Eleven Ventures vraća se sa 60 milijuna eura, dio žele potrošiti na hrvatske startupe

Eleven Ventures vraća se sa 60 milijuna eura, dio žele potrošiti na hrvatske startupe

Jedan od prvih fondova koji je ulagao u Hrvatskoj, i s hrvatskim osnivačima prije gotovo 10 godina prolazio prve nespretne startup korake, vraća se dubljeg džepa.

Bugarski fond Eleven Ventures objavio je početak svog trećeg ulagačkog ciklusa tijekom kojeg raspolažu s čak 60 milijuna eura, skupljenih dijelom od Europskog investicijskog fonda, a dijelom od privatnih ulagača.

Eleven je fokusiran na ulaganja u startupe u jugoistočnoj Europi. Oni koji domaću startup scenu prate od njezinih skromnih početaka (poput Netokracije) vjerojatno ga se sjećaju kao jednog od prvih fondova rizičnog kapitala koji su uopće ulagali u hrvatske startupe.

Među prvima koji su ulagali u Hrvatskoj

Osnivačima koji su tad kretali – Elevenova selekcijska događanja koja su redovito organizirali u Hrvatskoj, prilika da zasluže inicijalnih 25.000 eura, tri mjeseca akceleratorskog programa u Sofiji te mogućnost ulaganja dodatnih 75.000 eura – bile su gotovo pa jedina prilika da dobiju ikakav kapital i priliku.

Bilo je tu zanimljivih ideja: aplikacija za komunikaciju skijaša, servis za rezervaciju mjesta u restoranima, hardver koji sprječava krađu bicikla ili crowdsourcing platforma za stvaranje novinarskog sadržaja, aplikacija za poslovno povezivanje

Doduše, od niza hrvatskih startupa kojima je Eleven tada dao priliku, danas ih se većine jedva sjećamo i odavno više nisu aktivni.

To ne znači da su ulaganja bila uzaludna. Prve osnivačke korake u startupima koje je podržao Eleven napravili su neki danas vrlo uspješni osnivači: Ivan Ivanković, danas suosnivač SaaS-a u uzletu Fonoa, 2012. bio je jedan od suosnivača startupa Squee koji je prošao kroz Elevenov akcelerator. Ivan Jelušić, kojeg danas znamo kao suosnivača uspješnog hardverskog startupa Orqa, svoje prve hardversko-poduzetničke korake napravio je s USB utičnicom u:plug, također u Elevenovom akceleratoru.

Ivaylo Simov: “Akcelerator u drugoj zemlji nema smisla”

Cijela ta priča otprije gotovo 10 godina bila je dobra škola za hrvatske osnivače, ali i za Elevenove ulagače, zaključio je za Netokraciju Ivaylo Simov, suosnivač i direktor Eleven Venturesa:

Priznajem, naša prva ulaganja u hrvatske startupe nisu bila baš uspješna. Međutim, to su bila vrlo mala ulaganja i u startupe u vrlo ranoj fazi. Tad smo raspolagali s puno manje novca i nismo mogli podržati startupe daljnjim rundama.

Tako smo naučili da investiranje u startupe u tako ranoj fazi ima smisla samo ako su startup i fond iz iste zemlje. Osim ako ste Y Combinator, naravno. Inače se startupi, kad akceleratorski program završi nakon tri ili šest mjeseci, vrate kući, gdje nemaju jednaku podršku i mentorstvo i obično izgube momentum.

“Ostajemo fokusirani na startupe u ranoj fazi, na pre-seed i seed investicije”

Svejedno, u Elevenu su i ovaj put itekako zainteresirani za hrvatske startupe.

Suosnivač jednog od najuspješnijih njihovih startupa, Gtmhuba koji je nedavno prikupio 120 milijuna dolara ulaganja, je Ivan Osmak, Hrvat koji živi u Bugarskoj, a nisu im promakli ni svi uspjesi hrvatskih IT poduzetnika u zadnje vrijeme. Pristup je ovaj put drugačiji, kaže Simov:

Mi smo tad u regiji bili pioniri, sad već u svakoj zemlji postoje alternative koje tu akceleracijsku fazu mogu odraditi bolje od nas. Ostajemo fokusirani na startupe u ranoj fazi, na pre-seed i seed investicije, ali džep nam je ovoga puta puno dublji pa će prva ulaganja biti veća, a i najbolje projekte ćemo moći nastaviti podržavati.

Zbog toga startupe neće više tražiti na pitching natjecanjima, niti organizirati akceleracijski program. Prilike za ulaganje tražit će kao svi fondovi rizičnog kapitala – preko preporuka:

Oslanjamo se na razgranatu mrežu naših osnivača i ulagača, imamo više od 60 privatnih ulagača. Svatko nam može poslati pitch deck, još bolje ako dođe s preporukom nekoga iz naše mreže. Ali bit ćemo prisutni i lokalno na svim tržištima, uključujući i Hrvatsku, na događanjima i meetupovima ili kroz dane otvorenih vrata.

Fokus: fintech, zdravlje, hrana, posao i ecommerce

Velika mreža osnivača, uspješnih startupa, mentora, suradnika i podržavatelja bitna je jer je ključno da mlade startupe podrže ne samo novcem, već i prilikama za umrežavanje, učenje, preporuke… Jedan od partnera u Elevenu je Vassil Terziev, nekadašnji suosnivač i CEO Telerika, svojevrsnog bugarskog Infobipa – globalno uspješne startupe priče. Nakon što je američki Progress Software akvizirao Telerik, Terziev se aktivno posvetio jačanju bugarske tehnološke i startup industrije.

Tim Eleven Venturesa Foto: Dimitar Chilov

Iz prijašnjih ulaganja u Elevenu su naučili i da više šanse za uspjeh imaju ako se fokusiraju na određene niše. Simov komentira:

Što smo fokusiraniji, to više sinergija postoji među kompanijama iz našeg portfelja i to im možemo biti vrjedniji. U ovoj se rundi ulaganja zato isključivo fokusiramo na 5 niša – fintech, zdravlje, budućnost hrane, budućnost posla i ecomtech. Svaka od tih niša je, doduše, prilično široka tako da svejedno zahvaćamo široki spektar prilika za ulaganje.

Na pitanje da ocijeni stanje na startup i ulagačkoj sceni u regiji, Simov iskreno kaže da su sva ulaganja u zemlje jugoistočne Europe još gotovo pa greška u zaokruživanju na europskoj sceni. Međutim, optimističan je i nada se kako će konkurencija i ovaj put učiniti da stvari krenu naprijed:

Pojavilo se nekoliko jednoroga, a još nekoliko startupa bi to uskoro mogli postati pa je regija mnogima upala u oko. Američki fondovi su itekako primijetili te već sad sudjeluju u rundama serije A ili kasnijima.

Osim toga, svaka zemlja ima svoj ‘glavni fond’ koji je rasadnik mladih startupova, a i među njima već ima nekih koji su krenuli osvajati regionalna i globalna tržišta. U svakom slučaju, sve to je dobro za regionalnu startup scenu.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Društvene mreže

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Najava

Kako esport industrija izgleda danas – iz perspektive partnera, sponzora, igrača i regulatora?

Ovoga prosinca u Zagrebu čeka nas prvo izdanje Beyond Esports konferencije koja se, kao što joj i ime kaže, bavi esport industrijom i svemu onome što ju pokreće.

Mobilne aplikacije

Vinare čeka EU regulativa, ali Kovačević i Drmač imaju rješenje: Craft Technology E-etikete!

Tko god je imao doticaja s EU regulativama zna da nisu jednostavne niti ih se smije shvatiti olako. Jedna takva stiže i u svijet vinara, a hrvatski Craft Technology mogao bi im tu biti od velike pomoći.

Tvrtke i poslovanje

LAQO opet u potrazi za najodrživijim tech rješenjima koja će nagraditi s 18 tisuća eura

Nakon uspješnog prvog izdanja s više od 250 prijava, krenule su prijave za drugo izdanje LAQOthona, nagradnog natječaja idejnih tech rješenja na temu održivosti u organizaciji Croatijinog LAQO osiguranja, prvog 100 posto digitalnog osiguranja.

Analiza

Hoće li robotaksiji na ulice Zagreba i – kad?

I je li uopće realno očekivati da će se to dogoditi? U ovoj epizodi Netokracijinog podcasta pretresli smo tu vruću temu i to iz svih kutova - tehnološkog, operativnog, financijskog i komunikacijskog.

Tvrtke i poslovanje

10 godina Lean Startup Hrvatska: Ekosustav nekad i danas, što je plan za Smion?

Nakon 10 godina i na desetke radionica, edukacija i događaja Lean Startup Hrvatska postaje Smion te se nastavlja još više fokusirati na razvoj poduzetničkog i inovacijskog ekosustava. U velikom intervjuu, komentiramo desetljeće iza njih, kao i okolnosti na domaćoj sceni nekada i danas.

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...