Eric Ries: Začetnik lean metodologije o budućnosti društva i startupa

Eric Ries: Potrebna je promjena načina na koji nastaju nove tvrtke, ali i zakonodavstva

Eric Ries, začetnik lean startup metodologije, u intervjuu s Filipom Stipančićem iz Lean Startup Croatia razgovarao je o decentralizaciji, edukaciji, boljkama digitalnog doba, i najvažnije - budućnosti razvoja startupa.

Foto: LinkedIn

Eric Ries većini će biti poznat kao začetnik i osoba koja je popularizirala Lean Startup metodologiju, a čiju je ideju svojedobno osmislio poduzetnik i predavač Steve Blank. Kao njegov najbolji student, Eric je uspješno nastavio dalje graditi karijeru i metodologiju. Postao je CEO virtualne društvene mreže IMVU, investitor i edukator, bloger i autor jedne od najprodavanijih knjiga prema New York Timesu, od koje je i sve u vezi lean metodologije zapravo i počelo. Knjiga The Lean Startup, koja je prevedena na više od 30 jezika, uključujući i hrvatski, bila je početni manifest, danas bi se mnogi složili – najpoznatije metodologije za razvoj poslovanja i proizvoda.

Kako je i prije par godina detaljno objasnio Miro Hegedić, Lean Startup temelji se na znanstvenom pristupu razvoju poslovanja i proizvoda u kojem glavnu ulogu imaju eksperimenti, tj. testiranje hipoteza. O tome kako je Ries došao do razvoja te metodologije i započeo svoju karijeru startup stručnjaka, imali smo priliku saznati u intervjuu koji je s njim vodio Filip Stipančić iz Lean Startup Croatia.

Filip se u razgovoru s Riesom osvrnuo na nekoliko ključnih tematika u vezi Lean Startup metodologije, ali i širih područja u kojima se lean pristup može primijeniti.

Između ostalog, Ries je komentirao proces decentralizacije te posljedice koje decentralizirani sustavi i ostali proizvodi novog umreženog doba donose. Osvrnuo se i na to kako se on svakodnevno nosi s pretpanošću informacijama te je za kraj podijelio i par savjeta za bolju poduzetničku inspiraciju. Dotakli su se i nekoliko pitanja o obrazovanju, a Ries je komentirao i kakvu buduću edukaciju želi za svoju djecu te što savjetuje mladima koja industrija će biti prekretnica razvoja u budućnosti.

Niže navodimo nekoliko ključnih stvari o tome kako je Ries ušao u svijet poduzetništva te o njegovim pretpostavkama za budućnost startup razvoja, a što je komentirao o ostalim temama možete čuti u priloženom videu.

Kako je najpoznatiji startup stručnjak krenuo u poduzetništvo?

Osim što je sa svojih 39 godina inovativan poslovni stručnjak, Eric Ries je prvenstveno poduzetnik, koji je svoj poslovni put započeo baš u vrijeme velikih promjena, na razmeđu stoljeća, kada su se otkrivale mogućnosti koje će donijeti digitalno umreženo doba.

Pošto sam vidio da se svi diljem svijeta okreću tome, poduzetnički duh me prvi put obuzeo upravo u to vrijeme. U početku nisam bio primjer dobrog poduzetnika i trebalo mi je mnogo vremena da to shvatim.

Ries u razgovoru navodi kako je bio na fakultetu kada se rasplinuo takozvani dot-com balon: poznato kao razdoblje oko 2000-ih koje je ostalo zapamćeno kao prekretnica povećane upotrebe i korištenja Interneta u različite komercijalne svrhe. Ističe da mu je prvi startup projekt na fakultetu propao kada se i dot-com balon raspao:

Nisam znao što ne znam. Mislio sam da biti poduzetnikom znači nešto slično kao što vidimo na filmovima. Kako je bitno samo uložiti puno truda, s prijateljima razvijati dobre ideje i tehnologije, i sve će biti u redu. Nažalost, potrebno je malo više od toga.

Iako je odgovore pokušao način u motivirajućem okruženju Silicijske doline, ni tamo nije dobio konkretnije savjete:

Zapravo sam shvatio da mnogo konvencionalnih startupovaca u poduzetničkoj zajednici također nisu znali što rade. Samo su imali malo više novca na raspolaganju.

U tim trenutcima, Ries je učio ono što je predočio godinama poslije u prvoj knjizi, koja je nastojala svima koji su se pitali ‘a kako sad‘, pokazati što znači imati održivu ideju.

Prije pokretanje bilo kakve startup ideje, analizirajte svoju viziju.

Iako Ries ističe kako misli da je najteža stvar u vezi poduzetništva upravo činjenica da trebaš osmisliti ideju koja će biti i vrijedna nekog pothvata, naglašava kako je vizija još uvijek primarni uvjet bilo čega u poduzetništvu:

Za mnoge startupe nije toliko problem da su u pitanju loše ideje, u nekom objektivnom smislu. Problem je u tome što nemaju nikakve mogućnosti da utječu na nešto s tom idejom. Bitno je razmišljati o tome ne na način: ‘što bi moglo poći po krivu‘, već što može proizaći na dobro iz svega toga – da li ova ideja ima mogućnost da učini neku značajnu promjenu?

Što Eric Ries govori o budućnosti startupa i društva?

Za Riesa postoje dvije mogućnosti razvoja startupa narednih pet do deset godina. U tome se za primjer poziva na svoju novu knjigu The Startup Way, u kojoj ističe postojanje vizije o novoj vrsti moderne tvrtke – one koju vode inovacije i želja da se iskoristi kreativni potencijal svih njezinih zaposlenika:

Mislim da bi svi trebali ozbiljno shvatiti ideju da će tvrtka nove generacija biti vođena inovacijom. To će biti tvrtka koja razmišlja dugoročno o budućim prospektima, spremna je napraviti ulaganja za budućnost i ne oslanja se previše na staru slavu. Tvrka koja je snalažljiva i brza u svojim pothvatima i nije birokratska, što joj na kraju omogućuje da svim svojim zaposlenicima pruža priliku za poduzetno razmišljanje i rad.

Postoji i drugi način na koji se treba sagledati razvoj startupa u budućnosti, a tiče se društva općenito. Ovdje Ries ističe kako posebnu pozornost treba usmjeriti na makro razinu svjetskog tržišta kapitala i poduzetničkog sustava.

Na jednak način, kao i o novoj generaciji moderne tvrtke, trebamo razmišljati i o razvoju ekosustava. Potrebna je promjena – načina na koji nastaju nove tvrtke, poduzetničke inicijative, ali i zakonodavstva koje to olakšava ili otežava.

To je i jedan od razloga zašto je Eric Ries novu knjigu nazvao Startup način:

Nije cilj samo naučiti što više pojedinaca kako biti što uspješniji u razvoju svojih ideja, već je stvar u promjeni načina razmišljanja koje mora prodrijeti svaki djelić našeg društva ako želimo graditi održivu, dugoročnu, ali i učinkovitiju poslovnu kulturu.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Miro

    Miro

    07. 02. 2018. u 10:46 am Odgovori

    Svima su puna usta inovacija i šta onda naprave. Digitalnu trgovinu, digitalno plaćanje karticom, digitalnu objavu vijesti, digitalno naručivanje taksija i smještaja. Sad još očekujemo nove ‘inovacije’ digitalno naručivanje zubara i digitalno naručivanje kod pravnika.

    Nema tu ni I od inovacija, samo želja za zaradom. A ovaj lik nije rekao baš ništa u cijelom članku

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Umjetna inteligencija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Razvoj weba

UX je posao Project Managera? Dizajnera? Pisca? Developera?

Iako svi trube o važnosti UX-a, nitko ne zna tko bi se time trebao baviti, ne postoje UX istraživači unutar timova niti najvećih domaćih tehnoloških kompanija, a korisničkim iskustvom se bavi tko stigne ili kome to uvale. 

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Hrvatska platforma GameBoost osigurala 2 milijuna eura od Fil Rouge Capitala i Feelsgooda

GameBoost planira pobijediti globalnu konkurenciju u ponudi gaming usluga poput treniranja igrača i zajedničkog igranja u popularnim online multiplayer video igrama. Korak bliže tome dovodi ih nova investicijska runda.

Novost

Infobip imenovao Richarda Krasku na mjesto financijskog direktora

Richard Kraska je iskusni financijski stručnjak, koji je prije dolaska u Infobip obnašao dužnosti financijskog direktora u nekoliko brzorastućih softverskih tvrtki.

Tvrtke i poslovanje

Hrvatska je zaposlila jako malo ukrajinskih IT stručnjaka. Ovo su priče nekih od njih

Kroničnoj nestašici IT kadrova na domaćem tržištu i postojanju pravnih preduvjeta usprkos, rijetke su domaće IT tvrtke koje su zaposlile radnike iz Ukrajine koji nisu i prije radili za njih.

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Netokracija Podcast

“Photomathov exit znači više investicija u hrvatske startupe”

Prvi veliki exit hrvatske tehnološke tvrtke koja je financirana VC kapitalom znak je ulagačima da se investiranjem u hrvatske startupe - može zaraditi. I znači da će, u uvjetima globalne nuklearne zime, za domaće startupe vladati globalno zatopljenje, tvrdi Bernard Ivezić, urednik magazina Startup Report.

Obrazovanje

Naši učenici ne znaju što znači baviti se poduzetništvom – kako to promijeniti?

Djeca školske dobi silno su inovativna i kreativna, no ponekad im službeni nastavni program ne daje dovoljnu podršku u ostvarivanju njihovog potencijala. Evo kako stvar spašavaju entuzijastični pojedinci (nastavnici), relevantne institucije te društveno odgovorne tvrtke.