Nekoliko bitnih stvari se ovih dana događa oko Facebooka. Uoči desetoga rođendana, ova društvena mreža iznijela je financijske podatke o prethodnoj godini, kao i prethodnom kvartalu, koji jasno idu u korist mobilnog korištenja (i oglašavanja), a ujedno su se otkrili i neki detalji o budućoj strategiji, koja bi mogla donijeti paletu novih specijaliziranih mobilnih aplikacija.
Nekoliko bitnih stvari se ovih dana događa oko Facebooka. Uoči desetoga rođendana, ova društvena mreža iznijela je financijske podatke o prethodnoj godini, kao i prethodnom kvartalu, koji jasno idu u korist mobilnog korištenja (i oglašavanja), a ujedno su se otkrili i neki detalji o budućoj strategiji, koja bi mogla donijeti paletu novih specijaliziranih mobilnih aplikacija.
Bio je ovo odličan kraj godine za Facebook. Veselimo se onome što će iduće desetljeće donijeti, a i činjenici da ćemo pomoći pri povezivanju ostatka svijeta.
Riječi su to Marka Zuckerberga, osnivača i CEO-a Facebooka, koji se time ponovno osvrnuo na svoju misiju putem koje želi riješiti problem povezivosti u slabije razvijenim zemljama, Internet.org. Ključ je tu i u mobilnome, dakako, a i sami objavljeni rezultati o broju korisnika, kao i zaradi, govore u korist toga:
Cijela 2013. godina
- Prihod za cijelu godinu iznosio je 7,87 milijardi dolara, što čini povećanje od 55% iz godine u godinu.
- Broj dnevno aktivnih korisnika je 757 milijuna (prosjek u prosincu 2013.), što čini povećanje od 22% iz godine u godinu. Istodobno, broj mobilnih dnevno aktivnih korisnika je 556 milijuna, što je povećanje od 49%.
- Mjesečno aktivnih korisnika ima 1,23 milijarde (povećanje od 16%), a mobilnih je 945 milijuna (povećanje od 39%).
Četvrti kvartal 2013.
- Prihod je u ovome kvartalu iznosio 2,59 milijardi (usporedbe radi, u istome razdoblju 2012. godine prihod je iznosio 1,59 milijardi). Samo od oglašavanja uprihođeno je 2,34 milijarde – povećanje od 76 posto u odnosu na prošlu godinu.
- Mobilno oglašavanje predstavlja 53% od oglašivačkog prihoda, što čini povećanje od 23% u odnosu na četvrti kvartal godine ranije.
Pokušaji i promašaji
Sve govori u prilog mobilnoga. Stoga nije niti čudno da se gotovo u isto vrijeme pojavila vijest o tome da Facebook planira kreirati još nekoliko mobilnih aplikacija, uz osnovnu aplikaciju, Messenger (koji je nedavno odvojen od osnovne), Pages, pa i Instagram. Kako piše The Verge, riječ je o strategiji za 2014. godinu, u kojoj bi Facebook na mobilnom području mogao postati fragmentiran.
Istina, pojedini Facebookovi mobilni pokušaji nisu bili uspješni, poput Facebook Camere i aplikacije Poke, koja je trebala biti glavna konkurencija Snapchatu, a tu bismo mogli spomenuti i Home za Android, čija je ocjena i dalje ispod 3 (2,8), no to ga ne zaustavlja da i dalje radi na gradnji mobilne flote. Tako se Messenger pretvara u kompletnu aplikaciju za komuniciranje (čak se i vizualno malo odmaknuo od samog Facebooka), a trenutno je najkorištenija aplikacija za dopisivanje u SAD-u. Taj model uspjeha trebalo bi prenijeti i na iduće projekte, a među njima bi mogao biti i društveni RSS čitač, koji se naziva Paper, o kojemu se šuška već mjesecima. Ionako već Zuckerberg govori da sam news feed korisnika treba biti poput personaliziranih novina, čiji je “urednik” sam korisnik. Zbog toga se i redovito mijenja algoritam prikaza sadržaja, kako bi se, prema Facebookovim tvrdnjama, prikazivalo samo ono što je kvalitetno (a prema tvrdnjama brendova riječ je o pokušajima povećavanja prihoda od promoviranja sadržaja, ali to je već druga tema).
Što je s događajima i tražilicom?
Facebook događaji, koliko god ta opcija mnogima išla na živce, i dalje je poprilično korištena, stoga se pretpostavlja da bi se svojevrsna kalendar aplikacija mogla naći u Facebookovoj paleti. Doduše, druge aplikacije uspješno uvrštavaju Facebook događaje u svoj kalendar, ali možda bi se i Facebook mogao pozabaviti tim aspektom. Priznajte, koliko biste rođendana zaboravili čestitati da vas Facebook na to ne podsjeti?
The Verge pretpostavlja da bi i mobilna pretraga mogla imati velik utjecaj. Graph Search još nije našao svoj put do mobilnih korisnika i samim time nije nam uvijek pri ruci. Recimo da želite pronaći restorane koji se sviđaju vašim prijateljima – to u pokretu ne možete napraviti. Za to ćete možda koristiti Foursquare.
Inače, Mark Zuckerberg će držati govor na Mobile World Congressu u Barceloni, stoga bi se o mobilnoj fragmentaciji Facebooka moglo tada čuti više o tome.
A što vi mislite o ovoj Facebookovoj potencijalnoj strategiji?
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari