
Većinu tehnologija koje će doći u automobile za par godina, dSPACE u Zagrebu već testira
Kako developeri u Zagrebu pomažu vodećim svjetskim brendovima automobila u razvoju novih hardverskih i softverskih rješenja za vozila budućnosti?
Gotovo svi danas znamo da nije više lako izvedivo popraviti automobil, pogotovo ako se dogodi problem s nekim softverskim sklopom. Današnja vozila naprednija su gotovo i od nekih zrakoplova, a kako bismo bili sigurni da svaki dio automobila – od zračnog jastuka do senzora za udaljenost funkcionira dobro – sve treba izuzetno rigorozno testirati i usavršiti.
Time se bave u zagrebačkom dSPACEu, a danas s njihovim voditeljem odjela razvoja Borivojem Đermanovićem razgovaramo o razvoju komponenti za pametna vozila budućnosti.
Verifikacija svakog dijela sustava
Borivoje mi napominje kako korisnici vozila danas zaista često nisu svjesni koliko se auti oslanjaju na softver i programiranje. Svaka tipka ili komanda koju koristimo svakodnevno u autu ima neko softversko rješenje koje ju pokreće, dodaje Borivoje:
Izazov razvoja novih automobila danas jest verificirati funkcionalnost svih softverskih funkcija u sustavu koji prije svega mora biti siguran. To je golemi trud koji zahtjeva puno vremena i resursa od proizvođača automobila.
dSPACE ubrzava ovaj proces razvoja alatima koji se koriste prilikom razvoja i verifikacije softvera koji se ugrađuje u aute. dSPACE stvara simulatore različitih mehatroničkih sustava na kojima se testira softver prije nego što se on ugradi u stvarni auto. Dobar primjer tu bi bila kontrola proklizavanja (ABS/ESP). Danas se ti sustavi testiraju na simulatorima mnogo prije nego dođu do pravog vozila kako bi se provjerile sve funkcije bez rizika od štete ili ozljede, pojašnjava Borivoje.

O kvaliteti sustava dSPACEa govori i Dr. Ralf Reuter, Director of customer and application engineering sektora u tvrtki Uhnder koja se bavi razvojem naprednih automobilskih radara:
U polju radarske tehnologije, ključne tehnologije za autonomnu vožnju, važno je isprobati i validirati nove senzorske tehnologije u ranoj fazi. Suradnjom s vodećim partnerom kao što je dSPACE, možemo donijeti inovacije na ceste širom svijeta mnogo brže.
Nekoliko koraka ispred “običnog čovjeka”
Danas se u dSPACE uredima u Zagrebu tako programiraju različita rješenja za klijente iz čitavog svijeta. Borivoje mi kaže kako razvijaju sve razine softvera – od drivera za svoj hardver pisanih u C-u do korisničkog sučelja koje je uglavnom razvijeno korištenjem C# i .NET tehnologija:
U našem radu je važno također i napredno korištenje nekih drugih alata, npr. MATLAB/Simulinka ili specifičnih API-ja za računalnu grafiku ili recimo Pythona za kreiranje testnih skripti. Odnedavno smo se počeli baviti i web i cloud tehnologijama. Većina naših razvojnih inženjera koristi dva do tri programska jezika ili specifična alata u svakodnevnom radu.
Zaposlenici koji rade u dSPACEu i sličnim tvrtkama diljem svijeta tako uvijek moraju biti nekoliko koraka ispred “običnog čovjeka”, kao što su mi Borivoje i ostatak tima pojasnili u razgovoru. Većina tehnologija koja će doći u automobile o kojima ćete misliti za tri ili četiri godine već je debelo u razvoju, a u dSPACEu se one već testiraju.

Borivoje mi kaže kako je jedan aspekt razvoja pametnih automobila o kojem možda ne mislimo previše rukovanje velikim količinama podataka koje proizvode senzori u automobilima. Autonomna vozila proizvodit će ogromne količine informacija koje će se morati obrađivati u stvarnom vremenu, jer će svaki auto biti opremljen s nekoliko kamera, radarima i LIDAR-ima. Borivoje ističe kako su potrebne brže sabirnice koje će prenositi te enormne količine podataka i veća procesorska snaga koja će ih obraditi:
Ono na čemu se danas intenzivno radi jest implementacija ethernet sabirnice u vozila, osiguravanje ne samo velikih brzina prijenosa podataka nego i pouzdanosti u prijenosu koja je potrebna za upravljačke funkcije, sinkronizacije tokova iz različitih senzora i sigurnosti od malicioznih napada izvana.
Velik broj simulacija za samovozeće aute nastaje i u Zagrebu
Kao jedan od trendova na kojem se i u Zagrebu intenzivno radi Borivoje izdvaja autonomnu vožnju koristeći svoje alate za simuliranje ponašanja automobila, u dSPACEu istražuju kako će se pametni automobil budućnosti ponašati u svim mogućim scenarijima. Ovo inače zahtjeva na tisuće sati testnih vožnji, a dSPACE svojim alatima može simulirati uvjete i time olakšati proizvođačima prikupljanje informacija:
dSPACE alati pružaju realističnu simulaciju ponašanja automobila, okoline, drugih sudionika u prometu i očitanja različitih senzora u automobilu. Također, dSPACE alati omogućavaju kreiranje scenarija vožnje pomoću kojih se može testirati algoritam autonomne vožnje brže i intenzivnije nego što bi bilo moguće na javnim prometnicama. Kao što se piloti aviona treniraju na simulatorima leta, tako se umjetna inteligencija koja upravlja autonomnim vozilima trenira na dSPACE simulatorima vožnje.
Borivoje mi kaže kako se danas tako intenzivno promišlja o svim mogućim scenarijima testova koji bi mogli biti što je moguće detaljniji i kompleksniji, a na rješenjima raznih situacija radi se upravo u Zagrebu:
Kako iskoristiti snimak stvarne vožnje da se kreira računalna simulacija? Kako unositi varijacije u takvu simulaciju? Kako generirati situacije u simulaciji koje su preopasne za stvarnu vožnju? To su sve pitanja koja automobilska industrija postavlja pred nas.
Razvoj vlastitih, ali i custom rješenja za klijente
Kao razvojna tvrtka, dSPACE nudi svoje proizvode korisnicima iz čitave autoindustrije, ali u nekim slučajevima potreban je direktniji pristup. Borivoje mi kaže kako se nove funkcionalnosti najvažnijih proizvoda uvijek usuglašavaju s najvažnijim kupcima, no u nekim slučajevima to nije dovoljno:
Vodeći svjetski proizvođači implementiraju nove tehnologije i prije nego su standardizirane i potrebe različitih proizvođača mogu u tom trenutku divergirati. Ako je potrebno dSPACE prilagođava svoje alate specifičnim zahtjevima naših najvažnijih kupaca. To su onda varijante koje nisu dostupne za opće tržište nego su razvijene za znanog kupca. dSPACE se ponosi ne samo svojim inovativnim proizvodima nego i podrškom koju pružamo našim kupcima.
Prema tome, budući i sadašnji zaposlenici dSPACEa ne samo da imaju priliku raditi na kapitalnim rješenjima za probleme sveukupne industrije, već i na posebnim dijelovima automobilskog razvoja samo za neke od najvećih imena svjetske autoindustrije.
Dugoročna karijera, ne kratki posao

Srećom, pandemijska 2020. nije previše negativno utjecala na rad ove tvrtke, Borivoje mi kaže kako su za rad od kuće s tehničke strane bili spremni i prije. Ipak, priznaje da je do prije pandemije rad od kuće bio više izuzetak nego pravilo, pogotovo jer se radi o tvrtki koja bilježi brz rast i ima mnogo zaposlenika koje istovremeno treba onboardati:
Izazov je bio svu tu intenzivnu interakciju i komunikaciju među ljudima prenijeti s fizičkog kontakta na digitalne kanale. U trenutku kad su svi prešli na rad od kuće shvatili smo koliko se informacija zapravo prenese u neformalnom razgovoru, na kavi, na hodniku…
Bilo je potrebno posvetiti dodatan trud identificiranju nužnih informacija za svakog zaposlenika i njihovom pravovremenom širenju. S druge strane, ta potreba čestog i ciljanog informiranja ubrzala je uvođenje agilnih metodologija u naš razvojni proces.
Danas oko trećina zaposlenika radi iz ureda, dok ostali svoj posao obavljaju od kuće – Borivoje dodaje kako ovo za njega nije osobno najsretnija opcija jer i njemu i kolegama nedostaju druženja i timska atmosfera iz vremena prije pandemije.
No, usprkos tomu, dSPACE u Zagrebu još uvijek raste
Borivoje mi kaže kako uvijek traže iskusne C#/NET. programere i iskusne testere softvera. U ovome trenutku traže se i frontend developeri za razvoj novih dSPACE usluga, kao i Python programeri za AI projekte.
Borivoje ističe kako je vrlo važno spomenuti da je dSPACE tvrtka u kojoj će zaposlenici moći razviti svoje potencijale i ostvariti rast – a cilj im je sve zaposlenike zadržati dugoročno i surađivati kao tim dulje vrijeme. Ako vas je ovo zainteresiralo, bacite oko na neke od dSPACE poslova u Zagrebu!
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.