Traže se mlade nade u sklopu projekta Digitalna karijera - svi koji snime i pošalju video CV dobivaju vlastitu .Me domenu, a najbolji i 'pitch' trening!
Neki kažu “ne sudi knjigu po koricama”, no nedavno istraživanje je pokazalo kako već u prvih 10 sekundi po upoznavanju osobe zaključujemo čak o 11 bitnih faktora osobnosti i statusa. Danas smo pak u situaciji kada se velik dio našeg prvog kontakta s ljudima temelji na njihovom online izdanju. Što to znači za budućnost našeg profesionalnog i osobnog života?
O prvom dojmu koji ostavljamo trebamo početi razmišljati i digitalno. Nije tajna da odjel ljudskih resursa, kada istražuje nove kandidate za posao, prvo odlazi na Google u potrazi za njihovim online profilima. Dopustite im, kao i mnogim drugim znatiželjnicima, da dođu do vaše najbolje moguće verzije – vašeg weba.
Svakom digitalcu osobna web stranica zlata vrijedi
Muku mučiš i sa slaganjem životopisa, zašto bi ti još trebala i osobna web stranica? Kao prvo, stav je kriv. Natprosječne stvari ne postižu se preko noći niti same od sebe. Tvoj trud i ulaganje u osobni brend, koliko god ti to sad zvučalo čudno, može biti jedan od glavnih faktora koji će te izdvojiti pred drugim kandidatima u tvom budućem radu.
Životopis i motivacijsko pismo, koliko god su tebi naporni za pisanje, toliko su i ograničeni u prezentiranju nijansi onoga što ti kao pojedinac predstavljaš. CV i motivacijsko pismo trebaju biti par jasnih stranica informacija bez ikakvih pretjeranih dodataka. Jednostavno, funkcionalno, ali veoma dosadno i rigidno.
Web stranice, za razliku od toga, nude fluidan i aktualan prikaz sadržaja.
Upravo nam je to i važno kada je u pitanju osobno prezentiranje. Web stranice možemo prilagoditi sebi – našem izrazu stila, vrsti zanimanja i prvom dojmu kojeg želimo odaslati umreženom društvu. Tako vaša osobna web stranica umjesto životopisa, postaje dinamičan i kreativan prikaz vašeg rada, vještina, i ambicija – ali najvažnije, i ključni odraz osobnosti koji možete ostaviti pričajući svoju priču.

Nije li LinkedIn dovoljan?
Istina, svoju priču pričamo svi mi putem društvenih mreža svakog trenutka. Ne možemo osporiti da su mnogim stručnjacima digitalnog svijeta, Facebook i Twitter relevantni prikazi njihovih “priča”. Dapače, pa influenceri su cijelu platformu, Instagram, pretvorili u radno mjesto i mjesto oglašavanja svog rada. Osim toga, LinkedIn je zauzeo posebnu poziciju u prezentaciji suhoparnih CV podataka i povezivanju s profesionalnom mrežom korisnika. Kako se onda jedna web stranica s našim imenom može mjeriti s 5+ društvenih profila koje možemo graditi kao digitalni profesionalci?
Kao prvo i osnovno, kako je i Gary Vaynerchuk izjavio: Facebook, Twitter i LinkedIn trebaju biti most sadržaja do vaše glavne stanice – doma, bio to osobni portfolio, blog ili webshop. Društvene mreže trebaju ostati to što jesu – društveni fiks koji će klijente, korisnike ili buduće poslodavce dovesti na vašu glavnu stranicu.
Kao drugo, osobni web se vrlo lako može mjeriti s društvenim mrežama zato što je to VAŠA stranica. Vi upravljate time što se može reći, u koliko znakova i s koliko velikim fotkama, samo za primjer. Vaša stranica nije u nemilosti algoritama feeda, niti ima definiran oblik prikaza osobnih i profesionalnih informacija.
Netokracija i .Me otkrivaju nove nade Digitalne Karijere
Kako krenuti u kreiranje svoje web stranice? Prvo želite rezervirati domenu odnosno web adresu na kojoj će se smjestiti vaš sadržaj. Upravo tu za vas uskaču Netokracija i .Me koji su suradnjom došli do ideje kreativnog digitalnog natječaja za nove digitalne nade. No, idemo prvo po redu.
Možda ste već upoznati s ovogodišnjim radionicama Digitalne Karijere, edukativne platforme koju Netokracija vodi već tri godine. Dio radionica smo već prošli uz Celiju Grieme, Tenu Šojer, Roberta Petkovića i Marija Buljana, koji su više od 100 polaznika uveli u područje digitalnog marketinga, projektnog menadžmenta, analitike i prezentacijskih vještina. Nakon radionica slijedilo je i puštanje Video Skripte, YouTube serijala u kojemu predavači prezentiraju osnovne lekcije s radionica. Tako da za sve koji su propustili radionice, imamo ispitne skripte.
Prijavite se na natječaj DiggiDoggo i postanite velika njuška! 🙂
U korak s drugim dijelom radionica koje slijede ove jeseni, Netokracija i .Me organiziraju DigiDoggo natječaj koji će predstaviti nove digitalne nade. Svi zainteresirani, bez obzira na to jeste li prisustvovali radionicama, mogu se prijaviti. Stoga, ako se osjećaš kao nova digitalna nada, pozivamo te da sebe i svoja znanja predstaviš u obliku digitalnog video CV-a, a najbolje radove ćemo ocijeniti do završetka jesenskog dijela radionica (okviran period je kraj listopada).
Što dobivaš zauzvrat? Glavna motivacija sigurno će biti besplatna .Me domena za sve koji se prijave. Svatko će dobiti pojedinačan (različit) kod te tehničke upute kako se video materijal postavlja na .Me domenu. Nakon što se odabere 10 finalista, Netokracija će najboljim DigiDoggo nadama osigurati i trening pitchanja. Tako će svoje nove vještine moći prezentirati i na završnom #DK eventu u Zagrebu, u prosincu 2018. Uvjet za sudjelovanje na tom događaju jest da svih 10 odabranih svoj video postave na aktivnu dobivenu .Me domenu te na završnom eventu sam video (s web stranicom) uključe u dio pitcha.
Osim toga, ovo je dobar izazov da se napokon odvažiš snimiti taj video CV (što je u digitalnom svijetu samo veliki plus) pa ga neće biti problem iskoristiti i za buduće potrebe. Dapače, u tome ćemo ti i mi pomoći jer ćemo tvoj CV proslijediti i bazi stalnih partnera Netokracije tako da, za prave digitalne nade, straha od zapošljavanja nema.

Video kao jedna od najpoželjnijih digitalnih vještina
No kako uopće riješiti taj zadatak, od kud početi s video CV-om? Iskreno, nismo se mogli ponadati boljem primjeru, a stigao je nedavno upravo od vrsne hrvatske radijske voditeljice, Katarine Moškatelo. Uz brojna iskustva i dobar stav, odvažila se raditi i stvarati u mnogim područjima, no više ćete saznati u videu niže dolje. Iako iza ovog CV-a stoje deseci sati montaže i snimanja, i to na 8 lokacija, Katarinin video CV može vas u nešto više od 2 minute, naučiti osnovnim elementima dobrog videa odnosno video životopisa.
Kao prvo i osnovno, to je priča – vaša priča, što sam već spomenula. Katarina koristi različite scene i lokacije da oslikaju elemente njezine priče, no upravo je naracija tih elemenata, ono što nas hvata u mrežu pozornosti. Znam da nemamo svi glas kao Katarina, no i vi možete bez vrhunske produkcije i sati snimanja, prikazati ključne elemente svoje priče. Uostalom, pogledajte prvo video, pa se vraćamo na konkretne upute…
Iako vam i CV Barneyja Stinsona može biti uzor za dinamičan i duhovit prikaz, u svakom slučaju, ne možete zanemariti bitne informacije CV-a: vaša radna iskustva, znanja i vještine. Mnogi će se od vas u ovom pothvatu pitati: pa koliko zbilja moram biti vješt s tim snimanjem? Ne morate biti učeni redatelj ili YouTuber s +10 tisuća pretplatnika da biste pohvatali osnove dobrog videa:
- kvalitetna slika – minimum HD (1280×720) rezolucija,
- čist zvuk – bez šumova i buke u pozadini,
- artikulirano izražavanje – složite scenarij za lakše navođenje,
- pozadina koja ne odskače – vaš kutak, neupadljivi zidovi, ili neko okruženje u prirodi, te
- kratko i jasno – ne duže od 2:30 minuta.
U redu, to je lako savladati, nadam se. No, što je sa sadržajem – kako da vam video CV ne ispadne dosadan, ako ne i dosadniji nego pisani? Lako je doskočiti i tome, a Katarinin video CV je izvrstan primjer kako održati tempo zanimljivosti. Dobro proučite niže navedene osnovne savjete i pogledajte još jednom video da ih dobro usvojite i kroz primjer. Testirajte se tako što ćete potražiti elemente dobrog planiranja, izvedbe i slaganja priče i u Katarininom uratku.
Održite vizualnu dinamiku
Kako smo već naveli, jako je bitno da pazite na kvalitetu videa. Bez obzira snimali s fotoaparatom ili mobitelom, osigurajte stabilnu poziciju kamere. Također, nemojte snimati dok su ljudi oko vas, osim ako vam to ne jača samopouzdanje. Bolje je unaprijed eliminirati elemente buke.
Selfie snimanje je dozvoljeno ako se želite poigrati s različitim kadrovima, no nemojte čitav video snimiti sa selfie-stickom u ruci. Znamo, zabavno je i jednostavno, no pokazuje da ste to samo htjeli “odraditi” što prije. Iskoristite više kuteva i poigrajte se s nekim od besplatnih softvera za montiranje. Primjerice, možete početi video sa snimkom dok ste za radnim stolom, da biste poslije, kako dolazite do područja vaših vještina i osobnih kvaliteta, snimili dinamičnije kadrove dok šetate ili prelistavate, primjerice, svoj portfolio.
Budite odvažni, ali neusiljeni
Iako je poznato da se ne šalje potpuno isti CV i motivacijsko na sve adrese potencijalnih radnih mjesta, za video ipak želite ostati originalni i upečatljivi. To ne znači da nužno možete snimiti video u najnovijoj modi rasparanih traperica, ali ne morate sigurno snimati ni u uštirkanoj košulji. Obucite ono u čemu se osjećate “svoji” i što vam je ugodno. Osim toga, vaš stav i izražavanje je iznimno bitno. Budite odvažni, ali ne i drski. Jasno složite svoje predstavljanje i ako je potrebno uvježbavajte ga nekoliko puta prije snimanja. Pričajte sporije i pametno birajte riječi, ipak, ostanite prirodni.
Tijek kao razgovor
Nitko vas neće pitati pitanja, niti ćete imati vremena definirati detalje koliko ste prakse imali tu, a koliko negdje drugo, i što se točno radili ili naučili. Zato se morate pitati što je najbitnije u vezi vašeg znanja i iskustva te što može zainteresirati poslodavce koji traže digitalne talente u vašem području. Krenite od toga da dajete ključne informacije kao na intervjuu za posao, ali koji se u jednom trenutku pretvara u zanimljiv razgovor uz kavu.
____
Kada je gotova i završna verzija, svoj videozapis prenesi na servise za prijenos podataka: Dropbox, WeTransfer, Shalji Dalje, Jumbo Iskon, ili bilo koji drugi servis koji ti paše. U dodatnim informacijama napomeni da je to “video CV za DigiDoggo” te potom link s uploadanom datotekom proslijedi na mail: lorena@netokracija.com.
Ako imate bilo kakvih pitanja u vezi snimanja ili montaže videa, možete se uvijek obratiti i nama netokratima. Sretno!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Helena
23. 09. 2018. u 11:28 am
Postoji li neki okvirni rok do kojeg video uratci trebaju biti poslani?
Mia Biberović
24. 09. 2018. u 10:50 am
Pozrav, Helena! Natječaj će trajati još sigurno cijeli 10. mjesec, tako da imaš vremena raditi na videu. Javljat ćemo daljnji tijek, stoga nas prati!