Facebook postavke za privatnost - kratki vodič

Facebook postavke za privatnost – kratki vodič

Na Facebooku su se pojavile nove postavke za privatnost koje je Facebookov direktor, Mark Zuckerberg, najavio u srijedu. Nove postavke odnose se na sadržaje za koje želite da budu javni odnosno ostanu privatnu. Nakon što su se opekli i dobili kritike ne samo od medija, već i od naprednijih korisnika, koliko su se zapravo potrudili pojednostaviti postavke za privatnost? Kroz kratki vodič proći ćemo sve novosti koje Facebook uvodi. Želite li da vaše podatke ne vidi nitko, vide samo vaši prijatelji ili pak svi korisnici Facebooka?

Na Facebooku su se pojavile nove postavke za privatnost koje je Facebookov direktor, Mark Zuckerberg, najavio u srijedu. Nove postavke odnose se na sadržaje za koje želite da budu javni odnosno ostanu privatni. Nakon što su se opekli i dobili kritike ne samo od medija, već i od naprednijih korisnika, koliko su se zapravo potrudili pojednostaviti postavke za privatnost?

Kroz kratki vodič proći ćemo sve novosti koje Facebook uvodi.  Želite li da vaše podatke ne vidi nitko, vide samo vaši prijatelji ili pak svi korisnici Facebooka?

Vidljivost možete namjestiti tako da vaši sadržaji budu prikazani svima, vašim prijateljima, prijateljima vaših prijatelja ili pak po želji.

Što svijet (odnosno fejs) zna o vama?

Kako bi omogućio što bolje širenje svoje društvene mreže, osnovne informacije o vama poput imena, prezimena te grada gdje živite dostupne su svima. U Basic directory information postavljate vidljivost osnovnih informacija te mogućnosti, među ostalim:

  • Rodno mjesto i mjesto obitavanja;
  • Vaši prijatelji kao zajednički prijatelj drugim korisnicima;
  • Vidljivost vašeg profila u Facebookom pretraživanju.

Osim toga, možete namjestiti hoćete li dopustiti korisnicima da vam pošalju privatne poruke, iako nisu vaši prijatelji. Facebooku morate omogućiti prikazivanje nekih podataka koji zaista olakšavaju korištenje najpopularnije društvene mreže u Hrvatskoj.

Postavke vaše najdraže.

Ukoliko ne dopustite Facebooku prikazivanje svog profila u pretraživanju ili ne omogućite da vas drugi korisnici dodaju kao prijatelja ili prijateljice, nitko vas ni neće moći dodati. Facebook ima svoje argumente za prikazivanje traženih informacija, ali i vi vlastite za njihovo uklanjanje.

Sadržaji koje znaju svi… ili nitko

Postoje mnogi sadržaji koje sami stavljate na Facebook kao fotografije ili linkovi odnosno sadržaji koje netko stavlja o vama. Možda želite da se šaljivi status kojeg ste jutros objavili pojavi i prijateljima vaših prijatelja, ali želite li da im se pojave i vaše fotografije s ljetovanja? Badić, kupaće….?

Kroz Sharing settings možete namjestiti vidljivost sljedećih stavaka:

  • Sadržaji koje sami stavljate poput slika i stausa, članova vaših obitelji ili vaše web stranice;
  • Sadržaji o vama koje stavljaju drugi korisnici Facebooka poput fotografija u kojima se pojavljujete;
  • Kontaktne informacije poput mobilnog telefona i e-mail adresa.

Aplikacije, igre i web stranica

Navedene opcije su postavke za Facebook aplikacije te web stranice koje su povezane na Facebook putem social dodataka ili Facebook Connecta.

Blokirajte aplikacije koje vam se ne sviđaju...

Možete maknuti pojedinu aplikaciju, ukoliko vam je dosadila ili vam smeta.  Maknite ih sve isključivanjem Facebookove platforme za aplikacije.  Osim toga, možete namjestiti hoće li vaše korištenje pojedinih aplikacija biti prikazano drugim korisnicima.  Sramite li se Farmvillea?

Vaši prijatelji vjerovatno isto koriste aplikacije te web stranice povezane s Facebookom, a informacije koje će njima biti prikazane možete ograničiti.

Zauvijek se riješite Farmvillea!

Prijatelji vam  stalno šalju pozive na “glupe” Facebook aplikacije? Možda biste blokirati nekog od napornijih “prijatelja”? Pod Block listama možete blokirati odnosno onemogućiti pristup svom profilu:

  • Korisnicima;
  • Pozivima za dodavanje Facebook aplikacija;
  • Samim aplikacijama.

Napokon način da se riješite Treasure Islea ili Farmvillea…

Facebook je zaista izmijenio postavke za privatnost, ali se radi prvenstveno o kozmetičkoj promjeni. Postavke su istaknutije, bolje organizirane i objašnjene. Ukoliko vam se još nisu pojavile postavke spomenute u članku, strpite se. Pojaviti će se kroz sljedećih nekoliko tjedana. Toliko o privatnosti, a sad se nadajmo da će netko spomenute postavke koristiti…

Jeste li dobili i iskoristili nove postavke za privatnost?

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Ivy

    Ivy

    29. 05. 2010. u 12:48 pm Odgovori

    Meni su jos uvijek stare privacy settings tu, ali skuzila sam da je profil u jednom trenutku prebacio hrpu stvari na “Everybody” bez da sam bila obavijestena. Nije ziher bilo tako prije, jer ja svaki put profil zakljucavam do maksimuma. Mislim da se to promijenilo kad mi se updejtala stranica s interest, education i sl. -_-

  2. Jurica Vlašić

    Jurica Vlašić

    22. 12. 2018. u 4:31 pm Odgovori

    Blokiran mi je račun facebooka na 30 dana samo zato što sam dao lajk i običan komentar a da nisam spominjao nikoga imenom i prezimenom.
    Ovo je postala DIKTATURA slobode govora.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Razvoj weba

UX je posao Project Managera? Dizajnera? Pisca? Developera?

Iako svi trube o važnosti UX-a, nitko ne zna tko bi se time trebao baviti, ne postoje UX istraživači unutar timova niti najvećih domaćih tehnoloških kompanija, a korisničkim iskustvom se bavi tko stigne ili kome to uvale. 

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Tvrtke i poslovanje

Kontroling iliti kako urediti proces naplate prije nego pritok novca presuši

Ako niste ekonomske struke i ako se u svojoj karijeri niste susretali s podacima, izvještajima, projekcijama gotovo je sigurno kako ćete odmah kontroling povezati s kontrolom. I upravo ste upali u prvu veliku zabludu, jer kontroling je prvenstveno usmjeren na otkrivanje „bugova“ u komunikaciji i procesima.

Što ste propustili

Analiza

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Tvrtke i poslovanje

“Photomathov exit znači više investicija u hrvatske startupe”

Prvi veliki exit hrvatske tehnološke tvrtke koja je financirana VC kapitalom znak je ulagačima da se investiranjem u hrvatske startupe - može zaraditi. I znači da će, u uvjetima globalne nuklearne zime, za domaće startupe vladati globalno zatopljenje, tvrdi Bernard Ivezić, urednik magazina Startup Report.

Obrazovanje

Naši učenici ne znaju što znači baviti se poduzetništvom – kako to promijeniti?

Djeca školske dobi silno su inovativna i kreativna, no ponekad im službeni nastavni program ne daje dovoljnu podršku u ostvarivanju njihovog potencijala. Evo kako stvar spašavaju entuzijastični pojedinci (nastavnici), relevantne institucije te društveno odgovorne tvrtke.

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

DevDev

Tri godine poslije pandemije: Jesmo li doista promijenili modele rada ili smo se vratili u urede?

Globalni tehnološki divovi skoro pa na silu vraćaju zaposlenike u urede, jesu li domaće IT tvrtke prigrlile fleksibilnost analiziramo uz primjere iz Photomatha, Combisa, Endave i Ars Future...

Tvrtke i poslovanje

Kako je tvrtka osnovana u socijalizmu došla na prag komercijalizacije svog prvog AI rješenja u medicini

TIS grupa do sada se gradila daleko od pozornosti šire javnosti. U međuvremenu, radili su na uvođenju SEPA-e, eura, Instant Paymentsa, surađuju s fintechima, prisutni su u velikim bankama, i s vlastitim rješenjima… Ali nijedan njihov projekt nije toliko odjeknuo kao prvi koji su napravili uz pomoć umjetne inteligencije.