Na 23. DORS/CLUC-u o LibreOfficeu u javnim ustanovama

Kako 150.000 računala talijanskog ministarstva obrane prelazi na LibreOffice

Na 23. Danima otvorenih računarskih sustava (DORS/CLUC), koji su danas otvoreni na Fakultetu elektrotehnike i računarstva u Zagrebu, čak su dva predavanja bila posvećena LibreOfficeu. Dok je Özcan Esen govorio o alternativi Officea 365, Sonia Montegiove pričala je o migraciji javnih službi na ovaj otvoreni softver. Provjerimo kako su to radili u Italiji.

dors cluc

Sonia je predsjednica udruženja LibreItalia koje se sastoji od developera, ICT profesionalaca, ali i “običnih” pojedinaca koji žele ojačati razvoj i promociju LibreOfficea te otvorenosti općenito. Okupljaju se, među ostalim, na Google+ gdje imaju 2700 aktivnih članova koji svakodnevno dijele novosti, informacije, probleme i rješenja povezana s LibreOfficeom.

A problema najviše ima u percepciji otvorenog softvera:

Kad pokušamo upoznati pojedince s otvorenim softverom, posebice u javnoj upravi, većinom ne znaju o čemu pričamo. Nije tu stvar o generacijskom jazu ili drugim demografskim parametrima – jednostavno je riječ o kulturološkoj pojavi. Da bismo to promijenili potrebni su nam potrebni i novac i volonteri, ali, najvažnije od svega, prava komunikacija.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Besplatno, niže kvalitete i ostale zablude

Sonia je navela i neke od najčešćih zabluda vezane uz otvoreni softver i LibreOffice na koje nailazi – otvoreno ne znači i besplatno, ali mnogi smatraju da je otvoreni softver besplatan i samim time lošije kvalitete. LibreOffice nije isto što i Microsoft Office, iako ga mnogi smatraju takvim, a često daju prednost Google Docsima, iako to, prema Sonijinim riječima znači manju sigurnost. Otvoreni softver se često brka i s crackiranim, a tu je percepcija zajednice koja se okuplja oko takvih inicijativa – osobe koje nisu developeri smatraju da ne mogu pomoći širenju zajednice.

I samo korištenje otvorenog softvera dovoljno je za širenje i ojačavanje zajednice.

Kompleksan, ali nužan migracijski postupak

LibreItalia dvije godine promovira LibreOffice, open source i otvorene standarde, posebno među javnom administracijom te školama, a organizira i besplatne treninge za developere, učitelje i studente. A glavna inicijativa odnosi se na onu iz naslova – migracija 150.000 računala na LibreOffice u talijanskom Ministarstvu obrane pod nazivom LibreDifesa.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Sonia je navela kako mnoge javne ustanove diljem svijeta već prihvaćaju LibreOffice, poput francuske vlade čijih 500.000 računala u 15 ministarstava koristi ovaj otvoreni softver. No, da bi se prešlo na njega, treba imati na umu kompleksan postupak, koji obuhvaća i analizu i upravljanje projektom i testiranja, treniranje, podršku, implementaciju, evoluciju… Proces migracije nije jednostavan, a uz sve navedeno, velik dio predstavlja i otpor onih uključenih.

Svi upravitelji i svi zaposlenici trebali bi biti upoznati s razlogom migracije, a i sa samim LibreOfficeom, zbog čega je trening iznimno bitan dio procesa.

Proces migracije u Italiji počeo je u lipnju prošle godine, odlukom o prelasku, dok je memorandum razumijevanja potpisan u rujnu. Od tad se radilo na komunikaciji, raznim vrstama treninga, analizi i seminarima, a sad je u tijeku samo testiranje u pilotnim odjelima te sama migracija. Trenutno je oko 5000 računala prešlo na LibreOffice, za sada bez poteškoća.

Što se naučilo u zadnjih godinu dana?

TDF Migration Protocol predstavlja fundamentalnu referencu za uspješnu migraciju na bilo koji otvoreni softver, ne samo za LibreOffice. Ne postoje nemoguće migracije, ali samo ako pristupite procesu s timom koji je tomu posvećen i poštuje raspored.

Edukacija je iznimno važan dio zadatka jer krajnji korisnici moraju naučiti potpuno novi pristup softveru, ali i zajednici.

Kad smo već kod zajednice, najvrjedniji dio projekta, su, kao i uvijek kod otvorenog softvera, volonteri, zaključila je Sonia na kraju svog predavanja.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

SEO i tražilice

Sretan mu 25. rođendan: Kako smo počeli koristiti Googleove proizvode – i zašto (ne)ćemo nastaviti?

Povodom Googleovog rođendana prisjećamo se njegove prošlosti, nepobitnog utjecaja na sve digitalno što danas radimo, ali gledamo i u blisku budućnost koju će obilježiti dvije ključne riječi - umjetna inteligencija i monopol. Nismo propustili priliku ni nostalgično se prisjetiti pozivnica za Gmail, Googleovih pokušaja da napravi društvenu mrežu ili prvih susreta s Googleom, što je za neke zapravo bio YouTube.

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Umjetna inteligencija

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Tvrtke i poslovanje

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Investicije i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene, ali koliko god se pričalo, često tema o neovisnosti ostane postrani. Srećom, ove godine se otvorila na 16. Weekendu.

Programiranje

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…