Forest: Kako postati produktivniji? Posadite drvo

Forest: Kako sam postala produktivnija (iz straha da ne ‘ubijem’ svoje virtualno drvo)

Cilj aplikacije Forest je udaljiti korisnike od mobitela, društvenih mreža i web stranica koje im smanjuju produktivnost te motivirati ih da se usredotoče na radne zadatke. Zašto je u mome slučaju učinkovita? Zato jer nemam srca zabušavati i pritom – ubiti svoje drvo.

Kako ostati usredotočen na poslu ili skloniti mobitel za vrijeme druženja s obitelji i prijateljima? Posadite drvo na aplikaciji Forest.
Kako ostati usredotočen na poslu ili skloniti mobitel za vrijeme druženja s obitelji i prijateljima? Posadite drvo na aplikaciji Forest.

Privrženost mobitelu nije nepoznanica u nas netokrata. U mome se slučaju manifestira kao nekontrolirani multitasking jer čime god da se bavim, mobitel, pojedini portali i društvene mreže mi uspješno odvlače pozornost s prioritetnih zadataka . Stoga sam odlučila isprobati hit među receptima za bolju produktivnost – aplikaciju Forest: Stay focused.

Iako se na prvi pogled ideja da je rješenje za ovisnost o mobitelu (ovaj… htjela sam reći privrženost) skinuti još jednu aplikaciju može činiti čudnom, Forest se koristi tako da se mobitel – ne koristi. Aplikacija je veoma jednostavna, a sve što trebate učiniti nakon pokretanja je posaditi drvo i ostaviti mobitel na miru. Da, dobro ste pročitali. Svaki put kada se želite potpuno usredotočiti na vaš radni zadatak, trebate odrediti vremenski period u kojem ne želite da vam išta odvlači pažnju i posaditi drvo koje će narasti do isteka vremena.

Drvo pati kada niste usredotočeni

Od onoga trenutka kada je drvo posađeno, ne smijete izlaziti iz aplikacije jer će u protivnom ono uvenuti. Iz znatiželje sam jednom otvorila notifikaciju s Twittera u vrijeme kada je drvo raslo i uvjerila se, nažalost, u kobnost posljedica varanja. Nakon toga nisam više nikad. Zato je ova aplikacija veoma učinkovita kada sam ja u pitanju – jednostavno nemam srca pustiti svoja drva da umru. Osim toga, u jako produktivnom danu moguće je posaditi više drva i to čak različitih vrsta od kojih izraste cijela jedna šuma, a to je prilično motivirajuća nagrada za usredotočenost.

Također, svaki put kada drvo naraste, odnosno kada uspješno ostanete usredotočeni, sakupljate bodove koje kasnije možete mijenjati za, primjerice, novu vrstu stabla.

Nema otvaranja Facebooka dok radite!
Nema otvaranja Facebooka dok radite!

Ista je stvar i u web preglednicima – osim što aplikaciju možete preuzeti putem Google Playa, Apple i Windows Storea, dostupan je i kao proširenje na Firefoxu i Chromeu. Kad upalite proširenje i počnete “saditi” drvo, ne smijete posjetiti zabranjene web stranice (koje sami određujete) dok drvo ne izraste. U suprotnom… Znate već što se dogodi.

Inače, aplikacija se na iOS-u i Windows Phoneu naplaćuje, dok je za Android preuzimanje besplatno, ali se dodatno naplaćuju neke značajke poput grupiranja zadataka, dijeljenja s prijateljima i detaljne statistike, jednako kao i korištenje aplikacije bez iritantnih oglasa. Proširenja za preglednike su besplatna, ali ako ih želite sinkronizirati s mobilnim aplikacijama – morate ih imati.

Ima i drugih aplikacija, ali samo u Forestu sadiš šumu

Forest stay focused aplikacija

Kao besplatne mobilne alternative mogu poslužiti slične aplikacije poput Brain focusa i Productivity challenge timera koje također nude imenovanje radnih zadataka, postavljanje vremena za odmor, praćenje statistike i slično. Ipak, meni je osobno puno draži Forest zbog originalne ideje i boljeg vizualnog dojma. Uz to, odgovara mi da je aplikacija što jednostavnija i nemam potrebu za detaljnom statistikom.

A osim za povećanje produktivnosti na poslu, Forest može poslužiti i za odvikavanje od mobitela kod kuće ili na kavi s prijateljima. Druženje s ljudima bez hvatanja mobitela svakih nekoliko minuta? Učinite to za, ako ništa drugo, svoje virtualno drvo. 😉

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Umjetna inteligencija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Razvoj weba

UX je posao Project Managera? Dizajnera? Pisca? Developera?

Iako svi trube o važnosti UX-a, nitko ne zna tko bi se time trebao baviti, ne postoje UX istraživači unutar timova niti najvećih domaćih tehnoloških kompanija, a korisničkim iskustvom se bavi tko stigne ili kome to uvale. 

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Što ste propustili

Ekskluzivno

Hrvatska platforma GameBoost osigurala 2 milijuna eura od Fil Rouge Capitala i Feelsgooda

GameBoost planira pobijediti globalnu konkurenciju u ponudi gaming usluga poput treniranja igrača i zajedničkog igranja u popularnim online multiplayer video igrama. Korak bliže tome dovodi ih nova investicijska runda.

Novost

Infobip imenovao Richarda Krasku na mjesto financijskog direktora

Richard Kraska je iskusni financijski stručnjak, koji je prije dolaska u Infobip obnašao dužnosti financijskog direktora u nekoliko brzorastućih softverskih tvrtki.

Tvrtke i poslovanje

Hrvatska je zaposlila jako malo ukrajinskih IT stručnjaka. Ovo su priče nekih od njih

Kroničnoj nestašici IT kadrova na domaćem tržištu i postojanju pravnih preduvjeta usprkos, rijetke su domaće IT tvrtke koje su zaposlile radnike iz Ukrajine koji nisu i prije radili za njih.

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Netokracija Podcast

“Photomathov exit znači više investicija u hrvatske startupe”

Prvi veliki exit hrvatske tehnološke tvrtke koja je financirana VC kapitalom znak je ulagačima da se investiranjem u hrvatske startupe - može zaraditi. I znači da će, u uvjetima globalne nuklearne zime, za domaće startupe vladati globalno zatopljenje, tvrdi Bernard Ivezić, urednik magazina Startup Report.

Prikaz

Naši učenici ne znaju što znači baviti se poduzetništvom – kako to promijeniti?

Djeca školske dobi silno su inovativna i kreativna, no ponekad im službeni nastavni program ne daje dovoljnu podršku u ostvarivanju njihovog potencijala. Evo kako stvar spašavaju entuzijastični pojedinci (nastavnici), relevantne institucije te društveno odgovorne tvrtke.