EU pomalo uvodi digitalni porez: Apple, Google i Amazon prebacuju trošak na developere aplikacija

EU pomalo uvodi digitalni porez: Apple, Google i Amazon prebacuju trošak na developere aplikacija

U možda najviše kapitalističkoj priči u posljednje vrijeme, Google, Amazon i Apple odlučili su doskočiti porezima koje im nameće EU tako što će ih "prelomiti" preko leđa običnih ljudi.

Big Tech, kako volimo zvati neke od najvećih tvrtki na svijetu, sve je više na udaru javnosti i regulatora zbog niza stvari, jedna od kojih su i porezi i naknade. No, dok se zakonodavci i razna regulatorna tijela trude da velike tehnološke firme poput Googlea pošteno plate poreze, oni te poreze plaćaju tako što onima koji s njima rade jednostavno povećaju naknade.

Vjerojatno razmišljate kako Google i Apple sigurno plaćaju poreze i nema smisla o njima govoriti, ali začudili biste se koliko mjesta za manevriranje velike tehnološke tvrtke zapravo imaju. Nije tajna da, što više novaca imate, manje ih želite dati državi, a kada poslujete u svakoj državi svijeta to je još i točnije. Kao negativci iz filmova o Jamesu Bondu, velike tehnološke firme profite prebacuju kroz države koje imaju manje poreze, poput Bermuda, Luksemburga, Nizozemske i nama posebno drage Irske – što nije baš poštena praksa, ali nije ni ilegalno.

Europska unija svojom Fair taxation of the Digital Economy direktivom nastoji ujediniti zemlje članice u oporezivanju tvrtki ondje gdje su njihovi korisnici, a ne samo ondje gdje je tvrtka registrirana, primjerice u Irskoj. Jasno, Google, Apple i Amazon neće samo tako sjediti i gledati kako ih se oporezuje, nego će se poslužiti najstarijim trikom u svojoj poslovnoj knjizi: povećati naknade običnim ljudima.

Europska Unija nastojala je već nekoliko puta čvrstim stavom zaustaviti nastojanja tehnoloških tvrtki da rade stvari kako ih je volja, a poznato je kako je baš Google prošle godine kažnjen u iznosu od pet milijardi dolara zbog nepoštenih poslovnih praksi kada je riječ o Androidu.

Porez velikim tvrtkama, veće naknade developerima

Neke od članica Europske Unije poput Italije i Francuske te dvije druge države starog kontinenta, Turske i Velike Britanije odlučile su se na porezne politike koje direktno ciljaju na oporezivanje velikih tehnoloških tvrtki na mjestima na kojima se njihove usluge koriste. U Francuskoj je porez 3 posto, kao i u Italiji. Velika Britanija nagodinu dobija porez od 2 posto, a Turska je po tehnološkim firmama udarila s više od duplo većim porezom, 7,5 posto.

Nakon tih vijesti Apple je najavio kako će povećati naknade developerima taman za onoliko posto koliko države planiraju uzeti, navodeći kao razlog “korekcije cijena.” Google je oglašivačima u Britaniji najavio kako će na njihova leđa pasti ovih dva posto poreza koje država planira uzeti, a isto se dogodilo u Turskoj i u Austriji. Tvrtke uopće ne kriju da se radi o povećanju naknada zbog novih poreza pa su tako iz Googlea za Business Insider jednostavno izjavili:

Digitalni porezi i druge regulative povećavaju cijenu digitalnog oglašavanja.

Iako su za sada samo neke od zemalja EU pristale na ovaj način oporezivanja, nema sumnje da će sve zemlje koje nametnu velikim tehnološkim kompanijama poreze jednostavno te poreze same i platiti, jer će se oni zapravo na računu stvarati iz džepova njihovih poreznih obveznika. Za sada nema naznaka da će se ovako što dogoditi u Hrvatskoj, ali možemo očekivati nešto slično ako se naša Vlada složi s uputama Unije.

Ali jeste li išta drugo uopće i očekivali?

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Analiza

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Analiza

TABU: Juniorke u IT-ju imaju 4 %, a seniorke čak 18 % manju plaću od svojih muških kolega

Kako su plaćene žene u IT industriji, za iste godine iskustva, u odnosu na svoje muške kolege? Otvorilo se to pitanje prije pola godine s najnovijim izvještajem platforme TABU, danas mu se vraćamo da vidimo ima li promjena.

Što ste propustili

Novost

Hrvatski inspektori dio su EU projekta kontrole razvoja AI-ja vrijednog 3,5 milijardi eura

Impresionirani učinkovitošću hrvatskih inspektora, koji su već u prvih 310 posjeta identificirali 168 slučajeva doprinosa razvoju AI-ja, EU je potvrdila uključenost hrvatskog kadra u programu nadzora.

Tvrtke i poslovanje

Evo zašto je poznavanje hrane i vina ključno za uspjeh hrvatskog IT-ja

Osnivači startupa teško da će zadobiti povjerenje investitora ako ne poznaju vina ili naručuju dobro pečene bifteke.

Novost

Otpušteni programeri iz “big techa” završit će u Hrvatskoj: Apis IT planira ih zaposliti 1800

Hrvatska želi “uvesti” i zaposliti otpuštene programere i ostale tehnološke stručnjake iz Googlea, Facebooka, Microsofta i Twittera kao digitalne nomade za potrebe novog projekta daljnje digitalizacije javne uprave na kojemu radi Apis IT.

Analiza

Svaki bi brend trebao napustiti generičnu “stock” glazbu i razviti svoj – audio identitet!

Iako postoje mnoge "royalty free" glazbene platforme koje nude kvalitetnu glazbu, većina video oglasa napravljena je s glazbom koja zvuči generičko i jeftino. Razlog tome djelomično je loš ukus, manjak hrabrosti ili kreativne vizije menadžmenta, a djelomično manjak vremena posvećen kuriranju kvalitetne glazbe koja zvuči drugačije, ali je konzistentna s brendom.

Gaming

Uskoro kreće 4. sezona Student Esports Tournamenta! Hoće li TVZ ostati nepokoreni prvak?

Idući tjedan počinje nova sezona SET-a, domaćeg esport turnira koji je uspio okupiti 16 tehničkih fakulteta iz svih dijelova Hrvatske, a uz to je postao i nacionalni kvalifikacijski turnir za Amazonov i Intelov University Esports Masters (AUEM)!

Izvještaj

Domaću kreativnu industriju čekaju teški pregovori s Googleom

Iako donosi više od 830 milijuna eura u hrvatski BDP, kreativna industrija još nema u potpunosti odgovarajuću zaštitu i druge uvjete za neometan rad na digitalnom tržištu.