Facebook predstavio Paper: Je li ovo kraj Flipboarda i drugih RSS čitača?

Facebook predstavio Paper: Je li ovo kraj Flipboarda i drugih RSS čitača?

U nadi da svojim postojećim korisnicima ponudi iskustvo bogato informacijama iz oblasti njihovog interesovanja, Facebook je danas predstavio novu aplikaciju za kuraciju vesti pod imenom Paper. Kako je navedeno u saopštenju, u pitanju je zasebna aplikacija koja će biti lansirana ekskluzivno za iOS uređaje i to 3. februara, samo dan pre desetogodišnjice postojanja najveće društvene mreže na svetu.

PaperNRP1

U nadi da svojim postojećim korisnicima ponudi iskustvo bogato informacijama iz oblasti njihovog interesovanja, Facebook je danas predstavio novu aplikaciju za kuraciju vesti pod imenom Paper. Kako je navedeno u saopštenju, u pitanju je zasebna aplikacija koja će biti lansirana ekskluzivno za iOS uređaje i to 3. februara, samo dan pre desetogodišnjice postojanja najveće društvene mreže na svetu.

Paper aplikacija stiže nam kao prvi projekat Facebook Creative Labs, zasebnog razvojnog odeljenja unutar kompanije čiji je glavni zadatak razvoj odvojenih Facebook mobilnih aplikacija. Ovo odeljenje predvodi Zuckerbergovu misiju kojom nastoji Facebook još više uvesti u svet mobilne tehnologije, a koja je predstavljena na jučerašnjem finansijskom sastanku deoničara.

Novine za 21. vek

Nova aplikacija za prikupljanje vesti ispunjava gotovo sve želje njenog osnivača koji namerava od Facebooka napraviti moderne novine tj. neosporivi izvor informacija kome će se ljudi rado okretati. TechCrunch prenosi da početni ekran Paper aplikacije izgleda kao redizajnirani timeline. Gornji deo aplikacije prikazuje velike fotografije i video sadržaj, dok donji deo aplikacije prikazuje statuse vaših prijatelja i te postove koji u sebi imaju interesantne linkove.

PaperNRP2

Prikupljeni sadržaj postaje veoma zanimljiv kada krenete da dodajete različite kategorije. Svaka sekcija obiluje sadržajem koji je izabrao urednik, te postovima različitih publikacija, blogera i osoba od uticaja za čiji je odabir zaslužan poseban algoritam aplikacije. Kako je navedeno u saopštenju, cilj nije doprineti posetama velikih magazina već istaći kvalitetan sadržaj koji može doći i od nepoznatih blogera.

Aplikacija svojim korisnicima takođe nudi i mogućnost objave vesti sa imperativom na vizuelnom učinku. Pre same objave, korisnici mogu videti kako će njihova vest izgledati tako da neće biti nedoumica oko izabrane fotografije ili prikaza na mobilnim ili desktop uređajima.

Ultimativni alat za prikupljanje vesti?

Kombinacijom ljudskog aspekta i algoritma, Paper bi se za kratko vreme mogao pozicionirati kao “čitač” broj 1. među mobilnim korisnicima. Zahvaljujući posvećenim urednicima i pametnom algoritmu same aplikacije, vaš Paper feed trebao bi biti ispunjen interesantnim sadržajem do kojeg sigurno ne bi došli praćenjem nekoliko poznatih fan stranica, te postovima par stotina vaših bliskih prijatelja i poznanika.

Izazivajući Flipboard i ostale servise za prikupljanje vesti, Paper pruža Facebooku priliku da nas iznenadi izborom kvalitetnog sadržaja koji smo možda tog dana propustili – slično kao novine ali na mobilnim uređajima miliona korisnika najpoznatije društvene mreže na svetu. Ukoliko Paper uspe u svojoj nameri, timeline kakav sad poznajemo sigurno će se promeniti i to na opšte zadovoljstvo velikog broja korisnika, ali na uštrb poznatih kuratorskih servisa.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Marko

    Marko

    30. 01. 2014. u 4:00 pm Odgovori

    stotine dobrih čitača a nigdje dobrih vijesti za pročitati. Pa sve moraju reciklirati jedne te iste vijesti, samo se okvir i pozadina mijenjaju

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Sretan mu 25. rođendan: Kako smo počeli koristiti Googleove proizvode – i zašto (ne)ćemo nastaviti?

Povodom Googleovog rođendana prisjećamo se njegove prošlosti, nepobitnog utjecaja na sve digitalno što danas radimo, ali gledamo i u blisku budućnost koju će obilježiti dvije ključne riječi - umjetna inteligencija i monopol. Nismo propustili priliku ni nostalgično se prisjetiti pozivnica za Gmail, Googleovih pokušaja da napravi društvenu mrežu ili prvih susreta s Googleom, što je za neke zapravo bio YouTube.

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Tehnologija

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Tvrtke i poslovanje

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Investicije i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene, ali koliko god se pričalo, često tema o neovisnosti ostane postrani. Srećom, ove godine se otvorila na 16. Weekendu.

Panel

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…