Facebook mijenja postavke za privatnost – jeste li sada sigurni?
Facebook danas mijenja postavke privatnosti nakon što je već tjednima kritiziran u javnosti zbog načina na koji se s vremenom od potpuno privatne pretvorio u, po nekima, i previše javnu društvenu mrežu. Mark Zuckerberg, direktor Facebooka, na press konferenciji je najavio niz promjena koje će omogućiti korisnicima veću kontrolu nad njihovim profilima te veću privatnost njihovih podataka. Među ostalim, moći ćete u potpunosti zabraniti Facebook aplikacjama pristup svojim osobnim podacima, naveo je Zuckerberg u članku na Facebookovom blogu.
Facebook danas mijenja postavke privatnosti nakon što je već tjednima kritiziran u javnosti zbog načina na koji se s vremenom od potpuno privatne pretvorio u, po nekima, i previše javnu društvenu mrežu.
Mark Zuckerberg, direktor Facebooka, na press konferenciji je najavio niz promjena koje će omogućiti korisnicima veću kontrolu nad njihovim profilima te veću privatnost njihovih podataka.
Među ostalim, moći ćete u potpunosti zabraniti Facebook aplikacijama pristup svojim osobnim podacima, naveo je Zuckerberg u članku na Facebookovom blogu.
Jedna postavka za vašu privatnost
Facebookove postavke dosad su bile komplicirane. Da biste se zaštitili, morali ste proći nekoliko desetaka postavki i pojedinačno izmijeniti. Zuckerberg je naveo novu postavku koja će omogućavati da namjestite tko će sve moći vidjeti sadržaje koje stavljate na Facebook.
Hoće li to biti svi korisnici Facebooka, prijatelji vaših prijatelja ili samo vaši prijatelji? Tako ćete se primjerice osigurati da nepoznate osobe ne mogu vidjeti vaše fotografije s ljetovanja.
Zabranite pristup svojim podacima
Ukoliko ne želite da vam se na web stranici koju posjećujete prikazuju sadržaji generirani na temelju vašeg Facebook profila, moći ćete se u potpunosti isključiti mogućnosti personaliziranih sadržaja. Tada se primjerice na Jutarnjem listu vašim prijateljima s Facebooka više neće pojavljivati članci koje ste “lajkali”.
Volimo li ponovno Facebook?
Nakon što su se opekli, Facebookov tim je shvatio da je vrag odnio šalu. Pokušali su otvoriti Facebook koliko god to bilo moguće kako bi od njega stvorili još jaču društvenu mrežu, ali mediji i blogeri bili su preglasni.
Iako je većina korisnika ignorirala vapaje za privatnošću podataka na Facebooku, Mark Zuckerberg i njegov tim procijenili su da bi ih kritike mogle skupo koštati. U trenutku kada se Facebook približava magičnoj brojci od 500 milijuna korisnika, ne žele riskirati. U Hrvatskoj su mediji naveliko pisali o Facebooku i privatnosti, ali sami korisnici nisu pokazali veći interes za zatvaranjem svojih Facebook profila, jer – svi su na fejsu!
Facebook će izbaciti najavljene izmjene u postavkama za privatnost tijekom sljedećih nekoliko tjedana.
Što mislite o najavljenim izmjenama? Hoće li vas one zadržati na Facebooku?
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Srdjan Marjanovc
26. 05. 2010. u 8:42 pm
Mene lično, ova podešavanja za sigurnost ne dotiču, jer sam ionako sam filtrirao šta hoću da učinim javnim (stavljao na FB), a šta privatnim (ipak odlučio da prećutim svetu), tako da mi je profil zujao širom otvoren nekoliko meseci. U glavnom nisam objavljivao adresu, br telefona, jmbg i tome slično, pa sam se osećao sigurno 🙂
AndrejVl
26. 05. 2010. u 9:31 pm
Let’s end privacy : )
Elmas
26. 05. 2010. u 10:01 pm
Osobno me sve to ne zabrinjava. Slično Srdjanu, ono šta ne želim “izložit svijetu” ni ne stavljam online – kraj priče. Podešavam facebook privacy prema nekim mojim željama, ali cak i da nekim ektremnim slučajem sve s “mog” facebooka izađe na vidjelo – ne bi se bas nesto promijenilo. Internet je krivo mjesto za tražiti privatnost. Neka generalna prava na privatnost (nevezano za same web stranice) bi trebali svi imati, ali dalje od toga… krojiš sam/a.
ozren
27. 05. 2010. u 8:27 am
ionako vec godinama nemam vlastiti profil nego Fej(s)kani 🙂