Eleven ulaže do milijun eura, ali u manje startupa

Eleven ulaže do milijun eura, ali u manje startupa

Nakon kratke pauze bugarski akcelerator i fond rizičnog kapitala Eleven ponovno se vraća u igru, ali u nešto drugačijem obliku. Iako su upravo otvorili prijave za svoju 11. generaciju startupa, ono čime će se po novome voditi u Elevenu je: Investirati više novca i više vremena, ali u manje startupa.

Daniel Tomov cofounder at Eleven pregled
Daniel Tomov, suosnivač Elevena

Bugarski akcelerator i fond rizičnog kapitala Eleven koji je već dobro poznat na ovim prostorima, otvorio je prijave za svoju novu, 11. generaciju startupa. Kako je Netokracija već ranije pisala, ovo je ujedno i svojevrsni novi početak za Eleven. Nakon što su prošle godine napravili manju pauzu, a vrijeme iskoristili kako bi i sami prikupili dodatni kapital, u Sofiji s novom generacijom startupa kreću i s fokusom na zrelije projekte. Naime, novi moto će biti investiranje više novca i vremena, ali u manji broj startupa.

Ulaganja do milijun eura u zrelije timove

Konkretno, to znači da podižu limit za ulaganja sa 200 tisuća eura na čak 1 milijun eura po startupu. Tako u sljedećih nekoliko godina planiraju uložiti oko 15 milijuna eura, ali na investicije će većinom moći računati samo ‘top performeri’ iz njihovog portfolia i tek šačica novih startupa svake godine, odnosno njih petnaestak.

eleven_11_resize

No, to nije jedina novost te će umjesto umjesto dosadašnjeg gotovo sezonskog pristupa u odabiru startupa, sve češće investirati u nove projekte na ad hoc bazi odnosno kako ih budu pronalazili. To ipak ne znači kako odustaju od raspisivanja prijava za nove kohorte startupa svakih nekoliko mjeseci, kao što pokazuje i poziv za 11. generaciju. Ivaylo Simov, osnivač Elevena objašnjava:

Svaki startup je jedinstven i zbog toga napuštamo naš tromjesečeni program i pomičemo se prema cjeloživotnom učenju za naše startupe, s fokusom na različite teme tijekom cijele godine i individualni pristup prema svakom timu koji nam se pridruži.

Prilika za domaće startupe

Eleven je u posljednje tri godine uložio oko 12 milijuna eura u 115 startupa. Među njima je i 20 startupa iz Hrvatske i Srbije koji su ukupno dobili investicije od 1,5 milijun eura. Budući da u Elevenu objašnjavaju kako manjim brojem investicija žele dati dodatnu vrijednost svojim zvijezdama, bit će zanimljivo vidjeti što će to značiti i za domaće startupe, primjerice hrvatsko-makedonski u:Plug koji je vrlo brzo nakon inicijalne investicije od 25.000 eura osigurao dodatnih 100.000 eura ili GamingBattleGround.

Ako mislite da imate ono što Eleven traži, nemojte čekati, iskoristite već ovu priliku i do 30. travnja se prijavite za njihovu novu generaciju timova.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Senko

    Senko

    10. 03. 2016. u 6:25 pm Odgovori

    Zašto spominjete uvijek iste slabo investitore. Šta se desilo s tom akceleracijom, ništa. Nema uspjeha. Dajte nam dovedite zapadne investitore koji znaju posao.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Analiza

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Analiza

TABU: Juniorke u IT-ju imaju 4 %, a seniorke čak 18 % manju plaću od svojih muških kolega

Kako su plaćene žene u IT industriji, za iste godine iskustva, u odnosu na svoje muške kolege? Otvorilo se to pitanje prije pola godine s najnovijim izvještajem platforme TABU, danas mu se vraćamo da vidimo ima li promjena.

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Hrvatski inspektori dio su EU projekta kontrole razvoja AI-ja vrijednog 3,5 milijardi eura

Impresionirani učinkovitošću hrvatskih inspektora, koji su već u prvih 310 posjeta identificirali 168 slučajeva doprinosa razvoju AI-ja, EU je potvrdila uključenost hrvatskog kadra u programu nadzora.

Tvrtke i poslovanje

Evo zašto je poznavanje hrane i vina ključno za uspjeh hrvatskog IT-ja

Osnivači startupa teško da će zadobiti povjerenje investitora ako ne poznaju vina ili naručuju dobro pečene bifteke.

Novost

Otpušteni programeri iz “big techa” završit će u Hrvatskoj: Apis IT planira ih zaposliti 1800

Hrvatska želi “uvesti” i zaposliti otpuštene programere i ostale tehnološke stručnjake iz Googlea, Facebooka, Microsofta i Twittera kao digitalne nomade za potrebe novog projekta daljnje digitalizacije javne uprave na kojemu radi Apis IT.

Digitalni marketing

Svaki bi brend trebao napustiti generičnu “stock” glazbu i razviti svoj – audio identitet!

Iako postoje mnoge "royalty free" glazbene platforme koje nude kvalitetnu glazbu, većina video oglasa napravljena je s glazbom koja zvuči generičko i jeftino. Razlog tome djelomično je loš ukus, manjak hrabrosti ili kreativne vizije menadžmenta, a djelomično manjak vremena posvećen kuriranju kvalitetne glazbe koja zvuči drugačije, ali je konzistentna s brendom.

Gaming

Uskoro kreće 4. sezona Student Esports Tournamenta! Hoće li TVZ ostati nepokoreni prvak?

Idući tjedan počinje nova sezona SET-a, domaćeg esport turnira koji je uspio okupiti 16 tehničkih fakulteta iz svih dijelova Hrvatske, a uz to je postao i nacionalni kvalifikacijski turnir za Amazonov i Intelov University Esports Masters (AUEM)!

Izvještaj

Domaću kreativnu industriju čekaju teški pregovori s Googleom

Iako donosi više od 830 milijuna eura u hrvatski BDP, kreativna industrija još nema u potpunosti odgovarajuću zaštitu i druge uvjete za neometan rad na digitalnom tržištu.