Facebook radi vlastiti… mobitel?
Facebook možda radi vlastiti mobilni operativni sustav i mobitel, objavio je Techcrunch. S obzirom na sve veću važnost i zastupljenost pametnih telefona poput iPhonea i Androida, Facebook se boji kako zadržati trenutno dominantnu poziciju najveće društvene mreže na svijetu. Facebookov mobitel vam zvuči pomalo naivno? Nemojte zaboraviti kako odavno postoji uređaj namijenjen isključivo korištenju Twittera - TwitterPeek. Hoćemo li vidjeti mobitel za lajkanje?
Facebook možda radi vlastiti mobilni operativni sustav i mobitel, objavio je Techcrunch. S obzirom na sve veću važnost i zastupljenost pametnih telefona poput iPhonea i Androida, Facebook se boji kako zadržati trenutno dominantnu poziciju najveće društvene mreže na svijetu.
Facebookov mobitel vam zvuči pomalo naivno? Nemojte zaboraviti kako odavno postoji uređaj namijenjen isključivo korištenju Twittera – TwitterPeek. Hoćemo li vidjeti mobitel za lajkanje?
Techcrunchov urednik Mike Arrington smatra kako Facebook sigurno radi na važnom mobilnom projektu, ali da se ne bi smjeli “nadati” Facebookovom mobitelu. Ukoliko se projekt zaista razvija (a Arrington voli provocirati svojim člancima), većina Facebookovih zaposlenika ne zna za njega. Facebookov glasnogovornik Jaime Schopflin za CNET je izjavio kako Facebook ne radi na mobilnom telefonu niti na mobilnom operativnom sustavu.
Na projektu navodno rade Joe Hewitt te Matthew Papakipos. Hewitt je izradio Facebookovu web aplikaciju i iPhone aplikaciju. Papakipos je vodio Googleov Chrome OS sve do kraja lipnja nakon čega je otišao u Facebook. Ni Techcrunch ne zna kako bi plod njihovog rada mogao izgledati, ali trebalo bi se raditi o jeftinom uređaju dostupnom većini korisnika. Sjećate li se promocija mobitela koje su uključivale besplatno korištenje Facebooka? Zamislite Facebookov vlastiti mobitel, čiji su kontakti i poruke povezane s društvenom mrežom.
Dajmo im mobitel
Mobitela ima mnogo više u svijetu nego računala, a do 2013. trebali bi ih preteći kao uređaje za korištenje mobilnog Interneta. U Hrvatskoj više ljudi zna koristiti mobitel nego računalo. U određenim državama Afrike mobiteli su postali temelj lokalne ekonomije, a sve veće tehnološke tvrtke pokušavaju se uključiti u stalni rast mobilnog tržišta. Čak se i Microsoft uskoro vraća s novim operativnim sustavom Windows Phone 7, kojeg ćemo vidjeti na MobilityDayu sljedeći tjedan.
Facebook dominira društvenim mrežama na računalu, ali na mobilnim uređajima je situacija nešto drugačija. Korisnici najnovijih pametnih telefona poput Androida i iPhonea nisu jedini koji koriste društvene mreže na svojim uređajima. Opera je u svom State of the Mobile Web izvještaju naglasila kako je korištenje Facebooka u mobilnoj Operi poraslo 600 posto, a korištenje Twittera 2800 posto tijekom 2009.
Twitterov mobilni svijet
U članku u Poslovnom dnevniku u kojemu sam i ja prokomentirao novi Twitterov dizajn, Daniel Ackermann iz iStudija izjavio je kako Twitter još nije atraktivan zbog broja korisnika. Čak i kad ignoriramo da su korisnici Twittera opinion makeri, a da na mnogim hrvatskim fan stranicama vidimo korisnike iz afričkih i azijskih zemalja koje su te tvrtke zapravo kupile, u mobilnom svijetu Twitter ima prednost.
Twitter ima vlastite, ali i stotine neslužbenih aplikacija koje korisnici mogu probati. Dok Facebook ima mobilnu stranicu i aplikaciju za iPhone, aplikacije za Twitter pokrivaju gotovo sve mobilne platforme. Za razliku od fejsbukaša koji nisu sigurno trebaju li koristiti Facebook Places, tviteraši odavno tvitaju s svojih uređaja.
Mobilno je svakako budućnost za većinu svijeta, ali Facebook mora biti oprezan ukoliko zaista razvija vlastiti mobitel. Microsoft je morao “ubiti” svoje Kin “društvene” mobitele zbog izuzetno slabe prodaje. Facebook ima svojih 500 milijuna korisnika, ali bi li oni lajkali Facebookov mobitel?
Što mislite o ideji Facebookov mobitela i budućnosti društvenih mreža na mobitelima?
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Ivan
19. 09. 2010. u 8:04 pm
Tezi fail.
Filip
19. 09. 2010. u 8:40 pm
Ako izađe na tržište biti će zasigurno interesantan gadget koji će naći svoje poklonike, a radi toga što kako je u članku i navedeno Zuckenberg ne izdaje na tržište polovne stvari….mobitel bi mogao biti sasvim solidna stvar, ali da će porušiti twitterovu dominaciju na mobilnim uređajima trenutno, IMHO teško, za to ipak treba biti one lean mean mobile machine 🙂