Croatia osiguranje prepoznalo je potrebe korisnika i u 10 mjeseci je nastao LAQO

Croatia osiguranje prepoznalo je potrebe korisnika u 2020. i u deset mjeseci je nastao LAQO

Usred krize i pandemije Croatia osiguranje napravila je ozbiljan iskorak prema digitalizaciji svojih usluga - okupili su vrhunski tim domaćih stručnjaka s kojima su razvili digitalni proizvod na razini punokrvnog insurtecha. Kako je nastalo LAQO, otkrivamo.

Prema nedavnom istraživanju agencije Hendal, više od polovice Hrvata (62 posto) za vrijeme pandemije koronavirusa češće je koristilo digitalna rješenja nego prije, s time da većina njih planira nastaviti pojačano koristiti takve usluge.

Istraživanje je također pokazalo kako građani pet puta češće koriste digitalna rješenja u bankarstvu u odnosu na osiguranja. To upućuje na zaključak kako na domaćem tržištu osiguranja postoji velik i nedovoljno iskorišten prostor za ponudu digitalnih proizvoda.

Najveća hrvatska osiguravajuća kuća već je napravila prvi veliki iskorak kako bi ga popunila. Naime, Croatia osiguranje nedavno je predstavila LAQO, prvo hrvatsko potpuno digitalno osiguranje i, kako kažu u toj tvrtki, među rijetkima te vrste u Europi.

Auto osiguranja kao pilot za cijelu industriju

Ono što ovaj proizvod izdvaja na domaćem tržištu jest što omogućava jednostavno i brzo ugovaranje obveznog i kasko auto osiguranja na web stranici LAQO.hr, bez odlaska u poslovnicu, a cijeli proces traje manje od minute. Namijenjen je svima koji žele svakodnevne obaveze – pa tako i osiguranje za vozilo – riješiti u nekoliko klikova.

Sve stavke nastale štete mogu se prijaviti preko LAQO web portala, ali LAQO aplikacija svakako nudi brži i jednostavniji način.

Za prvo tehnološko rješenje odlučili su se posvetiti automobilskom osiguranju upravo zato što je to najzastupljeniji segment u osiguranjima, objašnjava Ana Zovko, direktorica sektora za digitalni razvoj:

Uspijemo li digitalizirati ovaj segment, spremni smo i za buduće ambiciozne projekte.

A LAQO je u pravom smislu te riječi ambiciozan digitalni projekt za tvrtku koja dosad nije imala dodira s tehnološkim rješenjima. S fokusom na digital-first iskustvo, projekt osim weba, za uređaje s operativnim sustavima Android i iOS besplatno nudi i istoimenu aplikaciju, a koja LAQO klijentima nudi pregled cjelokupne dokumentacije i administraciju njihovih podataka. Pomoću nje moguće je prijaviti eventualno nastalu štetu, a ako je sve u redu, ponuda LAQO osiguranja korisniku stiže u roku od 24 sata.

Da bi sve tako besprijekorno funkcioniralo, trebalo je okupiti sposoban tim i uvjeriti nadređene da se ulaganje isplati.

U prosincu bila je to samo ideja i prazan papir

Uz stalna ulaganja i puno truda rezultati mogu doći razmjerno brzo. Ana se prisjeća kako su u prosincu imali ideju i prazan papir da bi deset mjeseci kasnije na tržište isporučili gotov proizvod.

Nije sve išlo glatko, kao niti u jednom procesu u kojem stvaraš nešto od samog početka. Trebali smo uvjeriti kolege u kompaniji da je ovo proizvod koji nam treba i da mi to možemo.

Taj interni pitch nije bio jednostavan, no pristupili smo mu tako da smo jasno i konkretno objasnili tko su nam korisnici koje ciljamo i s kakvim se problemima ti korisnici danas suočavaju te kako mi svojim novim produktom možemo te probleme riješiti.

Objasnili su i kako će uspjeh LAQO osiguranja izgledati i kako će taj uspjeh doprinijeti rezultatima cijele kompanije, stvoriti konkurentsku prednost i pripremiti ukupno poslovanje Croatia Osiguranja za budućnost. Dali su im neoborive argumente u što treba ubuduće ulagati.

Croatia osiguranje je dugo najuspješnija u svom području, no ovo je veliki zaokret koji mijenja tržište i za koji je trebalo hrabrosti, iskreno će Ana Zovko.

60 hrvatskih stručnjaka

LAQO aplikacija i web rješenje djelo je hrvatskih stručnjaka. Deset mjeseci su radili na četiri ključna segmenta:

  1. proizvodima (obvezno auto osiguranje i kasko),
  2. digitalnoj korisničkoj platformi (web, webshop i mobilna aplikacija),
  3. brandu i marketingu (ime, vizualni identitet, brand osobnost, komunikacijska platforma i kanali, PR) te
  4. potpuno novom backend sustavu s integracijama koje su omogućile da je većina korisničkih procesa automatizirana.

U svakom od tih segmenata bilo je izazova, ali Ana kao najveći ističe tehnički razvoj svih platformi. Najveći dio razvoja je odrađen interno s timom developera i uz pomoć partnera.

Na projektu LAQO radilo je šezdesetak ljudi. Spojili smo znanje i iskustvo kolega iz Croatia osiguranja s novim kolegama koji su došli u kompaniju baš zbog LAQO osiguranja.

Okupili smo sjajan tim vrhunskih profesionalaca od UX i UI stručnjaka, frontend i backend developera do pravnika, marketingaša i digitalaca. Imamo raznolik tim s jasno definiranim ulogama, ali istim ciljem – pružiti klijentima u potpunosti digitalan proizvod.

Trenutno su fokusirani na razvoj postojećeg proizvoda, u kojeg planiraju stalno uvoditi niz inovacija. No, digitalizacija neće na tome stati – u sljedećim je fazama u planu i proširenje na druge vrste osiguranja. Ana vjeruje kako će i sami korisnici sve više tražiti ovakva rješenja.

LAQO tim je 10 mjeseci razvio povezane proizvode, digitalnu korisničku platformu, brend i marketing te potpuno novi backend sustav s integracijama koje su omogućile automatizaciju većine korisničkih procesa.

Nema u rikverc, naprijed znači digitalno

Prateći trendove i okolnosti potreba korisnika, digitalizacija je tako postala jedan od ključnih prioriteta Croatia osiguranja. Kako je tijekom predstavljanja rekao Davor Tomašković, predsjednik uprave, trenutno ulažu 200 milijuna kuna u digitalizaciju i razvoj novih proizvoda.

S time su u ovoj godini napravili velike projekte i značajne iskorake kako bi omogućili još bržu isporuku klijentima. Lansirali su novi web, aplikaciju Moja Croatia, unaprijedili niz internih procesa… Bilo je to nezaboravno i intenzivno iskustvo, kaže Ana, prepuno radnih vikenda, tisuće i tisuće sati online sastanaka, uspona, padova, uspjeha, neuspjeha.

Ali, ništa ne bih promijenila. Sve je ispalo točno onako kako je trebalo, a uz sjajan tim mojih kolega koji su i u najkritičnijim trenucima dali svoj maksimum, kao i podrške ostalih kolega iz kompanije, drugačije nije ni moglo. Rezultat je sjajan proizvod koji već sada nailazi na odlične reakcije i mijenja percepciju o osiguranju.

Ana vjeruje kako će upravo LAQO, prvo end-to-end digitalno osiguranje, svojim tržišnim nastupom izazvati cijelo tržište da čim prije i kvalitetnije krene u proces digitalizacije.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

    • ludi panj

      ludi panj

      17. 10. 2020. u 9:28 am Odgovori

      imaju oni para,

      samo su 2 mjeseca potrošili na sastančenja, organizacijsku shemu, protokole komuniciranja, usklađivanje, pisanje projekta do najmanje točkice, revizija projekta,
      ravizija revizije …, developeri su radili najmanje na kraju

    • Saša

      Saša

      19. 10. 2020. u 8:16 am Odgovori

      Bravo, to piše netko tko pojma nema što je sve bilo potrebno za razvoj ovog proizvoda.Samo se čudim ds ne radiš u Google-u ili Microsoft-u kada toliko znaš.

      • ludi panj

        ludi panj

        19. 10. 2020. u 1:15 pm Odgovori

        ja to malo karikiram,
        dosta sam sudjelovao u razvoju, radnim sastancima, pisanjima projekata,
        pa pišem generalno kako to otprilike ide,
        pogotovo ako se radi o firmi koja ima novaca

        ako ste izuzetak ispričavam se

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Ekskluzivno

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Peta kriptomarka Hrvatske pošte su neponovljivi profesor Baltazar i njegovi izumi

Peto izdanje kriptomarke, koja dolazi u analognom i digitalnom obliku, Hrvatska pošta pustila je u optjecaj!

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Sretan mu 25. rođendan: Kako smo počeli koristiti Googleove proizvode – i zašto (ne)ćemo nastaviti?

Povodom Googleovog rođendana prisjećamo se njegove prošlosti, nepobitnog utjecaja na sve digitalno što danas radimo, ali gledamo i u blisku budućnost koju će obilježiti dvije ključne riječi - umjetna inteligencija i monopol. Nismo propustili priliku ni nostalgično se prisjetiti pozivnica za Gmail, Googleovih pokušaja da napravi društvenu mrežu ili prvih susreta s Googleom, što je za neke zapravo bio YouTube.

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Umjetna inteligencija

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Tvrtke i poslovanje

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Investicije i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene, ali koliko god se pričalo, često tema o neovisnosti ostane postrani. Srećom, ove godine se otvorila na 16. Weekendu.

Programiranje

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…