Facebookovih skorih 600 milijuna korisnika u Hrvatskoj, Srbiji, Bosni i Hercegovini, Sloveniji i svijetu
Čini se da je Facebook dostigao 600 milijuna korisnika širom svijeta, iako i dalje službeno tvrde samo da imaju više od 500 milijuna aktivnih korisnika. Socialbakers, servis koji je dosad pratio Facebookov rast putem oglašivačkih informacija po državama, tvrdi kako je Facebook ima već više od 610 milijuna korisnika. S obzirom da bi Facebook uskoro mogao izaći na američku burzi, Mark Zuckerberg najvjerojatnije neće tako skoro otkriti točan broj korisnika. Neovisno o tome odlučili smo napraviti pregled broja korisnika Facebooka u regiji i usporediti ga sa svijetom. Koliko nas ima - na fejsu?
Čini se da je Facebook dostigao 600 milijuna korisnika širom svijeta, iako i dalje službeno tvrde samo da imaju više od 500 milijuna aktivnih korisnika. Socialbakers, servis koji je dosad pratio Facebookov rast putem oglašivačkih informacija po državama, tvrdi kako je Facebook ima već više od 610 milijuna korisnika.
S obzirom da bi Facebook uskoro mogao izaći na američku burzi, Mark Zuckerberg najvjerojatnije neće tako skoro otkriti točan broj korisnika. Neovisno o tome odlučili smo napraviti pregled broja korisnika Facebooka u regiji i usporediti ga sa svijetom. Koliko nas ima – na fejsu?
Podatke korištene u infografici temeljeni su na Facebookovim službenim stranicama dostupnim oglašivačima. Uz njih, za popis najpopularnijih fan stranica smo Nikola Krajačić i ja koristili podatke SocialBakersa i Društvenih medija. Samu infografiku je prekrasno ilustrirao naš Lucijan Blagonić.
Dan Rose, Facebookov potpredsjednik poslovnog razvoja, jučer je na DLD konferenciji tijekom intervjua rekao kako Facebook već ima preko 600 milijuna korisnika. Facebook najvjerojatnije čeka da se broj korisnika stabilizira kako bi potvrdio brojku. Neovisno o tome koliko zaista u ovom trenutku ima Facebook korisnika u svijetu, postoci i brojevi korisnika po državama su službeni:
Kliknite za veću (čitljivu) verziju grafike!

Na Facebooku koji je ili će uskoro dostići 600 milijuna korisnika možete naći i Netokraciju:
Ako želite ovu grafiku objaviti i na svojoj web stranici, slobodno, ali uz to molim da na početku članka navedete da ste je preuzeli s Netokracije uz aktivni link. Hvala unaprijed!
Facebook i dalje ostaje najveća društvena mreža na svijetu, a zanimljivo je kako raspodjea vrlo slična u svim zemljama regije te da Hrvatska i Slovenija imaju bliski stupanj penetracije Facebooka u populaciji. Popularnost brendova se pak potpuno razlikuje, pri čemu u svijetu prednjače prehrambeni proizvodi, a u Hrvatskoj mediji. Što mislite o prikazanim podacima?
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Vukašin
26. 01. 2011. u 10:56 am
Super, infografici za pobedu. 🙂
Antonio
26. 01. 2011. u 11:15 am
Moja odokativna procjena jest da je stvarna brojka za 10% manja. (Mislim za HR).
Postoje ljudi koji ne znaju da na Facebooku postoje stranice/grupe, pa za svoje usluge/proizvode uglavnom otvore osobni profil.
Također i oni koji zaborave pristupne podatke, pa im je “lakše” otvoriti novi profil.
I naravno tu su i fake profili naših celebova i sl.
P.S. vjerovatno ću vam “maznuti” ovu grafiku, naravno sa linkom i navodom.
Ivan Brezak Brkan
26. 01. 2011. u 12:02 pm
Slobodno je stavi kod sebe ako linkaš 🙂 That’s what its here for. Da, ima i fake profila i starih, ali Facebook ih isto kao i Twitter polako briše. Teško je procijeniti istinski broj “pravih” korisnika.
baneweb
26. 01. 2011. u 9:20 pm
Facebook manija se siri regionom… 🙂 Odlicna infografika, bookmarked!
Cyber Bosanka
27. 01. 2011. u 7:19 am
Huh, jedna od rijetkih statistika u kojoj BiH ne zaostaje svjetlosnu godinu za susjedima!
Nego meni zapelo za oko pa da pitam – onaj srednji rod, “neodlučeno”, šta bi to bilo 😀
Nikola Krajačić
28. 01. 2011. u 11:54 am
znači da nisu odabrali kojeg su spola 😉
goran
27. 01. 2011. u 8:04 pm
Ne sviđa mi se veličinje fejsbuka, iako je vanserijski servis. Nemogu pročitati članak o nekom web istraživanju a da se 10 puta ne ubaci riječ facebook. Čitam članak o totalnoj glupsti na fejsuku i onda me udari u glavu: “A ako niste znali fejsbuk je servis star tek par godina, pokorio sve društvene mreže i lider u online oglašavanju, poslovnom istraživanju i etc”. WTF?
Neki dan na večernjem članak da 2,000,000 hrvata koristi fejs, kako sad 1.300,000.
Čitam vijest, iz ugla prakse, kao da ga napisao SEO guru, i ispod piše REUTERS. Pa nemojte me zezati. Članak o nečem stotom. Ubaci fejs u naslov, na početku, kraji i sredini.
Pa dajte, hajde stim na burzu da se masno proda da više ne moram čitati o toj vanserijskom servisu svaki dan.
Nedostaju mi članci o Simoni Gotovac:)
Damir2
28. 01. 2011. u 12:32 pm
ja mislim da je sve to skupa vrlo beskorisno i kada jednom skrahira, noise će se čuti do Jupitera. Na radost budućih dioničara 🙂