Nevladina organizacija Centar za demokratsku tranziciju (NVO CDT) i Kancelarija programa Ujedinjenjih nacija za razvoj (UNDP) u Crnoj Gori realizuju od 15. novembra projekat Crna Gora na Tviteru – uključi se u promjene, u cilju osnaživanja društvenog aktivizma putem te mreže.

Nevladina organizacija Centar za demokratsku tranziciju (NVO CDT) i Kancelarija programa Ujedinjenjih nacija za razvoj (UNDP) u Crnoj Gori realizuju od 15. novembra projekat Crna Gora na Tviteru – uključi se u promjene, u cilju osnaživanja društvenog aktivizma putem te mreže.
Društvene mreže mogu poslužiti kao sredstvo komunikacije u kriznim situacijama, kao sredstvo koje može pojednostaviti i olakšati interakciju građana sa institucijama, ali i kao generator i akcelerator društvene inicijative i aktivizma, odnosno povezivanja ljudi u svrhu zajedničkog djelovanja i rješavanja društvenih problema, navode u UNDP-u neke od razloga za realizaciju projekta.
Kroz projekat Crna Gora na Tviteru – uključi se u promjene i putem zvaničnog naloga @cgtvituje u narednih šest mjeseci, tviteraši i šira javnost će imati priliku da upoznaju Crnu Goru na način kako je vide afirmisani stručnjaci iz različitih oblasti, stručnjaci koji su manje ili više poznati javnosti.
Izmjena svakih sedam dana
Svakih sedam dana sa @cgtvituje će tvitovati drugi učesnik u projektu, koji će javnosti saopštavati svoje stavove iz oblasti koju poznaje, saopštavati šta je dobro, te koji su problemi. Prva učesnica u projektu je Biljana Gligorić iz Expeditio, nevladine organizacije čija je misija podsticanje održivog prostornog razvoja u Crnoj Gori i regionu.
Nosioci projekta, CDT i UNDP, će potom, u saradnji sa partnerima, portalom Vijesti i kroz emisiju Robin Hud, koja se emituje na Javnom servisu RTCG, pokušati da zajedno, u saradnji sa institucijama, utiču na rješavanje otvorenih pitanja i problema. O uspješnom startu projekta svjedoči to što je u nepunih 48 sati od njegove najave, nalog @cgtvituje zapratilo više od 500 korisnika.
Projekat Crna Gora tvituje – uključi se u promjene je inspirisan inicijativom Kuratori Švedske (Curators of Sweeden). U decembru 2011. godine, Švedska je postala prva država na svijetu koja je zvanični nalog na Twitteru predala građanima u ruke. Svake sedmice nova osoba tvituje sa naloga @sweeden i tako dijeli sa pratiocima naloga mišljenje, priče i informacije koje su povezane sa Švedskom. Taj nalog trenutno ima 67 hiljada pratilaca.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.