Digitalna karijera u Zadru: Hoće li naša radna mjesta zamijeniti aplikacija?

Digitalna karijera u Zadru: Hoće li naša radna mjesta zamijeniti aplikacija?

Godinu dana nakon osječkog izdanja događanja namijenjenog studentima i svima ostalima koji žele svoju karijeru usmjeriti u digitalne vode, održalo se i zadarsko. Poludnevna konferencija Digitalna karijera okupila je jučer stotinjak posjetitelja koji su došli poslušati prednosti razvoja karijere u digitalnoj i tehnološkoj industriji - iz vlastitog grada.

O digitalnoj transformaciji tvrtki kao i novim igračima koji mijenjaju tržište rada govorio je naš Ivan Brezak Brkan.
O digitalnoj transformaciji tvrtki kao i novim igračima koji mijenjaju tržište rada govorio je naš Ivan Brezak Brkan.

Na početku događanja riječ je dobio predstavnik zadarskog coworking prostora Coin, koji je uz Netokraciju suorganizirao događanje, Šime Erlić. On je povukao paralelu upravo s Osijekom te tamošnjim Software Cityjem, koji je uspio povezati tvrtke, sveučilišta i poduzetnički inkubator te napomenuo kako se isto može i treba učiniti i u Zadru. Ljiljana Zekanović Korona sa Sveučilišta u Zadru navela je kako imaju cilj da svi mladi nakon obrazovanja nađu odgovarajući posao, ali i da za to moraju biti konkurentni. Cilj događanja je bio upravo to potaknuti – da se studenti motiviraju ne bi li pronašli svoje skrivene sposobnosti te se potencijalno usmjerili u IT sektor gdje upravo i nedostaje najviše kadra.

Kako tehnologija utječe na promjenu – i nestanak – određenih radnih mjesta

Kako bi pokazao važnost karijere u digitalnom sektoru, Netokracijin glavni urednik i osnivač Ivan Brezak Brkan naveo je podatak kako većinu američkih poslova na području proizvodnje uzimaju – roboti. Tehnologija mijenja poslovanje, mijenja radna mjesta, preuzima ih – čak je i McDonald’s, mjesto gdje mnogi mladi rade za vrijeme studiranja, uveo samoposluživanje u Zagrebu, a uskoro će i mobilnu aplikaciju za naručivanje.

Postavlja se pitanje – hoće li me zamijeniti aplikacija? Možda, osim ako ne stvarate dodatnu vrijednost.

Marko Mišulić predstavio je Rentlio kao primjer tehnološke tvrtke koja je posluje iz Zadra - uspješno, posebice prema mjerilima osnivača i zaposlenika.
Marko Mišulić predstavio je Rentlio kao primjer tehnološke tvrtke koja je posluje iz Zadra – uspješno, posebice prema mjerilima osnivača i zaposlenika.

Sustav vas neće pripremiti na to, tehnologija je brža, nastavio je Ivan. No, digitalnog posla ima puno i rađa ih se niz novih radnih mjesta, zaključio je, što je oprimjerio i Marko Mišulić, osnivač Rentlija, o čijem ste putu od karijere u financijama do osnivača startupa već mogli čitati u najavnoj kolumni.

Sami definirajte uspjeh

Razbio je i neke mitove o poduzetništvu u digitalnom svijetu. S jedne strane, smatra da ne postoji work-life balance, samo life balance, a s druge je naveo prednosti rada u manjoj sredini, s naglaskom na lakše rješavanje administracije ili lakši pronalazak odgovarajućeg prostora. Što se tiče uspjeha, smatra da svatko za sebe mora definirati vlastitu mjeru:

Za mene je uspjeh što smo iz Zadra s timom raznih profila ljudi uspjeli iz nule napraviti aplikaciju koja drugima rješava problem. Uspjeh mi je što se u srijedu u podne mogu dići i otići u ribe. Uspjeh je što mogu birati ljude s kojima ću raditi, mjesto s kojeg ću raditi i vrijeme kad ću raditi. Iz te smo perspektive najuspješnija firma na svijetu jer ispunjavamo moje kriterije uspjeha.

Da znam da ne mogu pogriješiti, radio bih ovo što radim danas, parafrazirao je na kraju svog prijatelja Tomislava Perka. Ako se vidite u bilo kojem segmentu digitalne karijere, samo napravite prvi korak i sve će biti u redu, zaključio je Marko.

Može li sustav pripremiti studente za digitalnu karijeru?
Može li sustav pripremiti studente za digitalnu karijeru?

Uslijedila je panel rasprava o tome što poslodavci traže u digitalnoj ekonomiji u kojoj su sudjelovali Marko Lukić (Sveučilište u Zadru), Ljiljana Zekanović Korona (Sveučilište u Zadru), Mario Ivić (Telum) i Mihovil Barančić (Zagrebački inkubator poduzetništva). Raspravljali su o tome koje su trenutne potrebe na tržištu rada i što se radi da se te potrebe i ispune. Zaključilo se da uz formalno obrazovanje danas ima dosta alternativnog izbora, poput online edukacija, ali da je najvažnija proaktivnost.

Karijera u digitalnom marketingu

Tomislav Pancirov objasnio je zašto je brendiranje važno te zašto je odlučio napustiti "tradicionalno" poslovanje i postao digitalni nomad - ima slobodu upravljanja vremenom i mjestom rada.
Tomislav Pancirov objasnio je zašto je brendiranje važno te zašto je odlučio napustiti “tradicionalno” poslovanje i postao digitalni nomad – ima slobodu upravljanja vremenom i mjestom rada.

Kako izgleda kad vam je digitalni marketing posao, studentima je pokazao Tomislav Pancirov. U razvoju karijere pomogla mu je upravo ranije spomenuta proaktivnost, zbog koje se za vrijeme studija bavio raznim projektima i zbog čega je brzo nakon fakulteta i dobio posao u digitalnom marketingu. No, promjene u karijeri je radio kad je osjetio da nije zadovoljan, da bi sada u potpunosti upravljao vremenom i mjestom rada, kao digitalni nomad.

Josip Zurak vodio je raspravu posvećenu digitalnom aspektu turizma, kao važne grane za Zadar, ali i cijelu Hrvatsku.
Josip Zurak vodio je raspravu posvećenu digitalnom aspektu turizma, kao važne grane za Zadar, ali i cijelu Hrvatsku.

Za kraj, Netokracijin Zadranin Josip Zurak vodio je raspravu o digitalnom turizmu, odnosno kako to tvrtke rade u praksi, kao jednoj od važnih grana i za Hrvatskoj, a posebice za Zadar, i gdje mnogi studenti imaju priliku raditi i razvijati svoju (digitalnu) karijeru. U panelu su sudjelovali prethodni govornik Marko Mišulić (Rentlio), Natko Ivković (Maraska) te Martina Knežević (Turisthotel).

Događanje je organizirala Netokracija sa Sveučilištem u Zadru i Coinom te partnerima Falkensteiner Hotels & Residences Punta Skala i Pulseom.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Peta kriptomarka Hrvatske pošte su neponovljivi profesor Baltazar i njegovi izumi

Peto izdanje kriptomarke, koja dolazi u analognom i digitalnom obliku, Hrvatska pošta pustila je u optjecaj!

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Sretan mu 25. rođendan: Kako smo počeli koristiti Googleove proizvode – i zašto (ne)ćemo nastaviti?

Povodom Googleovog rođendana prisjećamo se njegove prošlosti, nepobitnog utjecaja na sve digitalno što danas radimo, ali gledamo i u blisku budućnost koju će obilježiti dvije ključne riječi - umjetna inteligencija i monopol. Nismo propustili priliku ni nostalgično se prisjetiti pozivnica za Gmail, Googleovih pokušaja da napravi društvenu mrežu ili prvih susreta s Googleom, što je za neke zapravo bio YouTube.

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Umjetna inteligencija

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Tvrtke i poslovanje

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Investicije i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene, ali koliko god se pričalo, često tema o neovisnosti ostane postrani. Srećom, ove godine se otvorila na 16. Weekendu.

Programiranje

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…