
Damir Sabol: U softveru u Hrvatskoj prilike su ogromne, ali treba biti strpljiv i razumjeti tržište!
Za Netokracija Podcast, jedan od najuspješnijih hrvatskih tehnoloških poduzetnika otkriva zašto mu šetnje (i podcastovi) pomažu u rješavanju problema, ali i zašto je ključno u svemu provjeriti vlastitu intuiciju.
Nema dvojbe da je Damir Sabol jedan od najuspješnijih hrvatskih tehnoloških poduzetnika. Pokrenuo je i prodao Iskon, a njegove nove tvrtke su osigurale značajne investicije: Microblink 60 milijuna dolara, a Photomath 23 milijuna dolara za razvoj vodeće svjetske aplikacije za rješavanje matematičkih zadataka.
U nedavnom velikom intervjuu za Netokraciju Damir je već mnogo otkrio o tome kako se osjeća kao veteran, ali u novoj epizodi Netokracija Podcasta potpuno iskreno ističe i što ga je mučilo na poduzetničkom putu.
Što brine najuspješnije?
Između ostalog, u novoj epizodi ćete saznati zašto Damir nije bio siguran je li Iskon bio rezultat sposobnosti ili sretnih okolnosti te zašto smatra da uvijek napravi “zbrku” s brendingom, primjerice Inet email adresama i Iskonom kao brendom tvrtke. U razgovoru ćete otkriti i Damirovo iskustvo s pitchanjem u Silicijskoj dolini (pa i kako su mu u rent-a-caru uvalili veliki američki kamionet), ali i zašto za uspjeh treba vremena.
Osim toga dotaknuli smo se:
- Podcasta kao idealnog formata za razmišljanje kad šeće (“jer je svaki problem manji nakon pola sata šetnje”);
- Rad na mobilnim igrama prije iPhonea u kojima su bili – prerano;
- Tehnološki trendovi poput audio platformi i kriptovaluta;
- Zašto prije 10 godina nije postojao product-market fit za elektroničke račune zbog kojeg je nastao Photopay;
- Praktični izazovi Photomatha i Microblinka;
- Damir tvrdi da “uvijek napravi zbrku s brendingom”, nekada Iskonom i Inetom, a nedavno je to bilo s Microblinkom i Photomathom;
- Dobri američki investitori očekuju ambicije, ali ne i izvještaje;
- Zašto je Infobipov bootstrapping tako impresivan;
- Važnost suosnivača – nakon iskustva kao jedinog osnivača Iskona.
Damir će podijeliti još neka iskustva na Photomath Talksu ovaj četvrtak!
Slušajte Netokracijin podcast i dalje putem bilo koje aplikacije za podcaste, poput Apple ili Google Podcasta, Deezera i Spotifya, a ako želite, gledajte nas na YouTubeu – i javite nam svoje komentare na ovu temu, kao i prijedloge za buduće epizode.
Hvala Podcast Studiju što nas je ugostio!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Marin G
22. 03. 2021. u 1:48 pm
U hrvatskom softveru prilike su dobre dok god se programere plaća najniže u Europi, pa čak i u zemljama izvan nje (službeno). Pa si svatko može priuštiti da plati ljude čiji rad u najmanju ruku može po skupljim cijenama preprodavati na stranim tržištima u nedostatku boljih ideja. Neki Šveđani rade to isto sa remote programerima iz naših zemalja ali plaćaju puno pristojnije, od 25 EUR neto po satu na više. A koliko je ono neto sat plaćen kod nas. U prosjeku manje od 10 EUR