Kome biste povjerili svoj Facebook profil nakon smrti?

Kome biste povjerili svoj Facebook profil nakon smrti?

U posljednje vrijeme sve je više društvenih mreža za preminule, no najveći "Facebook za mrtve" je i dalje Facebook, s više od 30 milijuna profila preminulih korisnika, prema posljednjim podatcima. Do sada nije bilo moguće odabrati osobu koja će "preuzeti" vaš profil nakon smrti, ali ova društvena mreža osmislila je i tu opciju.

Mia, ja biram tebe za svog 'posthumnog' CM-a. Čuvaj mi Klout score.
Mia, ja biram tebe za svog ‘posthumnog’ CM-a. Čuvaj mi Klout score.

Prema proračunima Randalla Munroea s XKCD-a, poživi li Facebook do 2060. na ovoj će društvenoj mreži biti više profila preminulih nego živućih korisnika pa je ovaj potez bio logičan.

Do sada je jedna od opcija bilo je pretvaranje profila preminulih u “memorijalne” profile u koje se više ne može logirati, brišu se kontakti, a digitalni pokojnik neće se pojavljivati na oglasima i među “ljudima koje biste mogli znati”. No kako bi se taj proces pojednostavio, Facebook je uveo i jedan novitet: Legacy contact.

Kako postoje kontakti u slučaju nezgode, tako će se uskoro moći odabrati osoba od povjerenja kojoj ćete prepustiti dužnost i čast da barata vašim profilom nakon vaše smrti, kao osobni posthumni community manager.

Jednom kada se Facebooku dostavi odgovarajuć dokaz da niste među živima, ovlasti nad vašim profilom pripast će osobi koju ste za to posebno odabrali u svojim postavkama.

‘U naslijeđe ti ostavljam Facebook profil i…’

Facebook kontakt smrt

Vaš digitalni nasljednik moći će napisati post koji će stajati na vrhu stranice kao vaša eulogija, obavijest o pogrebu ili koja druga tematska objava, prihvatiti nove prijatelje koji imaju potrebu dodati vaš komemorijalni profil među osobe koje “poznaju” na Facebooku te promijeniti naslovnu sliku i sliku profila.

Ako to želite, svom “nasljedniku” možete dati i ovlasti da sve vaše slike postove i informacije s profila arhivira i preuzme na računalo.

S druge strane, ta se ista osoba neće moći ulogirati u profil pod vašim imenom, čitati vam privatne poruke ili ih slati u vaše ime. Ako želite da se vaš Facebook profil ipak u potpunosti pobriše nakon što odete na neke druge ravnice, to društvenoj mreži morate posebno javiti.

Usluga za sada postaje dostupna u SAD-u, a uskoro će se proširiti i na druge zemlje.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Najava

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Novost

800.000 eura investicije za Turneo hrvatskih osnivača koji želi digitalizirati globalno tržište turističkih izleta

Za svoju B2B platformu za distribuciju izleta prikupili su 800.000 eura pre-seed investicije. Kažu da im je navjeća konkurencija olovka i papir, a s njom se bore brzom implementacijom, lakim korištenjem i - umjetnom inteligencijom.

Što ste propustili

Razvoj weba

20 godina WordPressa: Prednosti i mane (zajednice) sustava na kojem počiva skoro 50% weba

Možemo li bolje proslaviti 20 godina WordPressa od detaljne analize u kojoj raspravljamo njegove uspone i padove, prednosti i mane, viziju za budućnost, ali i trenutne goreće probleme u WP ekosustavu...

Analiza

Kako istraživanje korisnika štedi novac i vrijeme

(Iako na prvu zvuči kako predugo traje i previše košta.)

Karijere

Gea Kariž je nova direktorica Mastercarda za Hrvatsku

Mastercard je objavio tri imenovanja u vodstvu kompanije u jugoistočnoj Europi kako bi ojačao prisutnost u regiji i bolje odgovorio na zahtjeve tržišta.

Novost

Infobipov Shift na svojoj prvoj konferenciji u SAD-u okupio gotovo 500 sudionika

Nakon što se probila u sami vrh developerskih konferencija u Europi, konferencija Shift napravila je svoj prvi korak u SAD-u.

Novost

Možemo li predvidjeti poplave? Google proširio mogućnosti Flood Huba i na Hrvatsku

Poplave su jedne od vodećih klimatskih prijetnji sigurnosti i egzistenciji ljudi pa tako nisu zaobišle ni Hrvatsku u kojoj je nastradao velik broj gradova.

Web 3

BitLucky: Od “ne namjeravam pobjeći, već zaraditi za sebe i klijenta” do prijava MUP-u

Možete li zamisliti kako se budite jedno jutro i otkrijete kako je vaš kripo broker zbog loših odluka potrošio sav novac kojeg je imao. Uključujući i svu štednju koje ste uložili...