Digitalna karijera u Zadru: Hoće li naša radna mjesta zamijeniti aplikacija?

Digitalna karijera u Zadru: Hoće li naša radna mjesta zamijeniti aplikacija?

Godinu dana nakon osječkog izdanja događanja namijenjenog studentima i svima ostalima koji žele svoju karijeru usmjeriti u digitalne vode, održalo se i zadarsko. Poludnevna konferencija Digitalna karijera okupila je jučer stotinjak posjetitelja koji su došli poslušati prednosti razvoja karijere u digitalnoj i tehnološkoj industriji - iz vlastitog grada.

O digitalnoj transformaciji tvrtki kao i novim igračima koji mijenjaju tržište rada govorio je naš Ivan Brezak Brkan.
O digitalnoj transformaciji tvrtki kao i novim igračima koji mijenjaju tržište rada govorio je naš Ivan Brezak Brkan.

Na početku događanja riječ je dobio predstavnik zadarskog coworking prostora Coin, koji je uz Netokraciju suorganizirao događanje, Šime Erlić. On je povukao paralelu upravo s Osijekom te tamošnjim Software Cityjem, koji je uspio povezati tvrtke, sveučilišta i poduzetnički inkubator te napomenuo kako se isto može i treba učiniti i u Zadru. Ljiljana Zekanović Korona sa Sveučilišta u Zadru navela je kako imaju cilj da svi mladi nakon obrazovanja nađu odgovarajući posao, ali i da za to moraju biti konkurentni. Cilj događanja je bio upravo to potaknuti – da se studenti motiviraju ne bi li pronašli svoje skrivene sposobnosti te se potencijalno usmjerili u IT sektor gdje upravo i nedostaje najviše kadra.

Kako tehnologija utječe na promjenu – i nestanak – određenih radnih mjesta

Kako bi pokazao važnost karijere u digitalnom sektoru, Netokracijin glavni urednik i osnivač Ivan Brezak Brkan naveo je podatak kako većinu američkih poslova na području proizvodnje uzimaju – roboti. Tehnologija mijenja poslovanje, mijenja radna mjesta, preuzima ih – čak je i McDonald’s, mjesto gdje mnogi mladi rade za vrijeme studiranja, uveo samoposluživanje u Zagrebu, a uskoro će i mobilnu aplikaciju za naručivanje.

Postavlja se pitanje – hoće li me zamijeniti aplikacija? Možda, osim ako ne stvarate dodatnu vrijednost.

Marko Mišulić predstavio je Rentlio kao primjer tehnološke tvrtke koja je posluje iz Zadra - uspješno, posebice prema mjerilima osnivača i zaposlenika.
Marko Mišulić predstavio je Rentlio kao primjer tehnološke tvrtke koja je posluje iz Zadra – uspješno, posebice prema mjerilima osnivača i zaposlenika.

Sustav vas neće pripremiti na to, tehnologija je brža, nastavio je Ivan. No, digitalnog posla ima puno i rađa ih se niz novih radnih mjesta, zaključio je, što je oprimjerio i Marko Mišulić, osnivač Rentlija, o čijem ste putu od karijere u financijama do osnivača startupa već mogli čitati u najavnoj kolumni.

Sami definirajte uspjeh

Razbio je i neke mitove o poduzetništvu u digitalnom svijetu. S jedne strane, smatra da ne postoji work-life balance, samo life balance, a s druge je naveo prednosti rada u manjoj sredini, s naglaskom na lakše rješavanje administracije ili lakši pronalazak odgovarajućeg prostora. Što se tiče uspjeha, smatra da svatko za sebe mora definirati vlastitu mjeru:

Za mene je uspjeh što smo iz Zadra s timom raznih profila ljudi uspjeli iz nule napraviti aplikaciju koja drugima rješava problem. Uspjeh mi je što se u srijedu u podne mogu dići i otići u ribe. Uspjeh je što mogu birati ljude s kojima ću raditi, mjesto s kojeg ću raditi i vrijeme kad ću raditi. Iz te smo perspektive najuspješnija firma na svijetu jer ispunjavamo moje kriterije uspjeha.

Da znam da ne mogu pogriješiti, radio bih ovo što radim danas, parafrazirao je na kraju svog prijatelja Tomislava Perka. Ako se vidite u bilo kojem segmentu digitalne karijere, samo napravite prvi korak i sve će biti u redu, zaključio je Marko.

Može li sustav pripremiti studente za digitalnu karijeru?
Može li sustav pripremiti studente za digitalnu karijeru?

Uslijedila je panel rasprava o tome što poslodavci traže u digitalnoj ekonomiji u kojoj su sudjelovali Marko Lukić (Sveučilište u Zadru), Ljiljana Zekanović Korona (Sveučilište u Zadru), Mario Ivić (Telum) i Mihovil Barančić (Zagrebački inkubator poduzetništva). Raspravljali su o tome koje su trenutne potrebe na tržištu rada i što se radi da se te potrebe i ispune. Zaključilo se da uz formalno obrazovanje danas ima dosta alternativnog izbora, poput online edukacija, ali da je najvažnija proaktivnost.

Karijera u digitalnom marketingu

Tomislav Pancirov objasnio je zašto je brendiranje važno te zašto je odlučio napustiti "tradicionalno" poslovanje i postao digitalni nomad - ima slobodu upravljanja vremenom i mjestom rada.
Tomislav Pancirov objasnio je zašto je brendiranje važno te zašto je odlučio napustiti “tradicionalno” poslovanje i postao digitalni nomad – ima slobodu upravljanja vremenom i mjestom rada.

Kako izgleda kad vam je digitalni marketing posao, studentima je pokazao Tomislav Pancirov. U razvoju karijere pomogla mu je upravo ranije spomenuta proaktivnost, zbog koje se za vrijeme studija bavio raznim projektima i zbog čega je brzo nakon fakulteta i dobio posao u digitalnom marketingu. No, promjene u karijeri je radio kad je osjetio da nije zadovoljan, da bi sada u potpunosti upravljao vremenom i mjestom rada, kao digitalni nomad.

Josip Zurak vodio je raspravu posvećenu digitalnom aspektu turizma, kao važne grane za Zadar, ali i cijelu Hrvatsku.
Josip Zurak vodio je raspravu posvećenu digitalnom aspektu turizma, kao važne grane za Zadar, ali i cijelu Hrvatsku.

Za kraj, Netokracijin Zadranin Josip Zurak vodio je raspravu o digitalnom turizmu, odnosno kako to tvrtke rade u praksi, kao jednoj od važnih grana i za Hrvatskoj, a posebice za Zadar, i gdje mnogi studenti imaju priliku raditi i razvijati svoju (digitalnu) karijeru. U panelu su sudjelovali prethodni govornik Marko Mišulić (Rentlio), Natko Ivković (Maraska) te Martina Knežević (Turisthotel).

Događanje je organizirala Netokracija sa Sveučilištem u Zadru i Coinom te partnerima Falkensteiner Hotels & Residences Punta Skala i Pulseom.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Programiranje

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Karijere

TABU: Juniorke u IT-ju imaju 4 %, a seniorke čak 18 % manju plaću od svojih muških kolega

Kako su plaćene žene u IT industriji, za iste godine iskustva, u odnosu na svoje muške kolege? Otvorilo se to pitanje prije pola godine s najnovijim izvještajem platforme TABU, danas mu se vraćamo da vidimo ima li promjena.

Što ste propustili

Intervju

Sofie Hvitved: “Tko će u metaverseu znati i kontrolirati istinu jedna je od najvećih prijetnji”

Uzbudljivo je pratiti kako tehnologija brzo i neprestano napreduje, ali često se izostavlja razgovor o nečemu što na prvu ruku zvuči dosadno, a to je odgovornost. Poznata futurologinja ususret Future Tense konferencije u Zagrebu, za Netokraciju analizira tko će kontrolirati, moderirati i upravljati metaverseom, medijima i samim sadržajem.

Tvrtke i poslovanje

Degordian objavio rezultate ispitivanja zadovoljstva svojih zaposlenika, potiču i druge na transparentnost

Svjesni su da će ovim potezom odbiti neke potencijalne zaposlenike, ali smatraju da je transparentnost najbolji pristup na duge staze.

Analiza

Hrvatska posljednja po povlačenju sredstava i pri dnu po ishodu inovacija prema EIC-u. Zašto?

European Innovation Council je institucija s debljim proračunom – do 2027. ima na raspolaganju 10 milijardi eura za inovativne tvrtke. Koliko će tog novca otići u Hrvatsku? Radi se o promilima, a mi s iskusnim tehnološkim poduzetnicima provjeravamo što bi mogao biti razlog.

Tvrtke i poslovanje

Audrey Russo o green techu u Hrvatskoj: “Gradite na svojim prednostima. Nemojte kopirati Silicijsku dolinu.”

Može li hrvatska IT industrija postati zelenija? Što mora poduzeti da bude barem korak bliže zelenijim praksama i načinu razmišljanja? Odgovore na ta pitanja tražimo uz predsjednicu najvećeg tehnološkog trgovačkog društva u SAD-u.

Tvrtke i poslovanje

Google dobio zeleno svjetlo za akviziciju Photomatha

Službeno je - aplikacija Damira Sabola koja pomaže kod učenja matematike postat će dio Googlea.

Tvrtke i poslovanje

Factory se u potpunosti oprostio s Plavom tvornicom i doživio potpuni rebranding

Iako je Plava tvornica još ranije promijenila ime u Factory, sada ostaje i bez prepoznatljive plave boje doživjevši kompletan rebranding. Koliko je takav korak bio zahtjevan, ali i potreban, otkrila nam je direktorica marketinga Marijana Butorac.