zašto je u mome slučaju učinkovita? Zato jer nemam srca zabušavati i pritom – ubiti svoje drvo.

Privrženost mobitelu nije nepoznanica u nas netokrata. U mome se slučaju manifestira kao nekontrolirani multitasking jer čime god da se bavim, mobitel, pojedini portali i društvene mreže mi uspješno odvlače pozornost s prioritetnih zadataka . Stoga sam odlučila isprobati hit među receptima za bolju produktivnost – aplikaciju Forest: Stay focused.
Iako se na prvi pogled ideja da je rješenje za ovisnost o mobitelu (ovaj… htjela sam reći privrženost) skinuti još jednu aplikaciju može činiti čudnom, Forest se koristi tako da se mobitel – ne koristi. Aplikacija je veoma jednostavna, a sve što trebate učiniti nakon pokretanja je posaditi drvo i ostaviti mobitel na miru. Da, dobro ste pročitali. Svaki put kada se želite potpuno usredotočiti na vaš radni zadatak, trebate odrediti vremenski period u kojem ne želite da vam išta odvlači pažnju i posaditi drvo koje će narasti do isteka vremena.
Drvo pati kada niste usredotočeni
Od onoga trenutka kada je drvo posađeno, ne smijete izlaziti iz aplikacije jer će u protivnom ono uvenuti. Iz znatiželje sam jednom otvorila notifikaciju s Twittera u vrijeme kada je drvo raslo i uvjerila se, nažalost, u kobnost posljedica varanja. Nakon toga nisam više nikad. Zato je ova aplikacija veoma učinkovita kada sam ja u pitanju – jednostavno nemam srca pustiti svoja drva da umru. Osim toga, u jako produktivnom danu moguće je posaditi više drva i to čak različitih vrsta od kojih izraste cijela jedna šuma, a to je prilično motivirajuća nagrada za usredotočenost.
Također, svaki put kada drvo naraste, odnosno kada uspješno ostanete usredotočeni, sakupljate bodove koje kasnije možete mijenjati za, primjerice, novu vrstu stabla.

Ista je stvar i u web preglednicima – osim što aplikaciju možete preuzeti putem Google Playa, Apple i Windows Storea, dostupan je i kao proširenje na Firefoxu i Chromeu. Kad upalite proširenje i počnete “saditi” drvo, ne smijete posjetiti zabranjene web stranice (koje sami određujete) dok drvo ne izraste. U suprotnom… Znate već što se dogodi.
Inače, aplikacija se na iOS-u i Windows Phoneu naplaćuje, dok je za Android preuzimanje besplatno, ali se dodatno naplaćuju neke značajke poput grupiranja zadataka, dijeljenja s prijateljima i detaljne statistike, jednako kao i korištenje aplikacije bez iritantnih oglasa. Proširenja za preglednike su besplatna, ali ako ih želite sinkronizirati s mobilnim aplikacijama – morate ih imati.
Ima i drugih aplikacija, ali samo u Forestu sadiš šumu
Kao besplatne mobilne alternative mogu poslužiti slične aplikacije poput Brain focusa i Productivity challenge timera koje također nude imenovanje radnih zadataka, postavljanje vremena za odmor, praćenje statistike i slično. Ipak, meni je osobno puno draži Forest zbog originalne ideje i boljeg vizualnog dojma. Uz to, odgovara mi da je aplikacija što jednostavnija i nemam potrebu za detaljnom statistikom.
A osim za povećanje produktivnosti na poslu, Forest može poslužiti i za odvikavanje od mobitela kod kuće ili na kavi s prijateljima. Druženje s ljudima bez hvatanja mobitela svakih nekoliko minuta? Učinite to za, ako ništa drugo, svoje virtualno drvo. 😉
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
NEJLA Zahirovic
05. 01. 2021. u 9:12 pm
Super