Čuvarkuća.hr: Kvalitetnim sadržajem do čitatelja i oglašivača

Priča o Čuvarkući: Kvalitetnim sadržajem i do srca čitatelja i ciljanih korisnika svojih oglašivača

Lako je nekome tko je u niši pričati o nišnom mediju. Dijelimo istu strast prema određenoj temi, iste nedaće pri monetizaciji. Čak i ako nemamo dodirnih točaka oko tema kojima se bavimo, pa čak trenutno nismo ni ciljana skupina tog medija, bilo nam je ugodno razgovarati s Ninom Išek Međugorac, autoricom i vlasnicom portala Čuvarkuća.hr, primjeru projekta koji obuhvaća novi sveti gral i PR-ovaca i marketingaša - sadržajni iliti content marketing.

Iva Ušćumlić Gretić i Nina Išek Međugorac, idejne začetnice portala Čuvarkuća.hr
Iva Ušćumlić Gretić i Nina Išek Međugorac, idejne začetnice portala Čuvarkuća.hr

Problem koji organizacije trebaju nadvladati je kako svoju novu super povoljnu ponudu kvalitetno predstaviti svojoj publici. Oglašavanjem ili odnosnima s javnošću to je teže postići, no zato postoji content marketing – komuniciranje sadržajem, kaže Nina koja je prije četiri godine s Ivom Ušćumlić Gretić pokrenula Čuvarkuću, portal namijenjen prvenstveno roditeljima, ali i poslovnoj javnosti koja se može direktno povezati sa svojim ciljanim korisnicima kroz njima važne vrijednosti. Objašnjava i što je bio ključni trenutak za taj potez:

Nakon 13 godina rada u području upravljanja komunikacijom tražila sam platformu koja će omogućiti učinkovitu komunikaciju na jednom mjestu, svim interesnim stranama. Čuvarkuća je projekt koji je uspješno odgovorio tom izazovu i komunikacijskom tržištu ponudio platformu gdje će visoko kvalitetan sadržaj tvrtki, stručnjaka, udruga i ostalih važnih institucija i pojedinaca, biti dostupan na ekranima i dlanovima korisnika kojima je namijenjen i koji ga traže.

Drugim riječima, imali smo dobru startnu poziciju jer smo znali što tržištu nedostaje pa smo tako kreirali online platformu čiji je temeljni zadatak probrati i predstaviti ideje i sadržaj koji zaslužuje pažnju i povjerenje javnosti jer im donosi nove vrijednosti. Ovo je bila idealna prilika za tvrtke koje su dobile prostor predstaviti svoj interni know how, koji kao dio njihove poslovne imovine ostaje je neiskorišten ako ne pronađe svoju publiku.

Struktura, dizajn i funkcionalnosti stavljeni su u funkciju realizacije te ideje u želji da kvalitetan sadržaj, koji je ciljano usmjeren na zajednicu, potakne na akciju. Roditelji i obitelji najzahvalnija su zajednica, kaže, koja je u kratkom roku prepoznala vrijednosti koje joj se nude.

‘Rađanje’ u doba krize

Međutim, u vrijeme pokretanja Čuvarkuće medijsko je tržište bilo šokirano krizom koja ga je “zadesila”.

Kažem šokirano jer nekako je sve stalo: originalnost, kreativnost, hrabrost da se napravi iskorak iz okvira u kojem se cijela medijska scena zaglavila. U tom trenutku vidjeli smo svoju priliku. Smatrali smo da je to idealan trenutak da znanje pretvorimo u proizvod s jasnom vizijom i zauzmemo pozicije na medijskom tržištu. Publiku smo brzo osvojili dok oglašivači nisu bili spremni napraviti taj iskorak i odmaknuti se od jednosmjernih formata: banner, PR članak, oglas. Upravo naš najzahtjevniji zadatak u ove četiri godine bio je predstaviti Čuvarkuću poslovnom tržištu kao potpuno novi koncept komunikacije s ciljanom javnosti na internetu, i ukazati da posjeduju vrijedan know how koji je ključan resurs u zadržavanju i pridobivanju kupaca.

Čuvarkuća danas ima objavljenih više od tri tisuće edukativnih članaka na kojima je sudjelovalo stotinjak opinion makera iz područja zdravlja, prehrane, slobodnog vremena, prava, financija, životnih stilova i njege, a osnivačice žele stvoriti najveću bazu znanja, provjerenih preporuka kroz sve faze obiteljskog života. Tu je i komunikacijska platforma u kojoj, osim uredništva, sadržaj mogu kreirati i sami korisnici, drugi stručnjaci te tvrtke partneri koje bi na ovaj način umjesto klasičnih oglasa nudile informacije i dodatnu vrijednost korisnicima. Samo takav pristup odgovara Čuvarkućinoj viziji promocije odgovornog i informiranog roditeljstva, kaže Nina.

Danas sve više tvrtki razumije i dijeli našu viziju – i Čuvarkuću koriste kako bi korisnicima, uz proizvode i usluge, osigurali vrijednost, informaciju i pomoć. Dokazali smo da nitko bolje od nas ne poznaje zajednicu roditelja, pa tako u sve većoj mjeri dobivamo mogućnost da u suradnji s tvrtkama predstavimo kvalitetan sadržaj zajednici. Sretni smo što smo od samog početka imali tvrtke koje su brzo prepoznale vrijednost koju im dajemo i vrijedno ih je ovdje spomenuti: Podravka, Allianz, Erste banka, Ledo, Konzum, Vindija, Kraš, Nivea, Kemig…

Čuvarkućini certifikati

Uskoro kreću i Čuvarkućini certifikati.

Odnedavno se kreira i sadržaj s brendiranim logotipom Odobrila Čuvarkuća.hr, a jedan od prvih takvih edukativnih sadržaja je infografika roštilja koja se potpisuje s nutricionistima iz Definicijahrane.hr. Takav sadržaj želi hrvatskim obiteljima predstavljati najvažnije i najsažetije informacije o prehrambenim namirnicama i njihovoj upotrebi.

Radi se o jedinstvenom i suvremenom proizvodu iz područja nutricionizma jer su kreatori sadržaja po prvi puta uspješno objedinili najnovije znanstvene i stručne spoznaje te gastronomiju. Kroz koncept primijenjenog nutricionizma, svi prijatelji Čuvarkuće imat će na raspolaganju najbolje od oba svijeta: nutricionističke savjete i kulinarsku praktičnost. Također, uskoro kreće i dodjela Certifikata – Odobrila Čuvarkuća svim edukativnim programima/proizvodima/uslugama koji podržavaju siguran i zdrav razvoj obitelji, a temelje se na znanstveno provjerenim činjenicama te iskustvu naših korisnika.

Kako ostati vjeran sebi – i svojim čitateljima?

Prva infografika u suradnji s Definicijahrane.hr
Prva infografika u suradnji s Definicijahrane.hr

Dok je s jedne strane fokus na kvaliteti i relevantnom sadržaju, specijalizirani mediji uvijek se bore s izazovom da ne “zabrazde” i ne maknu fokus na kvantitetu – što veću produkciju sadržaja, što veći broj čitatelja.

Zahvalna sam svom dragom prijatelju koji mi je savjetovao da prije nego što krenem s produkcijom portala, definiram misiju i viziju projekta na komad papira. Unatoč svim izazovima, put koji smo tada definirali i koji vrlo jasno komunicira pravila igre i naše vrijednosti, još uvijek je isti. Ukratko, izrasli smo na kvaliteti a ne kvantiteti. Znanje se u ovom trenutku u svijetu mnogo više cijeni, ali i kod nas se događaju promjene.

Ako poznajete Ninu i Ivu, znate da su uključene i u mnoštvo drugih komunikacijskih projekata pa nova praktična saznanja kontinuirano ugrađuju u Čuvarkuću, što je važno za njen daljnji razvoj. Uvijek stvaraju za budućnost, kaže naša sugovornica, a nije isključena ni opcija offline medija.

Kad kreirate vrhunski sadržaj, važno ga je ispričati svima kome je namijenjen. Dakle, nema kraja novim formatima i kanalima kojima ćemo doći do svoje publike koja čine ne samo roditelji već i šira obitelj.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Ekskluzivno

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Peta kriptomarka Hrvatske pošte su neponovljivi profesor Baltazar i njegovi izumi

Peto izdanje kriptomarke, koja dolazi u analognom i digitalnom obliku, Hrvatska pošta pustila je u optjecaj!

Što ste propustili

Prikaz

Sretan mu 25. rođendan: Kako smo počeli koristiti Googleove proizvode – i zašto (ne)ćemo nastaviti?

Povodom Googleovog rođendana prisjećamo se njegove prošlosti, nepobitnog utjecaja na sve digitalno što danas radimo, ali gledamo i u blisku budućnost koju će obilježiti dvije ključne riječi - umjetna inteligencija i monopol. Nismo propustili priliku ni nostalgično se prisjetiti pozivnica za Gmail, Googleovih pokušaja da napravi društvenu mrežu ili prvih susreta s Googleom, što je za neke zapravo bio YouTube.

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Umjetna inteligencija

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Tvrtke i poslovanje

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Investicije i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene, ali koliko god se pričalo, često tema o neovisnosti ostane postrani. Srećom, ove godine se otvorila na 16. Weekendu.

Dizajn

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…