Jedno od rijetkih povećanja plaća kojima se mnogi neće veseliti. Tisuće malih i mikro poduzeća, a među njima brojna iz IT industrije, mogli bi se naći na rubu propasti ako prođe nova Vladina izmjena i dopuna Zakona o doprinosima.
Trenutno je u javnoj raspravi nacrt Zakona o doprinosima čija bi izmjena mogla itekako negativno utjecati na tisuće malih tvrtki. Kako Vlada ni 2018. godine IT ne smatra industrijom ključnom za budući razvoj Hrvatske, ne iznenađuje kako im ni općenita poduzetnička klima u Hrvatskoj nije najveći prioritet, a sad su na udaru oni najmanji.
Sporne izmjene u prijedlogu dopuna Zakona o doprinosima tiču se članka 8. i 11. gdje je kratko navedeno da se koeficijent izračuna od 0,65 zamjenjuje brojkom: 1,1 – konkretnije, kako u obrazloženju stoji:
Ovim člankom se povećava koeficijent s 0,65 na 1,1 koji se množi s prosječnom plaćom kako bi se utvrdile mjesečne osnovice za obračun doprinosa za osiguranika koji s poslodavcem ima ugovoren rad u punom radnom vremenu koji je istodobno kod poslodavca član uprave trgovačkog društva ili izvršni direktor trgovačkog društva ili upravitelj zadruge zbog sprječavanja zlouporabe propisa.
Što znači da bilo koji član uprave, vlasnik ili direktor, koji je zaposlen u (vlastitoj) tvrtki, neovisno o stabilnosti i veličini poslovanja, mora imati barem za nekoliko tisuća kuna veću minimalnu plaću. Konkretnije, prema tome bi se minimalna direktorska bruto plaća popela s 5213 na 8822 kuna.

Povećanje plaće u ovom slučaju ne zvuči kao izvrsna vijest kada uzmemo u obzir da si mnoga mala ili mikro trgovačka društva to ne mogu priuštiti, a to je komentirao i jedan od građana na usluzi e-Savjetovanje gdje je u tijeku javna rasprava o izmjenama Zakona:
Prevedeno u bruto 2, ukupni troškovi plaće na primjeru samca u Zagrebu iznosi 10.339 kune. Takav iznos nije nikakav problem u većim tvrtkama koje dobro posluju, no kod tvrtki koje zapošljavaju mali broj zaposlenih u teško profitabilnim djelatnostima, tvrtkama koje loše posluju ili su tek ušle na tržište – predstavlja znatnu otegotnu okolnost za poslovanje koja bi mogla zatvoriti velik broj malih tvrtki s jednim ili nekoliko zaposlenih, pa tako ću i ja biti prisiljen zatvoriti svoju tvrtku koja posluje od 1995. godine.
Hitro u propast mikro poduzeća
Kako je uistinu riječ o tisućama ugroženih poduzeća pa tako i ljudi, bolje upućuju brojke koje navodi Marko Rakar. U Hrvatskoj, prema podacima iz 2017., postoji nešto više od 82 tisuće mikro poduzeća koja ostvaruju oko 19 milijardi kuna prihoda i zapošljavaju ukupno 87.752 osobe. Onih još manjih, koji zapošljavaju jednu ili nijednu osobu, u 2017. bilo je preko 68 tisuća!
Koliko se štete ovim promjenama može napraviti, možemo tumačiti i u drugom smjeru. Prema ovome Vlada i sebi uskače usta poništavajući ikakav smisao prethodno stvorenih mogućnosti za osnivanje “tvrtki za 10 kuna”. Formalnije poznate kao Jednostavna društva s ograničenom odgovornošću imaju najveći udio u ukupnom broju novootvorenih društava i obrta, gotovo 60 posto. Od kad je njihovo osnivanje omogućeno 2012. godine, putem servisa Hitro.hr “tvrtke za 10 kuna” čine glavninu novoosnovanih pravnih subjekata. Konkretnija brojka za ovu godinu po procjenama Fine, kreće se oko 8 tisuća i više objekata!
Koji postotak njih će biti spreman u prvoj godini rada isplaćivati minimalnih 10.000 kuna mjesečno za svakog direktora ili člana uprave tvrtke koji je u tvrtki zaposlen? Uostalom, kakvog smisla ima opcija osnivanja j.d.o.o.-a za 10 kuna, ako već svaki sljedeći mjesec njegov osnivač mora uprihoditi više od 10.000 kuna, i to samo za pokrivanje vlastite plaće?
Za mnoge koji su otvorili tvrtku u 2018. ili uskoro planiraju, to sigurno neće biti lako izvedivo pa ćemo vjerojatno vidjeti još jedan val prelaska u inozemstvo. Osim toga, najviše će stradati mala i mikro trgovačka društva koja loše posluju ili su u neprofitabilnim djelatnostima te ona koja možda ozbiljnije prihode očekuju tek u budućnosti, komentiraju građani.
Ako ovo prodje, drzava ce opet ubrati manje poreza. Ubiti ce par tisuca mikropoduzetnika koji i sad jedva isplate “direktorsku prisilnu placu”, dio ce ih iseliti a dio preci u ilegalu. Poduzetnici nisu zaposlenici, pogotovo ne sami sebi. #manjiporezi https://t.co/7oQ9YwqAB3
— Saša Cvetojević (@scvetojevic) August 16, 2018
Iskoristimo e-Savjetovanje kad imamo mogućnost

Povećanje koeficijenta mnogima se čini “van svake pameti” te naravno da je lako zaključiti kako ono nema veze s poticanjem ikakve poduzetničke klime. Ipak, imamo sreću da u svemu tome možemo iskazati svoje neslaganje prijedlozima izmjena. Hrvatska je dio EU pa se i neki standardi online i javnog otvorenog savjetovanja moraju prakticirati, no koliko vas je zbilja ikada iskoristilo priliku da otvoreno raspravlja o dopunama i izmjenama nekog zakona?
Možda je sada prava prilika da to učinite.
e-Savjetovanje svakom građaninu omogućuje uključivanje u otvorena javna savjetovanja u postupku donošenja zakona, drugih propisa i akata. Ako želite samo pročitati materijale s javnih savjetovanja, oni su vam dostupni i bez registracije. Međutim, ako želite sudjelovati u savjetovanjima i ostaviti svoje mišljenje ili dati neki prijedlog, morate kreirati korisnički profil u sustavu e-Građani. Ako već koristite uslugu e-Građani, onda se možete registrirati u e-Savjetovanje koristeći NIAS (Nacionalni identifikacijski i autentifikacijski sustav).
Iako se postupak čini jednostavan, može biti i zbunjujući jer nakon što ste se prijavili u sustav e-Građani i verficirali svoj identitet, dolazite na stranicu e-Savjetovanje gdje se tek onda možete registrirati, znači u e-Savjetovanje niste automatski povezani. Na stranici e-Savjetovanja trebate u desnom kutu prvo kliknuti Registriraj se koji će vas odvesti na stranicu Obrazac za registraciju poput ovog niže na slici. (Zbog nekog razloga Grada Zagreba i Zagrebačke županije nema pa se slobodno privremeno preselite negdje drugo).
Nakon što ste ispunili obrazac i poklikali sve što želite i trebate, sustav će na mail adresu koju ste unijeli poslati verifikacijski mail, koji prije bilo kakve daljnje prijave morate otvoriti da biste potvrdili registraciju. Tek nakon toga možete nastaviti raditi na stranici za Prijavu koja vam se otvorila. Na njoj (niže dolje slika) su automatski ispunjeni NIAS podaci koji su vam potrebni za prijavu u e-Savjetovanje i sve što trebate učiniti jest kliknuti na gumb “Prijavi se pomoću NIAS-a“. Konačno ste u sustavu e-Savjetovanja gdje možete pregledavati, ali i diretno komentarima sudjelovati u javnoj raspravi. Komentare na Nacrt prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o doprinosima možete dati do 6. rujna, a izvješće o savjetovanju očekuje se mjesec dana kasnije, 6. listopada.
