Slovenska crowdfunding manija: Od vrhunskog hardvera do drvenog dilda i prikupljenih milijun eura

Slovenska crowdfunding manija: Od vrhunskog hardvera do drvenog dilda i prikupljenih milijun eura

U posljednjih nekoliko mjeseci crowdfunding je postao omiljeni pojam startup scene na sunčanoj strani Alpa. Slovenski projekti okupljeni oko inicijative Crowdfunding.si na Kickstarteru su prikupili već više od milijun eura, a ista inicijativa u suradnji s ključnim akterima radi na izmjenama slovenskog zakonodavstva koje bi trebale olakšati "ulazak" prikupljenog kapitala u slovenske tvrtke bez prevelikih poreznih opterećenja i administrativnih komplikacija, a istodobno omogućiti i provođenje lokalnih kampanja. O velikom napretku svjedoči i činjenica da, za razliku od ostatka regije, Slovenci već imaju i vlastitu riječ za crowdfunding koja je ušla u svakodnevni vokabular – množično financiranje (u doslovnom prijevodu "masovno financiranje").

unnamed
Slovenski crowdfunding projekti prikupili su više od milijun eura.

U posljednjih nekoliko mjeseci crowdfunding je postao omiljeni pojam startup scene na sunčanoj strani Alpa. Slovenski projekti okupljeni oko inicijative Crowdfunding.si na Kickstarteru su prikupili već više od milijun eura, a ista inicijativa u suradnji s ključnim akterima radi na izmjenama slovenskog zakonodavstva koje bi trebale olakšati “ulazak” prikupljenog kapitala u slovenske tvrtke bez prevelikih poreznih opterećenja i administrativnih komplikacija, a istodobno omogućiti i provođenje lokalnih kampanja. O velikom napretku svjedoči i činjenica da, za razliku od ostatka regije, Slovenci već imaju i vlastitu riječ za crowdfunding koja je ušla u svakodnevni vokabular – množično financiranje (u doslovnom prijevodu “masovno financiranje”).

Slava Rubin, osnivač Indiegogoa, nedavno je na dublinskom Web Summitu izjavio kako su 2008., kada je osnivao servis, svi mislili da je budala. Tadašnji dušebrižnici vjerojatno bi “zinuli” na brojke koje danas ostvaruju crowdfunding platforme. Prema podacima Luke Piškoriča iz inicijative Crowdfunding.si, tijekom 2011. godine preko Kickstartera, Indiegogoa i sličnih servisa prikupljena je 1,5 milijarda dolara, a 2012. čak 2,8 milijardi. Očekuje se da će do kraja 2013. biti prikupljeno preko 5 milijardi dolara, a do 2015. će se količina kapitala prikupljena preko ovog modela financiranja izjednačiti s onom VC fondova!

LukaPiskoric
Luka Piškorič iz inicijative Crowdfunding.si (snimila Elvisa Basailović).

Crowdfunding lokalnim tvrtkama olakšava pristup globalnom kapitalu, a istodobno daje prostor novom ekonomskom modelu, tzv. “peer to peer” ekonomiji, u kojoj je na prvom mjestu partnerski odnos između autora projekta i donatora (backers). Kod crowdfundinga je ključna potpora zajednice koja će stići bude li vaš projekt dovoljno inovativan i dizajnerski dovršen, vaš poslovni plan kvalitetan, a cijela kampanja i strategija komuniciranja vrhunski odrađene.

Zanimljivo je kako je jedan od prvih slovenskih crowdfunding projekata nakon Calypso Case bio “selfstarter” lokalnog karaktera, a radilo se o prikupljanju sredstava za film “My name is Janez Janša” trojice konceptualnih umjetnika kojima je Ministarstvo kulture zbog političkih razloga uskratilo novac za završetak produkcije. Trenutno je u tijeku jedna od većih lokalnih kampanja – alternativni Radio Študent ostao je bez dijela sredstava te putem kampanje prikuplja donacije za opstanak.

U posljednjih godinu dana izredalo se i nekoliko neuspješnih kampanji (npr. Firma Kids, GoVibe, Pivovarna Pelicon …) za projekte koji očito nisu bili zanimljivi širokim masama, dok neki od njih jednostavno nisu bili dobro pripremljeni. Trenutno pažnju plijeni kampanja za Dee Lee Doo – drveni dildo iz domaće radionice kojem možete dati podršku putem servisa Indiegogo.

Dildo
Drveni dildo Dee Lee Doo prikuplja sredstva preko servisa Indiegogo. Roditelji autorice su zasigurno ponosni 🙂 (foto: Dee Lee Doo)

Milijun eura u godinu dana

Kvalitetni projekti u čije se kampanje uložilo mnogo truda zajedno su prikupili već više od milijun eura. Mnoge od njih smo već predstavili na Netokraciji:

  • Led je probio xvidin Boomerang, inovativni stalak i držač za iPad koji je prikupio više od 50.000 dolara.
  • Lumu, svjetlomjer za pametne uređaje, umjesto planiranih 20.000 prikupio je više od 244.000 dolara.
  • FlyKly pametnom kotaču preostaje još nekoliko dana do kraja kampanje, a do sada je umjesto planiranih 100.000 prikupio rekordnih 565.000 dolara.
  • ONDU drveni fotoaparati su umjesto planiranih 10.000 prikupili skoro 110.000 dolara.
  • Red Pitaya, open source uređaj koji vaš pametni telefon može pretvoriti u instrument za (medicinsko) mjerenje, ciljao je na 50.000, a prikupio preko 250.000 dolara.
  • Biciklistički blatobran Musguard prikupio je preko 44.000 dolara.
  • Dizajnerska stolica LLSTOL ostvarila je cilj uz prikupljenu 21.000 dolara.

Chipolo ciljao na 15.000, a prikupio 290.000 dolara

Rekordnih 290.000 dolara nedavno je prikupio i Chipolo. Jeste li znali da u prosjeku potrošimo 10 minuta dnevno na potragu za izgubljenim predmetima – ključevima, novčanikom, mobitelom…? To je 60 sati godišnje!  Chipolo je najmanje i najvjerojatnije najljepše rješenje za potragu za izgubljenim predmetima koje dolazi uz besplatnu smartphone aplikaciju.

Privlačan i diskretan, Chipolo je prvi uređaj ovakve vrste koji podržava iOS/Android platformu, a koristi Bluetooth 4.0 tehnologiju uz standardnu bateriju koja može izdržati do 6 mjeseci. Više od 5.000 donatora uvjerio je i Chipolov domet od 60 metara koji je trenutno najbolji na tržištu. Kako je rečeno na nedavno održanoj crowdfunding tribini u Zagrebu, projekt nije postigao zanimanje medija, stoga se o njemu malo pisalo za vrijeme kampanje, jer postoje slični projekti, no unatoč tome bio je uspješan. Tadej Jevševar, product manager, za Netokraciju je komentirao:

Prezadovoljni smo Kickstarter kampanjom, a posebice nas veseli da nam je više od 5.000 osoba s različitih strana svijeta dalo potporu. Trenutno sve ide po planu, počeli smo s proizvodnjom i početkom 12. mjeseca prva pošiljka bit će spremna. Otvorili smo i web shop na www.chipolo.net/order gdje možete već danas naručiti svoj Chipolo.

Chipolo1
Chipolo je nedavno prikupio čak 250.000 dolara (foto: Chipolo)

Prednosti i izazovi crowdfundinga

Luka Piškorič iz inicijative Crowdfunding.si na nedavnom je događaju 100% startup u Ljubljani predstavio ključne prednosti i zamke ovog ekonomskog modela.

Plusevi crowdfundinga:

  • Relativno “jeftin” način prikupljanja početnoga kapitala (relativno – priprema kampanje je trošak).
  • Autori projekta ostaju 100% vlasnici. S kapitalom ne stižu novi partneri ili investitori kojima morate polagati račune.
  • Prikupite li više sredstava nego što ste planirali, možete izbjeći dodatne runde financiranja u budućnosti.
  • Uspješna crowdfunding kampanja omogućit će vam lakši pristup drugim modelima financiranja (VC fondovi, krediti).
  • Neuspješna kampanja nudi korisnu povratnu informaciju na temelju koje možete štošta naučiti i poboljšati proizvod.
  • Rađaju se brojne prilike za nove suradnje (upoznavanje potencijalnih distributera, novi kontakti i ponude).
  • Test proizvoda na tržištu, smanjivanje rizičnosti.
  • Prikupljanje narudžbi i lakše planiranje produkcije.
  • Medijski boom (svi će pisati o vama, u isto vrijeme).
  • Donatori postaju promotori projekta, uspjeh projekta je u njihovom interesu.
FkyKly
Nekoliko dana prije kraja kampanje, FlyKly pametni kotač trenutni je rekorder s prikupljenih više od 565.000 dolara (foto: FlyKly)

Mogući problemi i zamke:

  • Financijski zahtjevan, opsežan poduhvat (troškovi brendinga i profesionalne prezentacije, zaštite intelektualnog vlasništva…).
  • Osobna involviranost – autori projekta moraju biti osobno uključeni u kampanju od početka do kraja. Dobro promislite možete li izdržati pritisak odgovaranja na komentare, razgovora s medijima, podizvođačima i odrađivanja promocije te jeste li baš vi prava osoba za prvo lice kampanje.
  • Obraćanje konačnim potrošačima zahtjevnije je od obraćanja investitorima. Mnogi startupi ne znaju prilagoditi komunikaciju.
  • Odgovornost prema zajednici – projekt morate realizirati i dostaviti nagrade nakon okončane kampanje. Ovdje nemate izbora!
  • Crowdfunding kampanjom eksponirate svoju ideju te je nudite na pladnju mogućim copy-catovima.
  • Iako Kickstarter i slični servisi privlače sve različitije korisnike, još uvijek se radi o uskoj ciljanoj skupini “gadget freakova”. Ciljate li na širu populaciju, tamo je nećete pronaći.

Što nakon uspješne crowdfunding kampanje?

Investitor Jugoslav Petković nedavno je na svom blogu objavio nekoliko savjeta za uspješne Kickstarter projekte:

  • Odgovorite na važno pitanje: želite li uspješan projekt ili uspješnu tvrtku? Zapravo, odgovor na ovo pitanje trebali biste znati već prije početka kampanje. Neki projekti zbog različitih okolnosti i ne mogu prerasti u tvrtku. Nema ništa loše u kratkoročnom pristupu ispunite li očekivanja donatora. Na kraju krajeva, izgraditi biznis je teško i skupo. Ako ipak odaberete dugoročniji smjer, već na samom početku u tim uključite sve ključne ljude koji će uspješno odraditi posao nakon kampanje jer tada nećete imati vremena za spavanje, a kamoli zapošljavanje novih, kvalitetnih ljudi.
  • Dobra priprema je pola posla. U suradnji sa što više korisnika dobro testirajte proizvod. Pobrinite se da vaši partneri budu proizvođači koji će moći dostaviti veće i manje količine bez velikih razlika u troškovima. Ako su vam potrebni plastični dijelovi, pomno birajte partnera. Upravo na ovom području može vam se dogoditi najveći kiks, obzirom da proizvođače nije baš puno briga za vaš proizvod. Predstavite se medijima prije početka kampanje, tražite podršku, poradite na prepoznatljivosti. Započnite s manjim ciljem. Pročitajte i nekoliko Boomerangovih savjeta.
  • Nadmašite očekivanja. Ne budite previše optimistični što se tiče rokova. Nažalost u poslu često dolazi do kašnjenja, a pogotovo surađujete li s manjim partnerima (jer ste premali da biste surađivali s velikima). Stoga prilikom planiranja uzmite vremenske rezerve i uvijek imajte “asa u rukavu” s kojim ćete se ispričati donatorima budete li ih morali razočarati. Zapamtite, potrošači su navikli kupovati stvari, a ne investirati u ideje. Žele ono za što su dali novac i teško ćete ih uvjeriti da promijene mišljenje. 🙂

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Web 3

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Izvještaj

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Sponzorirano

Upoznajte Arbelle! Beauty brend kojeg krasi svjetsko rješenje za virtualno isprobavanje šminke

Švedsko-hrvatska IT tvrtka Visage Technologies od osnutka radi na cutting edge AI tehnologiji za prepoznavanje i praćenje pokreta ljudskog lica. Nakon niza uspješnih implementacija u kozmetičkoj industriji, svoj makeupISDK softverski paket oblikovali su u još svestraniji beauty brend Arbelle.

Sponzorirano

Može li se Hrvatska uključiti u razvoj svemirske tehnologije koja na uloženo vraća 7x više

Zašto su cube sateliti toliko korisni, koliko će oni promijeniti telekomunikacijsku industriju i može li se Hrvatska s njima ukrcati na brzi vlak svemirske tehnologije, neka su od glavnih pitanja s HAKOM-ove konferencije.

Intervju

Notcheva 6. generacija Devcademyja radit će na projektima za satelitsku kockicu – CroCube!

Otvorene su prijave za Notchevu akademiju na kojoj će se polaznici, osim satelitske teme moći usmjeriti na Spring Boot, React, .NET i Go programiranje, upoznati sa scrumom i agilnim frameworkom, UX/UI, DevOps, Clean code te drugim praksama i alatima koji su standardni u IT-ju.

Netokracija Podcast

John Romero o životu nakon Dooma – i kako klince naučiti raditi igre

John Romero je jedan od kreatora legendarne igre Doom, kao i cijelog niza drugih igara. Ususret izlasku njegove autobiografije, dobili smo priliku pitati ga kako vidi svoju karijeru, ali i razvoj industrije razvoja igara.

Karijere

Studenti RIT Croatia uče se na zadacima koje pripremaju Rimac Technology, INA, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.

Tvrtke i poslovanje

Potvrđeno: Google preuzeo hrvatski Photomath

Hrvatska aplikacija Photomath postaja je i službeno dio Googleovog portfelja. Tehnološki gigant godišnje akvizira desetak tvrtki, a ove je godine u akvizicijski plan ušao upravo hrvatski Photomath.