EU pomalo uvodi digitalni porez: Apple, Google i Amazon prebacuju trošak na developere aplikacija

EU pomalo uvodi digitalni porez: Apple, Google i Amazon prebacuju trošak na developere aplikacija

U možda najviše kapitalističkoj priči u posljednje vrijeme, Google, Amazon i Apple odlučili su doskočiti porezima koje im nameće EU tako što će ih "prelomiti" preko leđa običnih ljudi.

Big Tech, kako volimo zvati neke od najvećih tvrtki na svijetu, sve je više na udaru javnosti i regulatora zbog niza stvari, jedna od kojih su i porezi i naknade. No, dok se zakonodavci i razna regulatorna tijela trude da velike tehnološke firme poput Googlea pošteno plate poreze, oni te poreze plaćaju tako što onima koji s njima rade jednostavno povećaju naknade.

Vjerojatno razmišljate kako Google i Apple sigurno plaćaju poreze i nema smisla o njima govoriti, ali začudili biste se koliko mjesta za manevriranje velike tehnološke tvrtke zapravo imaju. Nije tajna da, što više novaca imate, manje ih želite dati državi, a kada poslujete u svakoj državi svijeta to je još i točnije. Kao negativci iz filmova o Jamesu Bondu, velike tehnološke firme profite prebacuju kroz države koje imaju manje poreze, poput Bermuda, Luksemburga, Nizozemske i nama posebno drage Irske – što nije baš poštena praksa, ali nije ni ilegalno.

Europska unija svojom Fair taxation of the Digital Economy direktivom nastoji ujediniti zemlje članice u oporezivanju tvrtki ondje gdje su njihovi korisnici, a ne samo ondje gdje je tvrtka registrirana, primjerice u Irskoj. Jasno, Google, Apple i Amazon neće samo tako sjediti i gledati kako ih se oporezuje, nego će se poslužiti najstarijim trikom u svojoj poslovnoj knjizi: povećati naknade običnim ljudima.

Europska Unija nastojala je već nekoliko puta čvrstim stavom zaustaviti nastojanja tehnoloških tvrtki da rade stvari kako ih je volja, a poznato je kako je baš Google prošle godine kažnjen u iznosu od pet milijardi dolara zbog nepoštenih poslovnih praksi kada je riječ o Androidu.

Porez velikim tvrtkama, veće naknade developerima

Neke od članica Europske Unije poput Italije i Francuske te dvije druge države starog kontinenta, Turske i Velike Britanije odlučile su se na porezne politike koje direktno ciljaju na oporezivanje velikih tehnoloških tvrtki na mjestima na kojima se njihove usluge koriste. U Francuskoj je porez 3 posto, kao i u Italiji. Velika Britanija nagodinu dobija porez od 2 posto, a Turska je po tehnološkim firmama udarila s više od duplo većim porezom, 7,5 posto.

Nakon tih vijesti Apple je najavio kako će povećati naknade developerima taman za onoliko posto koliko države planiraju uzeti, navodeći kao razlog “korekcije cijena.” Google je oglašivačima u Britaniji najavio kako će na njihova leđa pasti ovih dva posto poreza koje država planira uzeti, a isto se dogodilo u Turskoj i u Austriji. Tvrtke uopće ne kriju da se radi o povećanju naknada zbog novih poreza pa su tako iz Googlea za Business Insider jednostavno izjavili:

Digitalni porezi i druge regulative povećavaju cijenu digitalnog oglašavanja.

Iako su za sada samo neke od zemalja EU pristale na ovaj način oporezivanja, nema sumnje da će sve zemlje koje nametnu velikim tehnološkim kompanijama poreze jednostavno te poreze same i platiti, jer će se oni zapravo na računu stvarati iz džepova njihovih poreznih obveznika. Za sada nema naznaka da će se ovako što dogoditi u Hrvatskoj, ali možemo očekivati nešto slično ako se naša Vlada složi s uputama Unije.

Ali jeste li išta drugo uopće i očekivali?

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Što ste propustili

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...

Tvrtke i poslovanje

Volontiranje zaposlenika donosi dugoročne benefite i njima samima i poslodavcima i zajednici

Kada danas pričamo o volontiranju, unutar kompanije postoji sve više ljudi koji su upoznati s tim pojmom ili su se čak i sami okušali u volontiranju koje je bilo organizirano kroz tvrtku. To pokazuje da napredujemo, ali ima prostora za rast i uključivanje još većeg broja ljudi. 

Tvrtke i poslovanje

Poljski konzultant poručuje: Bez daljnjih odgoda, prilagodite propise i prakse gig ekonomiji

Radite kada želite, koliko želite, s kime želite. Ovo su pogodnosti rada na kojima se gig ekonomija proslavila, ali to ne znači da u praksi uvijek cvate cvijeće...

Istraživanje

50% hrvatskih kupaca primarno kupuje u hrvatskim online trgovinama

Hrvatski online kupci znatno više vjeruju domaćim web trgovinama te iskustvo kupnje na njima ocjenjuju pozitivnim. Među najbitnijim stavkama koje su im iznimno važne navode cijenu dostave, mogućnosti plaćanja, kvalitetne akcije, besplatan povrat - i recenzije!

Intervju

Infobip o privlačenju generacije Z: Ove godine gotovo 2000 prijava na program za mlade talente!

Infobip je već niz godina uključen u akademsku zajednicu, no posebno su uspješni u privlačenju mladih talenata na svoje programe pripravništva. Samo ove godine dobili su nešto manje od 2000 prijava, a otvara se i novi ciklus prijava!

Novost

Prvo europsko gimnastičko online natjecanje pratite putem hrvatske platforme, Elevien

Natjecanje "European Men’s Artistic Gymnastics Online Test Event!" sprema se ući u povijest kao prvo 100% live online gimnastičko natjecanje.