Facebookova mobilna strategija: Jedna aplikacija da zavlada svima ili fragmentiranje?

Facebookova mobilna strategija: Jedna aplikacija da zavlada svima ili fragmentiranje?

Nekoliko bitnih stvari se ovih dana događa oko Facebooka. Uoči desetoga rođendana, ova društvena mreža iznijela je financijske podatke o prethodnoj godini, kao i prethodnom kvartalu, koji jasno idu u korist mobilnog korištenja (i oglašavanja), a ujedno su se otkrili i neki detalji o budućoj strategiji, koja bi mogla donijeti paletu novih specijaliziranih mobilnih aplikacija.

Facebook Messenger

Nekoliko bitnih stvari se ovih dana događa oko Facebooka. Uoči desetoga rođendana, ova društvena mreža iznijela je financijske podatke o prethodnoj godini, kao i prethodnom kvartalu, koji jasno idu u korist mobilnog korištenja (i oglašavanja), a ujedno su se otkrili i neki detalji o budućoj strategiji, koja bi mogla donijeti paletu novih specijaliziranih mobilnih aplikacija.

Bio je ovo odličan kraj godine za Facebook. Veselimo se onome što će iduće desetljeće donijeti, a i činjenici da ćemo pomoći pri povezivanju ostatka svijeta.

Riječi su to Marka Zuckerberga, osnivača i CEO-a Facebooka, koji se time ponovno osvrnuo na svoju misiju putem koje želi riješiti problem povezivosti u slabije razvijenim zemljama, Internet.org. Ključ je tu i u mobilnome, dakako, a i sami objavljeni rezultati o broju korisnika, kao i zaradi, govore u korist toga:

Cijela 2013. godina

  • Prihod za cijelu godinu iznosio je 7,87 milijardi dolara, što čini povećanje od 55% iz godine u godinu.
  • Broj dnevno aktivnih korisnika je 757 milijuna (prosjek u prosincu 2013.), što čini povećanje od 22% iz godine u godinu. Istodobno, broj mobilnih dnevno aktivnih korisnika je 556 milijuna, što je povećanje od 49%.
  • Mjesečno aktivnih korisnika ima 1,23 milijarde (povećanje od 16%), a mobilnih je 945 milijuna (povećanje od 39%).

Četvrti kvartal 2013.

  • Prihod je u ovome kvartalu iznosio 2,59 milijardi (usporedbe radi, u istome razdoblju 2012. godine prihod je iznosio 1,59 milijardi). Samo od oglašavanja uprihođeno je 2,34 milijarde – povećanje od 76 posto u odnosu na prošlu godinu.
  • Mobilno oglašavanje predstavlja 53% od oglašivačkog prihoda, što čini povećanje od 23% u odnosu na četvrti kvartal godine ranije.

Pokušaji i promašaji

Sve govori u prilog mobilnoga. Stoga nije niti čudno da se gotovo u isto vrijeme pojavila vijest o tome da Facebook planira kreirati još nekoliko mobilnih aplikacija, uz osnovnu aplikaciju, Messenger (koji je nedavno odvojen od osnovne), Pages, pa i Instagram. Kako piše The Verge, riječ je o strategiji za 2014. godinu, u kojoj bi Facebook na mobilnom području mogao postati fragmentiran.

Istina, pojedini Facebookovi mobilni pokušaji nisu bili uspješni, poput Facebook Camere i aplikacije Poke, koja je trebala biti glavna konkurencija Snapchatu, a tu bismo mogli spomenuti i Home za Android, čija je ocjena i dalje ispod 3 (2,8), no to ga ne zaustavlja da i dalje radi na gradnji mobilne flote. Tako se Messenger pretvara u kompletnu aplikaciju za komuniciranje (čak se i vizualno malo odmaknuo od samog Facebooka), a trenutno je najkorištenija aplikacija za dopisivanje u SAD-u. Taj model uspjeha trebalo bi prenijeti i na iduće projekte, a među njima bi mogao biti i društveni RSS čitač, koji se naziva Paper, o kojemu se šuška već mjesecima. Ionako već Zuckerberg govori da sam news feed korisnika treba biti poput personaliziranih novina, čiji je “urednik” sam korisnik. Zbog toga se i redovito mijenja algoritam prikaza sadržaja, kako bi se, prema Facebookovim tvrdnjama, prikazivalo samo ono što je kvalitetno (a prema tvrdnjama brendova riječ je o pokušajima povećavanja prihoda od promoviranja sadržaja, ali to je već druga tema).

Što je s događajima i tražilicom?

Facebook događaji, koliko god ta opcija mnogima išla na živce, i dalje je poprilično korištena, stoga se pretpostavlja da bi se svojevrsna kalendar aplikacija mogla naći u Facebookovoj paleti. Doduše, druge aplikacije uspješno uvrštavaju Facebook događaje u svoj kalendar, ali možda bi se i Facebook mogao pozabaviti tim aspektom. Priznajte, koliko biste rođendana zaboravili čestitati da vas Facebook na to ne podsjeti?

The Verge pretpostavlja da bi i mobilna pretraga mogla imati velik utjecaj. Graph Search još nije našao svoj put do mobilnih korisnika i samim time nije nam uvijek pri ruci. Recimo da želite pronaći restorane koji se sviđaju vašim prijateljima – to u pokretu ne možete napraviti. Za to ćete možda koristiti Foursquare.

Inače, Mark Zuckerberg će držati govor na Mobile World Congressu u Barceloni, stoga bi se o mobilnoj fragmentaciji Facebooka moglo tada čuti više o tome.

A što vi mislite o ovoj Facebookovoj potencijalnoj strategiji?

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Ekskluzivno

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Tehnologija

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

HR.WEEKEND: Jelena Jelušić o 7 smrtnih grijeha “employer brandinga”

Na prvome HR.Weekendu na WMF-u saznali smo 7 smrtnih grijeha "employer brandinga" koji će definitivno ubiti sliku vaše tvrtke, ali donosimo i recept kako ga spasiti.

Intervju

Evo kako je hrvatska glazbena industrija pregovarala s Big Techom!

Dolazak Spotifya i drugih poznatih glazbenih servisa u Hrvatskoj povijesni su dani, ali njima su prethodile godine i godine pravnih pregovora sa samim servisima, kao i domaćih udruga koja štite prava svih sudionika. Upravo u tim pregovorima možemo pronaći lekcije za medijsku industriju koja trenutno vodi pregovore s Big Techom.

Izvještaj

Infobip Shift 2023: Kako pridonositi projektima otvorenog koda?

Zadnje retke s Infobip Shift 2023 konferencije posvećujemo ljudima i inicijativama vezanima uz open source (otvoreni kod).

Ekskluzivno

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Zabava i zanimljivosti

Infobip Shift 2023: Od pive do savjeta za sreću, što su developeri dobili “ispod Peke”?

Infobip Shift iz godine u godinu potvrđuje kako zalužuje biti na popisu najboljih developerskih konferencija u Europi jer uspjevaju postići nešto teško - kvalitetan sadržaj svjetske razine predstaviti sa stilom u iskrenoj i pozitivnoj atmosferi.

Programiranje

Tacta: Kako smo podržali digitalizaciju i ekspanziju kompanije koja danas ima 150 klinika

Izrada softvera po mjeri uvijek je kompleksan zadatak jer je potrebno dobro proučiti poslovne procese klijenta, odgovoriti na sadašnje potrebe, ali i uzeti u obzir njegove ambicije. Evo kako je Tacta to uspješno napravila za Lazeo, francusku kompaniju specijaliziranu za neinvazivnu estetsku medicinu.