Fabian Geyrhalter osnivač je konzultantske tvrtke Finien iz Los Angelesa, koja je specijalizirana za brendiranje, određivanje imena tvrtki, identiteta i digitalnog dizajna. Sutra dolazi u Zagreb, gdje će u organizaciji Founder Institutea držati predavanje za startupe upravo o temama za koje je stručan. No, što će uopće startupima u ranoj fazi brendiranje, ako im fokus treba biti na razvoju proizvoda? Upravo je to bilo prvo pitanje za našeg sugovornika.

Nikada ne možete prerano misliti o brendiranju, kaže Fabian, jer se brend nalazi u DNK nove tvrtke.
Ideja je samo ideja dok ne počne generirati prihode. Ideja bez ciljane publike bezvrijedna je, a da bi se korisnici mogli s njom povezati i da bi se mogao njihov broj povećavati, potreban je brend, odnosno pozicioniranje poslovanja na način da se povezuje sa ciljanom skupinom, odabir imena koji reflektira to pozicioniranje, a potom pretakanje u moćan identitet koji potiče emocije.
Pjesma za ugođaj by Deezer. 🙂
Ono što startupu kronično nedostaje, pogotovo na početku, je vremena i novca. Kako se uopće brendirati u takvim uvjetima? Fabian iznosi i neke “besplatne” metode, koje se odnose na prezentiranje startupa, obraćanje ciljanoj publici pravim tonom, odnosno razgovor s pravim osobama, u pravo vrijeme, na pravom mjestu. No, čim dođe do prve prilike, savjetuje i angažiranje stručne osobe ili tvrtke koja će se pozabaviti ovim aspektom.
Unajmite nekoga i prije no što donesete odluku o pozicioniranju i imenu. Nakon toga možete i sami raditi na brendiranju, ako baš morate, i osmisliti kompletan brend ili ga promijeniti kada dobijete investiciju ili veću zaradu. Budite svjesni da lean pristup brendiranju može značiti i teži dolazak do korisnika te investicije. A ako se korisnici povežu s vašim brendom, jednom kad odlučite ulagati u pravo brendiranje, morat ćete ponovno educirati ciljanu publiku o vašem novom ‘ja’, stoga savjetujem rad s profesionalcima u što ranijoj fazi.
Što se tiče online pristustva, posebno društvenih mreža, savjetuje da se odaberu samo oni kanali koji funkcioniraju za ciljanu publiku i koji se mogu redovito održavati (svakodnevno postavljanje sadržaja).
Važno je zvati se…
Odabir imena za nove tehnološke tvrtke danas može biti posebno izazovan, jer startupi niču kao gljive, smišljaju imena i zauzimaju vrijedne domene. I sam Fabian priznaje da je odabir pravog imena težak, ali kako je to jedan od najvažnijih dijelova brenda, ne treba prelako odustajati i pristajati na kompromise. Fabian svakako savjetuje odabir .com domene, ali mnogi startupi danas odabiru i neke alternativne, a opet popularne, kao što su .io ili .me.

U formiranju brenda, kao što je spomenuto, može pomoći i ciljana skupina, ali problem nastaje jer startupi prvo imaju ideju, a tek onda tragaju za ciljanom skupinom.
Potencijalni korisnici zauzvrat otkrivaju startupima za što zapravo koriste njihov proizvod, zbog čega se on naknadno mijenja i prilagođava. To se neprestano događa, stoga “propovijedam” startupima da budu vrlo jasni oko ciljane skupine od samih početaka.
Samo ako doista razumijete ciljane persone, možete se fokusirati na njih i emocionalno se povezati s njima, nastavlja naš sugovornik. Emocije su bit brenda, a često i prodaje. Jednom kad se povežete, tada već možete govoriti ciljanoj skupini što će im se svidjeti, ali prije toga ona to otkriva vama. Upravo tu leži i tajna onih velikih brendova, a njihova dugovječnost može se zahvaliti i inovativnosti, koje startupima ne nedostaje. Tu inovativnost, kao i druge resurse, ne treba samo “trošiti” samo na razvoj proizvoda, nego i na povezivanje s publikom, gradnju brenda.
Komplet za početnike
Kako bi pomogao onima koji su tek na početku, Fabian je sastavio i osnovne stvari o kojima se treba razmisliti, a o kojima se može više čitati na njegovom blogu:
A ako želite čuti još više o brendiranju za startupe, Fabian sutra, 22. listopada, od 18 sati drži radionicu u organizaciji Founder Institutea na FER-u. Ulaz je besplatan, ali potrebno se registrirati putem službene stranice.
Deezer je online streaming servis, na kojem glazbu slušaš legalno, uz jednostavno pretraživanje glazbe po nazivu pjesme, albumu ili izvođaču. Na raspolaganju ti je više od 35 milijuna pjesama dostupnih za preslušavanje i preuzimanje. A kada interneta nema, Deezer je dostupan i offline. Kreiraj svoju playlistu i slušaj je na svom mobilnom telefonu, tabletu ili računalu, dijeli svoju listu ili omiljene albume s prijateljima i uživaj u komforu slušanja omiljene glazbe bilo kad i bilo gdje. Samo u webshopu Hrvatskog Telekoma uštedi 50% do 12 mjeseci na Deezer i plaćaj ga samo 17,50 kn mjesečno. Aktiviraj Deezer – tri, četiri, sad: Hoću Deezer!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari