Slovenski 'pametni kotač' FlyKly u dva dana na Kickstarteru skupio više od 100.000 dolara!

Slovenski ‘pametni kotač’ FlyKly u dva dana na Kickstarteru skupio više od 100.000 dolara!

Zna se što je za razvoj čovječanstva značio razvoj kotača, a čini se da je došlo vrijeme za – pametni kotač. Naime, slovenski projekt FlyKly pomaže prilikom pedaliranja, paljenjem električnog motora, a može se postaviti gotovo na bilo koji bicikl. Putem Kickstartera prije dva dana pokrenuta je kampanja kojom se željelo prikupiti 100.000 dolara, a cilj je već premašen!

FlyKly2

Zna se što je za razvoj čovječanstva značio razvoj kotača, a čini se da je došlo vrijeme za – pametni kotač. Naime, slovenski projekt FlyKly pomaže prilikom pedaliranja, paljenjem električnog motora, a može se postaviti gotovo na bilo koji bicikl. Putem Kickstartera prije dva dana pokrenuta je kampanja kojom se željelo prikupiti 100.000 dolara, a cilj je već premašen!

Pozadina priče o pametnom kotaču ide do 2011., kada je Niko Klansek američkom tržištu predstavio prvu liniju električnih bicikala FlyKly. Ubrzo je shvatio koliko ima prostora za inovacije na području e-bicikala, stoga je odlučio aktualizirati ideju nadogradnje običnog bicikla motorom, koji bi potpomagao pedaliranje. Prototip je kreiran početkom 2013., a na njemu sada radi tim osoba, koji podupiru biciklističku kulturu te su već radili na uspješnim slovenskim Kickstarter kampanjamaLL StolONDU PinholeMusguard i Lumu.

[vimeo]http://vimeo.com/75806312[/vimeo]

Pametni kotač FlyKly zapravo se sastoji od tankog električnog motora i inteligentne elektronike, koji su smješteni između žbica. Kako kažu kreatori, može se postaviti na gotovo bilo koji biciklistički okvir, a sve u cilju što učinkovitijeg i udobnijeg bicikliranja. Motor se uključuje prilikom okretanja pedala i ubrzava na željenu brzinu, kako bi vozač mogao brže i uz manje truda doći do željene destinacije.

Također, pametni se kotač može zaključati na daljinu, kako ne bi bio ukraden, a također mu se može pratiti i lokacija. Dolazi u različitim veličinama i bojama, a instalacija bi trebala biti vrlo jednostavna – samo se makne stražnji kotač i zamijeni se “pametnijom” verzijom. Brzina koju može postići je 25 km/h, a tako može voziti do 50 kilometara. Težak je četiri kilograma. Može se kontrolirati aplikacijom, za iOS i Android, koja nudi dodatne opcije za sigurnost i podršku, a moguće ga je povezati i s pametnim satom Pebble.

FlyKly

No, pametni kotač nije jedini dio projekta. Tu je i Smarth Light, koji je povezan s dinamom, a koji daje optimalnu količinu svjetla. Na njega se može postaviti pametni telefon, koji se može dobro pričvrstiti, a i puniti tijekom vožnje. Tu je i društvena komponenta, što znači da korisnici mogu sa svojim prijateljima dijeliti svoje biciklističke navike.

Sve u svemu, vrlo zanimljiv skup opcija, a najpovoljniji paket, u koji je uključen pametni kotač, iznosio je 550 dolara (i rasprodan je). Ako je i vas ovaj projekt zaintrigirao, kao i nas u redakciji, a i mnoštvo drugih budućih korisnika, još ga stignete naručiti, a već idućeg proljeća biste se mogli pametnije voziti svojim biciklom.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Kolumna

Što zajedničko imaju cajke, McDonald’s i Jack Daniels? Izvrsno targetiranje potreba.

“Zašto su cajke toliko popularne?" pitanje je koje se svako malo vrati "na tapet". Na tom tapetu uz cajke i neke druge ukuse i interese sjede razni brendovi koje određene skupine štuju kao dio njihovog identiteta. Pitanje brendinga proizvoda tako više nije samo marketinško, kao što ni pitanje cajki - nije samo glazbeno.

Što ste propustili

Novost

Google dobio zeleno svjetlo za akviziciju Photomatha

Službeno je - aplikacija Damira Sabola koja pomaže kod učenja matematike postat će dio Googlea.

Tvrtke i poslovanje

Factory se u potpunosti oprostio s Plavom tvornicom i doživio potpuni rebranding

Iako je Plava tvornica još ranije promijenila ime u Factory, sada ostaje i bez prepoznatljive plave boje doživjevši kompletan rebranding. Koliko je takav korak bio zahtjevan, ali i potreban, otkrila nam je direktorica marketinga Marijana Butorac.

Zabava i zanimljivosti

Kako su Konzumovi plišani Zvjerići uz AR tehnologiju postali virtualne igračke?

Kampanje maloprodajnih lanaca koje potiču pozitivne promjene, ali u isto vrijeme nude zabavne sadržaje za djecu u Hrvatskoj su sve popularnije. Konzum ponovno ide korak dalje i u najnovijoj takvoj kampanji donosi virtualne likove Zvjerića.

Karijere

Što Infobip, ReversingLabs i Syntio uče studente na FER-u?

S poznatim hrvatskim tvrtkama razgovaramo o njihovim "vještinama" na FER-u: od osnova kako su koncipirali kurikulum kolegija i što bi savjetovali drugima koji planiraju isto, do toga što im je bio prioritet prenijeti studentima u vezi njihovog područja rada i kako su se polaznici snašli s pojedinom materijom.

Startupi

Matija Nakić: Kako u krizi privući investitore i velike klijente, a kako veteranski kadar?

U novoj epizodi Netokracija podcasta, o građenju odnosa s investitorima, privlačenju veterana u tim i investicijskoj klimi iz perspektive jednog startupa pričamo sa su-osnivačicom Farseera, Matijom Nakić.

Intervju

Andrea Knez Karačić: Broj godina iskustva ne određuje nečiji senioritet

U seriji intervjua s iskusnim inženjerima domaće IT industrije otkrivamo kako su izgledali njihovi karijerni putovi, kako se postaje senior i ostaje u tijeku s novim tehnologijama, je li bolje specijalizirati se za određenu tehnologiju ili biti generalist i - što bi savjetovali juniorima.