Osječki FERIT bit će domaćin Tech Consultant Meetupa ove srijede, na kojem će se govoriti o tome što je potrebno studentima za uspješnu karijeru IT konzultanta. Otkrit ćemo djelić toga - dobro razvijene "meke" vještine.
Više nije tajna da je Osijek u posljednje vrijeme postao primamljivo mjesto za život, pogotovo ako dolazite iz IT sektora. Sve veći broj tehnoloških tvrtki, radnih mjesta koje one otvaraju i zajednica koja je izuzetno kvalitetna u grad privlači developere, dizajnere i ostale “digitalce” – ali i studente koji žele ostvariti karijeru u IT i digitalnoj industriji.
Upravo će se u Osijeku, na fakultetu FERIT, nakon Zagreba, održati drugo ovogodišnje izdanje Tech Consultant Meetupa koji Netokracija donosi u suradnji sa stručnjacima tvrtke mStart.
Interes za upisom na FERIT veći od kapaciteta
S Prodekanom za nastavu i studente doc. dr. sc. Danijelom Topićem s FERIT-a uoči ovog događaja razgovarao sam o stanju na fakultetu, studentima i vještinama koje su potrebne mladim tehnološkim stručnjacima kako bi se okrenuli karijeri ne samo u isključivo tehničkom smjeru, već i u onom “mekšem” – IT konzultanta, menadžera projekata i nekih drugih zanimanja koja su također izrazito tražena u Slavoniji.

Ako niste iz Osijeka, možda ne znate kolika je navala na smjerove Fakultet elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija svake godine. Moj sugovornik kaže kako se posljednjih godina redovito bilježi mnogo veća potražnja za fakultetom, a broj prijava je već nekoliko godina veći nego što ima mjesta na faksu. Najveći interes bilježi se za studije Računarstva, ali ni studiji Elektrotehnike ne zaostaju ovdje, dodaje Topić:
Na ovom je studiju bilo preko 600 prijava, od čega je za 177 kandidata FERIT-ov studij Računarstva bio prvi izbor, a upisnih mjesta je bilo 140. Nešto manja navala, ali još uvijek navala, bila je na sveučilišnom preddiplomskom studiju Elektrotehnike i informacijskih tehnologija gdje je bilo oko 530 prijava, od čega 109 s prvim izborom.
Na FERIT-u vjeruju kako je ovaj munjeviti porast potražnje za IT smjerovima vrlo dobar pokazatelj uspješnosti i kvalitete uvjeta rada u Osijeku, ali i samog fakulteta koji već 40 godina stvara kvalitetan kadar. Prodekan Topić dodaje kako smatra da je upravo FERIT jedan od zaslužnijih za rast IT scene u Osijeku, budući da se ipak radi o “glavnom” tehnološkom fakultetu ovog dijela Hrvatske.
“Meke” vještine donose bolju zapošljivost
Ipak, jedan od glavnih problema svakog programera nisu programski jezici i tehnologije, već one “meke” vještine poput vođenja projekata, rada u agilnim timovima, komunikacije s klijentima. Kako bi se otisnuli u karijeru konzultanta ili postali vrjedniji dio svakog tima, inženjeri moraju uvelike misliti na razvoj ovih vještina ne samo na radnom mjestu, već i za vrijeme studija. Prodekan Topić napominje kako FERIT zaista ulaže mnogo upravo u edukaciju o ovim vještinama:
Studenti se tijekom obrazovanja susreću s kolegijima kao što su Menadžment, Upravljanje projektima, Komunikacijske vještine i drugi u kojima se educiraju iz područja projektnog menadžmenta i biznisa. Osim redovitih kolegija, studentima se redovito organiziraju razne radionice, predavanja raznih tvrtki, kako bi dobili što više vještina u ovom području.
Studenti se kroz ove kolegije nastoje što je bolje moguće educirati o onoj strani poslovanja koju možda do ovog trenutka nisu smatrali pretjerano važnom, ali edukacije iz predmeta koji nisu striktno povezani uz tehnologiju mogu učiniti veliku razliku za njih na tržištu rada. Prodekan Topić dodaje kako vjeruje da studenti koji uspješno usvoje ove vještine povećavaju svoje kompetencije i zapošljivost, ali dobivaju vrlo važna znanja za pokretanje vlastitog poslovanja i otvaranje vlastitih tvrtki.
Uvijek sagledajte širu sliku!
Iako je poznato kako dobar dio studenata, pogotovo tehnološki fokusiranih zanimanja, jednostavno nema velik interes i ljubav prema ovim vještinama, one u nekim slučajevima mogu biti čak i presudne. U današnjem poslovnom svijetu agilnih poduzeća i svakodnevne interakcije s klijentima više nije dovoljno samo sjediti za računalom i “raditi svoj posao”, već su i inženjeri u poziciji sve veće interakcije s “poslovnom” stranom posla. Upravo ovdje dolaze gore spomenuti kolegiji koji zaista jesu vrlo važni u edukaciji budućih inženjera i developera.
Studenti se stoga nakon fakulteta mogu osjećati vrlo sigurno u sebe znajući da imaju znanja koja su im potrebna da se otisnu u karijeru freelancera ili konzultanta, a Prodekan Topić mi kaže kako je glavni savjet koji može dati svojim studentima taj da nikada ne prestanu sagledavati širu sliku.
Usvajanjem bilo koje vrste znanja, raste ukupno znanje koje je uvijek “plus” kada tražite posao. Jedna od glavnih poruka studentima je da vam znanje nitko ne može oduzeti! To je ono jedino što uvijek i u svakom trenutku imate pored sebe. U današnjem svijetu koji je globalan, jako je bitno posjedovati vještine koje omogućavaju jasnu i jednostavnu komunikaciju kako bi tehnička znanja bila maksimalno vidljiva i iskoristiva.
Posljednji savjet koji Prodekan ima za studente ne samo FERIT-a, već i drugih fakulteta, je da iskoriste svoje vrijeme studiranja kako bi što više putovali i iskoristili pun potencijal programa kao što je Erasmus i slični. Stručne prakse u tvrtkama, kako u Osijeku, tako i izvan njega mogu biti vrlo korisne, a poznato je da tehnološke tvrtke vrlo blagonaklono gledaju na studente koji kod njih završe praksu kada dođe red za zaposlenje.
Želite postati konzultant? Dođite na meetup u Osijek!
Zanima vas kako izgleda karijera tehnološkog stručnjaka koji je izbrusio svoje “meke” vještine? Dovodimo u Osijek tehnološke konzultante koji će sa studentima i svim drugim zainteresiranima podijeliti svoje iskustvo.
Svi oni koji svoju karijeru žele nakon FERIT-a i drugih fakulteta nastaviti u smjeru konzultantstva, mogu se još uvijek prijaviti na Tech Consultant Meetup koji se održava u Osijeku u srijedu, 23. listopada. Na njemu će Hrvoje Ljubičić, direktor Službe razvoja, mStart, otkriti kako uopće postati tech konzultant, dok će Želimira Kraševac, direktorica Službe podrške Oracle Retail sustavima u mStartu, odgovarati na pitanja o enterprise svijetu.
Sutrašnji meetup je besplatan, samo se potrebno prijaviti do srijede ujutro putem forme, a nakon službenog dijela, očekuje nas i neslužbeno druženje uz burgere!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.