FOI, Neuralab, Infobip i Flow and Form na Digitalnoj karijeri: "Dobar mentor će vam pomoći 10%, ne više"

FOI, Neuralab, Infobip i Flow and Form na Digitalnoj karijeri: “Dobar mentor će vam pomoći 10%, ne više”

Na jučerašnjem online izdanju Digitalne karijere govorilo se o krizi, praksama, mentorstvu i - pisanju.

Imao sam tu sreću da je jedina kriza tijekom mog studiranja bila ona vezana uz ocjene i skupljanje potpisa s kolegija na koje nisam previše često išao, stoga se osjećam izuzetno sretno kada se uspoređujem sa studentima koje je u posljednjim trenucima akademske godine zadesila ova svjetska kriza. Budući da se sve nekako usporilo, postavlja se pitanje što mladi programeri i IT-jevci mogu učiniti za svoju karijeru u 2020. godini?

Na to pitanje odgovarali smo jučer uz pomoć Krešimira Končića, direktora agencije Neuralab; Filipa Šustea, voditelja inženjerskog odjela Flow and Forma; Dragana Benčića, senior softverskog inženjera u Infobipu te docenticom i voditeljicom Centra za podršku studentima i razvoj karijera FOI-ja, Katarinom Pažur Aničić. Moderator rasprave bio je naš Ivan Brezak Brkan.

Vjerujem da je svaki student koji je gledao raspravu iznad glave imao pitanje “što da radim”, ali na žalost na današnjem tržištu rada nije sve tako jednostavno. Krešimir je odmah na početku rekao kako nakon fakulteta nije dobio gotovo nikakve savjete o tome kako se vodi posao ili organizira rad, a gotovo svaka osoba s kojom je razgovarao nije pojma imala o internetu, stranicama i njihovom razvoju. Postojao je jedan kolegij o vođenju poslovanja na fakultetu, kaže Krešo – i to je to.

Timski igrači su na velikoj cijeni

Danas su stvari mnogo drugačije. Važnost takozvanih “mekih vještina” odnosno soft skillova poput komunikacije, strpljenja i mogućnosti rada u timu na korist svih članova, vrlo se brzo zanemare kod modernih developera koji često vole samo raditi svoj posao i da ih se “pusti na miru”. Sugovornici Digitalne karijere slažu se kako je ovo danas loša odluka i kako su upravo te “meke” vještine ono što odvaja dobre zaposlenike od onih prosječnih. Dragan pojašnjava na primjeru Infobipa:

Kod inženjera u Infobipu imamo dva smjera napredovanja: takozvani tehnički ili leadership track, i za oba su potrebni soft skillovi bez obzira na to što je nekada fokus na tehničkim vještinama.

Da biste mogli rasti i napredovati morate se bolje povezivati s kolegama, prepoznavati kontekst i ne biti okrenuti samo prema sebi, dodaje Dragan. Treba razumjeti posao i vrijednost koju stvarate, bez obzira želite li biti menadžer ili specijalist.

Sugovornici su se složili da su “meke” vještine nekada upravo ono što donosi razliku kod zapošljavanja.

Dobar mentor će vam pomoći 10%, ne više

Veliki dio osobnog razvoja u tvrtki također se veže uz mentoriranje, koje zna biti najbolja stvar za jednog mladog studenta. Ja sam imao sreće jer sam u Netokraciju došao od “nule”, i uz pomoć Ivana, Mije i ostatka tima uspio danas doći do toga da pišem ovaj tekst, a ista stvar je i kod programera koji trebaju onih pet ili 10 posto pomoći kako bi se snašli u novom okruženju. Dragan kaže kako mu nije problem raditi sa studentima, ali da mora vidjeti njihovu volju:

Oni moraju uložiti 90 ili 99 posto, a ja im mogu pomoći s ovih jedan ili 10 na kraju. Ako mislite da će vas netko vući za sobom i tako ćete učiti – to se nikada neće dogoditi. Morate raditi i pokazati se, a onda će vam netko vrlo lako dati svoju pomoć.

Filip dodaje i kako biti mentoriran znači postaviti puno, ali ne previše pitanja. Bolje je biti znatiželjan i ispitivati jer time možete eliminirati mnogo problema. Kao primjer je istaknuo zadatak koji je jedan junior developer imao u Flow and Formu, ali je bio nedorečen i nepotpuno pojašnjen za tu osobu. Dok se timu činilo jasno, osoba koja je radila nije posve razumjela kontekst zadatka, a pošto nije pitala problem se riješio tek kasnije. Da samo malo više pitate, sve bi bilo lakše:

Meni je pomogla paradigma pet pitanja. Pet pitanja “zašto” da bi se došlo do izvora problema. Super taktika kad je možda osoba zaglibila na neki način, a ovako se samo kroz pet pitanja lakše može riješiti problem. Često je dobro raditi 1 na 1 sastanke i postaviti pitanje: što radite dobro, a što možete bolje. Ako je osoba spremna učiti i prihvatiti kritiku, s ovim pitanjem može se daleko doći.

Pisanje je velik dio developerskog posla!

Jedna iznenađujuća vrijednost o kojoj mnogi studenti (ne samo tehničkih) fakulteta ne razmišljaju previše jest – pisanje. Ne govorim ovo jer mi je pisanje posao, već zbog toga što, ako malo stanete na loptu i razmislite, pisanje čini jako velik dio života jednog developera. Ne govorimo ovdje o kodu, već o pisanju dokumentacije i drugih pratećih tekstualnih formata, kaže Krešo:

Dokumentacija je komunikacija. Tako “reklamiraš” kod i pokazuješ što tvoje rješenje nudi. Prije to nije bilo potrebno, ali danas je sve drugačije i nije dovoljno da nam se netko javi i kaže da zna C#. Ono što mi hoćemo je proaktivnost, soft skilovi i želja za napretkom.

Digitalna karijera u doba krize: FOI Edition

🎥 Pratite prijenos Netokracijine Digitalne karijere #DK! Tema je: budućnost informatičke karijere u doba korona krize uz panel raspravu stručnjaka iz vodećih hrvatskih IT kompanija 👩‍💻 Pitanja postavljajte u komentarima, a naš Ivan će izabrati najzanimljivija i postaviti ih panelistima!

Posted by Netokracija on Thursday, June 4, 2020

Katarina dodaje kako studenti ne smiju misliti da je netko njima dužan dati posao, kao što se to često događa. Istina je, gotovo svim velikim tvrtkama uvijek fali developera, ali to ne znači da ćete baš vi poslije faksa biti rješenje svih njihovih problema:

Poslodavcima je bitno da im se javi netko tko baš želi raditi u tom poduzeću. Ako vam je jako važno i baš želite raditi negdje, potrudite se da dobijete neki odgovor od te firme.

Dodaje i kako je problem studenata što se zaista često ne znaju predstaviti poslodavcima.

Neki studenti često ne navedu projekte na kojima su radili tijekom faksa i zaborave sve ono što znaju i imaju, a tijekom fakulteta su radili i na nekoliko projekata. Postoje mnogi projekti unutar kurikuluma tehnoloških fakulteta koji mogu biti vrlo zanimljivi poslodavcima, stoga nema razloga zašto se ne biste i njima pohvalili kada lovite praksu u nekoj domaćoj firmi.

Što već danas možete napraviti za svoju karijeru?

Prema tome, ako ovo čitate kao student nekog tehnološkog fakulteta i zanima vas što odmah danas možete napraviti za svoju karijeru, naš savjet je da poradite na tome da budete bolji timski igrač, a uz to tu i tamo probate izvježbati pisanje. Začudit ćete se koliko će vaš budući poslodavac biti sretan kada mu kažete kako vam ove stvari dolaze prirodno!

Za kraj, donosimo vam prijedloge knjiga koje naši sugovornici preporučuju. Krešo se, kao osoba koja zagovara čitanje i pisanje, kune u Stephena Kinga i njegovu knjigu On Writing, Yuvala Noaha Hararija i knjigu Sapiens, te Bila Brysona i knjigu A Short History of Nearly Everything i Daniela H. Pinka, odnosno njegovu knjigu To Sell is Human.

S druge strane, Filip preporučuje knjigu Joel on Software autora Joela Spolskyja, The Phoenix Project od Gene Kim i Kevina Behra te No Hard Feelings autorica Liz Fosslien i Mollie West Duffy. Dragan preporučuje knjigu Start with Why: How Great Leaders Inspire Everyone to Take Action autora Simona Sineka te knjigu The Power of Habit: Why We Do What We Do in Life and Business. 

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Peta kriptomarka Hrvatske pošte su neponovljivi profesor Baltazar i njegovi izumi

Peto izdanje kriptomarke, koja dolazi u analognom i digitalnom obliku, Hrvatska pošta pustila je u optjecaj!

Što ste propustili

Prikaz

Sretan mu 25. rođendan: Kako smo počeli koristiti Googleove proizvode – i zašto (ne)ćemo nastaviti?

Povodom Googleovog rođendana prisjećamo se njegove prošlosti, nepobitnog utjecaja na sve digitalno što danas radimo, ali gledamo i u blisku budućnost koju će obilježiti dvije ključne riječi - umjetna inteligencija i monopol. Nismo propustili priliku ni nostalgično se prisjetiti pozivnica za Gmail, Googleovih pokušaja da napravi društvenu mrežu ili prvih susreta s Googleom, što je za neke zapravo bio YouTube.

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Ekskluzivno

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Tvrtke i poslovanje

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Investicije i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene, ali koliko god se pričalo, često tema o neovisnosti ostane postrani. Srećom, ove godine se otvorila na 16. Weekendu.

Dizajn

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…