Bugarski akcelerator Eleven ulaže po 25.000 eura u hrvatski Squee i srpski VetCloud

Bugarski akcelerator Eleven ulaže po 25.000 eura u hrvatski Squee i srpski VetCloud

Bugarski startup akcelerator Eleven danas je ekskluzivno za Netokraciju potvrdio startupe koji ulaze u njihov drugi niz odnosno batch, a među kojima su hrvatski Squee te srpski VetCloud. Ukupno 10 startupa dobit će po 25 tisuća eura seed investicije te mentoriranje i radni prostor u Elevenovom “Roofu" u glavnom bugarskom gradu - Sofiji.

Squee je mobilna aplikacija.

Bugarski startup akcelerator Eleven danas je ekskluzivno za Netokraciju potvrdio startupe koji ulaze u njihov drugi niz odnosno batch, a među kojima su hrvatski Squee te srpski VetCloud. Ukupno 10 startupa dobit će po 25 tisuća eura seed investicije te mentoriranje i radni prostor u Elevenovom “Roofu” u glavnom bugarskom gradu – Sofiji.

Squee je aplikacija za otkrivanje i kupovanje nezavisnih proizvođača hardvera koji su popularnizirani crowdfunding servisima poput Kickstartera. Slovenski bi se Boomerang, tako putem Squeea mogli naći i nakon što su uspješno osigurati financiranje svoje komercijalizacije. Najveća snaga Squeea je ipak njihov vrlo tvrdoglav i proaktivan tim kojeg čine inicijalni suosnivači Ivan Kapulica, Krunoslav Klarić i Ivan Ivanković, kojima se potom pridružio i tehnički tim 9pma Mario Žderić i Marko Strizić.

Squeeov Ivan Kapulica je za Netokraciju potvrdio kako će Elevenovu investiciju iskoristiti za promociju aplikacije te daljnji razvoj proizvoda. Opisuje kako su predstavili Squee u Sofiji tijekom finala izbora:

Prvo moramo spomenuti da je centar Sofije nama ostao u jako lijepom sjećanju, prelijepa arhitektura, grad pun života na svakome koraku. Ekipa iz Elevena je super, coworking prostor u kojem ćemo raditi je odlično napravljen, sva iskustva koja smo imali su pozitivna. Kako je to sve izgledalo? Dosta naporno. Nakon razgovora preko Skypa upali smo među finaliste te se zaputili u Sofiju na 4 dana. Prvi dan je bilo upoznavanje i raspored događaja koji nas očekuju. Nakon dugog puta, otišli smo spavat, i sretni i nasmijani započeli sljedeći dan. Da, možeš misliti. Kada smo tamo došli i vidjeli konkurenciju, uhvatila nas je panika. Otišli smo ranije u hotel, nismo niti sat vremena spavali, cijelu noć smo radili i tako do zadnjeg dana.

Squeeov Ivan Kapulica.

Kapulica kaže da su bili jako zadovoljni svojim predstavljanjem, posebice zato što ih je pohvalio Elevenov suosnivač i osnivač britanskog fonda Springboard Jon Bradford. U timu smatraju kako je upravo poslovni razvoj najbitniji za uspjeh njihovog projekta:

Sada nam je ulaskom u Eleven akcelerator to omogućeno na jednoj puno višoj razini. Naravno, investicija je dokaz da nešto radite dobro i da nešto vrijedite, tako da je svima u Squee ekipi bilo drago kako smo doznali da smo odabrani među najbolje.

VetCloud je pak web aplikacija koja veterinarima omogućava lakšu organizaciju njihovog rada sa životinjama, koju su osnivali Ivan Vesić, Milan Đorđević te Sejđinović Mirza, a koju će testno pozicionirati u Srbiji kako bi je dugoročno razvili za najveće tržište takvog softvera: američko. VetCloud u osnovi možete shvatiti kao “Farmeron za veterinare” pri čemu se umjesto kravama bavite mačkama i psima.

VetCloudovo web rješenje…

VetCloudov Vesić navodi kako je Elevenov tim upoznat s njihovim radom od samih početaka. Navodi da iako je Eleven mlad akcelerator, da su odlično intergrirani u svjetsku startup scenu i imaju sjajne mentore te predivan radni prostor koji su VetCloudovci posjetili tijekom prošlog mjeseca zajedno s ostalim finalistima.

Eleven i kalifornijski “anđeo” zajedno investiraju u VetCloud

Vesić je za Netokraciju potvrdio kako će Eleven investirati u njihov startup zajedno s angel investitorom iz Kalifornije koji radi u veterinarskoj industriji te je upoznat s njenim izazovima. VetCloudovci će u Sofiju otići već ovu subodu.

Raspored prijavljenih startupa po Europi…

Elevenov Maxim Gurvits istaknuo je za Netokraciju kako očekuju da timovi iskoriste tri mjeseca u Sofiji da se povežu s kvalitetnim mentorima i iskoriste sve resurse koje će im pružiti, pri čemu će dostignuti i testirati minimal viable product te shvatiti kako pozicionirati svoj proizvod na tržištu:

U trenutku kad u proljeće se približimo Elevenovom Demo Daysa, timovi moraju biti spremni za predstavljanje pred investitorima.

Eleven inače za seed investiciju od 25 tisuća eura uzima 8 do 10 posto tvrtke. Za razliku od prvog niza na koji su se prijavili prvenstveno bugarski projekti, u drugi niz su se prijavile tvrtke iz cijele Europe pa i svijeta. Dok su u prvom nizu Bugari činili dvije trećine prijava, sad čine jedva polovicu. Timovi s više osnivača i oni koji su investirali vlastiti novac u projekte imali su veće šanse da prođu. Osim dva navedena regionalna startupa, Eleven ulaže u:

  • iSay iz Bugarske je aplikacija koja omogućava neograničeni prikaz reakcija s događaja poput koncerata;
  • Bugarsko-švedski Catalogster besplatno kategorizira sve što imate kako biste se s drugima razmjenjivali;
  • Naychi.me iz Bugarske je “marketplace” za učenje, pri čemu učitelji i učenici razmjenjuju posebne, virtualne kolegije;
  • ShareYourCard iz Rumunjske mijenja način kako trgovci koriste društvene mreže;
  • Sponsia iz Bugarske želi biti globalna “tržnica” za brendirane aktivnosti poput događaja;
  • Quadrodynamics iz Bugarske razvija niz ekonomičnih i vrlo prilagodljivih bespilotnih letjelica;
  • eMotion odnosno Gameleon iz Rumunjske razvija platformu za igre s više igrača.

Gurvitz navodi kako su im 3 ključna kriterija bila bitna kod izbora startupa: Hustling odnosno proaktivnost u traženju investitora, partnera i razvoju proizvoda po čemu je jasan izvor Squeevaca. Timovi su također trebali biti spremni napustiti postojeću sigurnost i preseliti se u Sofiju kako bi se potpuno posvetili svojim projektima, dok je zadnji kriterij dakako bilo razumijevanje tržišta i tehnologije koju stvaraju. Čestitke VetCloudu i Squeeu na seed investiciji te daljnjem radu – dobili su priliku da iskoriste osnovni kapital te mnoštvo mentora, a sad je na njima da ih zaista uključe u svoj razvoj…

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Damir2

    Damir2

    13. 12. 2012. u 6:34 pm Odgovori

    Svaka čast na investiciji, ali nezavisno od toga ni uz najbolju volju ne vidim neku masovniju upotrebu ovog servisa. Samim time nepoznanica je koji su ciljevi i motivi ulagača. Da li im je bolje uložiti npr 100,000 u projekat koji ima veliki potencijal ili u usku nišu koja će vjerojatno biti preklopljena ponudom nekog većeg servisa. Uzmimo foursquare i sa druge strane foursquare samo za cvjećarne

    • Ivan Brezak Brkan

      Ivan Brezak Brkan

      14. 12. 2012. u 9:37 am Odgovori

      Hoj Marine,

      Nije samodopadni tekst, nego prava napomena… Da ne bi bilo kasnije: Ej ovaj surađuje s tim Elevenom.. Za razliku od drugih medija, volimo svoje odnose napominjati. Već je bio članak o scoutovima, a da sam to htio naglasiti, stavio bih u uvod, ne na sam kraj teksta 🙂

  2. Ivan Kapulica

    Ivan Kapulica

    13. 12. 2012. u 7:57 pm Odgovori

    Ekipa, puno hvala! @Marko, promjeni prezime :). @Damir hvala ti na komentaru. Razumijem nacin razmisljanja i postujem. Ai opet… Kad bi svi tako razmisljali, svijet bi bio poprilicno dosadno i jednolicno mjesto. Vjerujem kako je u zivotu dovoljno raditi jednu stvar, ali raditi ju izvrsno. Mi smo mala ekipa, i jedina misija nam je pokrenuti i pomoci 3d printing i open hardware proizvodjacima, stvoriti mjesto gdje ekipa lakse dolazi do njima dragih proizvoda kroz jednostavno i lijepo dizajnirano sucelje. Isto tako mozemo reci za Fab, Fancy ili Etsy. To su najblizi primjeri nama. Mozemo ici i puno radikalnije. Zasto bi netko kupovao i poticao male proizvodjace lijepo dizajniranih stvari putem Fab-a ako sve to ima i po nizim cijenama u Ikea centrima, to je najbanalniji primjer? Postoji zaista veliki broj umjetnika, ekipe kojima je trenutno hobi raditi cool gadgete, 3d printing stvari koje veliki proizvodjaci ne mogu raditi niti im se isplat ili cak ne vide nisu, takva ekipa ne moze doci do prostora i ne mogu prodati i promovirati svoje proizvode na netu, odnosno ne mogu dovoljno dobro da bi odrzavali proizvodnju istog. Squee je stvoren kako bi pomogao proizvodjacima i ljubiteljima, ljudima koji jednako razmisljaju, Squee postoji kako bi stvorio zajednicu. Na kraju, jos jednom hvala na komentaru. Think positive! Squee loves you.

    • Damir2

      Damir2

      14. 12. 2012. u 12:11 pm Odgovori

      OK Ivane, odgovor je zadovoljavajuć 😉 Ali onda na naslovnici objasnite ono što radite tako da i malo dijete može odmah shvatit o čemu se tu radi. Ja kao prosječni površni (polunezainteresirani i informacijama poluzasićeni) surfer nisam uspio.

      Napišite ko što si meni napisao da ste “3D-printing source za male hardware proizvođače” kao main line i “resource pool za stare gadgete” kao second. Lijep dizajn ne spominjite jer to se ionako vidi. Marketeri kažu da dobar i jasan naslov utječe na 80% odluke o kupnji, ili čitanja članka.

      Ovako kako je sad je komplicirani opis za komplicirane ljude, a oni su ipak u manjini. I pazite na tu lovu, kada dolazi ima dvije noge a kada odlazi ima sto nogu 🙂

      Good luck

      • Ivan Kapulica

        Ivan Kapulica

        14. 12. 2012. u 2:28 pm Odgovori

        Damire, drago mi je da se sada slazes i sto sam ti uspio objasniti. Inace, kad prezentiramo povodimo se tom idejom da bude sto jednostavnije, tako da se oko togo potpuno slazem s tobom. Hvala ti. Uzivaj.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Društvene mreže

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Intervju

Kako esport industrija izgleda danas – iz perspektive partnera, sponzora, igrača i regulatora?

Ovoga prosinca u Zagrebu čeka nas prvo izdanje Beyond Esports konferencije koja se, kao što joj i ime kaže, bavi esport industrijom i svemu onome što ju pokreće.

Mobilne aplikacije

Vinare čeka EU regulativa, ali Kovačević i Drmač imaju rješenje: Craft Technology E-etikete!

Tko god je imao doticaja s EU regulativama zna da nisu jednostavne niti ih se smije shvatiti olako. Jedna takva stiže i u svijet vinara, a hrvatski Craft Technology mogao bi im tu biti od velike pomoći.

Novost

LAQO opet u potrazi za najodrživijim tech rješenjima koja će nagraditi s 18 tisuća eura

Nakon uspješnog prvog izdanja s više od 250 prijava, krenule su prijave za drugo izdanje LAQOthona, nagradnog natječaja idejnih tech rješenja na temu održivosti u organizaciji Croatijinog LAQO osiguranja, prvog 100 posto digitalnog osiguranja.

Analiza

Hoće li robotaksiji na ulice Zagreba i – kad?

I je li uopće realno očekivati da će se to dogoditi? U ovoj epizodi Netokracijinog podcasta pretresli smo tu vruću temu i to iz svih kutova - tehnološkog, operativnog, financijskog i komunikacijskog.

Tvrtke i poslovanje

10 godina Lean Startup Hrvatska: Ekosustav nekad i danas, što je plan za Smion?

Nakon 10 godina i na desetke radionica, edukacija i događaja Lean Startup Hrvatska postaje Smion te se nastavlja još više fokusirati na razvoj poduzetničkog i inovacijskog ekosustava. U velikom intervjuu, komentiramo desetljeće iza njih, kao i okolnosti na domaćoj sceni nekada i danas.

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...