Crowdfunding: Potpuni vodič kroz 'grupno' financiranje vašeg sljedećeg internetskog projekta!

Crowdfunding: Potpuni vodič kroz ‘grupno’ financiranje vašeg sljedećeg internetskog projekta!

crowdfundingU posljednje vrijeme sve je veća prisutnost domaćih projekata na različitim crowdfunding platformama. Pronalazimo primjere poput zagrebačkih rokera Sane, video igre Legends of Dawn, web stranice za osobe s invaliditetom Travabled, ali i đakovačke TV aure Simavision koja je u tijeku. Svoje mjesto u hrvatskim medijima dobile su i milijunske kampanje koje su imale veliki crowdfunding uspjeh, poput one za gradnju Teslinog muzeja u New Yorku, umjetnice i TED-ovke Amande Palmer, nove igraće konzole Ouya ili kućnog 3D printera, pa do nedavne kampanje za snimanje filma Veronica Mars prema istoimenoj seriji koja je prikupila preko pet milijuna dolara. Prema procjenama Massolution izvještaja u 2013. putem crowdfundinga će se prikupiti 5.1 miljardi dolara, što je skoro dvostruko više nego prošle godine.

Massolution izvještaj travanj 2012: Broj crowdfunding platformi u svijetu
Massolution izvještaj travanj 2012: Broj crowdfunding platformi u svijetu

Priča oko online crowdfundinga počiva na ideji nobelovca Muhameda Junusa koji je mikrodonacijama pomogao farmerima u Indiji napraviti prve poduzetničke korake. Tako je među prvim crowdfunding platformama nastala Kiva 2005. putem koje možete, zajedno s drugim mikrodonatorima, pomoći prvenstveno osobama i organizacijama iz zemalja trećeg svijeta da kupe stoku, poljoprivredni ili neki drugi stroj koji im može pomoći u svakodnevnom životu, s tim da vam osoba koju financirate nakon nekog vremena vrati vašu donaciju koju potom ulažete u druge projekte.

Trend crowdfundinga kakvog danas poznajemo postaje popularan neprikosnovenim uspjehom kampanje za Pebble. Potpuno prilagodljiv i dizajnerski dotjeran digitalni sat koji možete spojiti sa vašim mobitelom, prikupio je više od 10 milijuna dolara. Ali ne samo zbog toga. Obamina administracija prije točno godinu dana potpisala je JOBS Act, zakon koji bi trebao ohrabriti financiranje malog i srednjeg poduzetništva i olabaviti regulativu vrijednosnih papira i za koji se još uvijek očekuju smjernice SEC-a (Američke HANFA-e).

Google Trends – ključna riječ: crowdfunding
Google Trends – ključna riječ: crowdfunding

Prije nego svoju ideju pokušate financirati putem crowdfundinga, dobro je prvo proučiti koje sve platforme danas postoje u svijetu (a ima ih preko 500) i pronaći onu koja će najbolje odgovarati vašim potrebama bilo da ste umjetnik, poduzetnik ili aktivist.

Različite platforme imaju različitu svrhu i pristup donacijama, međutim, koncept prikupljanja novca je isti. Vi predstavite projekt grupi korisnika platforme, odnosno, potencijalnim donatorima ili investitorima koji se financijski uključuju u vaš projekt.

Prvo što morate znati je da postoje 4 glavne kategorije crowdfunding platformi, a temelje se na poticajima koje vlasnici projekata nude za donaciju i očekivanjima onih koji financiraju vaš projekt. Tako govorimo o platformama temeljenim na:

  • Donacijama (GoFundMe, Crowdrise, GivenGain),
  • Nagradama (Kickstarter, Indiegogo, Rockethub),
  • Posuđivanju (Kiva, Zopa)
  • Vlasničkim udjelima (Crowdcube, Crowdfunder, Sellaband)

Koliko vam je novca potrebno za projekt?

Ovisno o financijskom cilju koji želite postići, odnosno, koliko vam novaca treba za pokretanje projekta, trebate paziti da ne ostanete kratkih rukava ako ne dosegnete traženi iznos. Kickstarter koristi koncept sve-ili-ništa u kojem osoba svojom donacijom uvjetno financira projekt i tek ako se prikupi dovoljan iznos takvih donacija koji je isti ili veći od cilja koji je zadao autor, kampanja je uspješna. Novac se naplaćuje donatorima te isplaćuje osobi koja je pokrenula projekt. Ukoliko projekt ne prikupi zadani iznos donacija, novac se vraća donatoru. Na taj način osobe koje doniraju projekte i očekuju neku nagradu, koja može biti npr. kopija video igre ili gadget, postaju zagovaratelji projekta jer im je u interesu da projekt prikupi zadani iznos, kako bi u konačnici i oni dobili svoju nagradu.

Indiegogo pak, osim sve-ili-ništa koncepta nudi pokretačima projekata zadržavanje prikupljenog iznosa iako nisu dosegli zadani cilj. Međutim, u tom je slučaju veći postotak naknade koju zadržavaju.

Osim naknade koju plaćate crowdfunding platformama, uvijek treba imati na umu da banke i procesori plaćanja uzimaju svoje naknade. Dakle, ukoliko pokrećete kampanju na Indiegogo i prikupljate uplate putem PayPala, osim što će vam Indiegogo naplatiti 4 ili 9 posto, ovisno o uspješnosti, još morate računati da će vam PayPal za uplatu na račun uzeti dodatnih 3%.

Prihod na kreditnu karticu fizičke osobe kao porezna siva zona

Važno je imati na umu i poreznu poliku kada su u pitanju uplate koje vam pristižu na račun putem servisa kao što su eBay, Apple Store, Google Adsense ili crowdfunding platforme. Ukoliko ste pravna osoba, prihod od crowdfunding kampanje može utjecati na porezno opterećenje na kraju fiskalne godine. Takav prihod se kod fizičkih osoba još uvijek nalazi u sivoj zoni za poreznu upravu budući da nema kontrolu nad uplatama na kreditnu karticu (PayPal) niti nad čekovima koje šalje Amazon ili Google.

Ograničenja

Kickstarter ima značajnu reputaciju u medijima zbog kvalitete projekata koji se tamo prijavljuju, a poglavito zbog svoje restriktivne politike procesa odobravanja prilikom prijave. Ta reputacija može utjecati na doseg vaše kampanje, ali nije presudna za uspjeh. Osim toga, Kickstarter je ograničen na američko tržište i projekt možete pokrenuti jedino ako imate rezidencijalni račun (tamo živite i imate njihov tzv. Social Security Number) ili ako tamo imate registriranu tvrtku. Većina ostalih platformi nema navedena ograničenja.

WordPress i opensource crowdfunding

Nije nužno koristiti crowdfunding platformu za prikupljanje donacija za svoje projekte. Pogotovo ako želite izbjeći proviziju koju vam naplaćuju. No nisu samo provizije problem. Prošle godine projekt Lockitron uklonjen je sa Kickstartera zbog restriktivne politike dopuštenih projekata. Nakon što je projekt uklonjen, tvorci Lockitrona odlučili su se za samostalnu crowdfunding kampanju putem vlastite stranice i unutar 24 sata dosegli zadani cilj od 150.000 dolara. Selfstarter kit, koji su sami izdradili i koristili, dostupan je svima koji žele slijediti njihov primjer i izbjeći kontrolu koju imaju platforme.

Selfstarter nije jedini alat kojim možete izbjeći posrednika i samostalno kreirati kampanju, Ignitiondeck dodatak je za WordPress koji se čak može integrirati i s Mailchimpom za lakše praćenje mail kampanje potrebne za uspješan crowdfunding.

Prijava projekta kao zadnji, a ne prvi korak

Kada je u pitanju realizacija projekta, bitno je postaviti stvari u pravi redoslijed. Ako ste se već odlučili za crowdfunding model, odabir prave platforme bitan je korak. Uvijek imajte na umu ukupne naknade i dodatne troškove ako nudite nagrade za donacije (npr. poštarina). Budite realistični sa zadanim iznosom i nemojte prepustiti crowdfunding platformi da odradi marketing za vas. Potrudite se sami. Koristite kampanje na društvenim mrežama i pokušajte napraviti viralni video. Jer na kraju dana, u crowdfundingu, crowd stoji ispred fundinga.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. maja vukina bogovic

    maja vukina bogovic

    14. 02. 2016. u 7:53 pm Odgovori

    Postovani,
    Zanima me gdje bih mogla tj. Kod koga je najbolje prijaviti projekt za crowdfunding… Akademska sam slikarica, ilustrator, pisem, pripremam izlozbe i trenutno bih prikupljala sredstva za slikovnicu. Tekst i ilustracije su moje autorsko djelo.

  2. Lorna Glogović

    Lorna Glogović

    27. 05. 2017. u 8:48 pm Odgovori

    Ja sam dijabetičar već veliki niz godina sa komplikacijama odn.na dijalizi sam već 4 godine a transplantacija nikako ne dolazi. Bilo je pogrešaka u liječenju mojih bubrega u početku. Želja mi je otići na liječenje ili makar kontrolni pregled u Francusku jer više nemam povjerenja u nikoga. Problem su novci….Od mizerije koju dobivam isto kao i moji roditelji ne mogum si platiti put n liječenje. Zanima me kako pokrenuti crowdfounding doniranje za moje liječenje.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Analiza

TABU: Juniorke u IT-ju imaju 4 %, a seniorke čak 18 % manju plaću od svojih muških kolega

Kako su plaćene žene u IT industriji, za iste godine iskustva, u odnosu na svoje muške kolege? Otvorilo se to pitanje prije pola godine s najnovijim izvještajem platforme TABU, danas mu se vraćamo da vidimo ima li promjena.

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Hrvatski inspektori dio su EU projekta kontrole razvoja AI-ja vrijednog 3,5 milijardi eura

Impresionirani učinkovitošću hrvatskih inspektora, koji su već u prvih 310 posjeta identificirali 168 slučajeva doprinosa razvoju AI-ja, EU je potvrdila uključenost hrvatskog kadra u programu nadzora.

Tvrtke i poslovanje

Evo zašto je poznavanje hrane i vina ključno za uspjeh hrvatskog IT-ja

Osnivači startupa teško da će zadobiti povjerenje investitora ako ne poznaju vina ili naručuju dobro pečene bifteke.

Novost

Otpušteni programeri iz “big techa” završit će u Hrvatskoj: Apis IT planira ih zaposliti 1800

Hrvatska želi “uvesti” i zaposliti otpuštene programere i ostale tehnološke stručnjake iz Googlea, Facebooka, Microsofta i Twittera kao digitalne nomade za potrebe novog projekta daljnje digitalizacije javne uprave na kojemu radi Apis IT.

Digitalni marketing

Svaki bi brend trebao napustiti generičnu “stock” glazbu i razviti svoj – audio identitet!

Iako postoje mnoge "royalty free" glazbene platforme koje nude kvalitetnu glazbu, većina video oglasa napravljena je s glazbom koja zvuči generičko i jeftino. Razlog tome djelomično je loš ukus, manjak hrabrosti ili kreativne vizije menadžmenta, a djelomično manjak vremena posvećen kuriranju kvalitetne glazbe koja zvuči drugačije, ali je konzistentna s brendom.

Gaming

Uskoro kreće 4. sezona Student Esports Tournamenta! Hoće li TVZ ostati nepokoreni prvak?

Idući tjedan počinje nova sezona SET-a, domaćeg esport turnira koji je uspio okupiti 16 tehničkih fakulteta iz svih dijelova Hrvatske, a uz to je postao i nacionalni kvalifikacijski turnir za Amazonov i Intelov University Esports Masters (AUEM)!

Izvještaj

Domaću kreativnu industriju čekaju teški pregovori s Googleom

Iako donosi više od 830 milijuna eura u hrvatski BDP, kreativna industrija još nema u potpunosti odgovarajuću zaštitu i druge uvjete za neometan rad na digitalnom tržištu.