Facebook je danas napunio 17 godina

Facebook je danas napunio 17 godina

Budućnost Facebooka nije (samo) društvena mreža Facebook, nego cijela “obitelj” aplikacija. A posljednji događaji pokazuju zašto je danas važnije no ikad za Zuckerberga da svoju virtualnu obitelj drži na okupu.

4. veljače 2004. godine lansirana je društvena mreža TheFacebook namijenjena studentima Harvarda i drugih sveučilišta takozvane Ivy Lige. Danas se već dobro zna da je svemu prethodio Facesmash, web stranica koja je omogućavala studentima da ocijene svoje kolege prema tome koliko su im atraktivni, a upravo je to inspiriralo Marka Zuckerberga da omogući kreiranje vlastitog digitalnog profila što je danas toliko postao standard da je već passé. Ili?

Srećom, prije nekoliko dana objavljeni su poslovni rezultati posljednjeg kvartala 2020. godine koji nam mogu dati uvid u ono što se događa sa samom tvrtkom.

Prije brojki, preletimo okolnosti u kojima su one nastale

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

A događaja koji utječu na ovu društvenu mrežu i na koje ona utječe uvijek je mnoštvo – ako ćemo krenuti s političkima, ne možemo zaobići blokadu Donalda Trumpa. I blokadu samog Facebooka – trenutno u Mianmaru, s obzirom na to da je tamošnja nova vlada ocijenila da ova mreža utječe na nestabilnost u toj zemlji.

Tu je i FTC, odnosno Savezna trgovinska komisija SAD-a, koja i dalje želi odvojiti Instagram i WhatsApp od Facebooka, a da su i sami korisnici osjetljivi na prejako zbližavanje ove tri platforme, pokazuje i reakcija korisnika koji su na promjenu uvjeta korištenja WhatsAppa počeli bježati na druge platforme.

Ako ćemo nastaviti s poslovne strane događaja, ne može se zaobići zaoštravanje odnosa s Appleom, koji mijenja postavke privatnosti na iOS-u koji će, iz perspektive Facebooka, negativno utjecati na targetiranje oglasa. A kad smo kod oglašavanja, ne trebamo zaboraviti akciju #StopHateForProfit putem koje su oglašivači prijetili da će smanjiti ili preseliti svoje budžete drugdje ako se ova društvena mreža ne pozabavi više govorom mržnje i ostalim problematičnim sadržajem s kojim se susreće.

Povećan broj aktivnih korisnika, ali i prihod, i to ne samo od oglašavanja

Prvi put vidimo barem malu diverzifikaciju u prihodima kod Facebooka. “Other” se najviše odnosi na prodaju uređaja Oculus Quest 2. Facebook

Usprkos svemu tome, brojke su i dalje u pozitivi. Evo presjeka:

  1. Broj dnevno aktivnih korisnika u prosincu 2020. je bio 1,84 milijarde, što je povećanje od 11% u odnosu na godinu prije.
  2. Broj mjesečno aktivnih korisnika bio je 2,8 milijardi 31. prosinca, što je povećanje od 12% u odnosu na godinu ranije.
  3. Prihod je iznosio 28,072 milijuna dolara (većinom od oglašavanja koje nosi 27,187 milijuna dolara).
  4. Prihod po korisniku iznosio je 10,14 dolara na globalnoj razini, dok je u kvartalu prije bio 7,89 dolara.

Pandemija utjecala na pozitivne trendove…

Glavni Facebookov financijski direktor, David Wehner, navodi i što je najviše utjecalo na pozitivne trendove:

Vjerujemo da su nam koristila dva ekonomska trenda koja su se događala tijekom pandemije. Prvi je pomak prema ecommerceu, a drugi su promjene u navikama korisnika koji sve više traže proizvode, a manje usluge. Vjerujemo da je to utjecalo na pojačano oglašavanje u drugoj polovici 2020. godine.

…ali regulatori (i Apple!) mogli bi na negativne

Kako se u prvoj polovici 2020. osjetio pad u prihodima od oglašavanja zbog pandemije, tako će prva polovica 2021. biti osjetno bolja od istog perioda godine prije, predviđa Wehner, ali najavljuje i negativne trendove koji će poprilično utjecati na poslovanje Facebooka:

Utjecaj promjene platformi, posebice iOS-a 14, kao i pojačana regulativa, utjecat će na targetiranje oglasa. Također, postoji određena nesigurnost oko transatlantskih prijenosa podataka, s obzirom na posljednje događaje u Europskoj uniji, a poput ostalih tvrtki iz naše industrije, pratimo kako će sve to utjecati na naše poslovanje u Europi.

Ako ne znate o čemu govori, provjerite što smo pisali o padu Štita privatnosti.

Da ne bude da je samo Europska unija trn u oku Facebooka, treba spomenuti i Australiju, zemlju koja želi natjerati Facebook (i Google) da plaćaju pravednu naknadu medijima za korištenje njihovog sadržaja. Dok se Facebook i Google žestoko protive takvoj praksi, njihova konkurencija tu vidi svoju priliku – recimo, Microsoft!

Budućnost Facebooka nije Facebook, ali…

Ovo je jasno već nekoliko godina. Društvena mreža kao takva se mijenja, a Facebook Inc, krovna tvrtka čije je ova najpopularnija društvena mreža dio, ima druge adute – Instagram, ali i privatne poruke (putem već spomenutog Instagrama, ali i Messengera te WhatsAppa), a sudeći prema činjenici da prihod krajem 2020. konačno nije došao isključivo od oglašavanja, treba uprti oči i u virtualnu stvarnost – prihodi koji dolaze iz “drugih” izvora, odnose se najviše na prodaju uređaja Oculus Quest 2.

Početkom 2020., još prije pandemije, Zuckerberg je prekinuo sa svojim godišnjim izazovima, primjerice, da nauči mandarinski u godinu dana, i odlučio se posvetiti desetogodišnjem cilju za Facebook.

Every new year of the last decade I set a personal challenge. My goal was to grow in new ways outside my day-to-day work…

Posted by Mark Zuckerberg on Thursday, January 9, 2020

Razumije on da broj korisnika u SAD-u, glavnom tržištu, barem po zaradi, polako pada. Mijenja se i demografija korisnika, mijenjaju se njihove navike – mnogima je sve draže privatno dopisivanje ili dopisivanje u uskom, specijaliziranom krugu (zato su Facebook grupe sve veći hit!), nego javno, na profilima. Stoga nije čudno što je najavio da vidi budućnost u “malim, privatnim društvenim platformama”.

Glavni adut su i dalje korisnici, pardon – kupci

Facebook je kupio CRM sustav Kustomer za milijardu dolara, a vijest, objavljena u studenom prošle godine, pomalo je prošla ispod radara. Kustomer

Možda vam je promaknula vijest da je Facebook kupio startup koji se bavi odnosima s korisnicima, Kustomer, i to za milijardu dolara.

Kad je prije gotovo deset godina kupio Instagram za sličan iznos, to je bila ogromna vijest, a ova je pomalo prošla ispod radara. No, to i dalje ne umanjuje njen značaj koji pokazuje kamo Facebook želi ići – u poboljšavanje usluga za korisnike od kojih najviše ima koristi, a to su biznisi koji se oglašavaju, koji prodaju putem ove platforme, a uz Kustomer bi mogli imati i bolje odnose sa svojim krajnjim korisnicima.

Uz oglašavanje i prodaju, budućnost je i odnos s korisnicima

Oglašavanje, prodaja i odnosi s korisnicima – Facebook se kroz cijelu svoju povijest najviše usmjeravao na prvu stavku, u posljednje vrijeme se fokusira na drugu, a sada je vrijeme i za treću. Već se WhatsApp predstavljao kao potencijal za biznise koji mogu putem ove platforme organizirati službu za korisnike, a uz Kustomer će se to zasigurno pojačavati.

Ili, kako je to WhatsAppov COO Matt Idema postavio:

Instagram i Facebook su izlozi. WhatsApp je blagajna.

Kad se stvari postave tako, nije ni čudo da Facebook, odnosno Facebook Inc., želi sve svoje platforme što više zbližiti jer samostalno čine poprilično slabiji ulog u budućnost, u kojoj će ova društvena mreža uskoro postati punoljetna.

Pandemija je kumovala tome da ta budućnost postane sve izvjesnija, još samo da nije tih regulatora i konkurenata koji se u sve miješaju…

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Nikola Antic

    Nikola Antic

    04. 02. 2021. u 8:29 pm Odgovori

    Neverovatno da je pre 17god nastao sajt koji je potpuno promenio nacin na koji belezimo posebne momente, kupujemo, grupisemo se, kontaktiramo bliske ljude…zaista jedna tehnoloska revolucija.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Startupi

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Digitalni mediji

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Prikaz

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Tvrtke i poslovanje

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?