Na digitalno oglašavanje u Hrvatskoj u 2021. potrošeno 1,65 milijarde kuna, 75% otišlo Googleu i Meti
Niko Goga

Na digitalno oglašavanje u Hrvatskoj u 2021. potrošeno 1,65 milijarde kuna, 75% otišlo Googleu i Meti

Na digitalno oglašavanje u Hrvatskoj u 2021. godini potrošeno je milijardu i 657 milijuna kuna, pokazalo je istraživanje digitalni AdEx koje su za HUDI (Hrvatsku udrugu digitalnih izdavača) proveli austrijska agencija Momentum i lokalni partner Ipsos.

HUDI-jev digitalni AdEx i metodologija kojom je utvrđen predstavljeni su na prvom izdanju njihove konferencije DigitalPub posvećenoj digitalnim medijima i oglašavanju. Iznesena je i procjena da će se u 2022. godini na digitalno oglašavanje u Hrvatskoj potrošiti milijarda i 798 kuna.

  1. Najveći dio ukupnog digitalnog budžeta za 2021., 42,34 %, troši se na kategoriju paid search, odnosno oglašavanje na tražilicama (uglavnom Googleu).
  2. Sljedeća kategorija po udjelu potrošnje, s 30,27 % odnosno 317,9 milijuna kuna, nazvana je “klasično online oglašavanje” i odnosi se na klasične display oglase na lokalnim online medijima, a uključuje i mobilne i video oglase te sponzorirani sadržaj.
  3. Na trećem mjestu je oglašavanje na društvenim mrežama, na koje je u 2021. godini otišlo 26,84 % digitalnog oglašivačkog budžeta.

“Čak 75% ulaganja u digitalno oglašavanje u Hrvatskoj ide u Silicijsku dolinu”

Komentirajući rezultate istraživanja, Petar Pavić, suosnivač S.T.A.R. Digital grupe i član HUDI-jeve radne skupine za AdEx, kazao je:

Čak 75 % ukupnog ulaganja u digitalno oglašavanje u Hrvatskoj ide u Silicijsku dolinu, uglavnom u Google i Metu.

To je u skladu s globalnim podacima, prema kojima 50 % svog globalnog oglašivačkog budžeta, ne samo digitalnog, odlazi u tri kompanije – Google, Metu i Amazon. Posljedica je to i činjenice da cijene oglašavanja na tražilicama i društvenim mrežama konstantno rastu, a domaći digitalni izdavači nisu podizali cijene.

U odnosu na godinu prije, pokazuje istraživanje, ulaganje u oglašavanje na društvenim mrežama raslo je za 86 %, a ulaganje u paid search za 61 %. U usporedbi s tim, ulaganje u klasično online oglašavanje, odnosno domaće izdavače, raslo je za 28 %.

Inače, predstavljena brojka od 1,65 milijarde kuna uloženih u digitalno oglašavanje razlikuje se digitalnog AdExa kojega je nedavno predstavio IAB Hrvatska, lokalni ogranak IAB-a, globalnog udruženja za digitalni marketing i oglašavanje. IAB-ov AdEx ulaganje u digitalno oglašavanje u 2021. u Hrvatskoj procjenjuje na nešto više od pola milijarde kuna, odnosno 90 milijuna eura.

Copyright (c) 2022 Niko Goga

“Manji biznisi, e-commerce i strane tvrtke izravno troše značajne budžete”

Razlika u brojkama HUDI-jevog i IAB izvještaja proizlazi iz različitih metodologija kojima se do njih došlo – IAB se u istraživanju fokusirao na uvide i procjene o potrošnji oglašivačkih agencija koje su njegove članice, a Momentumova metodologija, osim agencija i izdavača, uzima u obzir i oglašivače te uvide u podatke globalnih oglašivačkih divova.

Maximilian Mondel, suosnivač Momentuma, objasnio je važnost istraživanja i metodologije:

Uzeli smo u obzir i te podatke (op.e. podaci oglašivača i big techa) i upravo iz tih podataka proizlaze tako velike brojke u kategorijama paid search i oglašavanja na društvenim mrežama. Tu su mnogi oglašivači iz e-commerce segmenta, manji do srednji biznisi ili internacionalni igrači koji svi troše značajne budžete na oglašavanje na tražilicama i društvenim mrežama u Hrvatskoj, ali to rade izravno, a ne preko agencija.

Najbolji test metodologije je usporediti procjenu potrošnje za tekuću godinu i stvarne podatke nakon što ta godina prođe. U Austriji po ovoj metodologiji radimo istraživanje već 15 godina i već 15 godina se podaci potvrđuju kao vjerodostojni.

Svaka sljedeća godina donosit će sve realističnije rezultate

Hrvatski digitalni AdEx koji su izradili za HUDI prvi je takav izvještaj za Hrvatsku i, iako su vjerodostojnost brojki potvrdili i stavljanjem u kontekst i usporedbom sa sličnim tržištima, Mondel kaže da će svaka sljedeća godina donositi sve realističnije rezultate.

U tome će pomoći suradnja agencija, izdavača i oglašivača i njihova spremnost da podjele rezultate, ali i porez koji se od ove godine plaća na oglašavanje na globalnim platformama i koji će dati potpuniju sliku o tome koliki dio kolača doista odlazi na njih.

Ana Hanžeković Krznarić, članica upravnog odbora Hanza Medije i predsjednica Hrvatske udruge digitalnih izdavača, naglasila je koliko je važno da udruga postoji, kao centar razmjene znanja digitalnog tržišta:

Angažmanom radnih skupina u standardizaciji mjerenja posjećenosti portala i oglasnih formata postavili smo temelje za daljnje projekte i planove u budućnosti. Pred nama je sudjelovanje u donošenju novog Zakona o medijima i Nacionalnog plana razvoja kulture i medija što je pravi pokazatelj kvalitete članova HUDI-a.

Drago mi je što smo na DigitalPub doveli međunarodne stručnjake jer razmjena znanja i iskustva najbolji je način za kvalitetan napredak. Veliko hvala svima koji su prepoznali i podržali udrugu i sigurna sam da će HUDI ubrzati provedbu željenih promjena u digitalnoj industriju koje su neophodne.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Stjepan

    Stjepan

    10. 06. 2022. u 10:46 am Odgovori

    Ne ide 75% njima, valjda 75% prolazi kroz njih (jasno oni zadržavaju svoj postotak)?! Vidim da moja AdSense zarada u zadnje dvije godine konstantno raste – kod ozbiljnih portala vjerojatno je situacija još bolja – to nije novac koji ostaje u Googleu i Meti.

  2. Antonija Bilić Arar

    Antonija Bilić Arar

    10. 06. 2022. u 10:54 am Odgovori

    Odličan komentar i odlično zapažanje.
    S obzirom da se budžet za koji istraživanje kaže da ide Googleu odnosi na ‘paid search’ ja bih rekla da se to ne odnosi na display oglašavanje plasirano izdavačima putem AdSense mreže i da je to u kategoriji ‘klasično online oglašavanje’.

    Ali svakako provjerim s HUDI-jem kad izađu još detaljniji podaci.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Panel

Tri godine poslije pandemije: Jesmo li doista promijenili modele rada ili smo se vratili u urede?

Globalni tehnološki divovi skoro pa na silu vraćaju zaposlenike u urede, jesu li domaće IT tvrtke prigrlile fleksibilnost analiziramo uz primjere iz Photomatha, Combisa, Endave i Ars Future...

Što ste propustili

Intervju

Andrea Knez Karačić: Broj godina iskustva ne određuje nečiji senioritet

U seriji intervjua s iskusnim inženjerima domaće IT industrije otkrivamo kako su izgledali njihovi karijerni putovi, kako se postaje senior i ostaje u tijeku s novim tehnologijama, je li bolje specijalizirati se za određenu tehnologiju ili biti generalist i - što bi savjetovali juniorima.

Panel

Je li doktorski studij korak na koji se isplati odvažiti – dok radite?

Ivan, Petar, Tomislav i Goran iz Poslovne inteligencije opisali su nam svoj put do doktorske titule: zašto su upisali doktorski studij, što im je pomoglo kad je bilo najteže te koliko im je na kraju donio znanja koja danas mogu koristiti na poslu.

Mobilne aplikacije

Zašto (i) Spotify želi postati TikTok?

Spotify je najavio velike promjene unutar aplikacije koje narušavaju korisničko iskustvo samog slušanja glazbe. Zašto se podigla tolika prašina, što nam donose nove funkcionalnosti i hoće li Spotify izgubiti vjerne korisnike?

Digitalni marketing

ChatGPT je novi makretinški mesija. Ili?

Svake godine, a ponekad, ako smo dovoljno dobri, i dva puta godišnje pojavi se novi mesija marketinga koji je došao odagnati apsolutno sve naše marketinške muke, promijeniti svijet marketinga i dati nam odrješenje svih naših marketinških grijeha. Trenutno, po nekima, to je ChatGPT.

Tvrtke i poslovanje

Hrvatska platforma GameBoost osigurala 2 milijuna eura od Fil Rouge Capitala i Feelsgooda

GameBoost planira pobijediti globalnu konkurenciju u ponudi gaming usluga poput treniranja igrača i zajedničkog igranja u popularnim online multiplayer video igrama. Korak bliže tome dovodi ih nova investicijska runda.

Novost

Infobip imenovao Richarda Krasku na mjesto financijskog direktora

Richard Kraska je iskusni financijski stručnjak, koji je prije dolaska u Infobip obnašao dužnosti financijskog direktora u nekoliko brzorastućih softverskih tvrtki.