Facebook, Instagram, WhatsApp i Messenger, šest sati bili su potpuno nedostupni cijelom svijetu, što se zapravo dogodilo komentiramo s hrvatskim stručnjakom.
Teško je bilo ne primijetiti potpuni nestanak s interneta jedne od najveće platforme i njezinih sestrinskih tvrtki kojima se koristi 2+ milijarde ljudi. U međuvremenu se sva ekipa okupila na Twitteru, zbijajući šale, teoretizirajući što se događa…
hello literally everyone
— Twitter (@Twitter) October 4, 2021
Svi su bili jedno vrijeme u mraku što se zbilja dogodilo Facebooku. Dovoljno dugo da se počelo sumnjati i na hakerski napad. Mnogima nije promaknulo kako se tzv. outage dogodio par dana nakon što je zviždačica Frances Haugen, stala imenom i prezimenom iza podataka koji su curili zadnjih mjeseci – a koji su pokazali crno-na-bijelo da Facebook zna koliku štetu nanosi mladima, a malo toga po tom pitanju zbilja rješava. Nekima nije promaklo i da se nedostupnost social diva dogodila taman u vrijeme Francesinog velikog 60-minutnog intervjua na CBS-u…
No, za one malo žednije tehničkih detalja (ali i analitičkih), pretpostavke su se brzo počele odgonetavati kako je sila inženjera, sistem arhitekata te raznih drugih internetskih poslužitelja i stručnjaka počela kopati po informacijama.
Gdje je nestao Facebook?
Na odgovor što se dogodilo Facebooku, i mi smo potražili stručni komentar, a odgovor nam je dao Zvonimir Gembec, CEO SysBeea, hrvatske tvrtke koja se bavi serverskom infrastrukturom – upravo je tu s Facebookom zakazalo.
Facebook je krivo obznanio rutu do svojeg autonomnog sustava (AS), znači, konkretno radi se o (Border Gateway Protocol) BGP routingu, pri čemu su odsjekli svoje DNS servere od interneta.
OK, da, oni su to vratili nazad čim su skužili što su napraviili, odnosno, čim su skužili da njihovi servisi po svijetu prestaju biti vidljivi. No, do tada su routeri po svijetu već zaboravili na tu rutu, naime nije više bila “oglašena”, i da bi ponovo bila oglašena, potrebno je nekoliko sati da se promjena propagira po svijetu. Hence downtime od nekoliko sati.
Za one koji trebaju više tehnički detalja, Cloudflare je objavio detaljan blogpost kako se to sve odvilo i zašto. Laički pak objasniti sve što se dogodilo nije lako pa ću problem zbilja svesti na proste faktore. Krenimo od BGP-a koji je po svemu sudeći “karika koja je pukla” i dovela do odspajanja Facebooka s interneta.
“Izbrišite nas s mape. Hvala, Mark”
Good news is for once this happened AFTER my business hours so I have time to look into it.
This is the https://t.co/7fTvqmRv8b authoritative setup: 2 DNS have disappeared from the global internet routing table, the other 2 are otherwise unreachable. pic.twitter.com/oghgHpiwX4
— Giorgio Bonfiglio (@g_bonfiglio) October 4, 2021
Jedna od najboljih poveznica jest da BGP zamislite kao mapu koja pomaže vašem prometu/paketu (otvaranje stranice, klik) naći najkraći put do odredišta (npr. Facebooka). Internet kao takav je jedan veliki skup mreža, tzv. autonomnih sustava, koji postoje kao zasebni entiteti (od organizacija i tvrtki do udruga i javnih institucija), a BGP je onaj koji vam pomaže pronaći najefikasniji put preko svih tih entiteta kako bi došli do onog koji vama treba – u ovom slučaju Facebooka.
Mape kojima se krećete internetom moraju se redovito nadograđivati, no internet je veliko mjesto, koje raste svakim danom, da bi se takvo što ručno radilo. Stoga spomenuti autonomni sustavi sami “oglašavaju” svoje mape i na taj način svi zajedno sudjeluju u mapiranju interneta. Kako ističe Vergeov Mitchell Clark, autonomija tih sustava ljepota je i prokletstvo, jer ako netko od njih napravi jednu grešku u “mapiranju” može doći do toga da se čitav promet preusmjeri negdje gdje ne bi trebao. Kao što je prije par godina pakistanski internetski poslužitelj želeći ograničiti YouTube u svojoj državi, onemogućio pristup platformi u cijelom svijetu.
I tako je i Facebook interno zeznuo stvar. Facebookovi su serveri jučer predvečer poslali zahtjev svim sustavima na internetu da ih se otkači s njihovih mapa, navodno je razlog bio update Facebookovog BGP-a. Rezultat: nitko nije znao kako vas spojiti nazad do Facebooka.
Kako se takvo što (češće ne) dogodi social media divu?
We’re aware that some people are having trouble accessing our apps and products. We’re working to get things back to normal as quickly as possible, and we apologize for any inconvenience.
— Facebook (@Facebook) October 4, 2021
Osim što je nečija navodna greška imala tako velik eksterni utjecaj, interno stvari nisu bile ništa bolje. Vjerojatno ste jučer uhvatili i informaciju kako Facebookovi zaposlenici u tom periodu čak nisu mogli ući u tvrtku jer im kartice nisu radile, a njihovi interni kanali za komunikaciju također su se raspadali posljedicom svega.
Zvonimir smatra kako je vjerojatno više od jedne stvari pošlo po zlu, no napominje da je Facebook ogroman sustav pa nas ovakav incident i ne bi trebao toliko čuditi:
Kada kažem ogroman, mislim na OGROMAN, ne samo puno servera i servisa, nego i jako velika i kompleksna mreža. Neiskustvo mrežnog administratora koji se našao u smjeni, nedovoljno dobro napisana pravila i protokoli, znaju rezultirati ovime. Ono što je, recimo, dosta loše što su “sva jaja u istoj košari”, odnosno, jedna krivo oglašena ruta i ode sve baj, baj.
Događa se to i malima, samo kada se dogodi velikima, puno se glasnije čuje pa to izgleda kao veći fu**up, no to je nešto “što se svakome može desiti”, samo što je percepcija o ovom incidentu kao da se svijet srušio, a da je neki manji ISP iz Ukrajine (ili Hrvatske :-P) u pitanju, nitko ne bi ni skužio…
Ako ništa, i ovako su se mnogi dobro zabavili.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.