E-upisi: Osmaši se u srednje škole ove godine upisuju elektronskim putem!

E-upisi: Osmaši se u srednje škole ove godine upisuju elektronskim putem!

Upisi skolePrije nekoliko dana počeo je postupak prijave u srednje škole. No, ne na način na koji smo se možda mi prijavljivali, uz mnoštvo papirologije, nervoze i čekanja u redovima – osmaši se od ove godine upisuju putem stranice upisi.hr, gdje se već sada mogu prijaviti u Nacionalni informacijski sustav prijava i upisa u srednje škole iliti NISpuSŠ.

Naime, Nacionalni informacijski sustav prijava i upisa u srednje škole je središnji informacijsko-administracijski servis koji budućim srednjoškolcima olakšava prijavu i upis u obrazovane programe. Sustav pokriva cijeli proces, od pretraživanja obrazovnih programa prema željenim kriterijima, preko prijava odabranih programa te uvida u rezultate, pa do samog upisa. Za početak, učenici u sustavu mogu provjeriti svoje osobne podatke i ocjene od petoga do sedmoga razreda, dok će ostale informacije biti naknadno popunjene.

Upisi se na ovaj način odnose samo na one koji ulaze u redoviti sustav obrazovanja, dok se sve iznimke (iznimno daroviti učenici, kandidati koji već pohađaju program srednje škole, a žele upisati dodatni ili možda prijeći u drugu školu) moraju posebno registrirati.

Praćenje ljestvice u realnom vremenu

Učenici se prijavljuju elektroničkim identitetom iz sustava AAI@EduHr. Prilikom prve prijave potrebno je unijeti broj mobilnog uređaja na koji se SMS-om želi primiti PIN. Kada se prikupe potrebne informacije, moći će se pratiti ljestvica za upis u škole u realnom vremenu, ovisno o tome koji su podatci u sustavu. Ogledne se ljestvice mogu mijenjati, a konačne će biti objavljene 5. srpnja. Također, u jesenskom roku učenici će se na isti način moći prijaviti za one programe kojima kvota nije popunjena. Potpune informacije o upisima na ovaj način mogu se pronaći u detaljnoj brošuri.

Što kažete na ovakav način upisa u srednje škole?

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Karijere

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Tehnologija

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Sponzorirano

Studenti RIT Croatia kroz kolegij kreiraju stvarne projekte za Rimac Technology, INA-u, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.

Tvrtke i poslovanje

Potvrđeno: Google preuzeo hrvatski Photomath

Hrvatska aplikacija Photomath postaja je i službeno dio Googleovog portfelja. Tehnološki gigant godišnje akvizira desetak tvrtki, a ove je godine u akvizicijski plan ušao upravo hrvatski Photomath.

Izvještaj

Web3 Tales: Trenutno u web3 sferi ima prilika za sve, ali to ne znači da je web3 za svakoga!

Zašto ući u web3? Kako radi i razmišlja web3 stručnjak/inja? Koji kadrovi su traženi? Je li web3 karijera dugoročno sigurna? Što kad je bear, što kad je bull? Samo su neka od pitanja na koje su se tražili odgovori na prvoj Web3 Tales konferenciji u Muzeju suvremenih umjetnosti u Zagrebu.

Intervju

Iza scene: O dizajniranju evenata poput Porina i Future Tensea uz hrvatski 21 Productions

Dizajnirati velike događaje, konferencije ili televizijske emisije nije lak zadatak. Cijeli posao obuhvaća detaljne razgovore s klijentom i ljudima koji su specijalizirani za snimanje, zvuk ili rasvjetu. Tom procesu uvelike može pomoći jedna stvar, a to je 3D vizualizacija produkcijskog dizajna.

Novost

Google predstavio program za startupe: AI for Health, na koji se mogu prijaviti i Hrvati!

Ovaj hibridni program prvi je u nizu akademija Google for Startups Growth Academy koji je fokusiran na olakšavanje i skalabilnost startupima u inovacijama i rješavanju društvenih izazova pomoću umjetne inteligencije.

Tvrtke i poslovanje

Končar D&ST nakon revizije prema Mamforce standardu učvrstio zdravu i inkluzivnu organizacijsku kulturu

Glavne korporativne vrijednosti u tvrtki Končar D&ST su kontinuirana briga o zaposlenicima, uključivost, društvena odgovornost i ekološka održivost, a sada im se polaže sve sustavnija i promišljenija pažnja.