Što je Ethereum, gdje ćemo ga koristiti i kakva ga budućnost čeka?

Što je Ethereum, gdje ćemo ga koristiti, kakva ga budućnost čeka – doznali smo u Splitu!

Nova ‘vruća’ stvar na tržištu virtualnih valuta je Ethereum, a priča o njemu već je poznata - mnogi ga svi spominju, ali malo tko razumije. Zbog toga smo odlučili pronaći odgovore na osnovna pitanja: što je, zašto je zanimljiv te kakva ga budućnost čeka. Naš sugovornik? Splićanin Tomislav Mamić, suosnivač Solidchaina, blockchain agencije.

Tomislav Mamić, suosnivač blockchain agencije Solidchain

Kriptovalute, bitcoin, blockchain, teme su to o kojima se sve više govori. Mnogi koji prate tehnologiju možda su i sami okušali u trgovanju ili čak i rudarenju ove kriptovalute. Međutim, u posljednje vrijeme tema koja sve više “iskače”, kad je riječ o tržištu virtualnih valuta, je Ethereum, ali tek su rijetki dovoljno upoznati s njime. Jedan od njih je Tomislav Mamić, suosnivač blockchain agencije Solidchain, od kojega smo odlučili saznati više o funkcioniranju Ethereuma, ali i zanimljivim stvarima koje se događaju u Splitu po pitanju kriptovaluta.

Što je Ethereum?

Ethereum je otvorena blockchain platforma (decentralizirani lanac zapisa) koja omogućava bilo kome da na njoj izgradi i koristi decentralizirane aplikacije (tzv. pametne ugovore) koje izvršava blockchain tehnologija. Ethereum se često naziva i svjetskim računalom, jer se računalne operacije izvršavaju simultano na velikom broju čvorova koji su decentralizirani, što znači da su aplikacije koje su ugrađene u blockchain praktički nezaustavljive. Na tom svjetskom računalu ne postoji neki “admin” koji ima ovlasti kojima bi mogao zaustavljati, editirati ili cenzurirati aplikacije, kao što je to moguće na običnim računalima i serverima. To je zaista jedinstvena mogućnost koja je potakla nastanak cijeli niz uzbudljivih projekata za koje se vjeruje da će promijeniti svijet.

Na sam Ethereum blockchain je ugrađen poseban token Ether kojeg kao nagradu za potvrđivanje interakcija s blockchainom dobivaju tzv. rudari, a kojima korisnici Ethereum blockchaina plaćaju korištenje te tehnologije.

Koja je glavna razlika između Bitcoina i Ethereuma?

Bitcoin je zamišljen kao digitalna valuta i, da bi kao takav bio realiziran, izumljena je blockchain tehnologija. U bitcoinu se ta tehnologija koristi samo za bilježenje transakcija među korisnicima bitcoina. To znači da se na tom bitcoin lancu zapisa upisuju samo transakcije.

S druge strane, Ethereum je dizajniran da bude prilagodljiv i fleksibilan, da se na njegovom lancu mogu upisati ne samo bilješke o transakcijama nego bilo kakav računalni kod koji se može izvršavati. Ethereum je programabilan blockchain, umjesto da korisnicima pruža unaprijed određeni i ograničeni set mogućih operacija (npr. bitcoin transakcije), Ethereum omogućava korisnicima da kreiraju vlastite operacije bilo koje razine kompleksnosti. Tako Ethereum služi kao platforma za mnogo različitih tipova decentraliziranih blockchain aplikacija, što uključuje, ali nije ograničeno samo na kriptovalute.

Kako je Ethereum nastao i kako funkcionira?

Kako je bitcoin počeo privlačiti veći interes programera i tehnoloških stručnjaka, novi projekti su počeli koristiti bitcoin mrežu u drugačije svrhe od transfera tokena vrijednosti, objašnjava Tomislav.

 Mnogi od tih projekata su uzeli formu altcoina – odvojenih blockchainova s vlastitim kriptovalutama, ali s unaprjeđenjima u odnosu na originalni bitcoin protokol koja su omogućavala nove značajke i mogućnosti. Krajem 2013. godine, izumitelj Ethereuma, Vitalik Buterin, zaključio je da bi jedan blockchain kojeg je moguće programirati da izvršava bilo koju arbitrarno kompliciranu računalnu operaciju, mogao biti uspješniji i značajniji od bitcoina i mnogih drugih projekata (tzv. altcoins).

U 2014. godini, osnivači Ethereuma, Vitalik Buterin, Gavin Wood i Jeffrey Wilcke su započeli rad na blockchainu nove generacije koji je imao ambiciju implementirati opću i potpuno povjerenja lišenu platformu za pametne ugovore.

Vitalik Buterin, suosnivač Ethereuma, 2013. godine zaključio je da bi jedan blockchain mogao biti uspješniji i značajniji od bitcoina ili mnogih drugih altcoinova. Wikipedia

Što bi izdvojio kao njegove najveće prednosti?

Najveće prednosti Ethereuma su širok raspon primjena i najsnažnija razvojna zajednica, zbog čega je upravo ovaj projekt najveći izvor novih rješenja, projekata i tehnologija. Mnoge od usluga koje se trenutno razvijaju u projektima temeljenima na Ethereumu ćemo vrlo skoro svi koristiti jer će biti brže, bolje i povoljnije.

Koje su sve mogućnosti primjene Ethereuma?

Govoreći o mogućnostima primjene Ethereuma, Tomislav ističe, budući da se radi o Turing Complete računalu i pripadajućem programskom jeziku – mogućnosti primjene su teoretski neograničene.

Ipak, to ne znači da će primjena Ethereuma zaživjeti u svim situacijama. Sama platforma Ethereum je agnostična s obzirom na značajke i vrijednost. Slično kao što je slučaj s programskim jezicima, na poduzetnicima i developerima je da odluče za što će se koristiti. Ipak, jasno je da će određeni tipovi aplikacija imati više koristi od Ethereumovih mogućnosti.

O kakvom tipu aplikacija zapravo govorimo?

To su aplikacije koje automatiziraju izravnu interakciju između ravnopravnih aktera ili facilitiraju koordinirane grupne aktivnosti u mreži. Dobar primjer su aplikacije koje koordiniraju tržišta razmjene usluga i dobara između korisnika (npr. Njuškalo), ili automatiziraju komplicirane financijske ugovore. Bitcoin omogućava pojedincima da razmjenjuju novac bez uključivanja posrednika poput banaka, agencija ili vlade. Ethereum bi mogao imati dalekosežniji utjecaj. U teoriji, financijske interakcije ili razmjene bilo koje razine kompleksnosti bi se mogle automatski i pouzdano izvršavati korištenjem koda koji se izvršava na Ethereumu.

Osim financijskih aplikacija, mogućnosti primjene Ethereuma su moguće u bilo kojem ekosustavu u kojem su povjerenje, sigurnost i trajnost važni – primjerice, registri imovine, glasovanje, upravljanje i IoT mogli bi biti značajno promijenjeni zahvaljujući ovoj platformi.

Kako trgovati Etherom?

Etherom se, kao i svakom drugom prihvaćenom kriptovalutom, može trgovati izravno ili preko specijaliziranih burzi. Neke od najvećih burza su Poloniex, Bittrex i Coinbase, ali ima ih mnogo. Postoji i hrvatska burza kriptovaluta BitKonan, ali na njoj se ne mogu kupiti Etheri, već se za dolare kupuju Bitcoini ili Litecoini koje onda negdje drugo možete zamijeniti za Ethere.

Kad je riječ o izravnoj trgovini kriptovalutom, ona funkcionira tako da, s osobom koja posjeduje kriptovalutu, dogovorite da ćete od nje kupiti određenu količinu po određenoj cijeni, kaže moj sugovornik i dodaje da se u ovakvim slučajevima u pravilu gleda cijena na Coin Market Capu i to u trenutku transakcije. Kada ste spremni, prodavatelj šalje Ethere koje ste kupili na vašu adresu, a vi njemu plaćate fiat novcem ili drugom kriptovalutom.

Izrazito je bitno paziti na svoj novčanik. Riječ je o alatu koji upravlja jedinstvenom adresom na kojoj se nalazi vaša kriptovaluta. Kad napravite wallet, na sigurno spremite svoj seed ili private key i nikada ga nikome nemojte davati. Public key je vaša adresa, koja je javno vidljiva na Etherescanu i na nju vam bilo tko može poslati Ethere.

Kakva budućnost čeka Ethereum?

Ethereum ima definirane faze razvoja i značajnih unaprjeđenja te je sigurno da će se mijenjati, ali na bolje, govori Tomislav o budućnosti Ethereuma.

Postajat će brži, sigurniji, posloženiji i snažniji. Omogućavat će veće i kompliciranije aplikacije, veći broj transakcija i interakcija. Zbog naglog rasta vrijednosti Ethera, koji je uzrokovan više špekulacijama nego stvarnim potrebama, Ethereum ima dosta kritičara i skeptika. Osim toga, privlači dosta mrzitelja jer najviše napreduje od svih kripto projekata. Ipak, savjetujemo svakome da se samostalno dobro informira, a tu je najbolji izvor informacija službena stranica Ethereum.org, ali i reddit te GitHub.

Dodaje kako u Solidchainu vjeruju da Ethereum čeka svijetla budućnost, da će na njemu biti mnogo korisnih i vrijednih aplikacija i da ćemo ga svi jednog dana koristiti u nekom obliku.

Naše mišljenje o ovom pitanju vjerojatno nije pretjerano relevantno, no zato je tu Enterprise Ethereum Alliance. To je grupacija od preko 150 Fortune 500 firmi koje podržavaju razvoj Ethereuma i namjeravaju ga iskoristiti u svom poslovanju. Među članicama su Microsoft, J.P. Morgan, vlada Indije, ING, Intel, a nedavno su se pridružili i MasterCard i Cisco.

Split kao centar decentralizirane blockchain tehnologije u regiji

U razgovoru s Tomislavom saznajem da je u Splitu već neko vrijeme aktivna blockchain zajednica. Naime, tamo je osnovana prva burza kriptovaluta u Hrvatskoj i dosta je osoba koje aktivno trguju kriptovalutama, kaže Tomislav. Zajednica odnedavno ide dalje kroz meetupe, a prvi posvećen blokchainu, pametnim ugovorima i trgovanju na burzama, pokrenuo je Tomislav s kolegom Nebojšom Veljanovskim.

Na drugom, gdje je predavanje o trgovanju kriptovalutama održao Ognjen Ćavar, brojka je narasla na 25. Već na trećem meetupu smo prezentirali prvi hrvatski ICO DAPowerplay, a predavanje o Ethereumu su održali Marina Matijaca i Kristijan Ujević. Tada smo imali problem nedovoljnog broja mjesta u Klubu mladih, gdje se susret održava, jer se pojavilo preko 60 ljudi.

Dio atmosfere s meetupa splitske blockchain/bitcoin zajednice.

S obzirom na veliki interes i podršku zajednice, u tim su pozvali UI/UX dizajnericu te blockchain entuzijasticu Marinu Matijacu te krenuli s idejom o Blockchain HUB-u Split “kao svojevrsnom anticentru, odnosno decentru, kako smo nazvali svoju želju da Split pozicioniramo kao središte decentraliziranih blockchain tehnologija u Hrvatskoj i ovom dijelu Europe”, kaže. Sljedeći koraci u razvoju zajednice su održavanje radionica za programere, povezivanje s drugim blockchain grupama izvan Hrvatske te suradnja na raznim projektima.

Idući petak novi meetup splitske blockchain zajednice

Za kraj, Tomislav je pozvao sve zainteresirane da im se pridruže u petak, 11. kolovoza u 18:30 sati u WIP Coworkingu na Žnjanu na predavanju Josipa Solde koji će govoriti o tome kako postati bitcoin rudar. Pa ako vas put nanese u Split i htjeli biste saznati više o mogućnostima kriptovaluta, znate gdje morate biti, a više informacija o susretu može se pogledati na Facebook stranici Blockchain Hub Split.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Analiza

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Analiza

TABU: Juniorke u IT-ju imaju 4 %, a seniorke čak 18 % manju plaću od svojih muških kolega

Kako su plaćene žene u IT industriji, za iste godine iskustva, u odnosu na svoje muške kolege? Otvorilo se to pitanje prije pola godine s najnovijim izvještajem platforme TABU, danas mu se vraćamo da vidimo ima li promjena.

Što ste propustili

Novost

Hrvatski inspektori dio su EU projekta kontrole razvoja AI-ja vrijednog 3,5 milijardi eura

Impresionirani učinkovitošću hrvatskih inspektora, koji su već u prvih 310 posjeta identificirali 168 slučajeva doprinosa razvoju AI-ja, EU je potvrdila uključenost hrvatskog kadra u programu nadzora.

Tvrtke i poslovanje

Evo zašto je poznavanje hrane i vina ključno za uspjeh hrvatskog IT-ja

Osnivači startupa teško da će zadobiti povjerenje investitora ako ne poznaju vina ili naručuju dobro pečene bifteke.

Novost

Otpušteni programeri iz “big techa” završit će u Hrvatskoj: Apis IT planira ih zaposliti 1800

Hrvatska želi “uvesti” i zaposliti otpuštene programere i ostale tehnološke stručnjake iz Googlea, Facebooka, Microsofta i Twittera kao digitalne nomade za potrebe novog projekta daljnje digitalizacije javne uprave na kojemu radi Apis IT.

Digitalni marketing

Svaki bi brend trebao napustiti generičnu “stock” glazbu i razviti svoj – audio identitet!

Iako postoje mnoge "royalty free" glazbene platforme koje nude kvalitetnu glazbu, većina video oglasa napravljena je s glazbom koja zvuči generičko i jeftino. Razlog tome djelomično je loš ukus, manjak hrabrosti ili kreativne vizije menadžmenta, a djelomično manjak vremena posvećen kuriranju kvalitetne glazbe koja zvuči drugačije, ali je konzistentna s brendom.

Gaming

Uskoro kreće 4. sezona Student Esports Tournamenta! Hoće li TVZ ostati nepokoreni prvak?

Idući tjedan počinje nova sezona SET-a, domaćeg esport turnira koji je uspio okupiti 16 tehničkih fakulteta iz svih dijelova Hrvatske, a uz to je postao i nacionalni kvalifikacijski turnir za Amazonov i Intelov University Esports Masters (AUEM)!

Izvještaj

Domaću kreativnu industriju čekaju teški pregovori s Googleom

Iako donosi više od 830 milijuna eura u hrvatski BDP, kreativna industrija još nema u potpunosti odgovarajuću zaštitu i druge uvjete za neometan rad na digitalnom tržištu.