Trenutno treći najpopularniji post na globalnom subredditu o Zvjezdanim ratovima odnosi se na fotografiju glavnog ulaza Fakulteta organizacije i informatike u Varaždinu. Na njima je na šaljiv način prikazano kako otvoriti (automatska) vrata koristeći “silu”. Međutim, nije riječ samo o prigodnoj šali - iza svega stoji projekt fakulteta pod nazivom Internet stvari – okvir interoperabilnosti.

Ako ovih dana dođete do glavnih ulaznih vrata FOI-ja, vidjet ćete naljepnicu s “uputama” o otvaranju automatskih vrata, s jasnim referencama na Zvjezdane ratove. Redditori su spremno prihvatili tu “zezanciju”, a mnogi od njih priznali su da i sami dignu dlan (ili barem dva prsta) prolazeći kroz automatska vrata, pretvarajući se da koriste silu. Međutim, svi oni koji ulaze kroz FOI-jeva vrata, čut će zvuk otvaranja koji je došao direktno iz filmske sage, a ako imaju sreće, možda im zasvira i Imperial March.

Međutim, ne staje sve na toj šali – kako je za Netokraciju otkrio Boris Tomaš, asistent na ovom fakultetu, sve (osim možda posta na redditu) dio je projekta Internet stvari – okvir interoperabilnosti (IOTIF), a opremu koja se koristi prije nekoliko dana instalirali su istraživači na projektu te studenti Igor Rinkovec (koji inače stoji i iza hvalevrijednog projekta FOI Buraz) i Tomislav Turek.

Riječ je o IoT opremi za praćenje kretanja, a podatci koji se prikupe distribuiraju se na poslužitelj i GSN projekta te služe kao izvor podataka za daljnju analizu i praktičnu primjenu. A primjenu možete i sami vidjeti, odnosno, čuti na stranici theforce.foi.rocks (koja je još u izradi) – ako pričekate koju minutu, čut ćete trenutak kada netko prolazi kroz vrata fakulteta. Ista se stranica prikazuje i na TV-u koje se nalazi pored glavnih vrata FOI-ja, otkriva Boris.
Osim senzora, ovo je jedan od zabavnih načina korištenja IoT platforme i opreme koju smo nabavili u sklopu projekta.
Znanost, očito, može biti zabavna – a i viralna, zahvaljujući internetskim zajednicama te dobro pogođenom trenutku. Sila je jaka u Varaždinu! 😉
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.