
Digital Shapers: Po čemu tvrtke biraju agencije, a po čemu agencije (misle da se) biraju?
Na jučerašnjoj konferenciji Digital Shapers mnogo se govorilo o različitim aspektima digitalne transformacije i njenog utjecaja na globalnu ekonomiju. Podaci anketnog istraživanja, koje je provedeno ususret konferenciji, ipak pokazuje kako praksa uvelike kaska za teorijom.
Neki osnovni podaci istraživanja koje su proveli StarDigital grupa i RTL Hrvatska u suradnji s Netokracijom predstavljeni su jučer, a pokazali su ono što smo svi već znali, ali nekoliko pomalo zabrinjavajućih činjenica.
Ulaganje u digital je svima bitno! U teoriji. Ne baš razrađenoj teoriji.
Tehnološka rješenja u marketingu bitna su za 90% ispitanih što je zapanjujuća većina – ipak, samo ih 15% ima definiran okvir integracije tih rješenja, a 19% ima definiran budžet za njih pa je ta bitnost, čini se, i dalje samo deklarativna.
Marketinško-tehnološku strategiju ima manje od polovice ispitanika, a postotak onih koji imaju strategiju koja je usklađena s poslovnom strategijom je 17%, ni tužna petina. Postavlja se pitanje prema kojim poslovnim ciljevima služe sve ostale petine i kusur – možda onima konkurencije?
Tek 25% njih ulaže između pola i cijelog budžeta u digitalno oglašavanje, a njih 50% odgovorilo je kako ulaže manji dio. Dodajmo tome činjenicu da je većina toga uložena u akviziciju novih korisnika, iako već i ptice na grani znaju da akvizicija novih korisnika u nekom trenutku postaje samo prazna brojka.
Ništa novo, dakle, pod svodom digitalnim – izuzev vječno novih korisnika, klijenata, followera, fanova.
U malim tvrtaka marketing i dalje vode direktori
Tko je unutar tvrtke zadužen za digitalni marketing, bilo je također jedno od pitanja, a globalno distribucija izgleda ovako:

Segmentiramo li ipak ove podatke prema veličini tvrtke, lako se može zamijetiti predvidljivi trend – u većim tvrtkama s više od tisuću zaposlenika za marketing su uglavnom zaduženi marketinški stručnjaci, specijalisti, voditelji digitalnog marketinga ili neka slična specijalizirana titula.
Digitalne agencije najviše se koriste u tvrtkama koje broje između 50 i 150 zaposlenih, a u tvrtkama manjim od 10 ljudi osoba koja se bavi (digitalnim) marketingom je najčešće osnivač ili direktor.
Neke su male razlike i u ulaganjima u digitalno oglašavanje i u B2B i B2C segmentu – zanimljiva je činjenica da više od trećine ispitanih B2C tvrtki ulaže manje od 10% u digitalni marketing.
Koliko je bitna kreativa, a koliko fleksibilnost?
Kada je riječ o tome koji je element najvažniji pri odabiru digitalne agencije, ovo je podatak koji je predstavljen na konferenciji:
No ako razdijelimo te iste odgovore na dva dijela – tvrtke kojima je osnovna djelatnost marketing, dakle agencije, i sve ostale, (potencijalne) klijente, to izgleda ovako:

Čini se da je klijentima prilično bitno da sve svoje marketinške potrebe mogu zadvoljiti na jednom mjestu – mnogo bitnije nego što to agencije smatraju – a kreativnost je pak prilično niže na listi prioriteta.
Od 86 ispitanih tvrtki, samo su 2 mislile da je bitna, ako ćemo o konkretnim brojkama. Fleksibilnost je također visoko na listi, što zna svatko tko je u agenciji radio i dobio po jednu sijedu za svaku promjenu u briefu.
Usput budi rečeno, ako krenete zbrajati postotke i ne dođete do 100, to je zato što su u igri bili i odgovori “nešto drugo” i “ne znam” koji nisu nužno bitni za ovu brzopoteznu ilustraciju, iako bi svakako bilo zanimljivo znati koliki dio odgovora “nešto drugo” zapravo čini cijena usluge.
Ukratko, digitalna transformacija i generički “digital”, što god on obuhvaćao, iznimno su važni svima, barem kada se nalaze pod reflektorima na kakvoj konferenciji, no kad se dijele budžeti i kuju strategije, sve to pada u drugi plan ili iz plana ispada.
Možda se to promijeni do sljedeće konferencije?
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
goran
02. 12. 2017. u 12:55 am
Po njemačkom intelektu:) Digital Shapers dolazi iz Njemačke? A tu je i Ruskog kroz Todoriča i njegovog Mile Kitiča, te američkog sveprisutnog, no njemci žele svoj izlaz na meditiran!?
Ili samo žele biti Njemci:)
Zato je ono stvarno biti zajebano biti programerom što moraš učitavati različite Frameworke iz različitih kultura. A zašto su svi zapeli nad Hrvatskom?
Digital Shapers, dali je grad na Dravi Varaždin sličniji Osijeku nego Zagorju?
Dali je i Osijek time Zagorje? Ili je Južno Zagorje Zagreb?
Eto Digital Shapers, oblikujte nešto digitalno a osnovna premisa Vam regionalna pripadnost.
Kao što kaže predsjedajuči EU, moramo unjeti u EU zakon da svaki student mora živijeti barem 6 mjeseci Van svoje države, a Vama Hrvati problem barem 6 mjeseci Van svojeg zavičaja?
Hočemo biti Digitalno Shaperi, onda i moramo to biti:)