Facebook radi vlastiti... mobitel?

Facebook radi vlastiti… mobitel?

Facebook možda radi vlastiti mobilni operativni sustav i mobitel, objavio je Techcrunch. S obzirom na sve veću važnost i zastupljenost pametnih telefona poput iPhonea i Androida, Facebook se boji kako zadržati trenutno dominantnu poziciju najveće društvene mreže na svijetu. Facebookov mobitel vam zvuči pomalo naivno? Nemojte zaboraviti kako odavno postoji uređaj namijenjen isključivo korištenju Twittera - TwitterPeek. Hoćemo li vidjeti mobitel za lajkanje?

Facebook možda radi vlastiti mobilni operativni sustav i mobitel, objavio je Techcrunch. S obzirom na sve veću važnost i zastupljenost pametnih telefona poput iPhonea i Androida, Facebook se boji kako zadržati trenutno dominantnu poziciju najveće društvene mreže na svijetu.

Facebookov mobitel vam zvuči pomalo naivno? Nemojte zaboraviti kako odavno postoji uređaj namijenjen isključivo korištenju Twittera – TwitterPeek. Hoćemo li vidjeti mobitel za lajkanje?

Techcrunchov urednik Mike Arrington smatra kako Facebook sigurno radi na važnom mobilnom projektu, ali da se ne bi smjeli “nadati” Facebookovom mobitelu. Ukoliko se projekt zaista razvija (a Arrington voli provocirati svojim člancima), većina Facebookovih zaposlenika ne zna za njega. Facebookov glasnogovornik Jaime Schopflin za CNET je izjavio kako Facebook ne radi na mobilnom telefonu niti na mobilnom operativnom sustavu.

Na projektu navodno rade Joe Hewitt te Matthew Papakipos. Hewitt je izradio Facebookovu web aplikaciju i iPhone aplikaciju. Papakipos je vodio Googleov Chrome OS sve do kraja lipnja nakon čega je otišao u Facebook. Ni Techcrunch ne zna kako bi plod njihovog rada mogao izgledati, ali trebalo bi se raditi o jeftinom uređaju dostupnom većini korisnika. Sjećate li se promocija mobitela koje su uključivale besplatno korištenje Facebooka? Zamislite Facebookov vlastiti mobitel, čiji su kontakti i poruke povezane s društvenom mrežom.

Dajmo im mobitel

Mobitela ima mnogo više u svijetu nego računala, a do 2013. trebali bi ih preteći kao uređaje za korištenje mobilnog Interneta. U Hrvatskoj više ljudi zna koristiti mobitel nego računalo. U određenim državama Afrike mobiteli su postali temelj lokalne ekonomije, a sve veće tehnološke tvrtke pokušavaju se uključiti u stalni rast mobilnog tržišta. Čak se i Microsoft uskoro vraća s novim operativnim sustavom Windows Phone 7, kojeg ćemo vidjeti na MobilityDayu sljedeći tjedan.

Facebook dominira društvenim mrežama na računalu, ali na mobilnim uređajima je situacija nešto drugačija. Korisnici najnovijih pametnih telefona poput Androida i iPhonea nisu jedini koji koriste društvene mreže na svojim uređajima. Opera je u svom State of the Mobile Web izvještaju naglasila kako je korištenje Facebooka u mobilnoj Operi poraslo 600 posto, a korištenje Twittera 2800 posto tijekom 2009.

Twitterov mobilni svijet

U članku u Poslovnom dnevniku u kojemu sam i ja prokomentirao novi Twitterov dizajn, Daniel Ackermann iz iStudija izjavio je kako Twitter još nije atraktivan zbog broja korisnika. Čak i kad  ignoriramo da su korisnici Twittera opinion makeri, a da na mnogim hrvatskim fan stranicama vidimo korisnike iz afričkih i azijskih zemalja koje su te tvrtke zapravo kupile, u mobilnom svijetu Twitter ima prednost.

Twitter ima vlastite, ali i stotine neslužbenih aplikacija koje korisnici mogu probati. Dok Facebook ima mobilnu stranicu i aplikaciju za iPhone, aplikacije za Twitter pokrivaju gotovo sve mobilne platforme. Za razliku od fejsbukaša koji nisu sigurno trebaju li koristiti Facebook Places, tviteraši odavno tvitaju s svojih uređaja.

Mobilno je svakako budućnost za većinu svijeta, ali Facebook mora biti oprezan ukoliko zaista razvija vlastiti mobitel. Microsoft je morao “ubiti” svoje Kin “društvene” mobitele zbog izuzetno slabe prodaje. Facebook ima svojih 500 milijuna korisnika, ali bi li oni lajkali Facebookov mobitel?

Što mislite o ideji Facebookov mobitela i budućnosti društvenih mreža na mobitelima?

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Filip

    Filip

    19. 09. 2010. u 8:40 pm Odgovori

    Ako izađe na tržište biti će zasigurno interesantan gadget koji će naći svoje poklonike, a radi toga što kako je u članku i navedeno Zuckenberg ne izdaje na tržište polovne stvari….mobitel bi mogao biti sasvim solidna stvar, ali da će porušiti twitterovu dominaciju na mobilnim uređajima trenutno, IMHO teško, za to ipak treba biti one lean mean mobile machine 🙂

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Najava

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Karijere

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Tehnologija

O Apple Vision Pro: “Ovo nije proizvod za krajnjeg korisnika, ovo je proizvod za ‘nas’ developere…”

Hoće li Apple s novim proizvodom napokon ispuniti VR/AR obećanja koja slušamo godinama? Po svemu sudeći Appleove naočale neće se nositi po ulici, ali Vision Pro izgleda obećavajuće za developere... saznali smo i zašto.

Sponzorirano

Upoznajte Arbelle! Beauty brend kojeg krasi svjetsko rješenje za virtualno isprobavanje šminke

Švedsko-hrvatska IT tvrtka Visage Technologies od osnutka radi na cutting edge AI tehnologiji za prepoznavanje i praćenje pokreta ljudskog lica. Nakon niza uspješnih implementacija u kozmetičkoj industriji, svoj makeupISDK softverski paket oblikovali su u još svestraniji beauty brend Arbelle.

Sponzorirano

Može li se Hrvatska uključiti u razvoj svemirske tehnologije koja na uloženo vraća 7x više

Zašto su cube sateliti toliko korisni, koliko će oni promijeniti telekomunikacijsku industriju i može li se Hrvatska s njima ukrcati na brzi vlak svemirske tehnologije, neka su od glavnih pitanja s HAKOM-ove konferencije.

Programiranje

Notcheva 6. generacija Devcademyja radit će na projektima za satelitsku kockicu – CroCube!

Otvorene su prijave za Notchevu akademiju na kojoj će se polaznici, osim satelitske teme moći usmjeriti na Spring Boot, React, .NET i Go programiranje, upoznati sa scrumom i agilnim frameworkom, UX/UI, DevOps, Clean code te drugim praksama i alatima koji su standardni u IT-ju.

Netokracija Podcast

John Romero o životu nakon Dooma – i kako klince naučiti raditi igre

John Romero je jedan od kreatora legendarne igre Doom, kao i cijelog niza drugih igara. Ususret izlasku njegove autobiografije, dobili smo priliku pitati ga kako vidi svoju karijeru, ali i razvoj industrije razvoja igara.

Sponzorirano

Studenti RIT Croatia uče se na zadacima koje pripremaju Rimac Technology, INA, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.