
Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola
U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.
Iako je hrvatska javnost tek nedavno službeno upoznala Daytonu, hrvatski startup koji pruža rješenje za poboljšanje developerskog okruženja tzv. Development Environment Management, već grabi dalje. Prva investicija tako im je u rangu američkih pre-seedova s čak 2 milijuna dolara. Prikupljanje ove investicije, kako ekskluzivno za Netokraciju otkriva suosnivač i CEO Ivan Burazin, započelo je s prikupljanjem ključnog broja utjecajnih anđeoskih investitora, mahom američkih – i to primarno iz dev-tool tvrtki.
Neka od značajnih stranih imena koja su se uključila u prvu rundu za ovaj hrvatski startup su: Abhinav Asthana (osnivač Postmana), Charity Majors (su-osnivačica Honeycomba), Christian Bach (suosnivač Netlifya) te Prashanth Chandrasekar (CEO StackOverflowa).
Među anđeoskim investitorima, značajan je broj i hrvatskih. Daytoninu viziju developerskog okruženja prepoznali su suosnivači Microblinka Izet Ždralović i Jurica Cerovec, osnivač Devota, Martin Morava, suosnivač Nanobita, Alan Sumina, osnivač Photomatha, Damir Sabol, osnivač Fivea, Luka Abrus te suosnivač Infinuma Tomislav Car, koji komentira:
Drago mi je da možemo podržati viziju Daytone u stvaranju standardiziranih developerskih okruženja. Godine iskustva cijelog Daytoninog tima na ovom području, upornost i motivacija, jedinstveno ih pozicioniraju da riješe izazove s kojima se susreću programeri svaki dan.
Premašili očekivanja
Ova pre-seed investicija tako je sačinjena ponajviše od anđeoskog kapitala. Ivan nam otkriva da na njih otpada 2/3 investicije, dok je trećina prikupljena kroz investicijske fondove poput Silicon Gardensa, 500 Emerging Europe, ali i Firestreak Venturesa koji je dosad ulagao u tvrtke poput Stripea i OpenAI-a.
Ivan komentira kako su se fokusirali na anđeoske investitore zbog utjecaja koji navedeni (su)osnivači imaju na developerskoj odnosno sceni developerskih alata.
Ova investicija znatno premašuje inicijalna očekivanja Daytoninog tima – cilj je bio milijun dolara. Interesa nije nedostajalo iako je proces trajao, a kada su jednom došli do milijuna, ponude su se počele slijevati da su u jednom trenutku bili prisiljeni stopirati prikupljanje, navodi Ivan.
Taj kapital dolazi i s očekivanjima s druge strane, u narednom periodu, točnije za Q1 2024. godine – Daytona će trebati udvostručiti svoje prihode. S obzirom na to da su već privukli neke Fortune 500 klijente (i jednog jednoroga), to ne bi trebao biti problem.
Misija je postati industrijski standard
A ne bi trebalo biti problem ni s organizacijske strane. Iza Daytone stoji tim iskusnih veterana programiranja u cloudu. Ivan Burazin, Vedran Jukić i Goran Draganić započeli su svoj put u sferi developerskih alata još 2009. godine.
Tijekom 14 godina u području programiranja u cloudu, stekli su jedinstven uvid u developerske potrebe i izazove, što im je omogućilo razvoj traženog alata kakav još ne postoji na tržištu, objašnjava Ivan.
Ova investicija pomaže nam u ostvarivanju naše misije da postanemo industrijski standard u upravljanju developerskim okruženjima, počevši od velikih korporacija odnosno ‘enterprise’ sektora. Snažna podrška pojedinaca i institucija s dubokim korijenjem u industriji developerskih alata nije samo potvrda, nego i veliki zajednički korak prema transformaciji developerskih okruženja.
Sa sjedištem u New Yorku, Daytona danas broji 11 zaposlenika u Europi i SAD-u. Prikupljene investicije iskoristit će za novi iskorak u poslovanju, a posebno traženje novog kadra.
Sredstva iz ove runde financiranja usmjerit će se u ubrzavanje razvoja, nova zapošljavanja u Daytoni i intenziviranje proboja na tržište, posebno među velike organizacije gdje su vlastita, samostalna developerska okruženja prioritet.
Klijenti su banke, osiguranja, vojna industrija
Za razliku od Codeanywherea koji je počeo kao alat za pojedinačne inženjere, Daytona cilja prvenstveno na veće tvrtke koje žele pomoći svojim developerima da se fokusiraju na ono bitno. Konkretno, da manje vremena troše na postavljanje okruženja i infrastrukturu, a više na bitnije zadatke, ciljeve i projekte.
Daytona je kompatibilna s bilo kojim developerskim okruženjem (IDE) i davateljem verzioniranja koda (GIT), pridržavajući se pritom industrijskih standarda poput Dev Containera. Funkcionira slično kao GitHubov Codespaces alat, ali s dodatnom prednosti što se integrira s postojećom infrastrukturom organizacije, stavljajući pritom naglasak na napredne sigurnosne značajke, zbog čega tvrtke više ne moraju trošiti vrijeme i resurse na izradu vlastitih developerskih okruženja.
Upravo su zbog fleksibilnosti, sigurnosti te optimizacije rada Daytonu već prepoznali i prvi kupci koji dolaze iz bankarskog sektora, osiguranja, vojne industrije te svih drugih reguliranih industrija.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Marko C
07. 11. 2023. u 8:26 am
Sada tih 2 milijuna usporedimo sa domaćim fondovima koji pre-seed rundu uopće ne daju ili daju 50 tisuća Eura, pa ćemo saznati kolika je po medijima toliko hvaljena ‘podrška’ startupima kod nas. Na nivou statističke greške, dok drugi u EU ulažu milijarde u startupe.