Evernote vam uz internetsku, desktop i mobilne aplikacije olakšava pamćenje svega što vam padne na pamet
Evernote je internetski servis i skup aplikacija u kojem možete čuvati sve svoje bilješke, fotografije, screenshotove itd. Sve što pohranite na svom računalu Evernote će ažurirati sa svojim serverima. Svojim bilješkama stoga možete pristupiti s bilo kojeg drugog računala, ali i mobilnih uređaja poput iPhonea, Androida te BlackBerrya. Vjerojatno ste se već susreli s problemom klasičnih, papirnatih bilješki i bilježnica. Zapisali ste nekad nešto i kasnije niste mogli naći bilješku. Uz Evernote i njegov sustav tagiranja i pretraživanja unutar dokumenata više nećete izgubiti niti jednu bitnu informaciju...
Evernote je internetski servis i skup aplikacija u kojem možete čuvati sve svoje bilješke, fotografije, screenshotove itd. Sve što pohranite na svom računalu Evernote će ažurirati sa svojim serverima. Svojim bilješkama stoga možete pristupiti s bilo kojeg drugog računala, ali i mobilnih uređaja poput iPhonea, Androida te BlackBerrya.
Vjerojatno ste se već susreli s problemom klasičnih, papirnatih bilješki i bilježnica. Zapisali ste nekad nešto i kasnije niste mogli naći bilješku. Uz Evernote i njegov sustav tagiranja i pretraživanja unutar dokumenata više nećete izgubiti niti jednu bitnu informaciju.
Kako ne biste odustali od Evernotea koji je poprilično kompleksna aplikacija, ovaj vodič će vam pomoći da lakše organizirate svoje bilješke, koje, priznajte, držite na bar desetak papirića, bilježnica ili .txt datoteka.
(Pre) detaljan vodič izuzetno korisne aplikacije Evernote omogućio je Bonbon koji vam odnedavno dopušta slaganje paketa u kojima možete odabrati željene minute razgovora, broj SMS poruka i internetski promet.
Bonbonov račun možete obnoviti već za 10 kuna, a podrška im je 24 sata dnevno dostupna na Facebooku, Twitteru, forumu i chatu.
Strpljenje je vrlina
Prije nego počnete raditi s Evernoteom, imajte na umu: neće vam tek tako ući u svakodnevnu naviku. Osobno, počeo sam ga koristiti kao alat za spremanje slika, odnosno izradu screenshotova, a kasnije je to preraslo u svakodnevno bilježenje… svega. Od običnih napomena vezanih uz studij, do bitnih chatova, datoteka itd.
Da biste uopće počeli raditi s Evernoteom, morate poznavati neke pojmove:
- Baza je datoteka pohranjena na računalu u koju se spremaju sve bilješke. Ova datoteka se u podesivim vremenskim intervalima sinkronizira sa serverom;
- Note ili bilješka je sve što spremate u Evernote. Tekst, slika ili dokument, sve se ubraja pod bilješke;
- Notebook ili bilježnica je skup nekoliko bilježaka. Primjerice, možete imati notebook za svaki projekt na kojem radite, a unutar svakog notebooka razne bilješke (nacrte, PDF dokumente, fotografije…);
- Clipping je funkcionalnost Evernotea da automatski napravi novu bilješku iz nekog izvora. To može biti web stranica ili neki drugi dokument.
Sučelje i tipkovničke kratice
Evernetovu aplikaciju možete preuzeti sa službene web stranice i početi koristiti besplatni paket. Nakon instalacije i početnog podešavanja u kojem ćete unijeti svoje korisničko ime i lozinku, pojavit će se početni zaslon Evernotea. S lijeve strane nalaze se popisi vaših bilježnica, tagova, dodatnih atributa koji detaljno opisuju bilješke te spremljene pretrage. U središnjem dijelu nalazi se pregled bilješki iz odabrane bilježnice, dok se u desnom i najvećem dijelu aplikacije nalazi sadržaj same bilješke.
U radu s Evernoteom koristit ćete neke tipkovničke kratice i upravo u njima leži Evernoteova moć. Primjerice, ako na Internetu pronađete nešto zanimljivo što bi biste htjeli spremiti za kasnije, nema potrebe da otvarate Evernote pa tražite New Note tipku. Označite tekst i pritisnite određenu kombinaciju tipaka (u mom slučaju je to Win+A). Evernote će u preddefiniranoj bilježnici stvoriti novu bilješku i u nju spremiti označeni tekst.

Želite spremiti screenshot? Evernote ga može spremiti uz svoj clipping alat, kao i za pisanje nove bilješke. Svakako si podesite svoje kombinacije za redom: Copy selection, Capture screen i New note, jer ćete s njima najviše i raditi. Tipkovničke kratice možete podesiti u izborniku: Tools > Options > Hot Keys.
Anatomija jedne bilješke
Kako izgleda i što sve može sadržavati jedan note, odnosno zabilješka? Tekstu u bilješkama možete izmjenjivati font, veličinu fonta, boju, poravnanje i slične postavke. Uz tekst, možete u bilješku ubaciti tablice i checkboxove te koristiti Evernote kao to-do aplikaciju. Možete umetati i slikovne datoteke, a ukoliko umetnete PDF dokument, automatski će biti prikazan u bilješki.
Brine vas sigurnost podataka? Svaku bilješku možete kriptirati izravno u Evernoteu (označite tekst > Format > Encrypt Selected Text), a možete odrediti i koje bilježnice će biti sinkronizirane sa serverom te koje će biti smještene samo na vašem računalu. Koristite li tablet, bilješke možete unositi i kao Ink Note, rukopisom. Korisna je i opcija unosa bilješki putem Import Folders opcije koja prati zadanu mapu. Ukoliko se u toj mapi nađe kakav novi dokument, Evernote će ga dodati među bilješke.

Premium korisnici (košta pet dolara mjesečno) mogu ubacivati i ostale vrste datoteka, dok su obični korisnici ograničeni samo na PDF datoteke. Što se veličine tiče, jedna bilješka može sadržavati do 25 MB podataka za besplatne korisnike, odnosno do 50 MB podataka za premium korisnike.
AŽURIRANO 7. rujna 2011. u 20.40: Evernote je i korisnicima besplatne verzije omogućio postavljanje bilo kojeg tipa datoteka – Vijest (Nikola Krajačić)
Svakoj bilješki možete dodati naslov, označiti ju tagovima, dodijeliti joj autora, unijeti URL odakle ste uzeli clip ili tekst, prebacivati između bilježnica itd.
Desktop, memorija ili Evernote? Odredite uz modifikator
Prilikom selektiranja odnosno clippinga, označeni dio ekrana spremit će se u novu bilješku u Evernoteu. Hoće li ta bilješka biti spremljena u bilježnici koja služi kao “katica za sve” ili ne, ovisi o vašim postavkama (Tools > Clipping Preferences). Iz iskustva vam mogu reći da kada se jednom (ovo posebice vrijedi za korisnike Windowsa koji su screenshotove do sad uzimali Print Screen tipkom, pa otvarali Paint) naviknete na Evernote i njegovu Clip funkciju, stalno ćete je koristiti. Zašto?
Možda će vam zatrebati screenshot samo u clipboardu, odnosno međumemoriji računala. Na istom mjestu se nalaze datoteke kada ih kopirate ili cutate. Otvorite Evernoteov Clipper i označite što trebate. Prije nego pustite tipku miša, pritisnite i držite tipku Ctrl. Kraj oznake dimenzija pojavit će se natpis to clipboard. Sada pustite miša i pustite tipku. Označeni dio je spremljen u međuspremniku i spreman je za pasteanje u bilo koji program.
Treba vam screenshot u datoteci? Ako često koristite IM aplikacije i šaljete slike, sigurno vam treba. Nespretno je print screenati cijeli ekran pa u Paintu rezati višak. S Evernoteom jednostavno označite željeni dio i pritisnite Shift. Nakon što pustite tipku miša, na desktopu će vas dočekati vaš screenshot. Ne brinite oko uzimanja više screenshotova za redom, Evernote će ih automatski nazivati drugačijim imenima.
Rukom pisani teskt? Fotografije? Evernote čita sve
OCR (Optical Character Recognition) je tehnologija koja omogućava računalu prepoznavanje teksta na skeniranim ili fotografiranim dokumentima. Evernote u sebi ima ugrađenu tu funkcionalnost i radi gotovo savršeno! Hrvatski ili engleski, tekst ispisan na papiru ili rukopis – Evernote će očitati tekst sa slike. Svaki puta kada ćete pretraživati neki pojam, Evernote će u pretragu uključiti i te dokumente.
U tražilicu je dovoljno upisati tek znak ili dva,Evernote će pretražiti bazu i ako je traženi niz pronašao u nekoj fotografiji, na njoj će označiti cijelu riječ.

Treba samo imati na umu da se OCR proces ne odvija lokalno na Evernoteu, već se slika šalje na servere pa se nakon ponovne sinkronizacije vraća.
Primjeri korištenja
Niste sigurni za što koristiti Evernote? Ako ga već koristite, podijelite svoj primjer u komentarima:
- Uzimanje screenshotova što smo već detaljno prošli.
- Popis obaveza– ako ne koristite već neku aplikaciju, Evernote bi mogao biti dobar početak. Napravite bilježnicu imena ToDo ili Zadaci i u njoj stvorite nekoliko bilježaka, poput Za faks, Posao, Projekt i slično. Nakon toga, u svaku od tih bilježaka unesite nekoliko checkboxova i uz njih napišite vaše zadatke. Nakon što su zadaci obavljeni, jednostavno postavite kvačicu;
- Glasovne bilješke – da li vam se ikad dogodilo da imate neku ideju, ali je ne stignete natipkati? U Evernoteu na mobitelima možete dodati glasovnu bilješku. Korisna opcija koja će spriječiti da zaboravite ideju.

Također, Evernote vam može pomoći i u ovome:
- Tekstovi – pišete li, poput mene, tekstove prvo u nekakvoj aplikacije, a tek ih onda prebacujete u WordPress ili ih šaljete u redakciju, pokušajte ih pisati u Evernoteu. Automatsko spremanje i sinkronizacija sa serverom omogućavaju vam da gdje god se nalazili, tekst uvijek završite u poznatom okruženju.
- Čuvanje raznih PDF datoteka odnosi se prvenstveno na studente koji za svaki kolegij na faksu imaju razne skripte i nastavne materijale u PDF formatu. Spremite ih u Evernote, tagirajte i uvijek će vam biti pri ruci.
Neki korisnici Evernotea spremaju bazu u svoj Dropbox folder. To je zapravo krivi pristup, iz dva razloga; prvi razlog leži u tome što Evernote svoju bazu samostalno usklađuje sa serverom. Drugi razlog zašto to ne biste trebali raditi jest što Dropbox neće sinkronizirati bazu sa serverom, jer je on uvijek otvorena u Evernoteu i zaključana za njega. Morali biste potpuno zatvoriti Evernote kako bi se izvršila sinkronizacija.
Evernote u pokretu
Evernote postoji i u verzijama za mobilne uređaje, s mogućnostima ovisno o platformi. Svaka od njih nudi barem pregledavanje bilježaka, što znači da ćete uvijek imati svoje podatke uz sebe.

Ovisno o platformi koju koristite, u Evernoteu ćete moći:
- iOS – stvarati glasovne bilješke, pretraživati, organizirati i tagirati, izmjenjivati postojeće bilješke, spremati pretrage;
- Android – stvarati glasovne bilješke, pretraživati, postavljati datoteke u bilješke, organizirati i tagirati;
- BlackBerry – stvarati glasovne bilješke, pretraživanje, organizirati i tagirati;
- Windows Mobile – stvarati glasovne bilješke, pretraživati;
- Palm – pregledati bilješke.

Kao Premium korisnik možete dio bilježaka spremiti u memoriju vašeg pametnog telefona, no pripazite na podatkovni promet. Evernote ga koristi i u 3G i Edge mreži pa bi vaas mogao dočekati poveći račun. Kako biste to spriječili, informirajte se o cijenama podatkovnog prometa kod svog operatera ili jednostavno nabavite veće podatkovne tarife kakve nudi i Bonbon.
Evernote – majka svih bilješki
Uz svoju desktop i mobilnu verziju, Evernote je stvarno moćan alat koji će vam uvelike olakšati organizaciju svih stvari koje ste dosad pisali po brojnim papirićima, unosili u razne web aplikacije i u još nekoliko aplikacija na svom mobitelu. Jeste li već isprobali Evernote? Hoćete li mu nakon ovog vodiča dati drugu šansu?
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
forcebook
05. 03. 2011. u 10:00 am
Odlična recenzija i tekst @Blackshtef 🙂
Marin
05. 03. 2011. u 11:13 am
Springpad više nego dobra alternativa imo.
http://springpadit.com
Ivan Brezak Brkan
05. 03. 2011. u 10:21 pm
Jel ima OCR? 🙂
Kristina Bogović
05. 03. 2011. u 11:30 am
Nikola, ovo ti je najbolji članak do sada. A zna se i zašto. 😀 Hvala ti na pomoći. <3
Davor Pihač
05. 03. 2011. u 12:18 pm
Pokušavao sam ga koristiti, ali se uvijek vraćam Microsoft OneNote-u koji ima daleko više mogućnosti i mnogo je ugodniji za korištenje. Jedina prednost Evernote-a je što ima odličnu podršku na svim platformama, dok OneNote u tom području zaostaje (dostupan je za iPhone, WP7 i Windowse, a ima Web apps verzija).
Evernote ima premalo mogućnosti za uređivanje bilježaka i to mu je ujedno i navjeća mana. Microsoft OneNote po cijeni od 80$ skuplji je od premium verzijie Evernote-a, ali za tu cijenu nudi više. Isto tako bih htio skrenuti pozornost da je OneNote besplatan za studente preko Microsoft MSDN AA programa.
Čak razmišljam da napišem sličan članak o OneNote-u 😉
Nikola Krajačić
05. 03. 2011. u 12:34 pm
argumenti su ti na mjestu, iako, osobno sam uvijek više za neovisne, male aplikacije koje su napravile boom 🙂
Em su mi dovoljne, em ću radije platiti nekoj grupici developera nekoliko $/godišnje, nego velikoj korporaciji. Iz istih uvjerenja nikad neću preći na Live Mesh (jel se tako zove ovih dana?) sa Dropboxa i slično 😉
Lucijan Blagonić
05. 03. 2011. u 4:25 pm
Kad smo kod toga, ne bi bilo loše niti napisati neki članak o Live Meshu vs. DropBox vs. SugarSync (znam da si pisao SugarSync članak). Mene najviše smeta kod tih alata za sinkronizaciju što ne mogu bilo koji folder syncati, a onda ako jedan ima taj feature, nema neke druge.. 🙂 (govorim i za pro verzije).
Nikola Krajačić
05. 03. 2011. u 5:02 pm
Kvragu i malo levela u komentarima ^^
Mogli bi i jednu takvu usporedbu napraviti, da… vidjet ćemo, thx za ideju 🙂
Lucijan Blagonić
05. 03. 2011. u 5:39 pm
Evo, upgradeano na još jedan level. 🙂
wyeko
05. 03. 2011. u 12:55 pm
Springpad mi puno bolji + nema limita.
Marko
05. 03. 2011. u 1:55 pm
Ne sviđa mi se kod novog iPhone appa da je “tags” zamjenio favorite :/
Inače sve u svemu, čini mi se kao jedna od najboljih notetaking stvari 😀
Lucijan Blagonić
05. 03. 2011. u 4:29 pm
Jako dobar članak Nikola. Isprobao sam Evernote na brzinu pred nekoliko tjedana ali me nije bilo volja previše istraživati. Na kraju sam ostao na starome – Little Snapper za screenshotanje, DropBox za sync i neki file repo, Google Docs za tekstove, najjednostavniji plaintext file za notes i tasks te Delicious + Pinboard.in backup za bookmarske… Navika je zeznuta stvar :).
Goranapp
06. 03. 2011. u 8:18 am
Evernote je ono sto mi treba. Imam ga dugo, al mi se nije primio na prvu. Vjerujem da ce ovaj clanak to promijeniti. Dodao bih clanku jedan hint. Drzite ikonu Evernote na HomeScreenu, tj prvom ekranu vaseg smartphone. Tako necete na njega zaboraviti kao ja. Najpoznatije biljeske na svijetu pisao je Leonardo. Sve teme zapisivao je jednu za drugom, izmijesano. Mislim da bi njega Evernote odusevio. Mene je odusevilo sucelje na iPadu.
Nikola Krajačić
06. 03. 2011. u 1:25 pm
tak sam se i ja u početku natjerao na njega, imao ga na homescreenu 🙂