Poznata hrvatska cloud platforma za praćenje stoke odnosno "Google Analytics za farme", Farmeron, osigurao je novu rundu financiranja od 2,65 milijuna dolara - Netokraciji je ekskluzivno potvrdio direktor i suosnivač Matija Kopić. On je otkrio kako će Farmeron, baziran u američkoj saveznog državi Ohio te u Osijeku, financiranje iskoristiti za razvoj kvalitetnije prodaje velikim klijentima te kvalitetnije podrške i praćenja postojećih klijenata, od kojih se većina nalazi u SAD-u.

Poznata hrvatska cloud platforma za praćenje stoke odnosno “Google Analytics za farme”, Farmeron, osigurao je novu rundu financiranja od 2,65 milijuna dolara koju predvodi SoftTech VC-ev Jeff Clavier – Netokraciji je ekskluzivno potvrdio direktor i suosnivač Matija Kopić. On je otkrio kako će Farmeron, baziran u američkoj saveznog državi Ohio te u Osijeku, financiranje iskoristiti za razvoj kvalitetnije prodaje velikim klijentima te kvalitetnije podrške i praćenja postojećih klijenata, od kojih se većina nalazi u SAD-u.
Farmeron se prvi put istaknuo 2011. godine na Mini Seedcampu u Ljubljani, kad smo o njima prvi put i pisali, nakon čega je primljen u taj britanski startup akcelerator. Uskoro se brzorastući osječki startup pridružio poznatom američkom akceleratoru 500 Startups, čije je osnivače Kopić u sklopu turneje Geeks on a Plane doveo u Hrvatsku. U svibnju 2012. Farmeron je osigurao prvu rundu od 1,4 milijuna dolara, a taj je kapital iskoristio za stvaranje razvojnoj ureda u Osijeku te formiranje prodajnog tima u SAD-u, gdje im se nalaze ključni klijenti. Kopić za Netokraciju pojašnjava razvoj Farmerona:
Farmeron je od zadnje runde narastao od 4 do 28 ljudi, s time da trenutačno u SAD-u imamo 5 osoba. Razvili smo osnovni proizvod s kojime smo počeli agresivno ulaziti na tržište SAD-u u ljeto 2013. godine. Rafinirali smo svoj prodajni pristup i usredotočili se na male i srednje velike proizvođače – dok sada napokon počinjemo ulaziti na ‘enterprise’ (large farm) tržište.

Iako su neki sumnjali kako ne postoji prostor za SaaS aplikaciju poput Farmerona, čini se da uključivanje veterana tamošnje poljoprivredne industrije dokazuje kako itekako postoji potreba za rješenjem koje prati “produktivnost” grla stoke na farmama. U praksi se radi o praćenju koliko je, primjerice, krava dala mlijeka putem integracije s tehničkom opremom, kao i kalendarom koji podsjeća klijenta na sve obaveze ključne za zdravu stoku. Kopić za Netokraciju ističe kako Farmeron već ima prihode od nekoliko desetaka tisuća dolara mjesečno, a da će im dodatni kapital dakako pomoći u bržem rastu “proizvodnje” te prihoda.
Investitori su, pretpostavljam, zadovoljni zato jer smo uspjeli postići određene važne kompanijske ciljeve: izoštravanje prodajnog fokusa, rješavanje problema u ‘onboardingu’ korisnika (koji su i dalje značajni jer dosta osobnog truda i vremena ulažemo u trening i aktivaciju.) Dakako, deseci tisuća dolara koje zarađujemo mjesečno su također pomogli. Oni vide koliko smo predani svojoj viziji i koliko žestoko radimo na rješavanju problema s kojima se susrećemo.
U novoj rundi financiranja Farmerona sudjelovao je niz uglednih europskih i američkih investitora, a vodio ju je SoftTech VC-ev Jeff Clavier. Sudjelovali su i NextView Ventures, The Accelerator Groupov Robin Klein te 500 Startupsov Dave McClure. LDV Capital na čelu s Evanom Nisselsonom i Taavet Hinrikusov OU Notorius također su podržali Farmeron u novoj rundi.
Stručnjaci američke poljoprivredne industrije vide svijetlu budućnost za Farmeron
Za Farmeron će ipak najbitnija biti podrška veterana američke poljoprivredne industrije. Prvi je Virtus Nutritinov osnivač i direktor Mattt Swanson, koji je izuzetno utjecajan u kalifornijskoj industriji proizvodnje hrane za stoku, te MFE Techov Andrew Murphy, koji je bio direktor Innovative Livestock Services, jednog od najvećih proizvođača govedine u SAD-u.
Na pitanje hoće li dodatno zapošljavati u Hrvatskoj, Kopić je istaknuo kako nastavljaju zapošljavati inženjere u Osijeku te u nedavno otvorenom uredu u Zagrebu gdje Farmeron već ima troje ljudi. No, istaknuo je i kako se suočavaju i s problemom pronalaska kvalitetnog kadra.
Kopić je za Netokracijine čitatelje otkrio kako se vizija proizvoda malo mijenjala u protekle dvije godine s obzirom da je Farmeron vrlo kompleksan proizvod:
Trebalo nam je dosta vremena da ga razvijemo u formatu prikladnom za prodaju odabranom segmentu. U posljednjih se nekoliko mjeseci jako puno bavimo integracijskim projektima (povezivanjem sa postojećim sustavima i izvorima podataka,) kako bismo proširili TAM.
Farmeronov uspjeh leži u ‘enterprise’ farmama
Investitor Matt Swanson je izjavio kako je praćenje i analiza podataka izuzetno bitna za farme te kako je itekako uzbuđen što će moći više surađivati s Farmeronom čijem će se upravnom odboru pridružiti. Kopić navodi kako će Farmeronu pomoći kod ulaska na sve one farme čiji se milijuni životinja hrane proizvodima upravo Swansonovih tvrtki. Upravo će prodaja velikim farmama biti daljnji temelj Farmeronovog rasta u čemu im svakako želimo puno sreće!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Haris Čusto
22. 05. 2014. u 7:18 pm
Bravo Farmeron! 🙂
Vlado
22. 05. 2014. u 8:44 pm
Bez koliko udjela je Farmeron već ostao u svim tim rundama investicija? Jel to još uvijek Hrv. firma?
Ivan Brezak Brkan
23. 05. 2014. u 7:03 am
Ne ulazeći u detalje koliko za koju rundu inače tvrtke daju (a imajući na umu mantru da je bolje imati 10% tvrtke od 100 milijuna nego 100% tvrtke od 10 tisuća kuna), svakako investicijski fondovi sad imaju značajan udio u Farmeronu – no upravo zbog toga je i ključno za njih da Farmeron uspije, što znači motivaciju poduzetnika. Pogledamo li pak većinu većih tvrtki u Hrvatskoj i njihovu vlasničku strukturu – Farmeron je svakako hrvatski 😉
Sven
22. 05. 2014. u 9:12 pm
@Vlado, to je nevažno….ti kada prođeš D rundu sa 2-3% firme osguravaš exit od par-sto MIL $… tako da hrv – američka, nevažno. Uspjeh je uspjeh…čestitke Farmeronu.
aleksov
22. 05. 2014. u 11:13 pm
Ova regija ce u buducnosti nadam se imati sve vise ovakvih, uspesnih proizovda, tu idu za sada Farmis, agrivi, agroagro.com, eGap…
Nino Kristofić
22. 05. 2014. u 11:27 pm
Čestitke Matiji i njegovoj ekipi 🙂
Josip
23. 05. 2014. u 10:14 am
gooooo cows 🙂
cestitke ekipi
Marko
23. 05. 2014. u 7:08 pm
Svaka čast Farmeronu. Mislio sam da će potonuti jer su ovakvi sajtovi počeli nicati kao gljive a ruku na srce nema tu neke napredne tehnologije da bi netko ostvario prednost. Ali Matija se izborio za rundu, palac gore. To je bespoštedna trka u kojoj će mnogi (investitori) ostati kratkih rukava jer nema mjesta za više od 2-3 njih max.
Krešimir Baković
05. 06. 2015. u 11:05 am
Bravo Farmeron.Iskrene čestitke.Budućnost je Vaša.Samo hrabro.Uz Božju pomoć i vjeru sve ali baš sve je moguće.
Iva
04. 10. 2015. u 6:44 pm
Ovako stvari izgledaju kada su na dobrim temeljima.
Tamo gdje Gospodine nije graditelj nema uspjeha.
Čestitke.
Na slavu Božju.