Hrvatski CSI istražuje navike i sigurnost mladih na internetu

Hrvatski CSI istražuje navike i sigurnost mladih na internetu

Jeste li znali da i Hrvatska ima svoj CSI? Za razliku od američkih ekipa koje smo mogli upoznati u televizijskim serijama, ne bavi se istragama na mjestu zločina, već iza akronima stoji Centar za sigurniji internet. Ipak, i hrvatski CSI istražuje. Cilj je doznati kakve su navike mladih dok se služe internetom i koliko su sigurni na internetu.

foto: csi.hr
Ekipa hrvatskog CSI-ja krenula u akciju (foto: csi.hr)

Nećemo naići na Horatija Cainea, Gila Grissoma ili nasljednika kojega glumi Ted Danson, ali i u Hrvatskoj se možemo upoznati s CSI-jem. Akronim iz američkih TV-serija označava istražitelje na mjestu zločina, a u hrvatskom slučaju, riječ je o Centru za sigurniji internet, koji je pokrenuo vlastitu istragu i nastoji otkriti kakve navike imaju mladi dok se služe internetom i koliko su sigurni dok krstare mrežom.

Umjesto riđokosog tipa koji živi i radi u Miamiju ili lika kojega je u ekipi iz Las Vegasa utjelovio Danson, hrvatski CSI predvode dvije dame, Mirna Ažić i Vanja Gorjanac, vodeće agentice u istrazi koja će zahvatiti čitavu zemlju. Počela je ovoga tjedna u Vinkovcima i Osijeku, a u dolazećem razdoblju slijedi obilazak više od 90 osnovnih i srednjih škola i 22 grada, s prolaskom više od 7000 kilometara na tom putu.

Dobar odaziv djece i mladih

U provedbi velikog nacionalnog istraživanja, ekipa hrvatskog CSI-ja poslužit će se upitnicima pripremljenima u suradnji s Filozofskim fakultetom u Osijeku, uz pomoć tima koji je vodila doc. dr. sc. Daniela Šincek, voditeljica Odsjeka za psihologiju. Dakako, potrebno je i da djeca i mladi budu zainteresirani za istraživanje, a po riječima Vanje Gorjanac, i taj dio priče prolazi dobro:

Ovo je jedinstvena prilika za istražiti navike mladih i djece u RH kako se koriste internetom te na koje sve probleme nailaze. Odlično surađuju s nama te ih zaista zanima ova tematika.

Rezultati istraživanja o pozitivnim i negativnim dojmovima mladih korisnika interneta u Hrvatskoj bit će objavljeni na internetskoj stranici hrvatskog CSI-ja, a moći će se pratiti i na njegovoj stranici na Facebooku i na profilu na Twitteru, s oslanjanjem na ‘hashtag’ #NETistrazivanje2015.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Najava

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Startupi

800.000 eura investicije za Turneo hrvatskih osnivača koji želi digitalizirati globalno tržište turističkih izleta

Za svoju B2B platformu za distribuciju izleta prikupili su 800.000 eura pre-seed investicije. Kažu da im je navjeća konkurencija olovka i papir, a s njom se bore brzom implementacijom, lakim korištenjem i - umjetnom inteligencijom.

Što ste propustili

Razvoj weba

20 godina WordPressa: Prednosti i mane (zajednice) sustava na kojem počiva skoro 50% weba

Možemo li bolje proslaviti 20 godina WordPressa od detaljne analize u kojoj raspravljamo njegove uspone i padove, prednosti i mane, viziju za budućnost, ali i trenutne goreće probleme u WP ekosustavu...

Analiza

Kako istraživanje korisnika štedi novac i vrijeme

(Iako na prvu zvuči kako predugo traje i previše košta.)

Karijere

Gea Kariž je nova direktorica Mastercarda za Hrvatsku

Mastercard je objavio tri imenovanja u vodstvu kompanije u jugoistočnoj Europi kako bi ojačao prisutnost u regiji i bolje odgovorio na zahtjeve tržišta.

Novost

Infobipov Shift na svojoj prvoj konferenciji u SAD-u okupio gotovo 500 sudionika

Nakon što se probila u sami vrh developerskih konferencija u Europi, konferencija Shift napravila je svoj prvi korak u SAD-u.

Novost

Možemo li predvidjeti poplave? Google proširio mogućnosti Flood Huba i na Hrvatsku

Poplave su jedne od vodećih klimatskih prijetnji sigurnosti i egzistenciji ljudi pa tako nisu zaobišle ni Hrvatsku u kojoj je nastradao velik broj gradova.

Web 3

BitLucky: Od “ne namjeravam pobjeći, već zaraditi za sebe i klijenta” do prijava MUP-u

Možete li zamisliti kako se budite jedno jutro i otkrijete kako je vaš kripo broker zbog loših odluka potrošio sav novac kojeg je imao. Uključujući i svu štednju koje ste uložili...