Coolinarika i recepti uz pretraživanje i druženje na sve moguće načine

Coolinarika i recepti uz pretraživanje i druženje na sve moguće načine

Nepuna dva mjeseca pošto su im se serveri umalo doslovce utopili u poplavi, Coolinarika je predstavila betu svoje nove verzije. Ne radi se samo o redizajnu, iako izgleda još bolje od prve Coolinarike, već o reorganizaciji sadržaja i pregrštu novih mogućnosti. Recepti su razrađeni po namirnicama i načinu pripreme, a aktivnim korisnicima Coolinarike omogućeno je bloganje, chatanje i organizacija događaja i grupa. Što svojim korisnicima nudi nova Coolinarika, jedna od najvećih community stranica u Hrvatskoj?

Nepuna dva mjeseca pošto su im se serveri umalo doslovce utopili u poplavi, Coolinarika je predstavila betu svoje nove verzije. Ne radi se samo o redizajnu, iako izgleda još bolje od prve Coolinarike, već o reorganizaciji sadržaja i pregrštu novih mogućnosti.

Recepti su razrađeni po namirnicama i načinu pripreme, a aktivnim korisnicima Coolinarike omogućeno je bloganje, chatanje i organizacija događaja i grupa. Što svojim korisnicima nudi nova Coolinarika, jedna od najvećih community stranica u Hrvatskoj?

Coolinarika je jedan od onih rijetkih, ali vrijednih primjera web stranica u Hrvatskoj koje su oko sebe usjele stvoriti kvalitetnu zajednicu korisnika. Za razliku od nekih tematskih stranica poput, primjerice, Gamera gdje su se korisnici okupljali oko foruma, Podravkina Coolinarika se razvila u punokrvnu kulinarsku društvenu mrežu.

Nova Coolinarika nije tek redizajn.

Za razliku od sličnih web stranica u Hrvatskoj, Coolinarika se uzdaje upravo u svoje korisnike za većinu sadržaja. Kao i izvornu i novu je Coolinariku izradila  ekipa zagrebačke agencije Web.burza.

Kome treba fejs još?

Coolinarika je jedna od najposjećenijih web stranica u Hrvatskoj i mnogima služi kao zamjena za kuharice. Originalna Coolinarika krenula je skromno, tražeći svoje mjesto i nudeći korisnicima mogućnosti koje su s vremenom i prihvatili.

Profil je središte Coolinarike.

Dok je originalna verzija nalikovala na magazin, nova Coolinarika u prvi plan stavlja svoju zajednicu. Prilikom posjete preuzmjerit će vas na recepte, ali i potaknuti na registraciju. Korisnici su dosad mogli dodavati recepte, slike i komentirati na sadržaj. Nova verzija donosi dodatne elemente društvene mreže poput chatanja, grupa, događaja, dvosmjernih prijateljstava i blogova.

Svaki korisnik ima svoj javni profil.

Grupe okupljaju korisnike po interesima ili kojem god kriteriju žele, a u njima mogu objavljivati povezane recepte, članke i diskusije. Najzgodnija nova mogućnost korisnicima Coolinarike sigurno će biti chat koji, osim razgovara s pojedinačnim korisnicima, nudi i klasične chat sobe. Iako nalikuje Facebookovom chatu (na koji su hrvatski korisnici naviknuti), nudi mnogo bolje riješene statuse i postavke.

Chat za kuhinjske savjete i gubljenje vremena.

Neću “unesti blog”, iako želim

Novi blogovi na Coolinarici su razrađeniji i naglašeniji. Jedino što se pod blogovi na Coolinarici očito podrazumijevaju blog članci, što nije jedno te isto. Najnoviji blogovi su, primjerice, upravo članci, a ne pojedinačni blogovi korisnika. Kad netko kaže da “piše blog”, to ne znači da piše članak itd. Blog je jedno, a članci na njemu nešto posve drugo tako da se nadam da će se Coolinarika odlučiti na pravilan izbor riječi (Vanja Bertalan iz Web.burze se u međuvremenu javio u komentarima i rekao kako će srediti “blogove), kako ne bi krivo odgojila svoje korisnike.

Možete imati svoj blog i na njemu pisati bl... članke!

Novi, detaljniji, recepti

Recepti su najvažniji dio Coolinarike. Njih ne koriste samo registrirani korisnici nego većina posjetitelja koji dolaze smisliti što će kuhati. Upravo receptima Coolinarika i duguje svoju posjećenost, tako da su im se u novoj verziji posebno posvetili.

Recepti odsad nude mnogo više informacija.

Novi recepti su mnogo detaljniji i nude više informacija. Osim što su pregledniji, svakom receptu autori mogu dodati korake pripreme s slikama. Drugi korisnici kasnije mogu dodati fotografije kako je njima recept ispao, čime je dodana i posebna podstranica Coolinarike za slike korisnika.

U recept možete unesti više informacija, poput koraka u pripremi.

Novi recepti više nemaju srčeka od 1 do 5 kao ocjenu, već recept prvo morate “probati” nakon čega možete reći jeste li ga “pripremili” i biste li ga “preporučili”. Jednostavnije ocjenjivanje koje će Coolinarici omogućiti bolje rangiranje recepata korisnika.

Puno praktičnije ocjene...

Pretraživanje za gladne

Ne znam za vas, ali najvjerojatnije neću tako brzo dodati novi recept na Coolinariku. No, doći ćemo i tražiti klopu. Nova Coolinarika nudi pretraživanje na sve moguće načine.

Pretraživanje po svim mogućim kriterijima...

Možete pretraživati po namirnicama koje trenutčno imate u frižideru, po načinu pripreme, prema prigodi, po vremenu pripreme pa čak i po licenci recepta pod Creative Commonsom.

Recepte možete pretraživati čak i po – boji!

...čak i po boji!

Nova Coolinarika kvalitetan je napredak uspoređujući sa starim i pouzdanim projektom koji će obradovati stare korisnike, ali dovesti i nove. U zadnjim paragrafima predstavljanja ovakve web stranice inače bih im poželio sreću u nalaženju korisnika, najtežem zadatku bilo kojeg communitya u regiji, ali Coolinarici ne treba savjet. Štoviše, ona služi kao primjer i uzor svakom ozbiljnijem projektu koji želi stvoriti zajednicu korisnika oko svog sadržaja.

Novu Coolinariku trebali bismo javno vidjeti vrlo brzo, a dotad možete Vanju Bertalana, direktora Web burze, žicati pozivnicu za betu na Twitteru ili se prijaviti na službenoj pozivnici.

Što mislite o novoj Coolinarici? Jeste li je dosad koristili ili samo pretraživali?

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Vanja Bertalan

    Vanja Bertalan

    06. 11. 2010. u 10:56 pm Odgovori

    Hvala za upozorenje oko wordinga za blog vs. blog post. Kako se stvarno radi o beta verziji, cijela stvar je još gradilište i mnoge stvari su nedorečene. Do launcha će biti napravljena jasna distinkcija i neće biti zbune.

  2. Vice Božić

    Vice Božić

    06. 11. 2010. u 11:20 pm Odgovori

    Kao i prethodne verzije, i ova Coolinarika će sigurno postaviti nove standarde, kako u vizualno-sadržajnom smislu, tako i smislu tehničke izvedbe, i tu i Vanji i ekipi iz Burze i Podravke svaka čast na odrađenom poslu.

    No, ne bih o tom dijelu, osvrnio bi se malo više na jedan drugi dio ovoga projekta, a to je monetizacija.

    Situacija kako ju ja vidim je da Coolinarika/Podravka ima jedan izvrstan projekt, no sa druge strane zbog opsega portfelja svojih brandova, dobar dio oglašivača iz industrije hrane i pića su im konkurencija i kao takvi se sigurno neće oglašavati na portalu. To je vrlo realan problem, koji iziskuje pronalazak alternativnih načina zarade koji se ne oslanjaju nužno na oglašivače, već na samu Coolinarika zajednicu korisnika, i njihovu spremnost da plaćaju određene sadržaje na portalu ili dok su u trgovini i kupuju namirnice. Nastavno na to, još jedno zanimljivo pitanje je da li biti korisnik Coolinarike ujedno znači i biti kupac Podravkinih proizvoda? Koliko jedan “Coolinaričar” vrijedi Podravci? Kako se ovaj neopipljivi kapital zajednice reflektira na prodaju?

    Meni osobno, a vjerujem i većini korisnika Coolinarike, odgovara da je sve besplatno, no pitanje je koliko dugo je takav model realno održiv, no to je već možda tema za neki drugi razgovor 🙂

    U svakom slučaju, radujem se novoj verziji, i puno uspjeha želim svima u Coolinarika timu u daljnjem radu!

  3. Damir 2

    Damir 2

    08. 11. 2010. u 10:35 am Odgovori

    @Vice primjedbe na mjestu. Lijep sajt, moderan. Ali poslovni model ne mora biti direktan već je moguće da bude u službi branda Podravka, da promovira suptilno njihove proizvode, da stvara povjerenje i familijarnost prema matičnoj kompaniji itd.

    Premda kako danas stvari stoje, jednog dana može sajt bit vredniji od real-life matične kompanije 🙂

  4. wyeko

    wyeko

    08. 11. 2010. u 4:37 pm Odgovori

    @Vanja Bertalan: Shvaćam da na coolinariki nisu zahtjevni power useri i da im je najlakše ponuditi ono sa čime su već dobro upoznati, ali dalo bi se ići u drugome smjeru, zadržati jednostavnost, funkcionalnost i dobiti originalnost.

    Picajzlim, znam. 🙂

    Ali odličan posao u svakom slučaju.

  5. Joe

    Joe

    09. 11. 2010. u 10:15 am Odgovori

    Doima se kvalitetno odrađeno, baš kao i prethodnik, a i uz poboljšanu tipografiju!

    Zanimalo bi me Vanja, ukoliko nije poslovna tajna, da li je pri developmentu predviđeno širenje coolinarike društvene mreže i na ostala tržišta na kojima je Podravka već dugo prisutna, dakle ne samo na ex-yu regiju iz koje sada dolazi pretpostavljam preko 90% članova već i na velika tržišta poput Poljske, Australije itd ?

    S obzirom na kvalitetu izvedbe i monetizaciju koju ovdje neki spominju mislim da je to vrlo realan sljedeći korak.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Društvene mreže

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Startupi

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Intervju

Kako esport industrija izgleda danas – iz perspektive partnera, sponzora, igrača i regulatora?

Ovoga prosinca u Zagrebu čeka nas prvo izdanje Beyond Esports konferencije koja se, kao što joj i ime kaže, bavi esport industrijom i svemu onome što ju pokreće.

Mobilne aplikacije

Vinare čeka EU regulativa, ali Kovačević i Drmač imaju rješenje: Craft Technology E-etikete!

Tko god je imao doticaja s EU regulativama zna da nisu jednostavne niti ih se smije shvatiti olako. Jedna takva stiže i u svijet vinara, a hrvatski Craft Technology mogao bi im tu biti od velike pomoći.

Tvrtke i poslovanje

LAQO opet u potrazi za najodrživijim tech rješenjima koja će nagraditi s 18 tisuća eura

Nakon uspješnog prvog izdanja s više od 250 prijava, krenule su prijave za drugo izdanje LAQOthona, nagradnog natječaja idejnih tech rješenja na temu održivosti u organizaciji Croatijinog LAQO osiguranja, prvog 100 posto digitalnog osiguranja.

Analiza

Hoće li robotaksiji na ulice Zagreba i – kad?

I je li uopće realno očekivati da će se to dogoditi? U ovoj epizodi Netokracijinog podcasta pretresli smo tu vruću temu i to iz svih kutova - tehnološkog, operativnog, financijskog i komunikacijskog.

Startupi

10 godina Lean Startup Hrvatska: Ekosustav nekad i danas, što je plan za Smion?

Nakon 10 godina i na desetke radionica, edukacija i događaja Lean Startup Hrvatska postaje Smion te se nastavlja još više fokusirati na razvoj poduzetničkog i inovacijskog ekosustava. U velikom intervjuu, komentiramo desetljeće iza njih, kao i okolnosti na domaćoj sceni nekada i danas.

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...