Facebook marketingašima otvoreno: Želite bolje rezultate? Platite!

Facebook marketingašima otvoreno: Želite bolje rezultate? Platite!

Ako vodite Facebook stranicu, vjerojatno ste primijetili da je organski doseg (neplaćeni) vaših postova u posljednje vrijeme niži no inače. Da, znate da je ova društvena mreža ponovno mijenjala algoritam kako bi svojim korisnicima prikazivala što relevantniji i kvalitetniji sadržaj, i možda ste ove promjene pripisali privremenoj "štucavici" koja se redovito događa nakon svih izmjena. No, ovoga bi puta promjena mogla biti trajna, jer Facebook očekuje da za veći doseg – više platite. I to više ne skriva.

Facebook novac

Ako vodite Facebook stranicu, vjerojatno ste primijetili da je organski doseg (neplaćeni) vaših postova u posljednje vrijeme niži no inače. Da, znate da je ova društvena mreža ponovno mijenjala algoritam kako bi svojim korisnicima prikazivala što relevantniji i kvalitetniji sadržaj, i možda ste ove promjene pripisali privremenoj “štucavici” koja se redovito događa nakon svih izmjena. No, ovoga bi puta promjena mogla biti trajna, jer Facebook očekuje da za veći doseg – više platite. I to više ne skriva.

Kako piše Ad Age, u tekstu koji je digao popriličnu prašinu među marketingašima, izjava koja se može pronaći u prodajnim materijalima Facebooka glasi:

Očekujemo da će organska distribucija postova na Facebook stranica postupno padati s vremenom, jer kontinuirano radimo na tome da korisnici imaju značajno iskustvo na stranici.

To je značajna promjena u stavu od one prije godinu dana – kada je prvi puta doseg postova značajno pao i kada su brendovi i agencije prozivali Facebook zbog toga. Tada je ova društvena mreža također radila promjene u algoritmu, kako bi se iskorijenio spam i drugi slični sadržaji, ali time se značajno smanjio doseg stranica koje se do tada uopće nisu oglašavale. Rezultat je bio veće ulaganje marketingaša u oglase, kako bi se nadoknadilo izgubljeno, a Facebook se branio, negiravši da je to bio cilj promjena.

Sada Facebook otvoreno upućuje marketingaše da rade isto – u dokumentu koji se naziva “Ostvarivanje poslovnih rezultata na Facebooku”, paragraf koji sadrži gore navedeni citat, završava s pozivom na oglašavanje. Otvoreno je rečeno da se uzme u obzir plaćena distribucija sadržaja kako bi se “maksimalno povećala dostava poruke u news feedu”.

Više fanova, bolja učinkovitost oglasa

Dokument, prema Ad Ageu, također sadrži upute o akviziciji fanova, gdje se također plaćeno oglašavanje navodi kao najučinkovitija metoda. Kao argument za što veći broj fanova spominje se i besplatna distribucija sadržaja, ali tek je na trećem mjestu, iza “poboljšanja učinkovitosti oglašavanja” (što više fanova, to bolja učinkovitost oglasa) i “nižih troškova za plaćenu distribuciju”. Drugim riječima, glavni razlog za prikupljanje što većeg fanova nije da biste im mogli besplatno slati svoju poruku, nego da bi vam budući oglasi na Facebooku donosili bolje rezultate.

I Facebookov glasnogovornik je potvrdio da je organski doseg postova koji dolaze s Facebook stranica u “sporom” padu:

Dolazimo do toga da sve više ljudi dijeli sve više stvari, a ukoliko želite da vaš sadržaj bude zamijećen, najbolji je način da za to platite.

Doduše, mnogi će brendovi možda morati razmisliti o tome – isplati li se plaćati?

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Dejan

    Dejan

    06. 12. 2013. u 11:59 am Odgovori

    Kad bi njihove procene o dosegu bile tacne prilikom placanja, pa da covek i razmisli o tome. Nekad “isporuce” i 5x manji reach od “obecanog”.

  2. rade

    rade

    27. 12. 2013. u 2:56 pm Odgovori

    Nije problem ni platiti, nego je to lose odrađeno.
    Boost za ceo dan a ja imam media sajt, stavljam 40 vesti na dan.
    Treba da naprave boost za narednih sat vremena pa bi bilo lakse sumirati rezultat ulozenog

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Razvoj weba

UX je posao Project Managera? Dizajnera? Pisca? Developera?

Iako svi trube o važnosti UX-a, nitko ne zna tko bi se time trebao baviti, ne postoje UX istraživači unutar timova niti najvećih domaćih tehnoloških kompanija, a korisničkim iskustvom se bavi tko stigne ili kome to uvale. 

Kolumna

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Tvrtke i poslovanje

Kontroling iliti kako urediti proces naplate prije nego pritok novca presuši

Ako niste ekonomske struke i ako se u svojoj karijeri niste susretali s podacima, izvještajima, projekcijama gotovo je sigurno kako ćete odmah kontroling povezati s kontrolom. I upravo ste upali u prvu veliku zabludu, jer kontroling je prvenstveno usmjeren na otkrivanje „bugova“ u komunikaciji i procesima.

Što ste propustili

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Netokracija Podcast

“Photomathov exit znači više investicija u hrvatske startupe”

Prvi veliki exit hrvatske tehnološke tvrtke koja je financirana VC kapitalom znak je ulagačima da se investiranjem u hrvatske startupe - može zaraditi. I znači da će, u uvjetima globalne nuklearne zime, za domaće startupe vladati globalno zatopljenje, tvrdi Bernard Ivezić, urednik magazina Startup Report.

Karijere

Naši učenici ne znaju što znači baviti se poduzetništvom – kako to promijeniti?

Djeca školske dobi silno su inovativna i kreativna, no ponekad im službeni nastavni program ne daje dovoljnu podršku u ostvarivanju njihovog potencijala. Evo kako stvar spašavaju entuzijastični pojedinci (nastavnici), relevantne institucije te društveno odgovorne tvrtke.

Kolumna

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Panel

Tri godine poslije pandemije: Jesmo li doista promijenili modele rada ili smo se vratili u urede?

Globalni tehnološki divovi skoro pa na silu vraćaju zaposlenike u urede, jesu li domaće IT tvrtke prigrlile fleksibilnost analiziramo uz primjere iz Photomatha, Combisa, Endave i Ars Future...

Tvrtke i poslovanje

Kako je tvrtka osnovana u socijalizmu došla na prag komercijalizacije svog prvog AI rješenja u medicini

TIS grupa do sada se gradila daleko od pozornosti šire javnosti. U međuvremenu, radili su na uvođenju SEPA-e, eura, Instant Paymentsa, surađuju s fintechima, prisutni su u velikim bankama, i s vlastitim rješenjima… Ali nijedan njihov projekt nije toliko odjeknuo kao prvi koji su napravili uz pomoć umjetne inteligencije.