
Kako je režiran prvi stream dodjele IdejaX i MIXX nagrada koji je skupio više od 10 tisuća pregleda
Kao i mnogo drugih konferencija i događaja, Dani komunikacija odgođeni su, ali to ne znači da se proglašenje nagrada MIXX, IdejaX i Effie nije održalo.
Tijekom jučerašnje dodjele nagrada MIXX i IdejaX voditeljica Ida Prester doimala se kao kod kuće, vjerojatno najviše zbog toga što zaista i jest vodila dodjele od kuće. Naime, kako se konferencija Dani komunikacija, na kojoj se tradicionalno održavaju dodjele nagrada MIXX, IdejaX i Effie, odgodila zbog COVID-19 krize, organizatori Hrvatska udruga reklamnih agencija (HURA) te IAB Croatia bili su prisiljeni migrirati na internet i održati proglašenje pobjednika virtualno.
Srećom, to nije bio velik problem, a prvi dan nagrada prošao je vrlo dobro. Nagrada za najbolju web stranicu otišla je (opet) agenciji Human, Wiener osiguranje i Degordian osvojili su nagrade Brand Awareness Campaign za Wiener Search kampanju prošle godine, a A1 i BiŽ za aplikaciju A1 Lappsus dobili su nagrade za najbolju aplikaciju i najbolju tehnološku inovaciju. Hrvatski Telekom i McCann Zagreb osvojili su nagradu za projekt Unlimited, a Pipi i Imago Ogilvy oduševili su svojim Spomenikom neisklesanom tijelu.
Jasno, ovo je samo mali broj dobitnika, a potpun popis svih nagrađenih možete pronaći na stranicama Dana komunikacija, no ovaj tekst nije tu (samo) zbog pokazivanja tko je što dobio. Naime, mislim da je jednako tako vrijedno vidjeti i kako je ova dodjela putem Zooma funkcionirala iza kulisa, zar ne? Zanimljivo je kako je ovo prvo proglašenje dobitnika nagrada koje se održalo putem video poziva na kojem su bili prisutni predstavnici agencija i klijenata, svatko iz svoje kuće ili stana.

Uskladiti scenarije, režiju i platforme
Kako bih saznao kako je tekao jučerašnji stream obratio sam se Dunji Ivani Ballon, Barbari Tolić i Silviji Kovačić iz HURA-e i Lari Stolnik iz Selotejpa, koje su mi pojasnile kako je događaj izgledao s njihove strane, ali i podijelile neke savjete za djelovanje u doba krize. Također, iz perspektive PR stručnjakinje govorila je Manuela Šola iz Komunikacijskog laboratorija.Barbara kaže kako se jučer nije osjetilo previše “nervoze” kod agencija i klijenata, već samo pozitivna trema oko javljanja uživo. Neki od dobitnika imali su spremne cijele govore, a neki su opušteno improvizirali.
Što se tiče onih više tehničkih zahvata, Lara Stolnik iz Selotejpa mi je opisala kako se dosadašnja offline režija uz pomoć par trikova i ideja preselila online:
Počeli smo od toga da zamolimo Idu da dobitnike jednostavno pročita pred kamerom, no Bojan Katnić (producent, Selotejp) i ja uključili smo se kao dosadašnji offline, a sada i virtualni produkcijski duo, te kombinacijom nekoliko free i pro servisa, uređaja, monitora, prozora i komunikatora, uspjeli smo organizirati režiju sa sigurnom 393-kilometarskom distancom od voditeljice u drugoj državi, pod policijskim časom.

Od Zagreba, preko kauča i kuhinja, do Srbije
Iz Selotejpa zahvaljuju i našem poznatom startupu Good Game iz čijih je ureda jučer organiziran ovaj stream. (Kladim se da vam to nije palo na pamet, jel’ da?) Lara mi kaže i kako je iza ovih proglašenja stajalo bezbroj tablica, sto scenarija i maratonskih žiriranja, kao i za “pravi” offline događaj. Silvija dodaje kako je najveći izazov zapravo bio proces prebacivanja online:
Tijekom pripreme pokazalo se ključnim koordinirati sve ideje i komunikaciju između članova tima, uključujući izradu scenarija, komunikaciju prema medijima i putem društvenih mreža, sve produkcijske elemente i tehničke mogućnosti.
Dobro je i da jučer nije bilo tehničkih problema oko internetske veze i usklađivanja, jer se radilo o produkciji iz dvije države. Naime, voditeljica Ida Prester smještena je u Srbiji iz koje je tijekom policijskog sata vodila ovaj događaj. Silvija mi pojašnjava:
Produkcija se fizički nalazila na jednom mjestu, voditeljica natjecanja na drugom, a voditeljica Ida Prester u posve drugoj državi, dok je prijenos natjecanja bio na jednoj platformi, a green room s predstavnicima agencija na drugoj platformi. Svi, dakako, na različitim telekom operatorima. I mobiteli su se pokazali dosta korisnima, a dok su svi kod kuće, barem možemo biti sigurni da baterije nisu prazne.
Više vremena za žiri, no slijedi i virtualni Effie
Kada govorimo o kvaliteti samog natjecanja, Barbara kaže kako su pobjednički projekti iz godine u godinu sve bolji i pažljivije se odabiru, a ističe i kvalitetu posla kojeg je odradio stručni žiri, iako je morao svoje odluke donositi putem interneta, a ne uživo. Ipak, kaže Barbara kako im je ova situacija omogućila potpunu koncentraciju na pregledavanje radova i uživanje u projektima, što i jest cilj ovog natjecanja.
No, nije sve gotovo. Danas nas od 21 sat čeka još jedno proglašenje na kojem ćemo saznati dobitnike Effie nagrada, a mjesto će također biti dnevne sobe sudionika i ured Good Gamea. Silvija kaže kako ih danas čeka zanimljiv proces proglašenja, gdje će se pobjednik provjeriti i povezati direktno u program uživo u samo nekoliko sekundi. “Nadamo se da će sve proći bez većih smetnji”, kaže Silvija.
https://www.facebook.com/danikomunikacija/videos/513590432668797
Agencije i klijenti u krizi trebaju pojačano komunicirati
S PR strane, Manuela iz Komunikacijskog laboratorija mi kaže kako su zadovoljni time kako je proglašenje teklo, te vjeruje da je organizacijski udovoljilo i onim najzahtjevnijim kriterijima.
No Dani komunikacija samo su jedan u nizu klijenata za koje se u ova izazovna vremena treba riješiti niz neočekivanih komunikacijskih problema. Tako za agenciju koja se bavi komuniciranjem u doba krize, Manuela kaže kako je najveći izazov bio sabrati se i utvrditi što im se “to” događa i na temelju toga se prilagoditi situaciji:
Uzimajući u obzir činjenicu da se situacija mijenja gotovo iz dana u dan i da ono što vrijedi danas možda neće biti jednako učinkovito sutra, sposobnost agilne prilagodbe pitanje je opstanka i održivosti. Upravo zato je nužna potpuna promjena mindesta i kad to osvijestimo, puno brže odgovaramo na izazove.
Manuela kaže i kako je najbolji način za nošenje s ovom krizom shvaćanje toga da se nekada treba promijeniti naš odnos prema svijetu. Dodaje kako je danas najgora opcija za brendove potpuno se povući i čuvati budžete “za kasnije”, a ističe i kako su mnoga dosadašnja iskustva pokazala da je onima koji nastave raditi u vrijeme krize lakše kada kriza jednom prestane. Upravo to dokazat će i natjecanja MIXX, IdejaX i Effie 2021.
Za kraj, direktorica HURA-e i Dana komunikacija Dunja Ivana Ballon kaže kako je tehnologija ovaj puta omogućila da unatoč karanteni, dvostrukoj krizi, improviziranim uvjetima, javljanjima iz kuhinje i drugim nezgodama i zgodama imamo dobitnike nagrada, a stream je pogledalo više od 10 tisuća ljudi. U istom tonu nastavlja se i danas, u 21 sat na Facebooku Dana komunikacija.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.