2. epizoda igre Bear With Me Exordium Gamesa stiže u veljači

2. epizoda igre Bear With Me zagrebačkog Exordium Gamesa stiže u veljači

Ako ste ljubitelj starih detektivskih filmova i ako volite point-and-click avanture, onda ste morali već zaigrati Bear With Me, igru zagrebačkog studija Exordium Games. Sredinom veljače glavni likovi, djevojčica Amber i njen detektivski plišanac Ted E. Bear, doživjet će novu avanturu u drugoj epizodi koja će biti izdana za PC, Mac i Linux.

bear-with-me

Bear With Me smo upoznali još 2014., kada je igra prihvaćena na platformu Collective azijskog giganta Square Enix, a od tada je feedback igrača bio odličan, otkriva mi Andrej Kovačević, Game Director u Exordium Gamesu. Igra na Steamu trenutno ima 88% pozitivnih recenzija, a nada se da će ući u Overwhelmingly Positive kategoriju koju čini samo mali dio najbolje ocijenjenih igara na cijeloj platformi.

Žanr i stil koji koristimo dosta su uska niša na tržištu, što s jedne strane znači da nema potencijal za masovnu popularnost, no, s druge strane, onim igračima za koje je igra namijenjena, igra je pravi mali dragulj. Jedan od komentara igrača na forumu naveo je da smatra kako je Bear With Me najviše podcijenjena igra na platformi. Lijepo je čitati takve komentare, lijepo je vidjeti da ljudi uživaju i cijene vaš trud i rad.

Nova epizoda, novi izazovi

Sama je igra zanimljivo osmišljena i realizirana – s jedne strane inspirirana klasičnim, crno-bijelim detektivskim filmovima, a s druge dječjom maštom. Kako objašnjavaju iz studija, upravo ovaj drugi dio upotpunjuje dinamičnu narativnost i mogućnost izbora koji utječe na slijed događaja u igri. Ima tu i misterioznih trenutaka, ali i humorističnih, poput referenci na pop kulturu.

Prva epizoda završava potragom za Amberinim nestalim bratom, za kojim su tragali upravo Amber i njen prijatelj-detektiv medvjedić Ted E. Bear, u “podzemlju” crno-bijele metropole nastanjena Amberinim igračkama, Paper City, gdje je i smještena radnja nove igre. Red Man, osumnjičenik za podmetanje požara u gradu, u drugoj epizodi i dalje predstavlja sveprisutnu prijetnju za Amber. Dvojac će se susresti s nizom saveznika i osumnjičenika, a u drugoj se epizodi očekuje i dvostruko više scena. No, uz razvoj priče i nove likove, razvijat će se i oni postojeći, kao i njihov odnos, otkriva Andrej.

Izazov zvan razvoj indie igara iz Hrvatske

Exordium Games i njihove igre predstavljaju samo dio domaće rastuće indie gaming scene, kojoj je bio posvećen i poseban dio prošlogodišnjeg Reboot Infogamera. No, osim toga, sve je živahnije i na području drugih događanja posvećenih ovoj zajednici:

Ovaj vikend FER po drugi puta omogućava sudjelovanje indie developera na Global Game Jamu. Sudionici diljem svijeta na preko 700 lokacija imaju zajedničku temu i 48 sati vremena da naprave igre. Samo prošle godine je u jednom vikendu napravljeno preko 2000 igara.

Uz redovne MeetUpe i DrinkUpe koje organizira Zagreb GameDev te grupu Game Developers Croatia koja broji gotovo 1300 članova, scena nikada nije bila jača i bolje povezana. Vrlo je lako stupiti u kontakt s bilo kojim studijem, dobiti savjet, razmijeniti iskustva.

Osvrnuo se i na prošlogodišnji Reboot Develop, koji je okupio svjetsku kremu s područja razvoja igara, a najavljuje još bolje ovogodišnje izdanje. Te i druge aktivnosti podržava CGDA, Udruga hrvatskih proizvođača igara, koja udružuje sve aktivne studije te služi kao platforma za zajedničku Nacionalnu strategiju i rješavanje zajedničkih izazova. Andrej ističe kako njen rad sve više prepoznaju i obrazovne institucije koje žele formirati ljetne škole, pa čak i cijele studijske programe izrade video igara. A tu je i HGK, koji već nekoliko godina pruža podršku kroz sufinanciranje posjeta svjetskim konferencijama poput njemačkog Gamescoma i američkog GDC-a.

Igra kombinira stare detektivske filmove i dječju maštu, misteriju i humoristične trenutke.
Igra kombinira stare detektivske filmove i dječju maštu, misteriju i humoristične trenutke.

No, ako vas od ove priče ipak više zanima kako i kada nabaviti Bear With Me, s Amber i Ted E. Bearom moći ćete se družiti od 15. veljače preko Steama i Humble Storea. Igra će imati englesku sinkronizaciju i prijevode na francuski, njemački, talijanski, španjolski i ruski jezik, a koštat će 4,99 eura.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Razvoj weba

UX je posao Project Managera? Dizajnera? Pisca? Developera?

Iako svi trube o važnosti UX-a, nitko ne zna tko bi se time trebao baviti, ne postoje UX istraživači unutar timova niti najvećih domaćih tehnoloških kompanija, a korisničkim iskustvom se bavi tko stigne ili kome to uvale. 

Kolumna

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Tvrtke i poslovanje

Kontroling iliti kako urediti proces naplate prije nego pritok novca presuši

Ako niste ekonomske struke i ako se u svojoj karijeri niste susretali s podacima, izvještajima, projekcijama gotovo je sigurno kako ćete odmah kontroling povezati s kontrolom. I upravo ste upali u prvu veliku zabludu, jer kontroling je prvenstveno usmjeren na otkrivanje „bugova“ u komunikaciji i procesima.

Što ste propustili

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Startupi

“Photomathov exit znači više investicija u hrvatske startupe”

Prvi veliki exit hrvatske tehnološke tvrtke koja je financirana VC kapitalom znak je ulagačima da se investiranjem u hrvatske startupe - može zaraditi. I znači da će, u uvjetima globalne nuklearne zime, za domaće startupe vladati globalno zatopljenje, tvrdi Bernard Ivezić, urednik magazina Startup Report.

Obrazovanje

Naši učenici ne znaju što znači baviti se poduzetništvom – kako to promijeniti?

Djeca školske dobi silno su inovativna i kreativna, no ponekad im službeni nastavni program ne daje dovoljnu podršku u ostvarivanju njihovog potencijala. Evo kako stvar spašavaju entuzijastični pojedinci (nastavnici), relevantne institucije te društveno odgovorne tvrtke.

Kolumna

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

DevDev

Tri godine poslije pandemije: Jesmo li doista promijenili modele rada ili smo se vratili u urede?

Globalni tehnološki divovi skoro pa na silu vraćaju zaposlenike u urede, jesu li domaće IT tvrtke prigrlile fleksibilnost analiziramo uz primjere iz Photomatha, Combisa, Endave i Ars Future...

Tvrtke i poslovanje

Kako je tvrtka osnovana u socijalizmu došla na prag komercijalizacije svog prvog AI rješenja u medicini

TIS grupa do sada se gradila daleko od pozornosti šire javnosti. U međuvremenu, radili su na uvođenju SEPA-e, eura, Instant Paymentsa, surađuju s fintechima, prisutni su u velikim bankama, i s vlastitim rješenjima… Ali nijedan njihov projekt nije toliko odjeknuo kao prvi koji su napravili uz pomoć umjetne inteligencije.