Što će startupima uopće brendiranje, pogotovo u ranoj fazi?

Što će startupima uopće brendiranje, pogotovo u ranoj fazi?

Fabian Geyrhalter osnivač je konzultantske tvrtke Finien iz Los Angelesa, koja je specijalizirana za brendiranje, određivanje imena tvrtki, identiteta i digitalnog dizajna. Sutra dolazi u Zagreb, gdje će u organizaciji Founder Institutea držati predavanje za startupe upravo o temama za koje je stručan. No, što će uopće startupima u ranoj fazi brendiranje, ako im fokus treba biti na razvoju proizvoda? Upravo je to bilo prvo pitanje za našeg sugovornika.

Fabian Geyrhalter u srijedu, 22. listopada, drži radionicu o brendiranju i marketingu za startupe.
Fabian Geyrhalter u srijedu, 22. listopada, drži radionicu o brendiranju i marketingu za startupe.

Nikada ne možete prerano misliti o brendiranju, kaže Fabian, jer se brend nalazi u DNK nove tvrtke.

Ideja je samo ideja dok ne počne generirati prihode. Ideja bez ciljane publike bezvrijedna je, a da bi se korisnici mogli s njom povezati i da bi se mogao njihov broj povećavati, potreban je brend, odnosno pozicioniranje poslovanja na način da se povezuje sa ciljanom skupinom, odabir imena koji reflektira to pozicioniranje, a potom pretakanje u moćan identitet koji potiče emocije.

Pjesma za ugođaj by Deezer. 🙂

Ono što startupu kronično nedostaje, pogotovo na početku, je vremena i novca. Kako se uopće brendirati u takvim uvjetima? Fabian iznosi i neke “besplatne” metode, koje se odnose na prezentiranje startupa, obraćanje ciljanoj publici pravim tonom, odnosno razgovor s pravim osobama, u pravo vrijeme, na pravom mjestu. No, čim dođe do prve prilike, savjetuje i angažiranje stručne osobe ili tvrtke koja će se pozabaviti ovim aspektom.

Unajmite nekoga i prije no što donesete odluku o pozicioniranju i imenu. Nakon toga možete i sami raditi na brendiranju, ako baš morate, i osmisliti kompletan brend ili ga promijeniti kada dobijete investiciju ili veću zaradu. Budite svjesni da lean pristup brendiranju može značiti i teži dolazak do korisnika te investicije. A ako se korisnici povežu s vašim brendom, jednom kad odlučite ulagati u pravo brendiranje, morat ćete ponovno educirati ciljanu publiku o vašem novom ‘ja’, stoga savjetujem rad s profesionalcima u što ranijoj fazi.

Što se tiče online pristustva, posebno društvenih mreža, savjetuje da se odaberu samo oni kanali koji funkcioniraju za ciljanu publiku i koji se mogu redovito održavati (svakodnevno postavljanje sadržaja).

Važno je zvati se…

Odabir imena za nove tehnološke tvrtke danas može biti posebno izazovan, jer startupi niču kao gljive, smišljaju imena i zauzimaju vrijedne domene. I sam Fabian priznaje da je odabir pravog imena težak, ali kako je to jedan od najvažnijih dijelova brenda, ne treba prelako odustajati i pristajati na kompromise. Fabian svakako savjetuje odabir .com domene, ali mnogi startupi danas odabiru i neke alternativne, a opet popularne, kao što su .io ili .me.

Fabian je i jedan od autora knjige o lansiranju brenda, koja je postigla popriličan uspjeh na Amazonu.
Fabian je i jedan od autora knjige o lansiranju brenda, koja je postigla popriličan uspjeh na Amazonu.

U formiranju brenda, kao što je spomenuto, može pomoći i ciljana skupina, ali problem nastaje jer startupi prvo imaju ideju, a tek onda tragaju za ciljanom skupinom.

Potencijalni korisnici zauzvrat otkrivaju startupima za što zapravo koriste njihov proizvod, zbog čega se on naknadno mijenja i prilagođava. To se neprestano događa, stoga “propovijedam” startupima da budu vrlo jasni oko ciljane skupine od samih početaka.

Samo ako doista razumijete ciljane persone, možete se fokusirati na njih i emocionalno se povezati s njima, nastavlja naš sugovornik. Emocije su bit brenda, a često i prodaje. Jednom kad se povežete, tada već možete govoriti ciljanoj skupini što će im se svidjeti, ali prije toga ona to otkriva vama. Upravo tu leži i tajna onih velikih brendova, a njihova dugovječnost može se zahvaliti i inovativnosti, koje startupima ne nedostaje. Tu inovativnost, kao i druge resurse, ne treba samo “trošiti” samo na razvoj proizvoda, nego i na povezivanje s publikom, gradnju brenda.

Komplet za početnike

Kako bi pomogao onima koji su tek na početku, Fabian je sastavio i osnovne stvari o kojima se treba razmisliti, a o kojima se može više čitati na njegovom blogu:

  1. Pozicioniranje
  2. Značajno ime
  3. Bezvremenski dizajn
  4. Web stranica

A ako želite čuti još više o brendiranju za startupe, Fabian sutra, 22. listopada, od 18 sati drži radionicu u organizaciji Founder Institutea na FER-u. Ulaz je besplatan, ali potrebno se registrirati putem službene stranice.

deezer_kafe2

Deezer je online streaming servis, na kojem glazbu slušaš legalno, uz jednostavno pretraživanje glazbe po nazivu pjesme, albumu ili izvođaču. Na raspolaganju ti je više od 35 milijuna pjesama dostupnih za preslušavanje i preuzimanje. A kada interneta nema, Deezer je dostupan i offline. Kreiraj svoju playlistu i slušaj je na svom mobilnom telefonu, tabletu ili računalu, dijeli svoju listu ili omiljene albume s prijateljima i uživaj u komforu slušanja omiljene glazbe bilo kad i bilo gdje. Samo u webshopu Hrvatskog Telekoma uštedi 50% do 12 mjeseci na Deezer i plaćaj ga samo 17,50 kn mjesečno. Aktiviraj Deezer – tri, četiri, sad: Hoću Deezer!

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Analiza

UX je posao Project Managera? Dizajnera? Pisca? Developera?

Iako svi trube o važnosti UX-a, nitko ne zna tko bi se time trebao baviti, ne postoje UX istraživači unutar timova niti najvećih domaćih tehnoloških kompanija, a korisničkim iskustvom se bavi tko stigne ili kome to uvale. 

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Što ste propustili

Panel

Je li doktorski studij korak na koji se isplati odvažiti – dok radite?

Ivan, Petar, Tomislav i Goran iz Poslovne inteligencije opisali su nam svoj put do doktorske titule: zašto su upisali doktorski studij, što im je pomoglo kad je bilo najteže te koliko im je na kraju donio znanja koja danas mogu koristiti na poslu.

Dizajn

Zašto (i) Spotify želi postati TikTok?

Spotify je najavio velike promjene unutar aplikacije koje narušavaju korisničko iskustvo samog slušanja glazbe. Zašto se podigla tolika prašina, što nam donose nove funkcionalnosti i hoće li Spotify izgubiti vjerne korisnike?

Digitalni marketing

ChatGPT je novi makretinški mesija. Ili?

Svake godine, a ponekad, ako smo dovoljno dobri, i dva puta godišnje pojavi se novi mesija marketinga koji je došao odagnati apsolutno sve naše marketinške muke, promijeniti svijet marketinga i dati nam odrješenje svih naših marketinških grijeha. Trenutno, po nekima, to je ChatGPT.

Tvrtke i poslovanje

Hrvatska platforma GameBoost osigurala 2 milijuna eura od Fil Rouge Capitala i Feelsgooda

GameBoost planira pobijediti globalnu konkurenciju u ponudi gaming usluga poput treniranja igrača i zajedničkog igranja u popularnim online multiplayer video igrama. Korak bliže tome dovodi ih nova investicijska runda.

Novost

Infobip imenovao Richarda Krasku na mjesto financijskog direktora

Richard Kraska je iskusni financijski stručnjak, koji je prije dolaska u Infobip obnašao dužnosti financijskog direktora u nekoliko brzorastućih softverskih tvrtki.

Analiza

Hrvatska je zaposlila jako malo ukrajinskih IT stručnjaka. Ovo su priče nekih od njih

Kroničnoj nestašici IT kadrova na domaćem tržištu i postojanju pravnih preduvjeta usprkos, rijetke su domaće IT tvrtke koje su zaposlile radnike iz Ukrajine koji nisu i prije radili za njih.