Forest: Kako postati produktivniji? Posadite drvo

Forest: Kako sam postala produktivnija (iz straha da ne ‘ubijem’ svoje virtualno drvo)

Cilj aplikacije Forest je udaljiti korisnike od mobitela, društvenih mreža i web stranica koje im smanjuju produktivnost te motivirati ih da se usredotoče na radne zadatke. Zašto je u mome slučaju učinkovita? Zato jer nemam srca zabušavati i pritom – ubiti svoje drvo.

Kako ostati usredotočen na poslu ili skloniti mobitel za vrijeme druženja s obitelji i prijateljima? Posadite drvo na aplikaciji Forest.
Kako ostati usredotočen na poslu ili skloniti mobitel za vrijeme druženja s obitelji i prijateljima? Posadite drvo na aplikaciji Forest.

Privrženost mobitelu nije nepoznanica u nas netokrata. U mome se slučaju manifestira kao nekontrolirani multitasking jer čime god da se bavim, mobitel, pojedini portali i društvene mreže mi uspješno odvlače pozornost s prioritetnih zadataka . Stoga sam odlučila isprobati hit među receptima za bolju produktivnost – aplikaciju Forest: Stay focused.

Iako se na prvi pogled ideja da je rješenje za ovisnost o mobitelu (ovaj… htjela sam reći privrženost) skinuti još jednu aplikaciju može činiti čudnom, Forest se koristi tako da se mobitel – ne koristi. Aplikacija je veoma jednostavna, a sve što trebate učiniti nakon pokretanja je posaditi drvo i ostaviti mobitel na miru. Da, dobro ste pročitali. Svaki put kada se želite potpuno usredotočiti na vaš radni zadatak, trebate odrediti vremenski period u kojem ne želite da vam išta odvlači pažnju i posaditi drvo koje će narasti do isteka vremena.

Drvo pati kada niste usredotočeni

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Od onoga trenutka kada je drvo posađeno, ne smijete izlaziti iz aplikacije jer će u protivnom ono uvenuti. Iz znatiželje sam jednom otvorila notifikaciju s Twittera u vrijeme kada je drvo raslo i uvjerila se, nažalost, u kobnost posljedica varanja. Nakon toga nisam više nikad. Zato je ova aplikacija veoma učinkovita kada sam ja u pitanju – jednostavno nemam srca pustiti svoja drva da umru. Osim toga, u jako produktivnom danu moguće je posaditi više drva i to čak različitih vrsta od kojih izraste cijela jedna šuma, a to je prilično motivirajuća nagrada za usredotočenost.

Također, svaki put kada drvo naraste, odnosno kada uspješno ostanete usredotočeni, sakupljate bodove koje kasnije možete mijenjati za, primjerice, novu vrstu stabla.

Nema otvaranja Facebooka dok radite!
Nema otvaranja Facebooka dok radite!

Ista je stvar i u web preglednicima – osim što aplikaciju možete preuzeti putem Google Playa, Apple i Windows Storea, dostupan je i kao proširenje na Firefoxu i Chromeu. Kad upalite proširenje i počnete “saditi” drvo, ne smijete posjetiti zabranjene web stranice (koje sami određujete) dok drvo ne izraste. U suprotnom… Znate već što se dogodi.

Inače, aplikacija se na iOS-u i Windows Phoneu naplaćuje, dok je za Android preuzimanje besplatno, ali se dodatno naplaćuju neke značajke poput grupiranja zadataka, dijeljenja s prijateljima i detaljne statistike, jednako kao i korištenje aplikacije bez iritantnih oglasa. Proširenja za preglednike su besplatna, ali ako ih želite sinkronizirati s mobilnim aplikacijama – morate ih imati.

Ima i drugih aplikacija, ali samo u Forestu sadiš šumu

Forest stay focused aplikacija

Kao besplatne mobilne alternative mogu poslužiti slične aplikacije poput Brain focusa i Productivity challenge timera koje također nude imenovanje radnih zadataka, postavljanje vremena za odmor, praćenje statistike i slično. Ipak, meni je osobno puno draži Forest zbog originalne ideje i boljeg vizualnog dojma. Uz to, odgovara mi da je aplikacija što jednostavnija i nemam potrebu za detaljnom statistikom.

A osim za povećanje produktivnosti na poslu, Forest može poslužiti i za odvikavanje od mobitela kod kuće ili na kavi s prijateljima. Druženje s ljudima bez hvatanja mobitela svakih nekoliko minuta? Učinite to za, ako ništa drugo, svoje virtualno drvo. 😉

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Društvene mreže

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Zabava i zanimljivosti

Horor priča iz industrije: Matematička formula za marketinški rast

"Mi smo B2B kompanija, nećemo koristiti non-binary opise, uplitati se u politiku...", rekao je osnivač. "Kakvu politiku? They je množina", odgovorila sam.

Što ste propustili

Istraživanje

50% hrvatskih kupaca primarno kupuje u hrvatskim online trgovinama

Hrvatski online kupci znatno više vjeruju domaćim web trgovinama te iskustvo kupnje na njima ocjenjuju pozitivnim. Među najbitnijim stavkama koje su im iznimno važne navode cijenu dostave, mogućnosti plaćanja, kvalitetne akcije, besplatan povrat - i recenzije!

Intervju

Infobip o privlačenju generacije Z: Ove godine gotovo 2000 prijava na program za mlade talente!

Infobip je već niz godina uključen u akademsku zajednicu, no posebno su uspješni u privlačenju mladih talenata na svoje programe pripravništva. Samo ove godine dobili su nešto manje od 2000 prijava, a otvara se i novi ciklus prijava!

Novost

Prvo europsko gimnastičko online natjecanje pratite putem hrvatske platforme, Elevien

Natjecanje "European Men’s Artistic Gymnastics Online Test Event!" sprema se ući u povijest kao prvo 100% live online gimnastičko natjecanje.

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Netokracija Podcast

Sam Altman: Od CEO-a do otkaza i povratka u 5 dana

Bombastična sapunica IT industrije zvana OpenAI odjeknula je glasno s raznim fabularnim zapletima kojih se ne bi posramio ni Stephen King. Na jednom mjestu donosimo pregled situacije i sve najvažnije detalje.

Novost

Deloitte Technology Fast 50: Devōt 4. najbrže rastuća tvrtka u srednjoj Europi

Na popisu se nalazi čak 5 hrvatskih tvrtki: Uz Devōt, tu su Aircash, HiveTech, Luminum ICT i Orqa.